גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוך עשור: פי 20 יותר הליכים משפטיים על "ניכור הורי"

מחקר חדש של מרכז המידע והמחקר של הכנסת קובע כי בעשור האחרון חלה עלייה דרמטית בפסקי דין שכללו שימוש במונח "ניכור הורי", שמתאר מצב שבו ילד מסרב לקשר עם אחד ההורים

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק
ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הרגשתם שהמושג "ניכור הורי" התעורר לחיים בשנים האחרונות, והפך למרכזי יותר בשיח המשפטי והציבורי? לא טעיתם. מחקר חדש של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, בנושא "מדיניות הטיפול במצבי ניכור הורי", מאשר את התחושות שלפיהן המונח "ניכור הורי" הפך לנוכח יותר בחיינו. מהמחקר עולה, כי בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בשימוש במושג "ניכור הורי" בפסקי דין של בתי המשפט בישראל, בכלל הערכאות.

על פי המחקר, מדובר בקפיצה דרמטית של פי 20 תוך כעשור, משניים-שלושה פסקי דין בשנה - נכון ל-2008, לכמעט 40 פסקי דין בסוף 2019. ואלה רק הנתונים מפסקי הדין שפורסמו במאגרים המשפטיים. רבים מפסקי הדין של בתי המשפט לענייני משפחה נותרים חסויים ולא מתפרסמים במאגרים, כך שהמספר עלול להיות הרבה יותר גבוה מעשרות פסקי הדין שנמצאו.

מהמחקר עולה, כי בין השנים 1998 ל-2008, היו בממוצע 2.2 פסקי דין בשנה שבהם הוזכר המושג "ניכור הורי". בין השנים 2008 ל-2016 היו בממוצע 5.1 פסקי דין בשנה בהם הוזכר המושג. משנת 2017 חלה עליה תלולה במספר פסקי הדין שבהם הוזכר המושג ניכור הורי בפסיקה, כאשר בשנת 2017 היו 17 פסקי דין, בשנת 2018 20 פסקי דין וב-2019 - 38 פסקי דין שבהם הוזכר המושג.

בתוך כך, חלה עליה גם בפסקי הדין של בתי הדין הרבניים שבהם הוזכר המושג. בשנת 2011 היה האזכור הראשון של המנוח "ניכור הורי" בפסיקת הרבני, בשנת 2015 האזכור השני, בשנת 2017 היו שלושה אזכורים, בשנת 2018 היו שניים ובשנת 2019 היו חמישה אזכורים.

המחקר נערך לבקשת חברת הכנסת קרן ברק, והוא עוסק במדיניות הטיפול בניכור הורי, תוך בחינת ההגדרות והתפיסות השונות על ניכור הורי והגורמים לו, השלכות הניכור על הילדים, עקרונות באבחון ובטיפול ומדיניות ודרכי הטיפול בארץ ובעולם.  

ח"כ קרן ברק/ צילום:  יצחק הררי דוברות הכנסת

לדברי ברק, "לאחרונה תופעת 'הניכור ההורי' מקבלת בולטות בתחום דיני המשפחה בישראל. בלב התופעה ניצבת טובתם ורווחתם של ילדים. בשעה שמשרדי הממשלה נדרשים לגבש מדיניות בנושא ולאור העובדה שדרכי הטיפול אינן מוסכמות, ברורות ומובנות לקובעי המדיניות ובכלל, וכמי שדואגת רק לרווחת הילדים, וחושבת שכל שינוי הגדרות שנעשה חייב להיעשות רק אחרי בחינות עומק ותוצאות חד משמעיות מה ייטיב עם הילדים, החלטתי לפנות למרכז המחקר והמידע של הכנסת לקבל תמונת מצב עדכנית להתייחסות לתופעה ברחבי העולם, על מנת שנוכל להעמיק וללמוד מהידע המצטבר ולמזער את הפגיעה בילדים, אשר אליהם, על פי תפיסת עולמי, חייבים לגשת בזהירות ובחרדת קודש".

כך חדר המושג ניכור הורי לבתי המשפט למשפחה

חוסר הסכמה, בלבול וויכוח אקדמי

פרידה וגירושים של הורים משפיעים על כל בני המשפחה. אחת התופעות הקיימות במשפחות בעימות גבוה היא ניכור הורי - מצב בו ילד מסרב לקיים עם ההורה קשר שוטף או רופף עד כדי סירוב מלא. לרוב, הניכור הוא תוצר של הדינמיקה המשפחתית והסביבתית, אגב הגירושים.

המחקר מנסה להתמודד עם אחת השאלות המרכזיות שעולות בנוגע ל"ניכור הורי" והיא: מה זה בכלל ניכור הורי? האם מדובר רק במצב שבו הילד מוסת על ידי הורה אחד כנגד ההורה האחר נחשב לניכור הורי או גם מצב שבו הילד מתרחק מאחד ההורים מיוזמתו, וללא כל הסתה, נכנס להגדרה.

התשובה של המחקר לשאלה הזאת היא כי אין כיום הגדרה אחידה ומוסכמת של מושג הניכור ההורי. יש הטוענים כי מושג זה מתייחס רק למצב בו הניכור מצד הילד כלפי אחד ההורים מונחה ומכוון על-ידי ההורה השני ואין לו כל הצדקה אחרת, בעוד אחרים גורסים כי ייתכן מצב של ניכור מצד הילד כלפי אחד ההורים גם מסיבות שונות שקיים להן הסבר ומבלי שהדבר יהיה מונחה על-ידי ההורה השני.

"חוסר ההסכמה מוביל לבלבול בשימוש במושג זה ובמושגים נוספים שיש להם זיקה לנושא כגון קשיים בקשר, כישלון קשר וסרבנות קשר", נכתב במחקר וצוין, כי המחלוקת המושגית מחריפה בשל היותו של מושג הניכור ההורי כרוך בוויכוח אקדמי ומקצועי סביב ניסיונות להגדרתה של "תסמונת ניכור הורי", וכן בשל היותו של מושג זה כרוך בוויכוח ציבורי סביב היבטים שונים בתחום המשמורת ההורית.

מהמחקר עולה כי למרות חילוקי דעות בנוגע לדגשים לאבחון ולטיפול, ישנה הסכמה גורפת בין החוקרים והמטפלים בעולם, כי במצבי ניכור הורי חשוב מאוד להתערב מוקדם ובמהירות תוך בחינה מעמיקה האם קיימת אלימות מכל סוג שהיא במשפחה, והאם יש סיבות אחרות היכולות להסביר את הניכור. דרכי הטיפול המרכזיות בתופעת הניכור ההורי הן שילוב של היבטים טיפוליים והיבטים משפטיים, ובין היתר השתתפות בסדנאות להבנת השלכות הניכור על הילדים ויצירת שיתוף פעולה הורי, כמו גם קנסות על אי שמירה על הסדרי ראייה או שינויים בהסדרי הראייה.

עם זאת, קיימת מחלוקת חריפה באשר לשימוש בצעדי טיפול קיצוניים של העברת משמורת מלאה להורה המנכר או הוצאת הילד לסידור חוץ ביתי. צעדים שמטרתם, בידי המצדדים בגישה זו, ליצור הזדמנות לקשר והגנה על הילד הנתפס כחווה התעללות מצד ההורה המנכר, נתפסים בעיני המתנגדים כמסכנים את שלום הילד. זאת הן מחשש שישהה עם הורה מתעלל, הן מחשש מהטראומה של הילד לשהות עם מי שנתפס בעיניו כשלילי, הן מחשש מהנזק של הפרידה מהורה המהווה עוגן ויציבות אוהבת.

מהענישה בעולם: מאסר הורה מנכר

המחקר סקר את מדיניות הטיפול הממשלתי בניכור הורי באנגליה, ארה"ב, אוסטרליה וקנדה, וגילה כי אין מתודות טיפוליות ומדיניות ציבורית סדורה באף אחת מהמדינות שנסקרו. במקביל, נמצא כי באוסטרליה ובאנגליה, אם השופט מתרשם כי קיים ניכור קשה, השופט יכול להורות על החלפת משמורת בין ההורים כדי להגן על הילד מפני ההורה המנכר. בארגנטינה, בברזיל ובמקסיקו נחקק חוק האוסר על הורה או צד ג' למנוע או לגרום לכך שילד לא יהיה בקשר עם ההורה שאינו גר עמו. חוק זה מאפשר לתבוע הורים שגרמו לילדם לנכר את אחד מהוריהם ולצמצמם את המשמורת, הסדרי הראייה והביקורים.

ומה קורה בישראל? לאחרונה הוחל בבית המשפט לענייני משפחה בת"א נוהל לטיפול במצבי ניכור הורי, שעל פיו במצב שבו מוגשת בקשה לבית המשפט בגין אי קיום ביקורים אצל אחד ההורים, היא תועבר ל"שופט מוקד", אשר יקבע דיון בתוך עשרה ימים. בדיון יפנה שופט המוקד את המדיינים לגורם טיפולי (אם לצדדים יכולת כלכלית - יופנו לגורם פרטי, אם לא- ללשכת רווחה), אשר יתבקש להגיש חוות דעת, ולו חלקית, תוך 30 יום, וייקבע דיון תוך 35 ימים. בהמשך לדוח שיתקבל יקבע שופט המוקד את המתווה הטיפולי משפטי, כולל סנקציות על אי קיום ההחלטה. התיק יועבר לשופט מטפל אשר ימשיך בליווי המשפחה.

המתנגדים לנוהל זה טוענים כי הוא עומד בניגוד לעיקרון של "משפחה אחת-שופט אחד" וכי הניסיון להגיע לפתרון מהיר על ידי שופט שלא מכיר את מכלול הסכסוך המשפחתי, עלול להוביל לתוצאות קשות עבור ילדים ומעודד נקיטת צעדים קיצוניים כהוצאת הילד מביתו. עוד נטען, כי המודל אינו מתיר מקום למיצוי הליך טיפולי, כי יש לקבוע נוהל אחיד בכל בתי המשפט וכי לא נערכה בחינה לעומק של מודל זה.

במקביל, גובש לאחרונה מודל שונה במחוז המרכז של בתי המשפט. מטרת המודל להתמודד עם התופעה של פגיעה בקשר בין הורה לילדו באופן של מתן עדיפות לאיתור מוקדם של מקרים שבהם היא קיימת ומצריכה התערבות מיידית. המודל כולל מילוי שאלון בעניינים עובדתיים, כדי להביא את מלוא התמונה, בהקדם, בפני בית המשפט, כדי שניתן יהיה לקבוע סדר עדיפות נכון בשמיעת ההליכים השונים. בהתאם למודל, דרך פעולה זו נתונה לבחירת מגיש הבקשה בהליך.

לאחר שחוסר האחידות בין המחוזות השונים עוררה ביקורת רבה, הקימה נשיאת בית המשפט העליון פורום ארצי של סגני הנשיאים לענייני משפחה לטובת גיבוש נוהל כלל ארצי לטיפול בתיקי "ניכור הורי". מסקנות הפורום הוגשו לאחרונה לנשיאה והנוהל הסופי אמור להתפרסם בקרוב.

בינתיים, במודל שגובש במחוז מרכז התעוררו קשיים, והוחלט על הקפאתו, אך המודל של מחוז ת"א ממשיך לפעול עד להחלת הנוהל הארצי. 

עוד כתבות

אוניית ה"רובי פרינסס" / צילום: שאטרסטוק

האם צוות אוניית קרוז הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה

משטרת אוסטרליה פתחה בחקירה פלילית בחשד שצוות אוניית קרוז שעגנה בנמל סידני במרץ הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה בין נוסעים ואנשי צוות

אריה דרעי, ש”ס / צילום: רפי קוץ

אתגר הבידוד: האם בני ברק היא העיר הצפופה בעולם?

דרעי טוען שהבני-ברקים לא שאננים יותר, הם פשוט צפופים יותר ● בדקנו עד כמה ● המשרוקית של גלובס

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

עושים זום על העובדים: האם הבוס עלול לפגוע בפרטיותכם?

האם אפליקציית שיחות הווידאו מאפשרת למעסיקים לפגוע בזכותם של העובדים לפרטיות במקומות העבודה?

פריקה של ציוד רפואי חיוני ממטוס של אל על  / צילום: דוברות אל על, יח"צ

11 מטוסים של אל על יצאו לסין לביצוע רכש במבצע משותף עם משרדי החוץ והביטחון וכיל

מינהל הרכש ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון הובילו את מבצע הרכש בסיוע חברת כיל ונציגיה בסין ● משרד החוץ ושגרירות ישראל בבייג'ינג סייעו במאמץ הרכש ובנוסף גייסו ציוד רב מתורמים

אייל אלחיאני, מייסד טריא. / צילום: איל יצהר, גלובס

ההלוואה שהסתבכה: לאן נעלמו 25 מיליון שקל שהלוותה טריא לחברה שקרסה?

חברת ההשקעות החברתיות העניקה הלוואה לקבוצת דלהום, שנכנסה לחדלות פירעון בחודש שעבר עם חובות המוערכים בכ–137 מיליון שקל לשורת גופים פיננסיים • אלא שההלוואה הגיעה לבעל השליטה בדלהום, ולא ברור שהיא אכן שימשה למטרה שלשמה ניתנה

יעקב אילון / צילום: דויד וינוקור

עובדי חדשות 13 מבקשים צו נגד תוכנית הפיטורים ופותחים בעיצומים

בעקבות ההחלטה על הורדה מיידית של תוכניות מהאוויר, עובדי חדשות 13 ישביתו היום ב-12:30 את עבודתם למשך שעה

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

התחלתם להתרגל? האם שיחות הווידאו ישנו לנצח את שוק העבודה

נגיף הקורונה העביר את עולם העבודה לפלטפורמת וידאו, ואנשי מקצוע - ממאמני כושר ועד אנשי עסקים ומרצים באוניברסיטה - צריכים לגלות דרכים חדשות לתקשורת ● מה יישאר מהניסיון הזה אחרי המשבר, והאם פגישת מסך יכולה להחליף לחיצת ידיים עסקית?

בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: מי יהיה ממלא מקום ראש הממשלה נתניהו בתקופת הקורונה?

בעקבות אשפוזו של ראש ממשלת בריטניה בשל הידבקותו בנגיף הקורונה, עולה השאלה מי יחליף את רה"מ נתניהו במקרה בו לא יוכל למלא את תפקידו ● במצב בו אין ממלא מקום קבוע, הממשלה הנוכחית תקבע ברוב קולות את זהותו

פריקה של מיליון מסיכות N95, שהגיעו מסין לבוסטון ביום חמישי / צילום: Jim Davis, Associated Press

פרשנות: ציד המסיכות והתמוטטות הסדר העולמי

האם האמריקאים גנבו 200 אלף מסיכות 95N, שנועדו למשטרת גרמניה? מי יודע ● אבל נוסחת ״אמריקה תחילה״, המקדשת ריבונות ואנוכיות, אינה מיטיבה לשרת את אמריקה או את בעלות בריתה במלחמה נגד נגיף הקורונה

הנשיא טראמפ  / צילום: Associated Press

פרשנות: "אור בקצה המנהרה" - או "השבוע העצוב ביותר בחייכם"

את האור רואה הנשיא טראמפ, את העצב רואה הממונה על שירותי הרפואה בממשלו; הנשיא מחפש אופטימיות ושליטה; הרופאים מנסים להגיד את האמת ● אתמול הנשיא כתב לרופאים מרשם: קחו גלולות נגד מלריה, אמר – והשתיק את הרופא הבכיר ביותר סביבו

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

עליות חדות בת"א במקביל לאירופה; מדד הנפט והגז מזנק ב-8%

המדדים המובילים מטפסים ב-2.5%-3.7% ● מניות אנרג'יאן ודלק מזנקות 5%-4% ● נמשך הסנטימנט החיובי במניות הקנאביס ● היום תימסר הודעת בנק ישראל על הריבית: השוק לא צופה שינוי

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

חוק התעופה צפוי להשתנות בעקבות משבר קורונה - מה זה אומר לגבי הצרכנים?

הנימוק לבקשה לשנות את החוק בצו השעה נסב סביב מצבן הכלכלי הקשה של חברות התעופה שפעילותן נפסקה כמעט לחלוטין ● אחרי שהתזכיר הועבר להערות ציבור ואחרי הערות שהעבירה הרשות להגנת הצרכן, נוסחה הצעת חוק שמשקפת מעין פשרה בין האינטרסים של הצדדים

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי לקראת הסדר חוב: תפנה למחזיקי האג"ח כדי לקבל את עמדתם ביחס לדרכי הפעולה האפשריות

לאי.די.בי יש חוב של 2.03 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, בעוד שקופתה ריקה לחלוטין ממזומנים ● לחברה שווי נכסי נקי שלילי

דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה / צילום: ענבל מרמרי

"לקנאביס זו תקופה סבבה": המגזר שפורח בבורסה בתל אביב

מניות הקנאביס צנחו עם יתר השוק בעקבות התפרצות משבר הקורונה, אבל מאז הן חוות עדנה, על רקע האישור הקרב ליצוא

סופר, מכולת, תרבות הצריכה, בקבוקים, מיץ, מעובד, מדפים, מזון

הטרנד הבא או פנטזיה נוספת? פנטזי מבקשת לקלוט פעילות של יבוא ושיווק מוצרי מזון

על הכוונת: חברת אייל אייכנר, יבואנית מזון עם כשרויות גבוהות - שמציגה מחזור שנתי של 29 מיליון שקל

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

בריטניה: מיליוני בדיקות סרולוגיות שהוזמנו מסין "לא יעילות" בזיהוי קורונה

הבריטים קראו להן "נקודת מפנה" במאבק נגד הקורונה, הבטיחו לשלוח אותן לבתי חולים ולבדוק בסיטונות את האוכלוסייה שתוכל לרכוש אותן בבתי מרקחת – אבל היום מודים מומחים בבריטניה כי מיליוני בדיקות סרולוגיות שנרכשו מסין פשוט אינן מדויקות מספיק

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

בנק אוף אמריקה: השנה צפוי מיתון עולמי חמור בהרבה מזה של 2008

לגבי המצב בארה"ב צופים כלכלני הבנק צמיחה שלילית של 7% ברבעון הראשון, 30%- ברבעון השני, 1%- ברבעון השלישי ולאחר מכן התאוששות וצמיחה של 30% ברבעון הרביעי של השנה ● צמיחת גוש האירו תהיה השנה שלילית בשיעור של 7.6%

אלי דפס / צילום: איל יצהר

יו"ר אל על מזהיר: "אם לא נקבל עזרה בימים הקרובים, החברה עלולה להיסגר"

לפי גורמים, השווי של הסיוע שאליו אל על מכוונת מגיע ל-600 מיליון דולר - פי 6 משוויה של אל על כיום, כשאת חלק מהכסף היא תקבל בהלוואה מבנק דיסקונט, ואת החלק האחר היא מקווה לקבל בהלוואה מהמדינה

עמנואלה ז'ופרה / צילום: אריאל זנדברג

שגריר האיחוד האירופי: "למדנו מישראל, שהייתה הראשונה להגביל את הכניסה מאזורים חשודים"

לראשונה בתולדות האיחוד האירופי, גבולות נסגרו, והמדינות שוחררו למדיניות פיסקאלית עצמאית ● בראיון ל"גלובס" טוען השגריר לישראל עמנואלה ז'ופרה כי לאיחוד דווקא יש יתרונות בהתמודדות עם המשבר, ומאמין שהוא ייצא ממנו מחוזק ● וגם: מה יש לאירופה ללמוד מישראל?

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

דעה: האם קורונה היא כוח עליון המבטל חוזה או דוחה את ביצועו?

חלק נכבד מהמשק הישראלי אינו עומד בחיוביו החוזיים בשל המגפה ומצפה כי יוכל לבטלם או לדחותם בטענה ל"כוח עליון". אלא שלפי הדין הקיים, הקורונה אינה כוח עליון ● נדרש תיקון חקיקה