גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש: "הורות טובה אינה נחלתו של מגדר מסוים, לא נשים ולא גברים"

הדברים הללו, שכתב שופט ביהמ"ש למשפחה ליאור ברינגר, עשויות להשפיע על אלפי תיקים הנידונים בימים אלה, כי הן אומרות בבירור את מה שנשמע מובן מאליו: צמד המילים "הורה טוב" אינו שווה למילה "אמא"; זה יכול להיות גם "אבא" או או כל הרכב הורי אחר - כל עוד טובת הילד בראש סדר העדיפויות

גירושים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
גירושים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

"נקודת המוצא בסוגיה הנדונה (משמורת וזמני שהות עם הילדים, א' ל"ו) היא שוויון מגדרי. בכדי להיות הורה אין צורך לקבל רישיון מאף אחד ולא רשות מבית המשפט או מכל אדם אחר. הורות טובה אינה נחלתו של מגדר מסוים, לא של נשים, לא של גברים, לא להט"ב ולא שום מגדר אחר. נקודת המוצא היא שהוריו של הילד ראויים וטובים להיות הורים, אלא אם הוכח אחרת".

הדברים הללו, שנכתבו בהחלטת שופט בית המשפט לענייני משפחה ליאור ברינגר, עשויות להשפיע על אלפי תיקים הנידונים בימים אלה בבתי המשפט. למה? כי הן אומרות בצורה ברורה את מה שנשמע מובן מאליו, עד שנכנסים לאולמות בית המשפט לענייני משפחה: צמד המילים "הורה טוב" אינו שווה למילה "אמא". זה יכול להיות גם "אבא" או "אבא ואבא" או "אמא ואמא" או כל הרכב הורי אחר שקיים - כל עוד טובת הילד נמצאת בראש סדר העדיפויות של אותו הורה.

זה לא אומר שלא יהיו מקרים שבהם ייקבע על-ידי בית המשפט כי טובת הילדים להיות עם האם, וייקבעו זמני שהות מצומצמים לאב, אך מההחלטה עולה כי אבות לא "ינושלו" מזכויותיהם ההוריות.

בהחלטה שכל מהותה "שוויון", דחה השופט ברינגר בקשה של אם להמתין לתסקיר שירותי הרווחה לפני שייקבעו זמני השהות הזמניים בין אב לבן הקטין, הכוללים לינה אצל האב; וכן את טענותיה על כך שלאב, שעזב את הבית המשותף, אין מקום "נוח" לשכן את הבן, שכן הוא מתגורר אצל הוריו מאז הפרידה.

בדרך מבהיר השופט באופן ברור כי אין הורה אחד שטוב לילדים, וכי כסף אינו המתכון לאושרו של ילד. "הורות טובה לא נמדדת במספר החדרים בבית ולא במיטה בה ישן הילד. ניתן לגדל ילדים רבים בדירה קטנה בצניעות, אפילו בדלות, ולחנכם לערכים טובים, למעשים טובים, להישגיות ולכל מעלה טובה אחרת, ללא קשר לאמצעים הכלכליים שבידי ההורים", כתב השופט בהחלטה.

ההחלטה ניתנה בעניינם של הורים לקטין בן כ-6 שנים, שנקלעו לסכסוך גירושים חריף, שהוגדר על-ידי בית המשפט כ"סכסוך בעצימות גבוהה". עד לפרוץ הסכסוך התגוררה המשפחה יחד בדירה שהייתה בבעלות הגבר מלפני הנישואים ורשומה על שמו בלבד, אך לאחר שמגורי הצדדים יחד באותה דירה הפכו בלתי נסבלים, עזב האב את הדירה, והאישה נשארה לגור בה.

זמן קצר לאחר מכן הגיש האב תביעה למשמורת משותפת, ובמסגרתה נקבעו על-ידי השופט זמני שהות של הקטין עם ההורים, לפיהם האב יאסוף את הקטין מהמוסד החינוכי עם תום הלימודים בימים ראשון וחמישי וישיבו למוסד החינוכי למחרת בבוקר, ובנוסף הקטין ישהה עם כל אחד מהוריו לסירוגין בכל סוף שבוע, כאשר ביום שישי יאסוף האב את הקטין מהמוסד החינוכי עם תום הלימודים וישיבו למוסד החינוכי ביום ראשון בבוקר.

אושרו של הקטין לא תלוי בדירות פאר

ההחלטה לא נשאה חן בעיני האם (וכלשון השופט: "הנתבעת הזדעקה זעקה מרה"), שהגישה מיד, באמצעות עו"ד דני שרמן, בקשה בהולה לעיון מחדש בהחלטה, וטענה, בין היתר, כי לא ניתן לקבוע זמני שהות לפני שיינתן תסקיר בתיק או חוות-דעת מקצועית אחרת. שלושה ימים לאחר הגשת בקשה זו, הגישה האם בקשה בהולה נוספת לביטול ההחלטה.

כשקוראים את תיאור טענות האם בהחלטה הדוחה את בקשתה, קשה להתעלם מהנימה הצינית בה משתמש השופט. כך כותב השופט כי האם תיארה בפני בית המשפט "תמונה קטסטרופלית לפיה עומד להתרחש אסון חלילה כתוצאה מהחלטתי הנוראית. טענתה כבדת-המשקל של האם היא שהאב לקח את הקטין רחמנא ליצלן והלינו בבית הוריו, סבו וסבתו של הקטין. לא רק זאת, אלא שהאב עשה מעשה נורא וישן עם הקטין באותה מיטה. מוסיפה הנתבעת ומתארת את התמונה הנוראה, לפיה למחרת הלילה בו ישן הקטין עם האב, הוא איחר להביאו לבית הספר. לדבריה, הילד בכה כל הלילה ורצה לישון במיטתו שלו".

האב, באמצעות עו"ד יהודית מייזלס, פירט בתגובתו כי שכר דירה ברחוב סמוך לדירה בה גרה האם, במרחק שתי דקות ממנה, אלא שהדירה תעבור לחזקתו עוד מספר ימים, ועד אז הוא לן בבית הוריו בעיר אחרת. עוד השיב האב כי בבית הוריו יש חדר פנוי לקטין, אלא שהוא ביקש לישון עמו במיטה אותו לילה, והאב נעתר לכך.

האב אף צירף לתשובתו הודעת טקסט ששלחה אליו האם ביום בו ניתנה החלטת זמני השהות, ובה כתבה לו: "מניחה שאתה מאושר מהחלטת בית המשפט, בכל אופן שישי/סופ"ש הזה אתה איתו כי אני עובדת, וזה הסידור שלי... שישי ראשון כל חודש, תהנה". זאת, למרות שבהחלטה בעניין זמני השהות נקבע כי הקטין ישהה עם אמו באותו סוף שבוע. השופט התייחס לכך וציין כי הודעתה של האם סותרת את טענותיה בבקשותיה הבהולות לבית המשפט.

השופט ציין עוד כי לקח לתשומת-ליבו שדווקא האם היא זו שמעוניינת בשלום-בית, לדבריה, ואף פנתה וקיבלה מבית הדין הרבני החלטה למדור ספציפי (קביעה כי תוכל להישאר להתגורר בדירת האב), והיא מעוניינת שהאב "הנורא" ישוב להתגורר איתה ועם הקטין באותה דירה.

השופט הוסיף וקבע כי לא מצא פסול בהתנהגותו של האב, על-פי טענות האם. "אין שום פסול בכך שהאב ילון בבית הוריו ויארח שם את הקטין. מדובר בתקופת ביניים קשה, שהיא תוצר של פירוק התא המשפחתי. אושרו של הקטין לא נובע ממגורים בדירה מפוארת מרובת-חדרים, ואיני רואה שום מניעה לכך שהקטין יישן עם האב בבית הוריו".

עוד ציין השופט כי אין גם שום פסול בכך שהקטין הרך בשנים ישן עם האב במיטתו לילה אחד. "צריך לזכור שפירוק התא המשפחתי הוא אירוע רגשי קשה מאוד לכל המעורבים בו; להורים ולקטין ותפקידם של ההורים להקטין את המשבר ככל האפשר ולחסוך מהקטין כאבים מיותרים".

תסקיר עו"ס: בעוד חצי שנה

באשר לטענת האם כי אין להחליט על זמני שהות טרם יתקבל תסקיר עו"ס, ציין השופט כי תסקיר מתקבל בבית המשפט בדרך-כלל אחרי חצי שנה מהבקשה "לפחות", ולפיכך טענתה של האם כי אין לקבוע זמני שהות של הקטין עם האב, או לפחות לא כאלה הכוללים לינה, עד שיתקבל תסקיר - אינה מקובלת לאור השוויון המגדרי הראי לגישתו.

עוד הוסיף השופט כי במרבית התסקירים שראה קיימת הסכמה של הגורמים המקצועיים כי הימשכות הסכסוך בין ההורים היא הגורם המרכזי לנזקים הנגרמים להם. "מהתסקירים הרבים שראיתי בתיקים השונים, לפחות מאות אם לא אלפים, עולה כחוט השני מסקנה מקצועית אחת של העובדים הסוציאליים והפסיכולוגים העוסקים בתחום: כאשר שני ההורים נורמטיביים ואינם פועלים באופן קיצוני, עדיין נגרמת לילדיהם פגיעה קשה מאוד המשאירה בהם צלקות עמוקות כתוצאה מעצם הסכסוך בין ההורים... הפתרון האופטימלי עבור הקטינים (לדעתי גם עבור ההורים) הוא להרגיע ולהנמיך את להבות האש ולסיים את הסכסוך מהר ככל האפשר. ככל שהסכסוך מתמשך, כך גדל הנזק שנגרם לקטין. פעמים רבות קשה להורים להפנים שעצם קיומו של הסכסוך הוא שגורם את הנזק הגדול לילדיהם".

השופט הוסיף עוד כי "סכסוך הגירושים מוגדר על-ידי אנשי המקצוע כמשבר הקשה ביותר בחייו של אדם, קשה יותר מאבל על מותו של אדם קרוב", ולדבריו, במקרה הנוכחי הוא התרשם כי האם אינה משלימה עם רצונו של האב בגירושים, וכי התנהלותה עלולה לגרום לקטין נזק רגשי בלתי הפיך. "עליה להפנים כי הקטין אינו חלק מהסכסוך בינה לבין התובע, והמסר שעל כל אחד מההורים להעביר לקטין הוא שההורה האחר אוהב אותו, מסור לו ודואג לכל צרכיו, ולפיכך על כל אחד מההורים להביע שמחה על כך שההורה האחר מעוניין בקיומם של זמני שהות נרחבים".

בנסיבות, השופט התרשם כי התנהלותה של האם "נגועה בחוסר תום-לב ואינה ראויה", ולפיכך חייב אותה בהוצאות בסך 5,000 שקל לטובת האב.

החלטתו הנחרצת של השופט ברינגר לא סיימה את סאגת חלוקת זמני השהות הזמניים בין ההורים. האם הגישה באופן מיידי לבית המשפט המחוזי בקשת רשות ערעור וביקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה - אך גם במחוזי לא התקבלו טענותיה. שופט בית המשפט המחוזי שאול שוחט דחה את הבקשה וקבע כי סיכויי הערעור אינם גבוהים, בין היתר מאחר שהחלטת שופט בית המשפט לענייני משפחה מנומקת וחוקית, ואין כל חובה להמתין לתסקיר עו"ס בטרם מתן החלטה על זמני השהות. השופט שוחט ציין עוד כי "לא מן הנמנע כי ערכאה דיונית אחרת הייתה קובעת הסדרי שהות אחרים, ייתכן שאף מצומצמים יותר", אך בכך אין די כדי להתערב בהחלטה.

עוד הוסיף השופט שוחט כי לאור העובדה שאף אחד מהצדדים לא הכחיש שהחיים יחד בבית המגורים המשותף הפכו לבלתי נסבלים, אין לראות בעזיבת האב את הבית מקור לשלילת זכויותיו, וכך גם לא את העובדה שהאם הייתה המטפלת העיקרית בקטין עד לפרידה. "עזיבת האב את הדירה אינה יכולה להצטייר כצעד שלילי שאינו לטובת הקטין. התרפקות המבקשת על העבר המשותף ועל אותו סטטוס-קוו שהתקיים לטענתה עד לפירוד, מששימשה היא כמטפלת העיקרית בקטין, אינה משנה יותר מדי, משאת המצב שהיה קיים עובר לפירוד לא ניתן להשיב. עובר לפירוד לא התקיימו לינות של הקטין עם המשיב בלבד, מהטעם הפשוט שהמשפחה התגוררה תחת אותה קורת-גג. 

"גם אם זמן האיכות שבילה המשיב בפועל עם הקטין היה קטן יותר מהסדרי השהות הזמניים שנקבעו - מדובר היה בהתנהלות המשפחה ובסדרי העדיפויות של הצדדים. אלה השתנו עם הפירוד", כתב השופט.

עוד הוסיף השופט כי האב אינו זר לקטין, וגם אם בילה עמו זמן איכות באופן נמוך משמעותית מהאם - מדובר בבילוי שנעשה מדי יום ביומו, דבר שאינו מתאפשר עוד משהצדדים הפרידו את מגוריהם.

עוד כתבות

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

סימני השאלה סביב בדיקות הקורונה וגיוס ההון החריג בזמן המשבר: השבוע בהייטק

המדינה עומדת להשיק תוכנית סיוע לתעשיית ההייטק - האם צריך לסייע לסטארט-אפים ברוטשילד? ● מה חושבים בקרן בלאמברג על תעשיית הפינטק בזמן המשבר, ולמה משרד הבריאות הקפיא את ההסכם עם מיי הריטג' ● מה קרה השבוע בהייטק

מוזיאון הלובר, צרפת / צילום: AP Photo, AP

מסביב לעולם ב-360 מעלות: 5 סיורים וירטואליים תרבותיים במיוחד

תכננתם לבלות את חופשת הפסח בחו"ל, וכעת אתם מוצאים את עצמכם בעיקר על הספה, מחפשים איך להעסיק את הילדים? גם בימים אלה תוכלו להעניק להם ניחוח תרבותי מרחבי העולם

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

משבר הקורונה מייצר הזדמנות נדירה לאסוף אג"ח של חברות חזקות

הירידות החדות בשוק האג"ח האמריקאי בשבועות האחרונים, לצד התמיכה המשמעותית מצד הפדרל ריזרב, הופכות את איגרות החוב של חברות איכותיות לאטרקטיביות עוד יותר להשקעה, בלי לקחת סיכונים מוגזמים

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

פרשנות: העליון ביטל את פוטנציאל השווי - ויצר פוטנציאל לצרות

פסק הדין של ביהמ"ש העליון, שנדרש לסוגיית הפיצויים כתוצאה מתוכנית בנייה פוגעת, קבע כי יש לנטרל את רכיב הפוטנציאל משווי הנכס ● ההחלטה תמריץ ועדות תכנון לפעול ליצירת מערכת מלאכותית של מחירים, שמנותקת ממחירי השוק

ניר כנורי, טוטנאור / צילום: יח"צ

"סטריליזציה היא הנשק האולטימטיבי - ה-F15 כדי למנוע התפשטות חיידקים"

ניר כנורי, מנכ"ל יצרנית מכונות הסטריליזציה טוטנאור: "יש לנו נוכחות נרחבת בבתי חולים ומרפאות בעולם, ואנחנו רואים שקיים מחסור אדיר במסכות בעיקר מסוג N95 ובציוד נלווה"● "ביציאה מהמשבר יהיה ביקוש גדול לציוד שלנו"

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

דביבונים מוערמים בכלובים צפופים בשוק לחיות בר במחוז Guangzhou. לא הסיקו מסקנות לאחר מגפת הסארס / צילום: Xinhua, Liu Dawei, Associated Press

לסוחרי חיות הבר בסין היה לובי פוליטי חזק. כך הם קיבלו הגנה מהממשלה וכך התפרצה הקורונה

ד"ר פיטר לי, מומחה למדיניות הסינית לחיות בר, מסביר כי במשך שנים שכנעה התעשייה את ההנהגה בבייג'ינג שהיא תורמת לתעסוקה, מצילה חיים ומגנה על הטבע: "קבוצה קטנה החזיקה אומה שלמה בת ערובה" • האיסורים שהוטלו אחרי התפרצות הסארס בוטלו מהר, הפעם אולי זה ייגמר אחרת

עז מסתובבת בעיירת החוף הנופש כְלַנְדִידְנו בצפון ווילס / צילום: Pete Byrne/PA, AP

עוד יבואו ימים אחרים: 10 תמונות מהשבוע של העולם בצל הקורונה

כמו ארגון טרור שנשקו העיקרי הוא האימה והשפעתו המיידית היא הפחד והשיתוק – כך פועלת הקורונה על אזרחי העולם ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

מרכז הסחר העולמי בוול סטריט, ניו יורק, העמוס בדרך כלל, שומם / צילום: John Minchillo, Associated Press

מספר המתים בניו יורק צפוי לעקוף הלילה את זה של אסון התאומים

מושל ניו יורק מדווח על "הזינוק הגדול ביותר ביום אחד במספר המתים מאז תחילת המגפה" – 562 הרוגים, מ־2,373 אתמול ל־2,935 היום ● באסון התאומים נהרגו 2,977 איש

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת יאפשר למוסדיים לדחות אג"ח ולהחליף חוב בקלות לחברות לוות שנקלעו למשבר

מנייר התייעצות שתפרסם רשות שוק ההון עולה כי התוכנית שלה לשיקום החברות הטובות שנקלעו לקשיי החזר באג"ח תכלול בין היתר דחייה של עד שנה בתמורה לתוספת בריבית של 0.55% ועד 3.5%, ללא תספורת בחוב 

שר הבריאות יעקב ליצמן / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

פרשנות - האדמו"רים נעלמו, המנהיגים התמהמהו: כל הדרך למשבר בחברה החרדית

בשיאו של המשבר, הבינו אנשי רפואה שכדי לגרום לציבור החרדי להפנים את צו השעה יש לרתום את בכירי הקהילה למשימה • וגם: בדרך להקמת ממשלה נתניהו מוותר על מוקדי הכוח שטיפח במשך שנים

ארץ נהדרת, ספיישל קורונה / צילום: קשת

הטלוויזיה הישראלית בקורונה: החולים, המחלימים והמתחסנים

משבר הקורונה קיבע סופית את מעמדה של קשת כמדורת השבט החדשה בישראל - ובה בעת הבליט את הגיבנת הכלכלית והאסטרטגית שנושאת על גבה המתחרה רשת ● ולמה ייתכן מאד שהתאגיד דווקא ייצא נשכר מהמגפה? ● "גלובס" עם סקירה מתחייבת ותחזית לא בהכרח קודרת

ספרים מומלצים ברוח התקופה

"ניסו, אתה מפוצץ באגו": ספרים לימים מערערים

העדכני, המצויר וההיסטורי ● ספרים מומלצים ברוח התקופה

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

שעון החול הולך ואוזל: חברות התעופה זועקות לסיוע ממשלתי. מה עוצר אותו?

ממשלות שונות ברחבי העולם כבר העבירו סיוע כספי משמעותי לחברות התעופה שפועלות בארצן, אך בישראל הנושא עדיין נמצא בדיונים עם משרד האוצר ● בחברות התעופה הישראליות חוששים שעד שיתנו אור ירוק להלוואות, כבר לא יהיה למי לתת אותן

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.

קרנית פלוג / צילום: איל יצהר

קוראים לזה היסטרזיס: הקורונה תעבור, השאלה היא איזה נזק יישאר לכלכלה

קוראים לזה היסטרזיס: גם מיתון חולף יכול להשאיר חותם מתמשך בכלכלה ● האתגר הדחוף, כך מסבירה שורת כלכלנים, היא למנוע מהנזק הכלכלי להתמשך גם אחרי שמגפת הקורונה תחלוף

צוות רפואי עורך בדיקות קורונה בקרב דיירי בית אבות בברצלונה / צילום: Santi Palacios, Associated Press

צרפת: מספר המאושפזים בטיפול נמרץ עולה; סגר בספרד עד 26 באפריל

בצרפת מתו עד כה 7,560 בני אדם מקורונה ● הציבור הצרפתי נמצא תחת צעדי סגר חמורים, והמשטרה מחלקת קנסות של מאות אירו למי שמתרחקים מבתיהם ● באיטליה יותר מ-15,000 בני אדם מתו עד כה

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו