גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"החכמולוגים שנותנים עצות לא יודעים מה קורה בשוק המט"ח"

על רקע הסערה בשוק המט"ח והשפל בשערי הדולר והאירו, המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, אומר בראיון ל"גלובס" כי מוקדם מדי כדי לבחון את הצלחת התערבות הבנק בשוק ● הוא מבטל את האפשרות שלבנק יש הפסדים ומבטיח: "לא נהיה מושפעים מכותרת או אמירה של אינטרסנט"

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי
אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

"ההצלחה של מדיניות ההתערבות שלנו בשוק המט"ח לא נמדדת ביום אחד. כל החכמולוגים של יום שני שנותנים לנו עצות לא באמת יודעים מה קורה בשוק ואיך אנחנו מפעילים את הכלים שלנו ולכן לא צריכים לקחת יותר מדי ברצינות את מה שהם אומרים", כך אומר המשנה לנגיד בנק ישראל אנדרו אביר בראיון ל"גלובס" על רקע הסערה בשוק המט"ח והשפל הנרשם בשערי הדולר והאירו.

חודשיים מאז החל להתערב בנק ישראל בשוק המט"ח נראה כי מאמציו אינם נושאים פרי - הדולר נחלש אתמול לשפל של 3.40 שקלים, למרות שרשם התחזקות מול כל המטבעות העיקריים בעולם. האירו נסחר בשער של 3.73 שקלים המבטא שפל של 18 שנה. בנק ישראל נמצא בעין הסערה הזו והלחץ עליו הולך וגובר: הבוקר הצטרף למותחי הביקורת יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון, מתנגד עקבי לרכישות המט"ח.

למה יזמתם את הראיון?

"הסיבה העיקרית היא שיש המון רעש ואנשים מתחילים לפטפט וכל אחד יש לו עצה נדיבה לתת לבנק ישראל. אנחנו רוצים להבהיר שמדיניות שער החליפין והכלים שאנחנו מפעילים הם חלק מהמדיניות המוניטרית של הבנק - הוועדה המוניטרית היא זו שמחליטה עליהם ולא איזה שהם גורמים שמתראיינים בעיתון. המדיניות שלנו היא לא ליום יומיים, שבוע או חודש. המדיניות שלנו מסתכלת קדימה. יש לנו אורך נשימה ואנחנו לא נהיה מושפעים מאיזושהי כותרת של יום רביעי או יום חמישי. רצינו להבהיר לשוק שאנחנו לא מפעילים כלים ליום או יומיים אלא לטווח ארוך. לא נהיה מושפעים מכותרת בעיתון או אמירה של אינטרסנט - אנחנו מסתכלים על מה שקורה לכלל המשק. לא רק ליצואנים, ליבואנים, או לתעסוקה - ומחליטים על המדיניות המוניטרית בהתאם. אפשר להגיד שהמדיניות המוניטרית שהוועדה מנהלת כבר כמה שנים, שהיא מדיניות מוניטרית מרחיבה, עזרה למשק להתמודד עם הקשיים של השנים האחרונות ולהביא לזה שהצמיחה במקום טוב, יותר טוב מרוב המקומות בעולם".

אתה מכנה חוכמולוגים את נותני העצות אבל יש גם מי שמבקר את עצם ההתערבות שלכם במט"ח. אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, שאמר היום בראיון לגלי צה"ל שההתערבות בשוק המט"ח כבר עלתה לבנק ישראל בהפסדים של עשרות מיליארדי דולרים.

"אני לא מגיב לאמירה ספציפית, אבל אפשר להגיד שבוודאי שאין לנו הפסדים. התזרים בתוך המאזן של בנק ישראל הוא חיובי. סך התשואה על היתרות יותר גבוה מזה של המק"מים שאנחנו מנפיקים כדי לעקר את ההתערבות שלנו. המצב מבחינת המאזן שלנו הרבה יותר טוב ממה שהיה לפני כמה שנים. יש לנו את היכולת להשקיע בנכסים עם תשואה יותר גבוהה מההתחייבויות שלנו - ולכן אנחנו לא רואים איזשהו לחץ מהצד של המאזן. התשואה של 2019, 6%, הייתה גבוהה ובשלוש השנים האחרונות התשואה בתיק היתרות הרבה יותר גבוהה מעלויות המק"מים שאנחנו מנפיקים".

שמחון לא צודק שיש לכם הפסדים בהרבה מיליארדים בגלל הייסוף בשקל?

"הם רק על הנייר. ביום שנממש את היתרות יהיו לנו רווחים גדולים, כפי שהסברתי כמה פעמים בעבר - אנחנו לא רוצים להיות במצב כזה כי זה אומר שהמשק יהיה בבעיה (אביר רומז לתרחיש משברי שבו הבנק יצטרך למכור את היתרות על רקע אובדן אמון בשקל ופיחות חד בשערו ע"ב)".

אבל התערבתם בשוק המט"ח בהיקף שהוא כמעט חסר תקדים. מאז אמצע נובמבר רכשתם מעל 8 מיליארד דולר - ולמרות זאת השקל המשיך להתחזק. שער הדולר ירד לשפל של 3.40 והאירו בשפל של 18 שנה. אז אולי השיטה פשוט לא עובדת?

"זו תקופה קצרה מדי כדי למדוד אם הצלחנו או לא הצלחנו. אין לנו יעד של שער חליפין ספציפי. אנחנו רוצים למתן שינויים חדים בשוק המט"ח כדי לאפשר לשחקנים במשק להתרגל לשער מסוים. זה שיום אחד השער יותר נמוך - זה לא אומר שאנחנו נפסיק. אנחנו עדיין מנהלים מדיניות מוניטרית מרחיבה".

כלומר זאת המטרה של מדיניות ההתערבות שלכם? לקנות זמן כדי לאפשר לשחקנים במשק להתרגל לשינויים חדים מדי בשער?

"ולהבטיח תנאים שיאפשרו למשק להמשיך לצמוח קרוב לפוטנציאל שלו, כלומר קרוב ל-3%. צריך לזכור שאנחנו בתקופה עם הרבה שאלות על האטה (בפעילות הכלכלית בעולם) כתוצאה מהמשך מגיפת הקורונה".

"השוק יבין שאנחנו לא משנים את המדיניות"

בראיון ל"גלובס" בחודש שעבר הבהיר נגיד בנק ישראל, כי אין כוונה להוריד את הריבית כדי להחליש את השקל - והכלי המתאים לכך היה ויישאר רכישות המט"ח. למרות זאת גברו בימים האחרונים הציפיות בשוק להורדת ריבית בישיבה הקרובה של הוועדה המוניטרית: איגרות החוב לשנה ושנתיים למשל נסחרות היום בתשואות של 0.15% ו-0.16%, כמחצית מגובה ריבית בנק ישראל (0.25%).

השוק מתמחר היום הסתברות של 50% להורדת ריבית בישיבה הקרובה של הוועדה המוניטרית בעוד שבועיים. במקביל השחקנים בשוק מוכרים דולרים, מתוך הנחה שגם אם תהיה הורדת ריבית, היא לא תשנה את מגמת ההתחזקות של השקל. זה משפיע ומשנה את המדיניות המוצהרת שלכם לא להוריד ריבית אלא להמשיך להתערב במט"ח?

"אין שום שינוי. הבהרנו בישיבות האחרונות שלנו שבעת הנוכחית אנחנו מעדיפים את כלי ההתערבות על פני הכלי של הורדת הריבית, ובוודאי לא ריבית שלילית. זה לא אומר שבכל ישיבה אנחנו לא בוחנים את המצב מחדש".

והעובדה שהשוק מצפה להורדת ריבית?

"אני לא אתייחס לזה".

בנק ישראל איננו השחקן הממסדי היחיד בישראל שפועל בשוק המט"ח. גופי החיסכון הפנסיוני פועלים בשוק בהיקפים לא פחות גדולים כשהם מגדרים את ההשקעות שלהם במט"ח מפני התחזקות השקל.

המוסדיים צמצמו בשבועות האחרונים את חשיפת המט"ח שלהם בכ-4 מיליארד דולר - זה גם מקזז את ההתערבות שלכם, וגם משדר מסר שהמוסדיים לא מאמינים שתצליחו לייצב את שער השקל.

"הפעילות הערה של המוסדיים בסוף השנה שעברה ובתחילת השנה הנוכחית, הייתה התאמה של התיקים שלהם לעליות החדות בנכסים במט"ח בגלל עליית מחירי המניות - הם מממשים חלק מהרווחים. אנחנו כבר רואים שהזרם הזה התמתן ואנחנו לא חושבים שזה יהיה גורם להמשך תיסוף של השקל".

אולי העמימות שלכם במדיניות ההתערבות במט"ח קצת באה על חשבון באמינות שלכם בעיני שחקנים גדולים כמו המוסדיים?

"אני חושב שהשוק יבין שאנחנו לא משנים את המדיניות שלנו. שהיא אמינה". 

עוד כתבות

דוד לפלר / צילום: איל יצהר, גלובס

אושר מינויו של דוד לפלר למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה

האתגר המשמעותי של משרד הכלכלה בימים אלה הנו שיקום המגזר העסקי, ובייחוד העסקים הקטנים והבינוניים שספגו, ועדיין סופגים, פגיעה קשה בתקופת משבר הקורונה

מחאת העצמאים בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

"זו תוכנית האין מענק הכי מתוחכמת שייצרו במדינת ישראל"

החוק הכולל תוכנית סיוע בהיקף של 6 מיליארד שקלים לעסקים יובא היום לאישור הממשלה, אולם הביקורת עליו לא שוככת ● ארגוני העצמאים טוענים כי המשמעות של החוק בנוסח הנוכחי הנה פגיעה חמורה דווקא בעסקים החלשים ביותר ● "העסקים הקטנים חשים שהוליכו אותם שולל ובסוף שוב מצאו את עצמם אחרונים בשרשרת המזון"

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

קרב גרסאות בין משרד האנרגיה לנובל אנרג'י: מדוע הופעל הלפיד באסדה

חברת נובל אנרג'י מעדכנת כי הלפיד הופעל בהמשך לעבודות מתוכננות באסדה, אך לפי משרד האנרגיה הלפיד הפועל כאשר מתרחשת תקלה כדי למנוע זיהום אוויר חריג, לא אמור היה לפעול היום

גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פס"ד: גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים

יורשים שקיבלו זכות בקרקע בעסקת קומבינציה התבקשו לשלם עליה מס כמו על דירה שנייה - ולא מס על קרקע, שהוא נמוך יותר ● ביהמ"ש בחר פרשנות נרחבת

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, הודיע לממשלה: פותח בביקורת רוחב בנושא משבר הקורונה

זאת, לאחר שבחודשיים האחרונים פעלו צוותי הביקורת לאיסוף מידע וקיום פגישות עם גורמי המקצוע במשרדי הממשלה השונים ● מבקר המדינה עדכן במכתבו כי הביקורת תבחן את ממשקי העבודה בין גופי החירום בניהול המשבר, ותתמקד בעבודת המל"ל אל מול הגופים השונים בניהול המשבר

נדב טופולסקי / צילום ערן בארי

המאבק הופך לאישי: מה רצו עובדי חדשות 13 מהשכנים של יו"ר רשת?

אנשי חדשות 13 חילקו היום לשכניו של נדב טופלסקי מכתבים שקראו להם להתעמת עימו סביב כוונת ההנהלה לקצץ 35% מתקציב חברת החדשות

מתי דב, מנכ"ל מגוריט  / צילום: איל יצהר, גלובס

לא רק נדל"ן: הימור פיננסי כושל עלה למגוריט בהפסד של 17 מיליון שקל

בקרן הנדל"ן מציינים כי ההפרשה בגין עסקת ה-SWAP נובעת מהירידה החריגה בשער מניית מגוריט ● לבנק מולו נחתמה העסקה יש אפשרות לסיים אותה בשל ירידת מחיר המניה, אולם מגוריט הגיעה להבנות עם הבנק שיימנע מכך, כנגד העמדת בטוחות מצידה

שר הבריאות יולי אדלשטיין / צילום: משרד הבריאות

שר הבריאות אדלשטיין: אנחנו עוד לא במקום של החזרת הסגר. נרחיב את הבדיקות גם למי שלא מגלה תסמינים

שר הבריאות יולי אדלשטיין מודיע הערב על שינוי במדיניות הבדיקות, שתורחב גם לאסימפטומטיים, ששהו במגע עם חולה מאומת

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

נתניהו: ישראל כ"ץ יציג היום את התכנית לעידוד עסקים

שר האוצר ישראל כ"ץ אמור לפרט את חלקיה העיקריים של התכנית בישיבת הממשלה ● שר הכלכלה עמיר פרץ, אמר במהלך סוף השבוע כי הוא מתנגד לתכנית כיוון שאינה מתחשבת בעסקים ששמרו על העובדים ללא חל"ת במהלך התקופה

עו"ד דוד פורר, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי, גלובס

המועמדים לוועדה לבחירת שופטים נחשפים: ברשימה - עו"ד המייצג מקורב של נתניהו

"גלובס" חושף את זהות עורכי הדין שצפויים להתמודד על תפקיד הנציג השני של לשכת עוה"ד בוועדה הרגישה, שיצטרף לעו"ד אילנה סקר; בין המועמדים: עו"ד דוד פורר, המייצג את חברת הנדל"ן הציבורית "אאורה" של איש העסקים יעקב אטרקצ'י, המקורב לנתניהו וראש הלשכה לשעבר דורון ברזילי

רכב חשמלי של NIO הסינית / צילום: יח"צ

אורחת חשמלית מעניינת בישראל: חברת הרכב NIO הסינית

כלי רכב חשמליים ראשונים של NIO , עם טווח של 560 קילומטר, נחתו בישראל במסגרת פרויקט הפיתוח של מערכת אוטונומית על ידי מובילאיי

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בצל משבר הקורונה: רווחי מיטב דש הצטמקו ב-69%

בית ההשקעות הרוויח ברבעון הראשון 9 מיליון שקל ● המנכ"ל אילן רביב: "משבר הקורונה הביא לפריצה של מחסום פסיכולוגי ולכמות גדולה של לקוחות חדשים שהתחילו לסחור באמצעות מיטב דש טרייד במקום דרך הבנקים"

פרוביוטיקה, אנטיביוטיקה, ניסוי רפואי, חיידקים / שאטרסווק

פוליפיד בניסיון הנפקה נוסף: שואפת לשווי של 300 מיליון דולר

מתכננת הנפקה בחודש יוני ● המוצר המוביל של החברה הוא שתל לשחרור מושהה של אנטיביוטיקה שעבר בהצלחה ניסוי שלב

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת לגזרים - מגפה, כלכלה, פוליטיקה, ועכשיו גם אלימות רחוב

לאחר חודשיים ויותר של סגר, ערי אמריקה חוזרות ונפתחות – וחוזרות ונסגרות. ערים גדולות מטילות עוצר לילי נגד נגיף אחר: שנאה ואלימות ● מי יודע איך ומתי זה ייגמר

בית הקפה מתחת לעץ / צילום: שי הנסב

"בחודשים הקרובים נראה עוד סגירות בגלל התזרים"

דור ששון, שותף עם אחיו בבית הקפה "מתחת לעץ", גר בתל אביב, בן 24 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אולם אירועים / מקור: שלומי יוסף

בעלי גני אירועים לבג"ץ: "אפליית הממשלה פוגעת באופן אנוש"

כעשרה בעלי אולמות אירועים הגישו עתירה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה לדחות את פתיחת גני האירועים לאמצע יוני בעוד שלמסעדות, למלונות ולפאבים איפשרו להיפתח כבר בשבוע שעבר

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

ניצלה את עליית המניה: פייבר הבטיחה גיוס של 120 מיליון דולר

הגיוס שהבטיחה חברת האינטרנט הישראלית בהנפקה המשנית בבורסת ניו יורק, יסתכם ב-113 מיליון דולר נטו, בניכוי עמלות החתמים

לפיד החירום דולק מעל אסדת לוויתן / צילום: איריס אשוח

בעקבות ריבוי התקלות בלווייתן: משרד האנרגיה הורה לנובל אנרג'י לעצור עבודות להגדלת הפקת הגז

הממונה הודיע לחברה כי חל עליהם איסור להתקדם בהרצת/בדיקת/בחינת המתקן, וכי רק לאחר בחינה מעמיקה של משרד האנרגיה יחד עם חברת ייעוץ, יוחלט על המשך פעילותו של המתקן

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עם הערת "עסק חי": סייברוואן מנפיקה לפי שווי של 100 מיליון שקל

לפי התשקיף, הרישום למסחר של המניות מותנה, בין היתר, בכך שההון העצמי של החברה לאחר הרישום למסחר לא יפחת מסך של 8 מיליון שקל