גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ ב-1.2%, טבע איבדה 5%

לייבפרסון צללה ב-21% לאחר שהעמיקה את ההפסד הרבעוני; סמנכ"ל הכספים של החברה פרש ● באפט חשף את השינוי בהחזקותיו במניית טבע ברבעון ● אלקטרה צריכה במו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום ● מחזור המסחר בשוק המניות הגיע ל-666 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה הירוקה ובמחזור של 666 מיליון שקל בשוק המניות. מניית לייבפרסון צללה ב-21.4% והכבידה על מדד ת"א 35 שננעל ללא שינוי. מדד ת"א 90 קפץ ב-1.17%, ת"א בנקים עלה ב-0.6% ומדד הביטוח טיפס ב-1.2%. 

מניית טבע צנחה ב-4.9% לאחר שחזרה מוול סטריט עם פערי ארביטרז' שליליים, ובהמשך לחשיפת "גלובס" על האפשרות כי תעמוד בפני תביעה של מיליארדי דולרים.

15:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל בשעות הצהריים במגמה חיובית. זאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בנטייה חיובית.

למרות שווירוס הקורונה מסין לא יורד מהכותרות, בשלב הנוכחי נראה כי חששות המשקיעים בנוגע להשפעות השליליות האפשריות של התפשטותו על הצמיחה הגלובלית קטנו, ובהתאם התמתנו הירידות החדות שאחזו בשווקים עם עליית חששות אלה.

כך, בסיכום שבוע המסחר החולף מדד ת"א 35 רשם שינויים קלים בשוויו, ומתחילת השנה השלים עלייה של כ-3%. בסיכום שבועי בולט לחיוב מדד הנדל"ן שהתחזק בכ-2%, בעוד מנגד מדד הבנקים איבד יותר מ-1.5% מערכו.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו בסקירתם השבועית למצב הכלכלה האמריקאית וציינו כי "בשבוע האחרון התפרסמו לא מעט נתונים בכלכלה האמריקאית, נתונים שציירו תמונה מאוד מעורבת בפתיחת שנת 2020".

לפי פסגות, "לפחות עד כה זה נראה שהצרכנים מתעלמים מאיום הקורונה, מהבחירות בארה"ב או מכל איום אחר. כל עוד שוק העבודה ושוק המניות מחזיקים מעמד, כך אמון הצרכנים (והצריכה הפרטית איתו) אמורים להחזיק מעמד".

עוד הוסיפו בפסגות לגבי הנתונים המתפרסמים בנוגע לשוק האמריקאי, כי "בעוד שהחולשה בתעשייה הייתה צפויה במידה רבה (בואינג), חולשת המכירות הקמעונאיות הייתה מפתיעה ומאותתת על-כך שההאטה בצריכה הפרטית נמשכה גם אל תוך שנת 2020".

לגבי השוק המקומי, בפסגות התייחסו למדד המחירים לצרכן שפורסם בסוף השבוע וציינו כי הוא "הפתיע ורשם ירידה חדה מעט יותר מהצפי (של 0.4% לעומת קונצנזוס חזאים של 0.3%)", מה שלפי בית ההשקעות "מצייר בסופו של דבר תמונה די ברורה של סביבת האינפלציה בישראל. סעיף הדיור הוא הסעיף המרכזי, אם לא הבלעדי, שתורם לאינפלציה במשק, כאשר מלבדו נרשמת אינפלציה חיובית אך מתונה מאוד בשירותים שונים כמו אחזקת דירה, חינוך ותרבות".

בצד החיובי של מדד ת"א 35, המניות הדואליות של נייס  ואיי.אפ.אפ  עולות בכ-3%-4%, ומניות אלקטרה  ואמות  בכ-3%.

מי שמושכת את המדד המוביל לכיוון השלילי היא מניית לייבפרסון, שצוללת ביותר מ-20% אחרי ירידות חדות שרשמה במסחר בארה"ב בעקבות פרסום דוחותיה הכספיים. מניית טבע  נחלשת בכ-3%-4%.

עוד במסחר, מניית ישראל קנדה  מטפסת בכ-4%-5%, כשברקע למסחר החברה עדכנה על הסכם לרכישת חברת מנרב פרויקטים , שעולה בכ-2% ועליות של כ-5% רשמה בעלת השליטה בה, מנרב אחזקות . מניות חברת התעשייה נייר חדרה  וחברת הנדל"ן מניבים ריט  מרכזות מחזורי מסחר ערים, בהם כל אחת מהן מתחזקת בכ-2%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבועי בוצעו שבע הנפקות אג"ח לציבור בהיקף מצרפי של כ-3.5 מיליארד שקל, בהן בלט גיוס החוב של חברת המים הממשלתית מקורות, בסכום של כ-1.15 מיליארד שקל, וכ-1.6 מיליארד שקל שגייסו חברת הנדל"ן המניב אמות והבנק הבינלאומי הראשון - כמחצית הסכום כל אחד.

13:00

עליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.3%, ת"א 90 ב-1.3%, מדד הבנקים עולה ב-0.88%, ת"א ביטוח מטפס ב-1.6%, ומדד ת"א SME150 מוסיף 1.3%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעדכנת למעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5%. יחד עם זאת נתוני הצמיחה המעודכנים הושפעו מאוד מהקדמת יבוא כלי רכב היברידיים בעקבות החלטת הממשלה להעלות את המיסוי על כלי רכב אלה החל מ-2020.

11:25

המסחר בבורסה בתל אביב עבר לעליות. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.3%, ת"א 90 עולה ב-1.1%.

בבית ההשקעות אופנהיימר הורידו את ההמלצה למניית לייבפרסון  והסירו את מחיר היעד של 50 דולרים למניה. ההמלצה הונמכה מ-Outperform ל-Perform בעקבות תחזית לרווחיות נמוכה שסיפקה החברה ל-2020 ועזיבת ה-CFO. "אנו סבורים כי השקעות כבדות בפיתוח מוצרים חדשים, זאת ללא האצה בקצב הצמיחה מעבר לצפי, מעלות שאלות בנוגע למימוש הפוטנציל בשוקי היעד של החברה והמינוף התפעולי העתידי", כתבו באופנהיימר.

חברת האם של גולן טלקום, אלקטרה מוצרי צריכה , מאשרת רשמית כי היא מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום. החברה מוסרת כי אין ודאות בשלב זה כי המגעים יבשילו לכדי עסקה. הדיווח של אלקטרה מגיע בעקבות שורה של פרסומים על כך ששתי החברות מנהלות מו"מ למיזוג ביניהן.

ישראל קנדה  מטפסת על רקע הדיווח על השלמת עסקת רכישת מנרב פרויקטים  עליה דווח לפני כחודשיים, במסגרתה מנרב פרויקטים תימחק מהמסחר. 

ברנמילר  דיווחה על הסכם עם חברה ברזילאית העוסקת בהפצה של ציוד וחומרים לסקטור המים והאנרגיה בברזיל תמורת 1.5 מיליון דולר.

ריט 1  צפויה לרשום רווחים מהותיים מהתאמת שווי הוגן של נדלן להשקעה בדוחות 2019 בהיקף 150 מיליון שקל, כך דיווחה החברה לבורסה.

10:07

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעיכוב - 'פתיחה אנגלית', בשל התנודה במניית לייבפרסון - וביציבות עם נטייה למגמה מעורבת במדדים המובילים. מדד ת"א 35 מאבד 0.16%, מנגד ת"א 90 עולה ב-0.5%. 

טבע  צונחת ב-4.7% לאחר שחזרה עם פער ארביטרז' שלילי מניו יורק. לייבפרסון  צוללת ב-23% בצל הדוחות הכספיים שפורסמו בשבוע שעבר וחשפו הפסד גבוה מהצפוי.

מניית פריון נטוורק  קופצת ב-5%, ליבנטל ב-4%, אנרג'יאן  מטפסת ביותר מ-3%, נייס  עולה ב-3.3%.

07:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך ליציבות שנרשמה ביום שישי האחרון בוול סטריט, ולאחר הירידות שנרשמו בתל אביב ביום המסחר האחרון בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה. לפי הדיווחים מעבר לים התפשטות המחלה נבלמה, אם כי בסין המצב חרום עודנו נמשך, בבריטניה דווח על מוות של תייר סיני ובמצרים דווח על חולה בנגיף.

ביום שישי האחרון בוול סטריט הדאו ג'ונס השיל 0.1%, הנאסד"ק הוסיף 0.2% לערכו וכך גם מדד S&P 500. ביום חמישי האחרון מדד ת"א 35 איבד 1.24%. 

בקרב המניות הדואליות, טבע הישראלית חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 5.3%. בסוף השבוע האחרון דווח כי חברת ההחזקות ברקשייר הת'וואיי של וורן באפט, גם ברבעון הרביעי של 2019 לא רשמה שינוי במספר המניות שהיא מחזיקה בטבע.

נייס חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 3.7%, איי.אפ.אפ עם פער חיובי של 2.9%, פריגו וטאואר חוזרות עם פער שלילי של כ-1%, אורמת עם פער חיובי של 1.4%, פריון חוזרת עם פער חיובי של 6%, פלוריסטם עם פער חיובי של 20% ומנגד מנייתה של לייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של 23%, וזאת לאחר שצללה בוול סטריט לאחר פרסום הדוחות. לייבפרסון העמיקה את ההפסד הרבעוני ל-27% מיליון דולר לעומת הפסד של כ-6 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, וסמנכ"ל הכספים של החברה פרש בצל הדוחות.

מדד המחירים לצרכן ירד בחודש ינואר ב-0.4%, כך פורסם ביום שישי האחרון. מדובר בנתון נמוך מהתחזיות המוקדמות של הכלכלנים.

עוד כתבות

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

חבילת חילוץ של הפד הובילה את וול סטריט לנעילה חיובית, מניות חברות התעופה טסו

הפד הכריז על תוכנית 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים ● שיעור האבטלה בארה"ב עומד על 4.4% ● נעילה חיובית באירופה, הפוטסי זינק ב-2.9% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה, הניקיי ביפן ירד

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00