גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק
הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ב') במגמה מעורבת, כך מדד ת"א 35 השיל 0.16%, ת"א 90 עלה ב-0.4%, ומדד הבנקים הוסיף 0.15% לערכו. 

מניות הביטוח זינקו על רקע הטיוטא ששלח הממונה על רשות ההון הביטוח והחיסכון, משה ברקת, לחברות הביטוח ולפיה הוא דוחה את ישום תקן חשבונאי 17.

סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון. בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת. בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם בכ-1 מיליארד שקל.

15:45

המדדים המובילים בבורסת ת"א רושמים ירידות קלות. היום לא מתקיים מסחר בבורסות ארה"ב, שם מציינים את יום הנשיא.

ברקע למסחר היום, המשקיעים ממשיכים לעקוב אחר החדשות הנוגעות להתפשטות וירוס קורונה בסין ובמדינות אחרות, לצד הנתונים הכלכליים הזורמים לשווקים. 

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "הידיעות אודות התמתנות קצב התפשטות הקורונה מחוץ לסין וחזרה לשגרה של מפעלים במחוזות מסוימים במדינה הקלו בשבוע האחרון על מדדי המניות, שהמשיכו במגמה החיובית גם השבוע". 

במבט קדימה מציינים בהראל פיננסים כי "לאור הצעדים הגלובליים שנעשים, ולאור שיעור הנדבקים הנמוך באופן יחסי למגיפות קודמות, אנו ממשיכים בשלב זה להעריך כי ההשפעה תהיה בטווח הקצר בלבד ותתמקד בסין וסביבתה. בתיקי ההשקעות אנו ממליצים להמשיך להיערך באמצעות הגדלת חשיפה לישראל, שמצטיינת בסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים".

בצד החיובי במדד ת"א-35 בולטת מניית הראל השקעות , שמטפסת בכ-3%, ולצדה מניית הפניקס  מתחזקת ב-1.5%-1%. גם שאר מניות ענף הביטוח נהנות היום מעליות נאות, שעומדות על כ-6% במניות מגדל  וכלל ביטוח , ועל 3%-2% במניית מנורה , בעוד שמדד הביטוח מטפס בכ-2%. ברקע לעליות הנאות במגזר, עומדת החלטתה של רשות שוק ההון על הקלות ביישום דרישות ההון על חברות הביטוח ופריסת הדרישות על משך מספר שנים גדול יותר משהוחלט קודם לכן.

בחזרה למדד המוביל: מניית בזן  ממשיכה לבלוט בצד השלילי, ונחלשת בכ-4%. ברקע למסחר, החברה עדכנה הבוקר על החלטתה של עיריית חיפה לא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת, שתוקפו עד לסוף החודש הנוכחי - החלטה שעלולה להשפיע באופן מהותי על חלק מפעילותה. מניית בעלת השליטה בבזן, החברה לישראל , יורדת בשיעורים דומים, ואילו מניית כיל  , חברה בת נוספת של החברה לישראל, מאבדת כ-3%.

חברת פתאל החזקות  הצטרפה היום לגל החברות המדווחות על השפעות אפשריות של וירוס קורונה, ומנייתה נחלשת בכ-2%-1.5%. מניית חברת התעופה אל על  נחלשת בכ-4%, על רקע עדכון שפרסמה בנושא. עוד במסחר היום, מניות דלתא  ונייר חדרה  בולטות בירידות של 7%-5%, ללא דיווחים מצד החברות.

מניית פרטנר   מטפסת ב-6%-5%, על רקע העסקאות המתגבשות בשוק הסלולר. אמש עדכנה בזק  כי החברה הבת פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום מידיה של אלקטרה צריכה . מניות בזק ואלקטרה צריכה מתחזקות היום בכ-1%, ואילו זו של סלקום   עולה בכ-2%.

מניית וילאר  מרכזת היום מחזור מסחר גדול מהרגיל, שבו היא נחלשת בכ-1%. מניית סאמיט  מטפסת ב-5%-4%, על רקע הודעתה על כוונתה למחוק מהמסחר בגרמניה את מניית החברה הבת סאמיט גרמניה . מניית אלקטריאון  קופצת בכ-20%, אחרי שהחברה דיווחה על הצלחה בניסוי. מניית בי.ג'י.איי  מזנקת בכ-55%, אחרי הודעת החברה על כוונתה להיכנס לפעילות בתחום בתי הדיור המוגן והמלונאות.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום יציבות. אג"ח פטרוכימיים , המחזיקה בבזן, נחלשות בעד כ-7%, ואילו במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת נטייה חיובית. 

13:30

העליות בת"א נמחקו ברובן, והמדדים מדשדשים סביב רמות הפתיחה. מניית בזן  צונחת ב-4% ומובילה את הירידות, ומניית החברה לישראל  יורדת בשיעור דומה. בצד החיובי בולטת הראל השקעות  בעלייה של יותר מ-3%. אתמול פורסם כי הראל נכנסת להשקעה של 57 מיליון שקל בפרשקובסקי , שמנייתה מתחזקת היום ב-3% במחזור גדול.   

מניית אלקטריאון  מזנקת ב-12% לאחר שהחברה דיווחה על הצלחה בניסוי בשבדיה

מניית חברת בי.ג'י.איי  נוסקת ב-50%, לאחר שאתמול נודע כי יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד הבורסאי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

מניית ריט 1  עולה במחזור גדול ומתחזקת ב-2%, לאחר שהחברה הודיעה אתמול על רווחי שערוכים.

מניית סאמיט  מרכזת גם היא מחזור גדול ומזנקת בכ-5%. היום פורסם כי מחיקת החברה הבת סאמיט פרופרטיס  מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו.

העליות באלקטרה צריכה  נחלשו והיא מטפסת ביותר מ-1%, ואילו מניית אלקטרה  עברה לירידות. 

11:30

נמשך הסנטימנט החיובי בתל אביב. מניות איירפורט סיטי , אלקטרה  ושיכון ובינוי  מובילות את העליות במדד ת"א-35, שמטפס בכ-0.3%, ומתחזקות ביותר מ-2%. בצד השלילי של המדד ממשיכה לבלוט מניית בזן  בירידה של קרוב ל-4%, ומניית החברה לישראל  מאבדת יותר מ-2%.

בזן עדכנה הבוקר על החלטת עיריית חיפה לא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת, שתוקפו עד סוף החודש הנוכחי.

חברת מטומי   הודיעה היום, כי קרן ויולה מכרה את יתרת המניות שלה בחברה, וסמי תותח מקרן ויולה התפטר מתפקידיו כיו"ר וכמנכ"ל זמני במטומי.

מדד ת"א 125 מתחזק בקרוב ל-0.4% ומדד ת"א-90 עולה ב-0.7%. בהובלת מניית אלקטרה צריכה  שמטפסת בכ-5%. אתמול נודע כי חברת פלאפון הגישה הצעה לרכישת החברה הבת של אלקטרה צריכה, גולן טלקום, ב-710 מיליון שקל. 

מניית קבוצת אשטרום  מרכזת עניין ומתחזקת בכ-1.5% במחזור גבוה. 

10:00

המסחר בבורסת ת"א נפתח היום בעליות של 0.4%-0.3% במדדים המובילים, בהובלת מניית אלקטרה שמטפסת ביותר מ-2%. מן הצד השלילי בולטת מניית בזן שמאבדת כ-3%. לייבפרסון   ממשיכה לרדת אחרי צניחה של יותר מ-20% אתמול ונחלשת מעט. 

07:00

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לעליות שנרשמו אתמול בשוק המקומי, בעוד המשקיעים ימתינו לקריאת כיוון מוול סטריט, שם המסחר יחודש רק מחר בשל יום הנשיא.

אתמול (א') בתל אביב לייבפרסון צללה בשיעור דו-ספרתי בצל הפסד גבוה מהצפוי בדוחות והכבידה על מדד ת"א 35 שננעל ללא שינוי. מנגד מדד ת"א 90 קפץ ביותר מ-1%, מדד ת"א בנקים עלה ב-0.6%, ומדד הביטוח טיפס ב-1.2%.

טבע תמשיך לרכז עניין בהמשך לירידות אתמול וכן על רקע הדיווח כי החברה עומדת בפני תביעה של מיליארדי דולרים מצד חברת הביוטק הישראלית פרוניורון.

בהמשך להתפשטות נגיף הקורונה, כלכלני פועלים כותבים בסקירתם השבועית כי "השווקים הפיננסיים סבורים כי הקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת-הטווח בפעילות הכלכלית בעולם. קשה להתווכח עם חוכמת ההמונים הגלומה בשווקים, אבל לפחות על-פי הגלוי עד כה, אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה, הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית. זה מתחיל בפעילות הייצור בסין וממשיך לענפי התיירות והטיסה. אפשר לומר שתרחיש כזה השווקים יוכלו להכיל, בעיקר אם הבנקים המרכזיים יסייעו במדיניות עוד יותר מרחיבה. עדיין קיים סיכון כלשהו שהווירוס יתפשט למדינות נוספות, ולא ניפטר ממנו כה מהר. השווקים מעריכים כי ההסתברות לזה היא כנראה אפסית, אחרת קשה להסביר איך שוקי המניות ממשיכים לטפס".

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדכנה אתמול מעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5%, זאת בעקבות שקלול נתוני הרבעון הרביעי של השנה. בסוף 2019 העריכה הלמ"ס את הצמיחה לאותה שנה ב-3.3%, בטרם התקבלו נתוני הרבעון האחרון. כעת, לאחר העדכון, רושם המשק צמיחה חזקה יותר ב-2019 מזו שנרשמה ב-2018 (3.4%).

עוד כתבות

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: למה כולם מדברים על אסטרטגיית יציאה ומה אפשר ללמוד ממלחמת העולם השנייה

איך נחזור לשגרה ומה כבר בטוח לא נעשה ● כיצד ישפיע השיבוש של הקורונה על אורח החיים שסיגלנו ועל הכלכלה הגלובלית ● מי ישלם את החוב אחרי המשבר, ולמה כדאי לזכור את מה שקרה אחרי מלחמת העולם השנייה ● שש הערות על מה שניתן לראות גם בתוך ערפל אי הוודאות

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

עוד יום של התאוששות בוול סטריט: הדאו ג'ונס מזנק בפתיחה

6.6 מיליון דורשי עבודה חדשים בארה"ב, שיעור האבטלה במדינה עומד על 4.4% ● בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה ב-3%, הניקיי ביפן ירד בכ-0.4%

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"