גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משבר העגלים עם הרשות הפלסטינית מחכה להכרעת הבוחר

הפסקת יבוא העגלים מישראל לרשות הפלסטינית הוא אחד משורת צעדי המחאה הכלכליים שנוקטת הרשות, אך הוא מאיים להידרדר למלחמת סחר של ממש ● הסכמות חלקיות כבר יש ועתה ממתינים לדרג המדיני

רפת / צלם: תמר מצפי
רפת / צלם: תמר מצפי

האם משבר העגלים בין ישראל לרשות הפלסטינית שהוביל לחרם הדדי על יצוא ויבוא ביניהן בתחילת החודש עומד להיפתר? לפי גורם ישראלי, נוסחו הסכמות חלקיות וכעת ממתינים לאישורן בידי הדרג המדיני. גורמים ביטחוניים בישראל וגורמים ברשות מסכימים שהבחירות המתמשכות בישראל אחראיות להקשחת העמדות ולהידרדרות המשבר שגורם מכה אנושה לכלכלה הפלסטינית אבל גם לחקלאים הישראלים. בפתרון מעורבים לבד מאנשי מתאם הפעולות בשטחים, גם משרד האוצר, והעומד בראשו משה כחלון, שתחזק את הקשר עם הפלסטינים ונחשב למקובל עליהם.

בשיחות עם בכיר פלסטיני ובכיר ביטחוני ישראלי הביעו שניהם את התקווה כי כחלון יתערב, וזאת בזכות הקשרים הטובים שיצר עם בכירי הרשות הפלסטינית ומעורבותו הרבה בפתרון המשבר הקודם של העברת כספי המסים. ל"גלובס" נודע כי אל לשכת ראש הממשלה הגיעה פנייה של גורמי ביטחון המעורבים במהלכים כי יתערב במשבר בטרם יתדרדר למלחמת סחר של ממש, העשויה למוטט כלכלית את החקלאות הפלסטינית ולפגוע קשות בחקלאים ישראלים. השיחה עם הבכיר הפלסטיני ועם הבכיר הביטחוני הישראלי נפתחה בתפילה כמעט זהה: שייגמרו כבר הבחירות ושתקום ממשלה בישראל.

מחירי הבשר ברשות קפצו ב-30%

היקפי הסחר בין ישראל לרשות הפלסטינית מצביעים על מאזן הנוטה מאוד לטובת ישראל, המייצאת לרשות סחורות בהיקף של בין 12 ל-14 מיליארדי שקלים. לעומת זאת, הרשות מייצאת לישראל, בעיקר מוצרי חקלאות בהיקף של 800 מיליון דולר.

משבר הסחורות החל כבר לפני כשנה, כשהרשות סירבה לקבל את כספי המסים מישראל, בהיקף 8 מיליארד שקלים, שישראל קיזזה מהם תשלומים שהרשות מעבירה למחבלים ובני משפחותיהם. הסירוב של הרשות עלה לה במשבר כלכלי עמוק. בקיץ 2019 רוב הכספים אמנם עברו, אבל ברשות החלו לחשוב על צעדי מחאה כלכליים. 

בספטמבר 2019 הודיע ראש הממשלה מוחמד אשתייה על הפסקת יבוא העגלים מישראל לרשות. מדובר ביותר ממאה אלף עגלים שנמכרו לרשות בכל שנה, כ-90% מכלל היבוא הפלסטיני של עגלים. העגלים המיובאים מחו"ל מגודלים ומפוטמים בחוות הישראליות בטרם העברתם לשחיטה ברשות. ההיקף הכספי של היבוא הוא עשרות מיליוני שקלים, והענף פירנס יותר מ-2,000 משפחות ישראליות, שחלקן תלויות באופן בלעדי ביצוא לרשות.

בתגובה להכרזה הפלסטינית ישראל איימה בעצירה מלאה של היצוא הפלסטיני העובר דרך המעברים שבשליטתה המלאה. האיום לא יצא לפועל, אבל הגביר את חילוקי הדעות ברשות. שניים מבכירי הרשות, חוסיין א-שייח' וראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' פנו לראש הרשות אבו מאזן בבקשה שיהפוך את ההחלטה על עצירת היצוא. אשתייה איים בהתפטרות ואבו מאזן קיבל את עמדתו, אך דרש פתרון.

המבקרים ברשות הראו כי השוק הפלסטיני הוא שניזוק בעיקר מההחלטה: מחירי הבשר האמירו בכ- 30% (מחיר ממוצע של 60 שקל לקילו במקום 45 שקל לקילו) בשל המחסור החמור בעגלים, והסוחרים דרשו להשעות את ההחלטה עד שהשוק הפלסטיני יתאים את עצמו למהלך. עוד ביקורת הייתה על כך שההחלטה נועדה בעצם לאפשר לממשלה להעניק אישורי יבוא חדשים למקורבי השלטון, והם אף נקבו בשמות של כמה סוחרים כאלה שקיבלו היתרים לייבא עגלים ממקורות אחרים.

באוקטובר 2019 פורסם כי משבר יצוא העגלים מישראל לרשות הפלסטינית הגיעו לסיומו. אלא שבמסגרת ההסכמות נקבע כי הרשות תקבע למי בישראל יינתנו מכסות היבוא. הרשות חילקה מחצית מהמכסות למגדלי עגלים ערבים ישראלים, שעד כה היו מיעוט קטן מהמייצאים לרשות, ואת היתר ליהודים. המגדלים יהודים זעקו נגד חלקות המכסות. דורון בידץ', מגדל בקר מכפר יהושע אמר כי: "הממשלה יודעת לצעוק נגד חרם אירופי על מוצרים ישראליים, אך כשזה מגיע לחרם פלסטיני על חקלאות ישראלית - כולם שותקים". ורן דה לוי ממושב מחולה הוסיף: "מתאם פעולות הממשלה בשטחים מוכר אותנו לפלסטינים, ראש הממשלה ושר הביטחון מאפשרים חרם BDS נגד חקלאי ישראל".

הפלסטינים: בנט עושה "אבו עלי"

בנובמבר מונה לתפקיד שר הביטחון, נפתלי בנט. הוא נפגש עם נציגי מגדלי העגלים בישראל והבטיח לפעול. בנט הורה למתאם הפעולות בשטחים לדרוש מהפלסטינים לחזור לשיטה הישנה, ללא מכסות, ולאחר שסירבו  הורה בסוף השבוע לעצור את היבוא החקלאי מהרשות. יו"ר הרשות אבו מאזן, שהיה בסוף השבוע בקהיר בוועידת שרי החוץ של הליגה האירופית, ראה בכך הזדמנות לצעד פלסטיני שיראה סוג של מחאה ועצמאות מול ישראל. הוא נעתר לפנייתו של ראש הממשלה מוחמד אשתייה ואישר חרם נגדי, ואף חמור יותר, חרם על כל הסחורות המגיעות מישראל, שטרם הוחל בו.

בתחילת החודש כאמור הוכרז חרם הדדי, ושבוע אחר כך המשבר החריף, כאשר ישראל הודיעה כי היא סוגרת את מעברי הגבול לירדן לחקלאות הפלסטינית. הצעד הזה מרחיב את מעגל הנפגעים ומצרף אליהם אלפי חקלאים פלסטינים. שר הכלכלה הפלסטיני, חאלד עסילי, אמר כי "ישראל מפירה בצורה בוטה אמנות והסכמי סחר בינלאומיים". לטענתו, "ישראל מנסה לחנוק את הכלכלה הפלסטינית כדי לשרת תעמולת בחירות". הפלסטינים מצדם הרחיבו את רשימת המוצרים הישראלים שהם אסרו על הבאתם לשטחים, וכעת הרשימה כוללת את כל מוצרי החקלאות, וגם שתייה קלה וממתקים.

לדברי בכיר פלסטיני, הצעדים הללו נתפסים גם כמחאה נגד תוכנית המאה וכצעדי הפגנת עצמאות, לאור התנהלות ממשלת ישראל ובעיקר שר הביטחון נפתלי בנט, המואשם ב"אבו עלי" - מבקש להראות כי הוא מנהל מדיניות קשוחה מול הפלסטינים במסגרת מסע הבחירות שלו. "על ירי מעזה של חמאס הוא מגיב בחולשה, ולכן מוציא את התסכול שלו עלינו", אמר הבכיר.

עם זה הוסיף הבכיר, כי החקלאים הפלסטינים יתקשו לעמוד בחרם כזה, ומדובר בענף כלכלי מרכזי ברשות הפלסטינית המפרנס עשרות אלפי משפחות. "חייבים לפתור את המשבר הזה מהר, כי התוצרת החקלאית לא תחזיק יותר מכמה ימים בטרם תתקלקל". 

הגורם הביטחוני הישראלי מסכים עם הפלסטיני ואומר כי נדרשת התערבות של נתניהו, לצד מו"מ שינהל דווקא כחלון ולא בנט. לכחלון אין כאן אינטרס פוליטי והפלסטינים נותנים בו אמון. בנט לעומתו, בוודאי בימים אלה של עימות מתחדד עם הפלסטינים בשל תוכנית המאה, ולקראת הבחירות, לא יסכים להיראות כמי שמוותר לפלסטינים. 

עוד כתבות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי