גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכוונת מקוון: הפינטק יגביר את התחרות מול הבנקים

הרגולטור בישראל מיישם אסדרה מתקדמת של עולם התשלומים והבנקאות הדיגיטלית שתצעיד את התחום קדימה

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס
מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק / צילום: Erin Scott, רויטרס

העשור השני של המאה ה-21 שינה את פניו של עולם התשלומים והבנקאות המסורתית, כאשר ההתפתחויות שחלו במישור הטכנולוגי, העסקי והרגולטורי הפכו את התשלומים והבנקאות למתקדמים ודיגיטליים יותר, ידידותיים וזמינים למשתמשים, והשפיעו על הרגלי הצריכה ודפוסי הפעולה היומיומיים של כל אחד ואחת מאיתנו. מרכישה בחנויות עברנו למסחר אלקטרוני ולביצוע תשלומים מקוונים באמצעות האינטרנט והטלפונים החכמים, התרגלנו להעביר כספים באמצעות אפליקציות כמו bit, Pay ו-Paybox, לשלם עבור חניה או מוניות באמצעות הטלפון החכם, ואפילו הבנקים מאפשרים לנו לפתוח חשבונות, להפקיד צ'קים ולבצע פעולות שונות באופן מקוון.

ואולם, על אף ההתקדמות המשמעותית שחלה בתחום זה בישראל בשנים האחרונות, היא עדיין נמצאת בפער מול העולם בכל הקשור לתשלומים החכמים. יש לכך סיבות טכנולוגיות, רגולטוריות ומסחריות השלובות זו בזו, כאשר היעדר תשתית רגולטורית מתאימה היווה עד כה את החסם העיקרי.

העולם כבר רץ קדימה

שוק התשלומים בעולם צפוי להתפתח במהירות, תוך ביצוע שינויים תשתיתיים במערכות התשלומים, כניסה של שחקנים נוספים ומשמעותיים לשוק ויצירת שיתופי פעולה, שיובילו למהפכה שתשנה סדרי עולם בכל הנוגע לביצוע תשלומים וניהול חשבונות.

ואכן, חברות ענק מהמובילות בעולם הודיעו על כניסה לעולם התשלומים והבנקאות: פייסבוק הודיעה לאחרונה על השקת Facebook Pay, כלי שיאפשר למשתמשים לבצע רכישות ברשת החברתית, וזאת כמה חודשים לאחר שהכריזה על מיזם "ליברה" - מטבע דיגיטלי מבוסס בלוקצ'יין, ולצידו שירות תשלומים בשם קליברה.

גם גוגל הודיעה לאחרונה כי היא תציע פתיחת חשבונות עו"ש ללקוחות פוטנציאליים במיזם משותף עם סיטיבנק. בעבר פורסם כי אמזון מנהלת שיחות עם בנק ג'יי.פי מורגן על מיזם משותף לפתיחת חשבונות עו"ש, וחברת אפל השיקה כרטיס אשראי בשיתוף עם גולדמן זאקס.

בסין משלמים כבר מזמן באמצעות המקבילה שלנו לוואטסאפ, We Chat Pay, וענקיות הטכנולוגיה הסיניות כבר פיתחו אמצעי תשלום ביומטריים באמצעות זיהוי תווי פנים שמאפשרים לשלם בקריצה.

ומי ידאג לצרכן בישראל

בישראל, צפוי כי שוק התשלומים והבנקאות יתפתח במהירות בשנים הקרובות, בעקבות אסדרה פורצת דרך שהותוותה לאחרונה, שתאפשר שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ומאובטחות לצורך ביצוע תשלומים, כניסה של שחקנים חדשים וגישה ישירה למערכות התשלומים לגופים חוץ בנקאיים, וכנגזר מכך תביא גם להגברת התחרות ולהפחתת עלויות.

מדובר במהלך כולל שמסדיר את התחום מכיוונים שונים, כפי שאפרט להלן:

■ חוק שירותי תשלום, תשע"ט - 2019 , שהיה אמור להיכנס לתוקף ביום 9.1.2020 וככל הנראה יידחה לאמצע אוקטובר השנה (בכפוף לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית), משנה סדרי עולם בתחום שירותי התשלום ואמצעי התשלום. החוק המבוסס על הרגולציה האירופאית (PSD2 - Payment Services Directive), ומחולל את השינוי האמיתי בשוק היות שהוא מניח תשתית רגולטורית רחבה שתומכת בריבוי שחקנים שיוכלו לפעול ישירות למול מערכות התשלומים, וזאת בראייה צופה פני עתיד בכל הנוגע לשירותי ואמצעי התשלום העתידיים.

■ יישום תקן מאבטח לעסקאות בכרטיסי אשראי בכל בית עסק (תקן EMV ) - בהתאם למתווה שפורסם לאחרונה על ידי בנק ישראל, תוך שנים בודדות יחויבו כל בתי העסק בישראל לעבור לתשתית התשלום המאובטחת בתקן EMV - שבב חכם שמחליף את הפס המגנטי, כאשר הסליקה מתבצעת על ידי קריאת השבב והזנת קוד סודי בלבד. הטמעת התקן הנפוץ כיום ברחבי העולם תאפשר כניסה של טכנולוגיות תשלום מתקדמות ושל שחקנים נוספים, מקומיים וגלובליים, ותרחיב את מגוון האפשרויות של בתי העסק והצרכנים, וכן תאיץ את הטמעת הארנקים האלקטרוניים וביצוע תשלומים ללא מגע (Contactless) המבוססים על טכנולוגיית NFC (Near Field Communication) באמצעות טלפון חכם ואפליקציות תשלום מתקדמות.

■ יישום תקן של בנקאות פתוחה בישראל - בנק ישראל מקדם "יישום בנקאות פתוחה", שבמסגרתה יחויבו הבנקים וחברות כרטיסי האשראי לאפשר לצדדים שלישיים, בעלי רישיון ומפוקחים, גישה לחשבון הלקוח, בהסכמתו המפורשת, וזאת לצורך קבלת מידע או ביצוע פעולות. הסדרה זו תאפשר כניסתם של שחקנים חדשים, היצע של מוצרים חדשים, ותקנה ללקוח יכולת להשוות מידע ולרכוש שירותים מגופים חוץ בנקאיים.

■ מתן גישה ישירה לגופים חוץ בנקאיים למרכז סליקה בנקאי (מס"ב ) - בנק ישראל בשיתוף עם רשות התחרות פועלים למתן גישה לגופים חוץ בנקאיים למערכת מס"ב, כך שיוכלו להציע שירותי תשלום חדשים לצרכנים ולבתי עסק, ישירות מחשבון הלקוח וללא תלות בבנקים. בכך ירחיבו את מגוון אמצעי התשלום, יגבירו את התחרות בתחום ויוזילו עלויות.

■ העברת פעילות פיננסית של לקוח בין בנקים באופן מקוון - בנק ישראל מקדם את פרויקט "מעבר מבנק לבנק בקליק" הקובע כי על הבנקים לאפשר ללקוחות להעביר את הפעילות הפיננסית שלהם מבנק לבנק אחר באופן מקוון, נוח, אמין, מאובטח וללא עלות ללקוח. צעד זה יביא לפישוט תהליך המעבר בין הבנקים תוך שמירה על רציפות הפעילות הפיננסית של הלקוחות, יגביר את התחרות וישפר את איכות השירות שניתן להם.

בפתיחת השוק לתחרות באמצעות הכנסת גופים חוץ בנקאיים שיוכלו לפעול ישירות למול מערכות התשלומים, לצד הקלת המעבר ללקוחות ושיתוף במידע, מייצרים המחוקק והרגולטור תנאים לקיומה של תחרות משוכללת בשוק הבנקאות. בעזרתה יוכל השוק להתנהל לפי חוקי הביקוש וההיצע, וישאף להגיע לשיווי משקל ולמצב אופטימלי של יעילות כלכלית שתשפר את מצב הצרכנים.

לאחרונה כבר התחלנו לראות בישראל את ניצני החדשנות בפרסומות לתשלום בכרטיס אשראי ללא מגע ובשימוש בתקן EMV, ואפילו הושק כאן שעון דיגיטלי לתשלום באשראי ללא מגע. עם זאת, ספק אם בשנים הקרובות נצליח לתפוס את רכבת עולם התשלומים הדוהרת במהירות מסחררת למחוזות דמיוניים של אמצעי תשלום ביומטריים. בינתיים, נוכל להמשיך לקרוץ מבלי להסתכן בחיוב בתשלום, אך עדיין נצטרך לשמור על הכיס שלנו לנוכח הקלות שבה נוכל לבצע רכישות באמצעים זמינים ומהירים שיעמדו לרשותנו. 

הכותבת היא שותפה במחלקת הבנקאות והמימון במשרד עוה"ד הרצוג פוקס נאמן

עוד כתבות

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

יאיר המבורגר / צילום: תמר מצפי

בצל הקורונה: מה חושבים במודי'ס על חברות ביטוח האשראי הפועלות בישראל

בססח - שבבעלות קבוצת הביטוח הראל וחברת יולר הרמס הזרה - נותרה באופק יציב לדירוג A3 שלה, בעוד שאופק הדירוג של כלל ביטוח אשראי השתנה לשלילי בדירוג זהה ● קופאס הבינלאומית, שפועלת עצמאית בישראל, עברה לאופק שלילי בדירוג A2

 

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

קיזוז הפסדים ושבח מקרקעין בעקבות המגפה

עסקים שמוצאים את עצמם עם הפסדים בעקבות הקורונה יוכלו להקטין את חבות המס בעזרת קיזוז הפסד עסקי או הפסד הון

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

בנייה בגני תקווה / צילום: תמר מצפי, גלובס

לקראת פסח: רשות מקרקעי ישראל יוצאת בסדרת הקלות

בין היתר - תשלומים לספקים וללקוחות ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי ספקים/לקוחות, גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח; פינוי פולשים מבתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועמ"ש

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: כך תדעו איך להתייחס לשמועות הקורונה שהגיעו אליכם ממקורות לא רשמיים

קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

קובי חזן. / צלם: אורן קאן

זמן להשקיע ? "אני ממליץ למי שנמצא על הגדר לרדת ממנה"

קובי חזן, המנהל את קרן הגידור אמידה, מעריך כי בנקודת הזמן הזו כדאי לחזור להשקיע במניות, "אבל חייבים לעשות את זה בצורה סלקטיבית" ● באיזה מגזרים לדעתו כדאי להתמקד ?