גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפאל סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס
עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

תעשיות הטלקום, הדיגיטל והמובייל עדיין מנסות לעכל את מלוא המשמעות של ביטול MWC, תערוכת המובייל הגדולה בעולם שנערכת מדי שנה בברצלונה, בשל החשש של חברות מווירוס הקורונה. התערוכה הייתה אמורה להתחיל בשבוע הבא, אך החברות הגדולות שהיו אמורות להציג בתערוכה החלו בזו אחר זו להודיע על ביטול השתתפותן עד שהנהלת התערוכה הודיעה על ביטולה.

הביטול הותיר חלל גדול לא רק בכיסי החברות, אלא גם בלוחות הזמנים של למעלה ממאה אלף המנהלים שהיו צפויים להגיע לאחת התערוכות הטכנולוגיות החשובות בעולם, אם לא החשובה שבהן. קשה להעריך עדיין את מלוא הנזק שנגרם בשל ביטול התערוכה. על פי הערכות, התערוכה מייצרת לברצלונה הכנסות בגובה של כחצי מיליארד דולר. אולם אבדן ההכנסה לעיר ולמדינה המארחת הוא רק קצהו של המהלומה לאלפי החברות, בהן גם מאות חברות ישראליות שתכננו מזה שבועות ארוכים את נסיעת עובדיהן לתערוכה.

אובדן ההוצאות הישירות הוא מוחשי יותר וכולל את ההוצאות על הכנה לתערוכה, השכרת והקמת ביתנים, הטסה של עובדים והלנתם ועוד. עלות של הטסת עובד לתערוכה בברצלונה עשויה להגיע לכ-3,000 דולר לעובד וישנן חברות שמטיסות עשרות אם לא מאות עובדים. לזה יש להוסיף את עלות שכירת שטח הביתן שעומדת על כ-1,300 דולר למטר מרובע, סכום שלא כולל את עלות בניית הדוכן. אם חברה כמו אמדוקס, שהביתן שלה הוא אחד הגדולים והמרכזיים בתערוכה - כ-540 מ"ר - היתה אמורה לשלוח כמה מאות עובדים, אפשר לעשות לבד את החשבון ולהגיע לעלות מוערכת של כ-2 מיליון דולר. עבור סטארט-אפים ששולחים עד כ-15 עובדים העלות היא כמה עשרות אלפי דולרים.

תערוכת הענק  2018 MWC / צילומים: רויטרס

אולם בין אם מדובר בסטארט-אפים קטנים או בחברות ענק כמו אמדוקס ואינטל, הנזק הישיר, המשמעותי לכשעצמו, מתגמד לעומת אובדן ההכנסה שהן עלולות לספוג בשל ביטול התערוכה. הנזק העקיף, אובדן התועלת שהכנס היה צפוי להניב, היא המשמעותית יותר, מכיוון שהתערוכה מהווה נדבך חשוב במערך קשרי הלקוחות של החברות. "הזדמנויות המכירה איתם יוצאים הסטארט-אפים מהתערוכה יכולות להגיע לשליש מהמכירות הפוטנציאליות באותה שנה. זה דרמטי וזה עוזר לחברה להתחיל את השנה חזק ומעלה אותה על גל הצלחה והזדמנויות מכירה", הסביר אייל רשף, מנכ"ל איגוד המובייל הישראלי (IMA), בשיחה עם "גלובס". בדומה למכון היצוא, IMA מארח בביתנים גדולים עשרות חברות קטנות שאחרת היו מתקשות לקבל נוכחות בכנס.

גם לדברי רפאל סווירי, נשיא ומייסד הסטארט-אפ הישראלי ווקמי (WalkMe) ההשקעה הישירה, שבווקמי מעריכים בכ-200 אלף דולר, היא רק קצה הקרחון, והערך לא נובע רק מהתערוכה עצמה, אלא גם מההכנה לפניה ומניצול ההזדמנויות אחריה. "תערוכה מאפשרת ללחוץ הרבה ידיים של לקוחות פוטנציאליים בזמן קצר יחסית. מה שיפה בתערוכה זה שתעשייה שלמה סגרה את היומן באותו שבוע והיא זמינה לפגישות וזה משהו שנורא קשה לשחזר אותו, ולכן לנוכחות בתערוכה יש החזר משמעותי של פי ארבעה-חמישה על ההשקעה".

מחליפים את התערוכה במפגשים וירטואליים

בינתיים, בארץ ובעולם, צצות התארגנויות שמנסות למלא את החלל בפגישות אישיות במיקומים אחרים או בפגישות מרוחקות באמצעות כלים טכנולוגיים. סווירי ורשף חברו יחד כדי להציע להמיר כמה שיותר פגישות שתוכננו להתקיים בברצלונה במפגשים אונליין בסגנון וובינר (מפגשים אונליין באמצעות שיחת ועידה). הם פרסמו טופס הרשמה מקוון, ולדבריהם כבר נרשמו כעשרים סטארט-אפים להציג באחד מחמשת ה"מסלולים" המקצועיים. הרעיון, הסביר סווירי, הוא להמיר את הביתנים בשידור מקוון שבו כל חברה מקבלת רבע שעה להצגת המוצרים שלה, על פי לוח זמנים קבוע מראש, שיופץ בקרב לקוחות פוטנציאליים מהסוג שאותם החברות ביקשו לפגוש בתערוכה שבוטלה.

לעומת הסטארט-אפים, עבורם אובדן ההזדמנויות עלול להיות קריטי, חברה כמו אמדוקס, המחזיקה נציגויות בכל רחבי העולם בסמוך ללקוחותיה, עשויה לספוג טוב יותר את המכה, אך גם היא משלמת מחיר מסוים. יהודית ימפולסקי, סמנכ"לית משאבי אנוש של אמדוקס, שהייתה אמורה להציג בכנס, סיפרה בשיחה עם "גלובס" כי "ההשתתפות של אמדוקס מאוד משמעותית, ברמת ההכנה, החשיבה, המסרים, הארגון. בברצלונה נמצאים כל הבכירים, המנכ"לים והסמנכ"לים הרלוונטיים שבאו לעשות רק דבר אחד - מינגלינג ופגישות עבודה. היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות. יש לזה חשיבות מאוד גדולה".

גם באמדוקס מנסים לרכך את המכה וכרגע, לדברי ימפולסקי, "ממפים בחברה את הפגישות החשובות ומנסים לשחזר אותן באתרים אחרים בעולם, במתקנים של הלקוחות או של אמדוקס. במקביל אנחנו בודקים אפשרות להשתתף בתערוכות אחרות שיהיו במהלך החודשים הקרובים בעולם. אנו ממוקמים אסטרטגית ליד הלקוחות, ועובדה זו מאפשרת לנו לפעול כרגיל".

"נשיק את כל המסרים שהתכוונו להשיק בכל הערוצים האלה ונשתמש גם באמצעי התקשורת", אומרת ימפולסקי. לדבריה, במאמץ מעורבים לא רק צוותי המכירות אלא גם ההנהלה. פגיעה בעסקים תתרחש לדבריה רק אם יהיו מגבלות על נסיעות ומפגשים בטווח הארוך ולא עקב הביטול של התערוכה הנוכחית בברצלונה.

ביטולים גם בכנסים נוספים

במגזין פורצ’ן לא נזהרו במילים לגבי ההשפעה של ביטול התערוכה, אבל עדיין שומרים על אופטימיות. הכותבים הבכירים אדם לשינסקי וארון פרסמן כתבו כי ביטול התערוכה הוא אירוע משמעותי, שהשפעתו על הכלכלה תהיה הרסנית.

בטור שפרסמו על השפעות ביטול התערוכה, תהו השניים האם מכירות המכשירים של הדור החמישי בסלולר עלולות להתעכב בשל הקושי של היצרנים לשווק אותם לשותפים שלהם, או שמא החברות ימצאו דרך חדשנית לעקוף את המהמורה? הם הימרו על האפשרות השנייה, אך הדגישו גם כי עולם הכנסים הפיזיים, שעדיין לא נמצא לו תחליף, צפוי לעבור טלטלה.

בינתיים, עיניי עולם הטכנולוגיה כבר נשואות לכנסים הבינלאומיים הבאים ובראשם כנס הסייבר RSA שמתוכנן, עדיין, להתקיים בסן פרנסיסקו שבקליפורניה, באותם תאריכים בהם היה אמור להתקיים הכנס בברצלונה. עד כה ביטלה את השתתפותה בכנס חברת IBM, שהיתה אחת מנותנות החסות הבכירות ביותר לכנס, שאמור לארח כ-40 אלף משתתפים.

נוסף על יבמ, ביטלו את השתתפותן בכנס זה שש חברות סיניות וחברה קנדית אחת. במקביל, חברת פייסבוק ביטלה את השתתפותה בכנס קטן בשם Global Marketing Summit, וצפויים ביטולים נוספים.

התגובות לביטול התערוכה בברצלונה רק מבליטות את הפער האדיר שעדיין קיים בין הצורך האנושי במגע אישי פנים אל פנים, ואת היעדרה של פלטפורמה טכנולוגית אלטרנטיבית לאירוע רב משתתפים כמו תערוכה - שבו תכנון מדוקדק חובר לאקראיות, גמישות וספונטניות כחלק מהמהלך הטבעי של עשיית עסקים. או כמו שצייץ בטוויטר כתב מגזין Wired טום סימונייט: "חברות הטכנולוגיה מחליפות את אירועי MWC בוובינרים - מגפה קשה כמעט כמו הקורונה". 

עוד כתבות

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

רופאים מקבלים תדרוך על מכונת הנשמה חדשה בבית חולים בהמבורג בגרמניה בשבוע שעבר / צילום: רויטרס

צבא גרמניה יעביר מכונות הנשמה לבריטניה; הונאות בקבלת כספי תמיכה

מרקל הפצירה בציבור הגרמני להישמע להנחיות "למרות מזג האוויר היפה", הרשויות בספרד רואות "סימנים מעודדים" במלחמה בהפצת הנגיף וגם באיטליה שוקלים יציאה הדרגתית מצעדי הסגר

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00