גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בירידות שערים, בדומה לבורסות העולם. ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45%. מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1%.

15:00

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל בירידות שערים משמעותיות, אחרי יומיים בהם נרשמו שינויים מינוריים במדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב הצביעו על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר, שם נפתח השבוע באיחור אחרי שאתמול ציינו האמריקאים את יום הנשיא.

ברקע למסחר, שוב נרשמת עלייה במפלס חששות המשקיעים לגבי ההשלכות השליליות האפשריות של התפשטות וירוס הקורונה מסין על המשך הצמיחה הגלובלית. הפעם במוקד עומדת ענקית הטכנולוגיה אפל, שפרסמה אזהרה על כך שתחמיץ את תחזית ההכנסות הרבעונית שלה בעקבות השפעות הווירוס.

בבית ההשקעות אפסילון ציינו כי "למרות הכותרות הדרמטיות, השווקים מתייחסים לקורונה כאל בעיה סינית ולא כאל בעיה עולמית. מבחינת ההשפעות הכלכליות, ההערכות הן שהווירוס לא צפוי להישאר מעבר לרבעון הנוכחי".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית טאואר  צונחת בכ-5%-6% אחרי פרסום דוחותיה הכספיים לרבעון הרביעי ולשנת 2019.

עוד בין היורדות במדד המוביל, מניית בזן  נחלשת בכ-3%-4% בהמשך לירידה של יותר מ-3% שרשמה אתמול, אז עדכנה החברה על החלטת עיריית חיפה לא לחדש היתר זמני לצנרת בה היא משתמשת, שתוקפו עד סוף החודש הנוכחי, החלטה העלולה להשפיע באופן מהותי על חלק מפעילותה.

מניית בעלת השליטה בה, חברה לישראל , יורדת גם היא בכ-3%-4% אחרי ירידה של כ-4% אתמול, ומניית כיל , גם היא בשליטת החברה לישראל, מאבדת כ-2%-3% אחרי ירידה של כ-3% אתמול.

בצד החיובי של ת"א 35, מניית אלביט מערכות  מטפסת בכ-3%-4%. ברקע למסחר, הבוקר עדכנה החברה כי "זכתה בחוזה בהיקף של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה פסיפיק".

עוד במסחר, מניות חברות הסלולר ממשיכות ליהנות מסנטימנט חיובי על רקע העסקאות המתגבשות בשוק זה, הצפויות לכלול מיזוג של שתי חברות. מניית פרטנר  מטפסת בכ-3%, אחרי קפיצה של כ-5% אתמול, וזו של סלקום עולה בכ-5% אחרי עליות דומות אתמול ועל רקע דיווח לא רשמי כי סלקום רוכשת את גולן טלקום בכ-600 מיליון שקל.

בצד השלילי, מניית נייר חדרה  משילה מערכה כ-3%-4% אחרי צלילה של כ-6.5% שרשמה אתמול, ללא דיווח מצד החברה.

מניית סאמיט  מרכזת מחזור מסחר ער. ברקע למסחר החברה עדכנה על רכישת מניות נוספת של החברה הבת סאמיט גרמניה, במה שיעלה אותה להחזקה של כ-95%.

עוד מרכזות עניין מניות מבטח שמיר , שנסחרות בשינויים מתונים וקבוצת אשטרום , שעולה בכ-1%, וכן צמד מניות האנרגיה הירוקה אנלייט אנרגיה  ואנרג'יקס  שנחלשות בכ-0.5%-1.5%.

חברת רקח  דיווחה על קבלת "אישור משרד הבריאות לייצור ושיווק מוצרים למניעת זיהומים בבתי חולים", וכי היא נערכת לתחילת ייצור סדרתי, ומנייתה קופצת בכ-8%.

חברת פורסייט  עדכנה על קבלת הזמנה לאבטיפוס למערכת שהיא מייצרת "מיצרן רכב יפני מוביל", ומנייתה קופצת בכ-8%, ומניית אלקטריאון  בכ-11% על רקע העלאת מחיר היעד שלה במסגרת פרויקט האנליזה של הבורסה, אחרי שאתמול דיווחה על הצלחה בניסוי.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

12:20

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות, בדומה לסנטימנט מעבר לים. מדד ת"א 35 מאבד 1%, כך גם מדד ת"א 90 ומדד הבנקים. מניית טאואר  צוללת ב-9% לאחר שהחברה פרסמה דוחות והחמיצה את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק. 

אלקטריאון  ממשיכה במומנטום החיובי ומזנקת בעוד 7.6% בהמשך לקפיצה של 16% אתמול, על רקע עדכונים מפיתוח הכביש החשמלי בשוודיה.

אלביט מערכות  מזנקת ב-4% על רקע הדיווח על הסכם בגובה 670 מיליון דולר.

פורסייט  מזנקת על רקע הודעתה של החברה על מכירה נוספת של אבטיפוס למערכת הראייה הממוחשבת שלה, QuadSight, ליצרנית רכב יפנית ששמה לא נמסר בדיווח.

10:00

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בירידות חדות. ת"א-35 ות"א-125 מאבדים 1.2% ות"א-90 יורד ב-1.3%. ת"א-בנקים מאבד כ-1%.

מניית אלביט מערכות  היא היחידה שעולה בת"א-35 בשעה זו עם עלייה של 1.3%. חברה לישראל  מאבדת כ-2.8%, דלק קידוחים  וכיל  יורדות בכ-2%. לייבפרסון  מאבדת 2.4%. 

9:45

חברת אלביט מערכות  דיווחה על זכייה בחוזה בהיקף של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באזור אסיה-פסיפיק. 

שטראוס  דיווחה על רכישת חברת קפה בברזיל בתמורה לכ-167 מיליון שקל. חברת הבת, שטראוס קפה BV, רוכשת באמצעות המיזם C3 את חברת מיטצוי אלימנטוס. העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים בברזיל.

06:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח היום בהמשך לנעילה המעורבת אתמול ולקראת פתיחת שבוע המסחר בוול סטריט, שם הבורסות היו סגורות אתמול בשל יום הנשיא. 

נראה כי התפשטות נגיף הקורונה פוסחת על השווקים כאשר הבורסות תיקנו את מרבית הירידות שנרשמו בשיא הפאניקה. אתמול (ב') באירופה המדדים ננעלו בעליות, ובסין הבורסה זינקה בכ-2% לאחר הורדת הריבית והזרמות הון למערכת הפיננסית על ידי הממשל.

בנוגע להשפעה של נגיף הקורונה על החברות בשוק המקומי, גם קבוצת פוקס עדכנה אתמול לאחר סגירת המסחר כי אם יהיה צורך החברה תעבור לייצר בבנגלדש ובהודו נוכח האפשרות לקשיי עבודה סדירה בסין. בינתיים, מספר החברות שדיווחו על פגיעה ממשית או אפשרית בשל השפעות התפרצות הווירוס כבר עומד על יותר מ-20, והן מגיעות מענפי פעילות מגוונים, מאופנה, דרך תיירות, תעופה, מוצרי צריכה, תעשייה וטכנולוגיה. 

עונת הדוחות לרבעון הרביעי ולשנת 2019 כולה נמשכת, ובשוק המקומי יצרנית השבבים טאואר צפויה לפרסם היום את תוצאותיה הכספיות. 

מניות הביטוח ימשיכו לרכז עניין בהמשך להודעה של המפקח על הביטוח משה ברקת על דחיית יישום תקן 17. אתמול במסחר בתל אביב מניות הביטוח זינקו בעד 6%.

עוד כתבות

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

הראלי נמשך: עליות של עד 4.2% בבורסות אירופה

מדד הדאקס הגרמני מוביל את העליות באירופה, המשך לעליות החדות אתמול ● עליות של יותר מ-2% במסחר בחוזים על מדדי ניו יורק

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

רחבת כיכר טרוקדרו כשברקע מגדל אייפל המפורסם עומדת ריקה מאדם / צילום: hibault Camus, Associated Press

דעה: איך יוצאים ממשבר של פעם במאה?

מגפת הקורונה זה לא משבר רגיל, 2008 זה "משחק ילדים" לעומתו ● משבר כה חמור מצריך גם פתרון שנוקטים פעם ב-500 שנה ● הגיע הזמן שהמיליארדרים יפעלו כמו ב-1907, יכניסו את היד לכיס וירגיעו את השווקים

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

מפגינה ליד משכן הכנסת בירושלים בחודש שעבר, במחאה על מדיניות הממשלה במשבר הקורונה  / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ניר קלקשטיין לנתניהו: "האסטרטגיה הממשלתית למאבק בקורונה לא נכונה"

במאמר שהועבר לראש הממשלה מסבירים המיליארדר ניר קלקשטיין ושותפו ממדינט רואי קידר כי הצלחת ישראל בריסון התפשטות המגפה עלולה להתגלות כמוגזמת ולגבות מחיר יקר ● "כדי להתמודד עם המגפה בצורה סבירה לאורך זמן ישראל צריכה לייצר 'עקומת הכלה'"

בנייה בגני תקווה / צילום: תמר מצפי, גלובס

לקראת פסח: רשות מקרקעי ישראל יוצאת בסדרת הקלות

בין היתר - תשלומים לספקים וללקוחות ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי ספקים/לקוחות, גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח; פינוי פולשים מבתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועמ"ש

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

עליות חדות בבורסה: מדד ת"א 90 מזנק ב-4.5%, פתאל החזקות מזנקת ב-24%

מדד ת"א 35 מזנק ב-2.6%, מדד הבנקים מנתר ב-2.8% ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מנתרים בהמשך לזינוק אתמול

צ'אנגפנג זאו (CZ), מנכ"ל Binance, גיא בן-ארצי, מנכ"ל Bancor  / צילום: רויטרס, יח"צ

מייסדיה הישראלים של חברת הבלוקצ'יין בנקור נתבעים בבקשה לייצוגית בארה"ב

אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גיא וגליה בן-ארצי הם בין הנתבעים ברשימה של 11 בקשות לתביעות ייצוגיות שהוגשו בניו יורק בסוף השבוע שעבר ● לטענת התובעים, המטבעות הדיגיטליים שהונפקו ע"י בנקור, בייננס וחברות בלוקצ'יין אחרות הם למעשה ניירות ערך שלא נרשמו כחוק

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

S&P מעלות: צפויה ירידה חדה בהכנסות המרכזים המסחריים

אחרי זינוקים של 40%-80% שרשמו המניות הבולטות בתחום הנדל"ן המסחרי ב-2019, מתחילת השנה ועד כה קוצץ שוויין של כמה מהן עד ליותר מ-40%

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל טען שהבנקים לא מעלים ריביות, ואז הגענו לאותיות הקטנות

ראשי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר, מנכ"ל משרד והחשב הכללי, בצל התקפות על הקושי של עסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי, דווקא כשהם זקוקים לפתרון תזרימי מיידי

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הגרף היומי: העולם מאוחד בדאגה לבני המשפחה. ומה עם הכלכלה?

סקר שבוצע לאחרונה בסין, גרמניה, אנגליה וארה"ב ביקש לבחון מהן הדאגות העיקריות בקרב הציבור בנוגע להשפעת הקורונה על חייהם ● הדאגה העיקרית: בריאות בני המשפחה הקרובה

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

דעה: לעשות הכל ועכשיו כדי ששוק הנדל"ן לא ייעצר

ועדות תכנון שפועלות בהילוך ראשון ידחו תוכניות בחצי שנה ועצירת מכרזי רמ"י היא טעות ● לא צריך לחכות לסוף המשבר כדי להניע את הכלכלה כבר עכשיו

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה

 

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

אשר לוי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אורבוטק לשעבר אשר לוי מונה ליו"ר NSO

לוי, שעזב את אורבוטק לאחר מכירתה, משמש גם כיו"ר של חברת לנדא פרינטינג ● באחרונה הצטרפו ל-NSO מספר בכירים עם רקע ביטחוני

ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

לא רק ביצים ונייר טואלט: המוצרים שהמחסור בהם כבר מעבר לפינה

עם כל הכבוד למוצרי יסוד כמו נייר טואלט וביצים, מתברר שהקורונה מציבה במחסור גם ענפים שבימי שגרה לא חלמו להפוך לנדרשים כל-כך, וזוכים כעת לרנסנס ואף לשוק שחור שהתפתח מתחת לרדאר ● ומהן הדרכים היצירתיות שמצאו הספקים להתמודד עם המחסור ולהרוויח?

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

אפקט הקורונה: סופר-פארם סוגרת זמנית 9 סניפים

זאת על רקע ירידה משמעותית בפעילות באותם סניפים, כשבחברה העדיפו לנייד את כוח-האדם לטובת חנויות עמוסות ופעילות האונליין ● גם היצע המוצרים בסניפים ישתנה, לאור ירידה בביקוש למוצרי קוסמטיקה ולייף סטייל ועלייה בביקוש למוצרי הפעלות לילדים