גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדאו ננעל בירידות יום שלישי ברצף, נאסד"ק הצליח לגרד עלייה סמלית

דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3%, והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בשל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות בסין, מנייתה איבדה כ-2% ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2013 ● הנפט ננעל ללא שינוי

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: shutterstock
סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

יום המסחר בוול סטריט הסתיים הערב (ג') במגמה מעורבת: מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3%, ואילו מדד נאסד"ק ננעל בעלייה סמלית של 0.02%, שהספיקה לו כדי לגרד עוד שיא חדש - לאחר שעליות במניות נטפליקס  והחברה האם של גוגל, אלפאבית , קיזזו את הירידות במניית אפל.

הנפט ננעל ללא שינוי, במחיר של 52.1 דולר לחבית נפט מסוג WTI.

21:15

מחיר הזהב חצה היום את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2013. מחיר הזהב למסירה באפריל עלה היום ב-1.4% ונסגר ברמה של 1,603.5 דולר לאונקיה.

20:15

ספקיות של חברת אפל  רושמות ירידות לאחר שהחברה הזהירה מפני פגיעה בהכנסות בשל התפרצות הקורונה, ומנייתה יורדת ביותר מ-2.5%. בין המניות שיורדות, אינטל , מיקרון , ברודקום  וקורבו .

מניות חברת תיירות החלל וירג'ין גלקטיק ממריאות ב-25%, בהמשך לעליות שנרשמו בשבוע שעבר. המניה עלתה ב-210% מתחילת השנה, ואנליסט מורגן סטנלי מזהיר כי ייתכן שמדובר ב"יותר מדי, מוקדם מדי".

18:50

החששות מהתפרצות הקורונה דוחפים את הזהב שמתחזק ב-1.2% ונסחר במחיר של 1,605.6 דולר לאונקיה. הפעם האחרונה שמחיר הזהב חצה את רף 1,600 דולר לאונקיה הייתה ב-2013.

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים: מדד דאקס איבד 0.8%, פוטסי ירד ב-0.7%, קאק 40 נחלש ב-0.5% ומדד יורוסטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-0.5%.

בוול סטריט מתחזקות מעט הירידות ומדד דאו ג'ונס יורד ב-0.9%. הנאסד"ק מאבד 0.5% ומדד Sַ&P 500 יורד ב-0.6%.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים ממשיכה לרדת ונעה כעת סביב 1.54%.

17:45

המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות של 0.3%-0.6% במדדים המובילים. את הירידות במדד דאו ג'ונס מובילות אפל , שהזהירה מפני פגיעה בהכנסות בשל התפרצות הקורונה, ואינטל .

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה  ממשיכה לעלות לאחר שגם האנליסטים הדוביים לגביה העלו את מחירי היעד שלהם למניה, עם כי הם עדיין נוקבים במחיר נמוך ממחירה הנוכחי הנע סביב 851 דולר. האנליסט של ברנשטיין העלה את מחיר היעד ל-325 דולר ל-730 דולר, וזה של מורגן סטנלי נקב במחיר של 500 דולר, לעומת 360 דולר קודם לכן. המניה עלתה בכ-128% בשלושת החודשים האחרונים.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות שערים קלות: דאו ג'ונס מאבד 0.5%, נאסד"ק נחלש ב-שיעור דומהו-S&P 500 יורד ב-0.4%. אתמול לא התקיים מסחר בארה"ב לרגל "יום הנשיאים".

המסחר מתנהל היום בירידות בצל הודעתה של אפל  כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות, וזאת בשל השפעת וירוס הקורונה על מפעליה בסין. מגפת הקורונה שמשביתה את הפעילות הכלכלית ביבשת גוררת תגובת שרשרת של פגיעה בחברות הפועלות בסין.

הרשויות בסין דיווחו היום על 98 מתים נוספים, ועל 1,886 מקרים חדשים של הנגיף. נכון לאתמול עמד המספר הרשמי על 72,346 מקרים מאומתים ו-1,868 מקרי מוות. אתמול דווח כי מספר החולים שהתגברו על הווירוס הוא פי שישה ממספר החולים שמתו עד כה. 

הירידות במניות מובילות את המשקיעים למחוזות בטוחים יותר והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים (היורדת כשהמחיר עולה) ירדה לכ-1.55%. הזהב למסירה באפריל נסחר בעלייה של 0.6%, במחיר של 1,595.8 דולר לאונקיה.

15:30

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים לקראת הפתיחה של המסחר בעוד כשעה, אם כי הירידות התמתנו בשעה האחרונה. מנייתה של אפל מאבדת 1.8% בטרום-מסחר, בהמשך להודעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות נוכח השפעת נגיף הקורונה.

בהמשך לדוחות שפרסמה וולמארט, החברה צופה כי השפעת הקורונה תגרע כמה סנטים למניה מהרווחים.

עוד בין המניות שמרכזות עניין בטרום מסחר: יצרנית הציוד הרפואי מדטרוניק עקפה את תחזיות הרווח למניה בשישה סנט ודיווחה על רווח של 1.44 דולר למניה ברבעון הרביעי של 2019. החברה הזהירה כי נגיף הקורונה יפגע בתוצאות הרבעון הנוכחי, אך ציינה כי קשה להעריך את היקף הפגיעה.

ג'נרל מוטורס תצא מאוסטרליה, ניו זילנד ותאילנד במטרה לקצץ בעלויות במה שהיא מגדירה כשוווקים בעלי ביצועי חסר. המהלך יגרור חיובים שיעלו ליצרנית המכוניות 1.1 מיליארד דולר.

ברויטרס מדווחים כי הממשל האמריקאי שוקל לאסור על ג'נרל אלקטריק להמשיך ולספק מנועים למטוס נוסעים סיני חדש.

חברת דל קרובה לעסקה למכירת חטיבת הסייבר שלה, RSA, לחברת הפרייבט אקוויטי STG בעבור למעלה מ-2 מיליארד דולר, כך לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל.

13:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על ירידות בפתיחת המסחר, וזאת בהמשך להשלכות התפשטות וירוס הקורונה בסין, מה שהיא את ענקית הטכנולוגיה אפל להודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות. ברקע: עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת.

חברת וולמארט  דיווחה על רווח של 1.38 דולרים למניה, מתחת לתחזיות האנליסטים שצפו רווח של 1.43 דולרים למניה. למרות שהמכירות באונליין עלו לשיא, היעדר הקונים מהחנויות הפיזיות הכביד על התוצאות. בנוסף, החברה ציינה כי המשבר הפוליטי בצ'ילה פגה בחנויות. הכנסותיה של וול מארט הסתכמו ב-141.1 מיליארד דולר, מתחת לתחזיות להכנסות של 142.49 מיליארד דולר. המכירות בחנויות זהות עלו ב-1.9% בארה"ב, לעומת התחזיות לקצב צמיחה של 2.3%. לגבי המשך החברה צופה לשנה הפיסקלית 2021 רווח מתואם של 5.15-5 דולרים למניה, צמיחה של 3% במכירות, וצמיחה של 2.5% בחנויות זהות בארה"ב. האנליסטים בשוק צפו לרווח של 5.21 דולרים.

חברת השבבים הישראלית, טאואר, דיווחה על דוחות חלשים מהצפוי לרבעון הרביעי, וסיפקה תחזית הכנסות לרבעון הראשון של 2020, הנמוכה מממוצע התחזיות של האנליסטים בשוק. החברה צופה כעת הכנסות בטווח של 300 מיליון דולר ברבעון הבא, עם סטייה של 5%.

בגרמניה, סקר ה-ZEW הצביע על ירידה חדה בפברואר ל-8.7 נקודות לעומת הצפי לקריאה של 21.5 נקודות, ולעומת קריאה של 26.7 נקודות בינואר, וזאת על רקע השפעותיו השליליות של נגיף הקורונה על הסחר העולמי.

 

11:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל כעת בירידות בצל הסנטימנט השלילי שגורר נגיף הקורונה. ענקית הטכנולוגיה אפל הזהירה אמש כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות נוכח השפעות נגיף הקורונה. מנייתה של אפל מאבדת כ-5% בפרנקפורט, ויורדת בכ-4.5% בטרום-מסחר בניו יורק.

באירופה, מדד דאקס ומדד הפוטסי מאבדים כ-0.75% וקאק יורד ב-0.6%. מדד סטוקס 600 יורד ב-0.6%.

המסחר באסיה ננעל בירידות. קוספי איבד 1.5%, ניקיי צנח ב-1.4%, ASX 200 ירד ב-0.16% ושנחאי ננעל ללא שינוי. הנג סנג מאבד כעת 1.55%. 

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות. החוזים על מדד הנאסד"ק מאבדים 0.88%, אלו על הדאו ג'ונס מאבדים 0.5%.

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום בירידות בצל הודעתה של אפל כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות, וזאת בשל השפעת וירוס הקורונה על מפעליה בסין. מגפת הקורונה שמשביתה את הפעילות הכלכלית ביבשת גוררת תגובת שרשרת של פגיעה בחברות הפועלות בסין. אתמול דווח כי מספר החולים שמתגברים על הווירוס הינו פי שישה ממספר החולים שמתים עד כה. 

מדד הניקיי היפני יורד בכ-1.4%, מדד הנג סנג יורד בשיעור דומה, מדד שנחאי רושם ירידות של כ-0.5%. הקוספי הדרום קוריאני יורד גם הוא בלמעלה מ-1.4%, בורסת אוסטרליה רושמת ירידות.

מניות ספקיות ויצרניות רכיבי אפל נפלו הבוקר, לאחר שאפל הודיעה כי החברה לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין, הן בצד הייצור במדינה שפוגע במכירות האייפונים בעולם כולו והן בצד הצרכני בסין עצמה. אפל צפתה כי ההכנסות ברבעון הנוכחי יעמדו על 63-67 מיליארד דולר, ולא פרסמה כעת תחזית מעודכנת. 

זאת הפעם השנייה בתוך שנה שפעילות בסין שולחת את אפל לפרסם אזהרה למשקיעים. בפעם הקודמת הסיבה הייתה חולשה בסין ומלחמת הסחר. מאז הפעילות התאוששה והמניה של אפל יותר מהכפילה את עצמה.

HSBC  פרסמה את דוחותיה הכספיים לרבעון הרביעי של השנה ולשנת 2019 כולה. החברה החמיצה את התחזיות כשרשמה נפילה של 53% ברווחים.

אתמול (ב') בבורסות אירופה המדדים ננעלו בטריטוריה הירוקה, כאשר המדדים המובילים עלו בכ-0.3%. בארה"ב לא התקיים אתמול מסחר בשל יום הנשיא, והמשקיעים מפנים עיניהם לקראת פתיחת שבוע המסחר שם.

עוד כתבות

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

המדדים של בורסת טוקיו משתקפים על אחת החברות הכלכליות במרכז טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת באסיה בצל המאבק בהתפשטות הקורונה

יום מסחר תנודתי במיוחד בוול סטריט ננעל אמש בירידות שערים ● ירידות בבורסות סין, יפן עולה בלמעלה מ-2%

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,000 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על מענק הסיוע לעצמאים נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי