גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טבע ופריגו הובילו את עליות השערים בת"א; מדד הביומד קפץ ב-2.4%, אקסלנז קפצה ב-60%

דמרי במו"מ לרכישת דוניץ, ושתי המניות מזנקות ● אקסלנז חתמה על הסכם מיזוג עם חברה אמריקאית ● סומוטו מוכרת את פעילות הפצת האפליקציות לצביקה בארינבוים ● מזרחי טפחות נחלשה לאחר הדיווח על עזיבת המנכ"ל

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בתל אביב ננעל בעליות של סביב ה-1% על רקע הסנטימנט החיובי מעבר לים. טבע  זינקה ב-6.88%, אקסלנז  טסה ב-60% לאחר הדיווח על מיזוג עם חברה אמריקאית.

אשטרום נכסים עלתה ב-4.2%, אשטרום קבוצה זינקה ב-5.5%. מנגד, סלקום צנחה בכ-4.5% כנגד המגמה.

15:15

המסחר בת"א ממשיך להתנהל בעליות שערים נאות, אחרי שאתמול הסתיים המסחר בכיוון הפוך. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה חיובית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם. שינוי הכיוון במגמת המסחר בשוק המקומי נרשמה בהשפעת שינוי הכיוון הצפוי במסחר בארה"ב, זאת בין היתר על רקע דיווחים שלפיהם הממשל הסיני עשוי לנקוט צעדים נוספים לתמוך בכלכלה הסינית, שנפגעה בצורה ניכרת מהתפשטות וירוס הקורונה. בשלב הנוכחי, כך נראה, המשקיעים מביעים אמון גבוה יחסית ביכולתם של מתווי המדיניות לשמור מפני נפילת חברות בעקבות השפעת הווירוס, אחרי שאתמול הודעתה של ענקית הטכנולוגיה אפל על האטה צפויה במכירות העלתה את רף החששות.

בבית ההשקעות אקסלנס ציינו היום בסקירתם השבועית, כי "שוקי המניות מצליחים לעלות בסך הכול למרות משבר הקורונה, שבאופן טבעי גורר חשש לפגיעה בשרשרת היצור העולמי, בביקוש העולמי, בסקטור התיירות והטיסות העולמי, ועשוי לפגוע ברווחיות של חברות רבות".

עוד הוסיפו באקסלנס, כי "אחד החששות הגדולים של משקיעים ל-2020 קשור לבחירות המתקרבות בארה"ב ובאופן ספציפי בכך שייבחר מועמד שיבטל את רפורמת הנשיא דונלד טראמפ להפחתת מסי החברות. לכן, כשבסקרים האחרונים, לאחר תהליך ההדחה שנכשל לטראמפ, הולכים ועולים בעקביות הסיכויים לבחירתו המחודשת, יש הטוענים שהסקרים הללו מעודדים את המשקיעים, מורידים מפרמיית הסיכון בשוק ומאפילים על ההשפעות השליליות של משבר הקורונה".

בצד החיובי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של טבע   ופריגו   מתחזקות בכ-4%-3%. ברקע למסחר בטבע, החברה קיימה הבוקר מפגש עיתונאים, שבו התייחס בין היתר מנכ"ל החברה, קאר שולץ, להמשך פעילותה.

עוד בין העולות במדד המוביל, מניות פתאל החזקות  ושיכון ובינוי  מתחזקות בכ-3%, ועליות דומות רושמת מניית החברה לישראל , אחרי שסבלה מחולשה מוקדם יותר השבוע.

מניית מזרחי טפחות  מאבדת כ-1.5%-1%, כשברקע למסחר היום הודיע מנכ"ל הבנק, אלדד פרשר, על רצונו לפרוש מהתפקיד.

עוד במסחר, מניית אשטרום נכסים  מרכזת מחזור מסחר גדול במיוחד, ועולה בכ-3%, ללא דיווח מצד החברה.

גם מניית דמרי  מרכזת עניין וקופצת ביותר מ-4% במחזור מסחר גדול מהרגיל. ברקע למסחר, החברה עדכנה על מו"מ שהיא מנהלת לרכישת חברה בתחום הייזום, וככל הידוע מדובר בדוניץ , שמנייתה נהנית מעליות של כ-7%.

החברות סלקום   ואלקטרה צריכה  עדכנו על מכירת החזקותיה של אלקטרה צריכה בגולן טלקום לידי סלקום. מניית סלקום צונחת בכ-5% וזו של אלקטרה צריכה מאבדת כ-2.5%.

חברת סומוטו  דיווחה על חתימת הסכם למכירת מגזר האפליקציות שלה בתמורה העשויה להגיע לכ-34 מיליון דולר. מנייתה קופצת בכ-15%.

חברת אקסלנז ביוסיינס  עדכנה כי היא צפויה לחתום על הסכם מיזוג עם חברה אמריקאית "שתרכוש את כל מניות החברה ב-6.1 שקלים למניה". מנייתה מזנקת בכ-58% ומתקרבת למחיר העסקה.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום יציבות. אג"ח דוניץ  קופצות בכ-6%-5%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה שלילית.

12:45

מניית בנק מזרחי טפחות  מרכזת מחזור מסחר גדול ומאבדת כ-1%, לאחר הדיווח על עזיבת המנכ"ל, אלדד פרשר. עליות נרשמות היום בכל יתר מניות הבנקים הגדולים, והמדד הענפי מתחזק ב-0.4%.

מתחזקות העליות המניית טבע  , והיא מזנקת בקרוב ל-4%. מנגד מתחזקות הירידות במניית סלקום  , שנחתכת ב-2.5%.   

12:00

המדדים המובילים בבורסת ת"א מטפסים סביב 0.7%. את העליות במדד המוביל מובילות מניות פריגו   וטבע   שמטפסות בקרוב ל-3%, וזאת כשברקע דברים שאמר היום מנכ"ל טבע, קאר שולץ, במסיבת עיתונאים של החברה. מניית אלקטרה  בולטת אף היא בעלייה של 2.5%, ואלקטרה צריכה  רושמת ירידה קלה, כשברקע העסקה למכירת החברה הבת של אמ"צ, גולן טלקום, לידי סלקום  , שמנייתה מאבדת כ-1.3%.

עוד במסחר, מניית סומוטו  קופצת יותר מ-15% במחזור גדול על רקע מכירת פעילות הפצת האפליקציות לצביקה בארינבוים. 

מניית כיל   מתחזקת בכ-1%. החברה דיווחה היום על רכישת חברה אמריקאית בתחום הפתרונות החקלאיים.

מניית אינטרקיור  מזנקת בכ-5%, לאחר שהודיעה היום כי תקצור צמחים ראשונים במסגרת הסכם עם חוות קנאביס במחוז חיפה.  

10:00

המסחר בתל אביב נפתח הבוקר בעליות שערים של כ-0.5% במדדים המובילים.

מניית סומוטו  מזנקת בכ-19% לאחר הדיווח על מכירת פעילות האפליקציות לחברה בשליטת צביקה בארינבוים.

את העליות במדד ת"א-35 מובילות מניות טבע   ופריגו   שמטפסות בכ-2%. מניית אלקטרה  עולה בכ-1.5%.

מן העבר השלילי בולטת מניית טאואר שמאבדת יותר מ-1%. אתמול פרסמה החברה דוחות מאכזבים.

9:15

חברת סומוטו  דיווחה הבוקר כי היא מוכרת את פעילות האפליקציות לחברה בשליטת צביקה בארינבוים בסכום של עד 34.3 מיליון דולר. על-פי ההסכם, עם השלמת העסקה ולאחר קבלת התמורה מהרוכש, קופת המזומנים נטו של סומוטו תעמוד על כ-29.5 מיליון דולר, והחברה, במועד השלמת העסקה, תכריז מהו היקף הדיבידנד שיחולק לבעלי המניות. סומוטו תמשיך להחזיק בפעילות הווידיאו והאודיו.

06:10

המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') בהמשך לירידות שרשמו אתמול המדדים המובילים בתל אביב וברחבי העולם. אמש הסתיים המסחר בוול סטריט בירידות של מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 שאיבדו 0.6% ו-0.3%, בהתאמה, ובעלייה סמלית של מדד נאסד"ק לקראת הסיום, 0.02%, שהספיקה לו כדי לגרד עוד שיא חדש.

אתמול התגברו שוב חששות המשקיעים לגבי ההשלכות השליליות האפשריות של התפשטות נגיף הקורונה. במוקד עמדה ענקית הטכנולוגיה אפל, שפרסמה אזהרה על כך שתחמיץ את תחזית ההכנסות הרבעונית שלה בעקבות השפעות הנגיף.

במקביל לירידות בשוקי המניות, מחיר הזהב חצה אמש (ג') את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103. מחיר הזהב למסירה באפריל עלה ב-1.4% ונסגר ברמה של 1,603.5 דולר לאונקיה.

המניות הדואליות במדד ת"א 35 צפויות לספק לו מעט תמיכה, כשפריגו שבה עם פער ארביטראז' חיובי של 2.1%, טבע עם פער חיובי של 1.6% ואיי.אפ.אפ וכיל עם פער חיובי של כ-0.7%.

אתמול התנהל יום המסחר בתל אביב בירידות שערים משמעותיות ובסיומו מדד ת"א 35 ירד ב-0.8%, מדד ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45%. מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1%.

הודעת אפל והחשש מנגיף הקורונה הביאו לירידות שערים גם בבורסות אירופה. בפרנקפורט מדד דאקס איבד אמש 0.8%, בלונדון מדד פוטסי 100 ירד ב-0.7% ובפריז מדד קאק 40 נחלש ב-0.5%. מדד יורוסטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-0.5%.

עוד כתבות

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הממשלה אישרה: סגר מלא החל מ-19:00 בערב היום

החל מהיום בערב ועד יום שישי ב-6:00 בבוקר ישראל תיכנס לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,006; מספר המתים - 60 ● הלימודים בחינוך המיוחד יחזרו אחרי פסח

השופט שמואל מלמד / צילום: יוסי זמיר

תקלה קיצונית: נאשם נשפט ונגזר דינו - בתיק של נאשם אחר

התקלה התגלתה כשהנאשם ביקש לקבוע מועד לדיון להקראת האישום - וגילה לתדהמתו כי כבר הורשע, ועונשו נגזר ● השופט בתגובה לתלונה: "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי" ● נציב התלונות אורי שהם קבע כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו

בורסות אירופה / צילום: Associated Press

ראלי ענק בוול סטריט: הדאו ג'ונס זינק ב-7.7%, מדד הנאסד"ק זינק ב-7.3%

בבית הלבן מדברים על פוטנציאל להתייצבות בהתפשטות המגפה; האטה בספרד, באיטליה ובגרמניה ● נדחתה הפגישה בין מדינות אופ"ק לבעלות בריתן, הנפט איבד גובה ● הזהב זינק ב-3% ● מניית בואינג המריאה בכ-19%

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עצמאים, בונים על מענק מהמדינה? תקראו את האותיות הקטנות

בעלי עסקים, שקיוו לעזרה מהמדינה, גילו שדווקא ברגעים הכלכליים הקשים בחייהם כי הם נחשבים בעיני המדינה לתא משפחתי "עשיר" מדי בהכנסות או שפתחו את העסק בתאריך לא מתאים

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על: משרד האוצר לא מאשר את חבילת הסיוע לחברה

חברת התעופה עדכנה כי נציגי האוצר מסרו לה בעל-פה כי לפי עמדת הצוות המקצועי אין לאשר את החבילה ● אל על: "התמיכה חיונית על-מנת לאפשר לחברה להתמודד עם ההשלכות המהותיות של משבר הקורונה"

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

שוטר במעבר הגבול הסגור בין דנמרק לגרמניה / צילום: Ritzau Scanpix, רויטרס

אחרי שהצליחו לשטח את העקומה, דנמרק ואוסטריה יוצאות לקרב על חזרה לשגרה

בחלק ממדינות אירופה כבר מתחילים לדבר על הדרך לצאת מהמשבר ובאוסטריה ובדנמרק אפילו קבעו תאריך - 14 באפריל ● בדנמרק מדברים על "חזרה איטית" לשגרה מהשבוע הבא ● נראה כי המדינות שהצליחו "לשטח את העקומה" כבר עומדות בפני לחץ עסקי וציבורי לפתוח מחדש את המשק

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

בנייה בגני תקווה / צילום: תמר מצפי, גלובס

לקראת פסח: רשות מקרקעי ישראל יוצאת בסדרת הקלות

בין היתר - תשלומים לספקים וללקוחות ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי ספקים/לקוחות, גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח; פינוי פולשים מבתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועמ"ש

בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים / צילום: אדי מוהאלנד, AP

בריטניה: ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ

מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,312,494 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 72,636 אנשים ● בצד החיובי - 275,068 בני אדם כבר החלימו

עסקים סגורים בתקופת משבר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הישראבלוף של החל"ת: כך מנצלים מעסיקים את העובדים שלהם, ואת המדינה

מבדיקת "גלובס" עולה כי מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בעקבות משבר הקורונה, ממשיכים לדרוש מהם למלא משימות • חלק מהעובדים מדווחים על מענקים שהובטחו להם ברגע שישובו לעבודה, אבל רובם עושים זאת ללא תמורה, ובלבד שהמעסיק יקלוט אותם עם החזרה לשגרה

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה

 

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

עליות חדות בבורסה: מדד ת"א 90 מזנק ב-4.5%, פתאל החזקות מזנקת ב-24%

מדד ת"א 35 מזנק ב-2.6%, מדד הבנקים מנתר ב-2.8% ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מנתרים בהמשך לזינוק אתמול

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

S&P מעלות: צפויה ירידה חדה בהכנסות המרכזים המסחריים

אחרי זינוקים של 40%-80% שרשמו המניות הבולטות בתחום הנדל"ן המסחרי ב-2019, מתחילת השנה ועד כה קוצץ שוויין של כמה מהן עד ליותר מ-40%

מיכאל בירנהק / צילום: איל יצהר, גלובס

“ה'ביטחוניזציה' של משבר הקורונה היא תקדים מסוכן. לא הצבא צריך לנהל אותו"

פרופ' מיכאל בירנהק, מומחה לדיני פרטיות, מתריע מפני הצעדים שעושה המדינה באמצעות גופי הביטחון כדי לאסוף מידע על אזרחי ישראל: "משבר אזרחי צריך להיות מנוהל ומפוקח באמצעות כלים אזרחיים וע"י גורמים אזרחיים" ● מזהיר גם מ"תקדימים שיישארו ביום שאחרי"

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל