גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט מדלגת על הקורונה: מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים; הזהב בשיא של 7 שנים

פרוטוקול הפד מהישיבה האחרונה של חברי ועדת השוק הפתוח חושף כי הריבית תישאר נמוכה זמן מה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הדאקס קפץ ב-0.76%, והפוטסי ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press
עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:01

המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ד') בעליות, כאשר מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו ב-0.9% וב-0.5% בהתאמה לשיא כל הזמנים. מדד דאו ג'ונס טיפס ביותר מ-100 נקודות. מניית טבע הישראלית זינקה ביותר מ-9% בהמשך למסיבת העיתונאים שערך המנכ"ל קאר שולץ הבוקר בתל אביב.

22:00

מחיר הזהב טיפס ב-0.5% ל-1,611.8 דולר לאונקייה, ובכך השלים רצף עליות זה היום החמישי ברציפות ונסגר בשיא של 7 שנים. זאת על רקע החיפוש אחר חוף מבטחים בצל החשש מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה.

21:00

פרוטוקול הפד מישיבתו האחרונה שפורסם הערב חושף את דיוני חברי הוועדה ולפיה הריבית בארה"ב צפויה להישאר ברמה הנמוכה לזמן מה. זאת, בעוד השוק מתמחר לפחות הורדת ריבית אחת, אם לא שתי הורדות, בשנה הקרובה. נזכיר כי בהודעת הריבית האחרונה  הפד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 1.5%-1.75%.

פרוטוקול הפד חושף כי חברי הוועדה דנו בהשלכות התפרצות נגיף הקורונה, ובמסיבת העיתונאים שלאחר הודעת הריבית האחרונה היו"ר פאואל אמר כי הפד עוקב מקרוב. בנוסף דנו חברי הוועדה במצב במזרח התיכון, נוכח חיסולו של קאסם סולימאני.

20:10

המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות בהמשך לאופטימיות מכיוון סין לאחר שהממשל הסיני הביע תמיכה בעסקים שנפגעו מהשיתוק נוכח התפשטות נגיף הקורונה. מספר הנדבקים מהנגיף עלה ל-75,216 איש ומספר הנפטרים מהנגיף עלה ל-2,011, כך לפי נתוני הממשל הסיני. 

מדד הנאסד"ק מזנק ב-1%, הדאו ג'ונס עולה ב-0.5% ומדד S&P 500 מוסיף 0.6% לערכו.

מניית טסלה  עולה בכ-9% ומשלימה מהלך עליות של יותר מ-120% מתחילת השנה.

18:40

בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת מניות הטכנולוגיה, כאשר במהלך המסחר מדד Stoxx 600 רשם שיא היסטורי וסיים את היום בעלייה של 0.8%. הסנטימנט החיובי מגיע על רקע האטה בקצב ההידבקות בנגיף הקורונה, כפי שעולה מהנתונים מעבר לים, ועל רקע הנכונות של הממשל הסיני לתמוך בעסקים שנפגעו בסין כתוצאה משיתוק הפעילות בחלק מהמחוזות.

מדד הדאקס קפץ ב-0.76%, הפוטסי זינק ביותר מ-1%, הקאק עלה ב-0.9%, ומדד יורוסטוקס 50 הוסיף 0.7% לערכו.

מנייתה של פומה  זינקה בכ-11% לאחר שחברת ההלבשה הגרמנית היכתה את התחזיות המוקדמות לרבעון הרביעי, גם ברווח וגם בהכנסות, ומסרה כי התחזיות לשנת 2020 ללא שינוי למרות הצפי לפגיעה בתוצאות הרבעון הראשון כתוצאה מהשלכות התפשטות נגיף הקורונה.

דויטשה טלקום  הציגה תחזית צמיחה מאכזבת של 3% ברווחים השנה לאחר רבעון רביעי חזק ב-2019. מפעילת הסלולר הגדולה באירופה צופה רווח (לפני מס) של 27.4 מיליארד דולר, מתחת לתחזיות השוק. 

 

18:10

גרופון  קורסת בכ-40% לאחר שהחברה פיספסה את התחזיות לרבעון הרביעי, גם ברווח וגם בהכנסות. הרווח למניה הסתכם ב-7 סנט לעומת התחזיות לרווח של 15 סנט למניה. גרופון רשמה הכנסות של 620 מיליון דולר, מתחת לתחזיות האנליסטים שצפו הכנסות של 709 מיליון דולר. החברה הודיעה על שינויים בהנהלה.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות, ובכך המדדים קוטעים רצף ירידות של שלושה ימים. בתוך כך, החשש מהתפשטות נגיף הקורונה מקפיץ את הזהב, שנחשב למקלט בעתות משבר, קרוב לשיא של 7 שנים ומעל ל-1,600 דולרים לאונקייה.

מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, מדד S&P 500 מטפס ב-0.26% ומדד הנאסד"ק עולה ב-0.5%. מדד הפחד (VIX ) מאבד 1.9%.

מניותיהן של Virgin Galactic Holdings וטסלה  מזנקות ביותר מ-6%. אפל  שמה מאחוריה את ההודעה מתחילת השבוע כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בשל הקורונה ומטפסת בכ-1%.

חברת אדידס  מסרה כי פעילותה בסין צומצמה ב-85% מאז חג הלונאר ב-25 לינואר, עקב השפעת נגיף הקורונה.

ישראליות בוול סטריט

יצרנית התרופות טבע  הישראלית קופצת בכ-4% בוול סטריט, וזאת בהמשך למסיבת העיתונאים שנערכה הבוקר בתל אביב בהשתתפות המנכ"ל קאר שולץ.

חברת פייבר  הישראלית מזנקת ביותר מ-8% לאחר שהחברה פרסמה דוחות וסיפקה תחזית טובה להמשך. בשנת 2020 החברה צופה הכנסות גבוהות יותר מתחזיות השוק, והיא מצפה לסיים את השנה עם צמיחה של 30%-32% לרמת הכנסות של 139-141 מיליון דולר, בעוד שהאנליסטים ציפו לכ-136 מיליון דולר.

חבראת סולאראדג'  הישראלית מזנקת בכ-12% לקראת פרסום הדוחות הכספיים לרבעון.

15:30

המדדים באירופה ממשיכים להיסחר בעליות שערים של 0.7%-0.5%. בוול סטריט מצביעים החוזים על עליות בפתיחת המסחר, שיקטעו רצף ירידות של שלושה ימים.

על רקע החיפוש אחר חוף מבטחים, מחיר הזהב מטפס מעל ל-1,600 דולרים, קרוב לשיא של 7 שנים.

מניית אפל מתחזקת במסחר המוקדם בכ-0.5%. טסלה מזנקת בכ-7% לאחר שאנליסט בפייפר סנדלר העלה את מחיר היעד שלו למניית יצרני הרכב החשמלי ל-928 דולר מ-729 דולר.

בארה"ב, התחלות הבנייה של בתים חדשים אמנם ירדה ב-3.6% בינואר לקצת של 1.55 מיליון בתים, אולם אישורי הבנייה עלו ביותר מ-9% בינואר לשיא של כמעט 13 שנים, מה שמאותת על עלייה בשיעור התחלות הבנייה באביב.

עוד בארה"ב, מדד המחירים ליצרן בינואר עלה ב-0.5%, לעומת התחזיות לעלייה של 0.1%.

12:30

נמשכות העליות באירופה ומדד סטוקס אירופה 600  מטפס בכ-0.6% ועליות בסדר גודל דומה נרשמות בבורסות המובילות.

מדד המחירים לצרכן בבריטניה עלה בינואר ב-1.8% לעומת שנה קודמת, לעומת תחזיות של 1.6% ולעומת 1.3% בדצמבר. במונחים חודשיים חלה ירידה של 0.3% בחודש שעבר לעומת צפי לירידה של 0.4% ולעומת יציבות בחודש דצמבר. 

תפוקת ענף הבנייה בגוש האירו ירדה ב-3.1% בדצמבר בהשוואה לעלייה של 0.74 בנובמבר. 

מניית פומה  מזנקת כ-9% לאחר שחברת הלבשת הספורט הגרמנית הכתה את תחזיות המכירות והרווחים לרבעון הרביעי של 2019.

מניית חברת ניהול ההשקעות הבריטית מאן גרופ  בולטת בעליות, בעוד שבתחתית המדד המוביל באירופה נרשמת ירידה של 5% במניית חברת הביטוח הבלגית Ageas לאחר שהחברה פספסה את תחזיות הרווח השנתי והזהירה מפני השפעות הקורונה.

Campari האיטלקית מאבדת יותר מ-2% לאחר שדיווחה על רווחים חלשים ברבעון הרביעי ועל תחזית חלשה ל-2020, בעוד שמניית רויאל מייל  צונחת 4% בעקבות הורדת מחיר היעד למניה.

10:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל היום בעליות שערים של כ-0.5%-0.3% במדדים המובילים, תוך שהמשקיעים עוקבים אחר התפשטות הקורונה ואחרי פרסום נתונים כלכליים.

רשויות הבריאות בסין מסרו כי נכון לאתמול (ג') בלילה אושרו 74,185 מקרים של חולים בווירוס הקורונה, ו-2004 מקרי מוות. האטה קלה בקצב המקרים החדשים שיפרה במעט את סנטימנט המשקיעים, בעוד שהשווקים עוקבים גם אחר ניסיונותיה של סין לשוב לייצור לאחר הפסקה ממושכת שהציתה חששות מפגיעה משרשרות האספקה הגלובליות.

חברת דויטשה טלקום , מפעילת המובייל הגדולה באירופה, צופה האטה בצמיחה ברווחי פעילות הליבה שלה השנה, לאחר רבעון רביעי חזק ב-2019. 

בבורסות אסיה ננעל המסחר בעליות שערים של 0.9% בבורסת טוקיו, 0.5% בהונג קונג ובסינגפור, 0.4 באוסטרליה ועלייה קלה בקוריאה. עם זאת, ירידות של 0.3% נרשמו בשנחאי ושל יותר מ-0.5 בשנזן. 

 

 

07:45

בורסות אסיה מתאוששות היום לאחר הצניחה שלהן אתמול, והמשקיעים עוקבים מקרוב אחר ההתקדמות של סין בתהליך החזרה לעבודה, תוך שהמדינה מתמודדת עם התפרצות וירוס הקורונה. מחיר הנפט מטפס אף הוא.

בבורסת הונג קונג נרשמות עליות של 0.4%. העיר דיווחה על מקרה מוות שני מווירוס הקורונה, שהוא מקרה המוות השישי מחוץ לסין היבשתית. בשנחאי נרשמות עליות של 0.4% ובורסת שנזן מתחזקת ב-0.7%.

מדד ניקיי בטוקיו מזנק בכ-1%, לאחר ירידה של יותר מ-1% אתמול. הנתונים שפורסמו ביום שני הצביעו על האטה גרועה בהרבה מהצפוי בצמיחת כלכלת יפן, שהתכווצה בקצב המהיר ביותר זה שש שנים. גם התחזית הושפעה מצפי לפגיעה של הקורונה בכלכלה.

היום התפרסמו ביפן נתוני הסחר לינואר, שהראו כי היצוא צנח ב-2.6% לעומת ינואר בשנה הקודמת, פחות מירידה של 6.9% שצפו הכלכלנים. בדצמבר נרשמה ירידה של 6.3% ביצוא.

מדד קוספי בקוריאה הדרומית רושם ירידות קלות.

באוסטרליה נרשמות עליות של כ-0.4% במדד ASX 200 , בהובלת זינוק במניות מגזר הזהב על רקע עלייה במחיר המתכת. הזהב חצה אמש את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103 ונסגר במחיר של 1,603.5 דולר לאונקיה. היום ממשיך מחיר הזהב לטפס אל מעל ל-1,605 דולר לאונקיה. מניות דומינו'ס פיצה הרשומות למסחר באוסטרליה מזנקות ביותר מ-10%, בעקבות דוחות טובים של הרשת.

בוול סטריט נרשמו אמש ירידות. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3% והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש. אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין. מנייתה איבדה כ-2% ומניות הספקיות שלה נפגעו גם הן.

עוד כתבות

בנייה בגני תקווה / צילום: תמר מצפי, גלובס

לקראת פסח: רשות מקרקעי ישראל יוצאת בסדרת הקלות

בין היתר - תשלומים לספקים וללקוחות ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי ספקים/לקוחות, גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח; פינוי פולשים מבתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועמ"ש

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

אמיר מגנר / צילום: יוגב מאיר

CyberMDX גייסה 20 מיליון דולר כדי להגן על מכשירים רפואיים מחוברים

החברה, שהוקמה ב-2017 על ידי אמיר מגנר (מנכ"ל) ומוטי שנייברג, שאינו מחזיק בתפקיד פעיל בחברה כיום, מפתחת פלטפורמת אבטחת סייבר וניהול לוגיסטי של מכשור רפואי

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

אפקט הקורונה: סופר-פארם סוגרת זמנית 9 סניפים

זאת על רקע ירידה משמעותית בפעילות באותם סניפים, כשבחברה העדיפו לנייד את כוח-האדם לטובת חנויות עמוסות ופעילות האונליין ● גם היצע המוצרים בסניפים ישתנה, לאור ירידה בביקוש למוצרי קוסמטיקה ולייף סטייל ועלייה בביקוש למוצרי הפעלות לילדים

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

צ'אנגפנג זאו (CZ), מנכ"ל Binance, גיא בן-ארצי, מנכ"ל Bancor  / צילום: רויטרס, יח"צ

מייסדיה הישראלים של חברת הבלוקצ'יין בנקור נתבעים בבקשה לייצוגית בארה"ב

אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גיא וגליה בן-ארצי הם בין הנתבעים ברשימה של 11 בקשות לתביעות ייצוגיות שהוגשו בניו יורק בסוף השבוע שעבר ● לטענת התובעים, המטבעות הדיגיטליים שהונפקו ע"י בנקור, בייננס וחברות בלוקצ'יין אחרות הם למעשה ניירות ערך שלא נרשמו כחוק

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכסף בחשבון: 122 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים למענק מהמדינה כבר קיבלו אותו

רשות המסים העבירה ביומיים האחרונים כחצי מיליארד שקל לזכאים למענק מהמדינה; המענק הממוצע עומד על כ-4,000 שקל ● אתמול אחה"צ, שלחה רשות המסים הודעות סמס לעשרות אלפי עסקים שזוהו כפוטנציאליים לקבלת המענק וטרם הגישו בקשה