גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הקורונה עלולה להיות אתגר משמעותי לכל מערכות הבריאות; ייתכן שנוכל לעזור"

במסיבת עיתונאים של חברת טבע אמר המנכ"ל כי החברה לא תיפגע מהווירוס, שכן פעילותה המסחרית בסין קטנה ● שולץ התייחס גם לתוצאותיה של תוכנית ההתייעלות, לדרכי ההתמודדות עם אובדן הפטנט על הקופקסון, להשפעות פרשת האופיואידים ול"שמועות המטורפות" על מכירת החברה לאמזון

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף
קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

"הקורונה היא אתגר משמעותי בסין, שעלול להיות אתגר משמעותי לכל מערכות הבריאות. אין לנו הרבה עובדים בסין, יש לנו שם פעילות מסחרית קטנה. זה אירוני, כי רק לאחרונה הודענו שאנחנו רוצים להתרחב בסין, כלומר, פיננסית אין לנו הרבה הכנסות להפסיד, כי מלכתחילה לא היו לנו הרבה. יש סיכון עקיף משום שאנו קונים חלק מחומרי הגלם מסין ואנחנו עובדים על מציאת תחליפים" - כך אמר היום (ד') מנכ"ל טבע , קאר שולץ, במסיבת עיתונאים שקיימה היום חברת התרופות. 

"ייתכן שבחודשים הקרובים נשמע על תרופות קיימות שעשויות לעזור בטיפול, ואם יש תרופות כאלה אצלנו נוכל לעזור", הוסיף שולץ. "נכון להיום אין השפעה תפעולית ואין השפעה על התוצאות שלנו".

בהתייחס לתוצאות טבע אמר המנכ"ל, כי "2019 הייתה שנה טובה פיננסית, עמדנו בכל התחזיות שמסרנו. ההכנסות הסתכמו ב-16.9 מיליארד דולר, התזרים החופשי היה 2.1 מיליארד דולר. דומה מאוד למה שתכננו בתחילת השנה ואנו מאוד מרוצים".

עוד אמר שולץ כי לטבע יש 35 אלף מוצרים, "אבל לחלק מהם יש השפעה גדולה על התוצאות, כמו אוסטדו לטיפול בהפרעות תנועה. השקנו גם תרופה מצוינת למיגרנה כרונית, אג'ובי, תרופה מהפכנית ביוטכנולוגית. אנחנו אחת משלוש חברות עם מוצר מסוג זה. אנו עומדים להשיק את המזרק האוטומטי שיסייע למטופלים להזריק את התרופה בבית.

"המוצר המוכר ביותר הוא קופקסון, שכמובן נמצא בירידה בשל אובדן הפטנט. הצלחנו לנהל את הירידה בצורה טובה, משום שבאירופה הקופקסון 40 מ"ג עדיין מוגן בפטנט, ובארה"ב אנו נותנים הנחות ללקוחות - הורדנו את המחיר כדי לשמור על הנפח וזה הולך טוב, יש לנו נתח שוק של 60% ממכירות הקופקסון בארה"ב. המוצר ימשיך בירידה, למכירות של מעל מיליארד דולר ברחבי העולם ב-2020. יש מוצרים ביולוגיים שהפטנט שלהם פג, ואז נכנסות תרופות ביוסימילר. העסק הזה צמח באירופה אך עדיין לא בארה"ב. השקנו בנובמבר את התרופה טרוקסימה - ביוסימילר לריטוקסן - וזה מאוד מרגש", אמר שולץ.

"הצרות של טבע היו שוק לציבור"

שולץ התייחס לתוכנית ההתייעלות שהחלה בחברה בסוף 2017, כחודש וחצי אחרי שנכנס לתפקיד, ואמר כי "זה היה שוק לציבור שטבע הייתה בכאלה צרות שהיא נדרשה לכזה תהליך. 13 מפעלים נסגרו או נמכרו ועוד עשרה בדרך. הורדנו את ההוצאות השנתיות ב-3 מיליארד דולר, שזה הרבה כסף. 13 אלף עובדים עזבו, שזה עצוב, אך רוב האנשים מצאו עבודות חדשות בשל הרקע התעסוקתי הטוב שלהם. היינו צריכים לעבור את התהליך בשל החוב העצום והאתגר של אובדן הפטנט בקופקסון והירידה בשוק הגנרי בארה"ב. המכירות עמדו לרדת ב-5 מיליארד דולר והחוב היה 40 מיליארד דולר. זה היה או זה או למכור את החברה. הצלחנו לעשות את זה ואנחנו מאוד גאים בכך. החשוב ביותר זה שעשינו את זה תוך שמירה על קיבולת ייצור מלאה.

"אני שמח לומר שזה עזר, והפחתנו את החוב ב-9 מיליארד דולר בתקופה זו. סכום גבוה מאוד. נמשיך בהפחתת החוב כדי לייצר עתיד בר-קיימא. עשינו תהליך של מימון מחדש. אין לנו הלוואות בנקאיות, רק איגרות חוב. יש שנים שבהן תשלומי האג"ח הם כ-2 מיליארד דולר, ועם זה אנחנו מסתדרים בתזרים הקיים. יש שנים שצריך להחזיר 4 מיליארד דולר ואז נדרש מימון מחדש. עשינו זאת בהצלחה ברבעון האחרון. יחס החוב ל-EBITDA ברבעון הרביעי היה כ-5.3. ב-2023 יש לנו 4.3 מיליארד דולר לשלם, לכן ב-2022 נעשה עוד מהלך של מיחזור חוב".

בנוגע לצפוי לאחר תוכנית ההתייעלות, אמר שולץ כי מדובר בשני מהלכים חשובים: אופטימיזציה, וצמיחת ההכנסות. "בתחום האופטימיזציה היו לנו 80 אתרי ייצור כתוצאה מהרכישות הרבות לאורך השנים. זה לא יעיל. עכשיו בוחנים את תהליך הרכש, הרגולציה, אינטגרציה של מערכות המחשוב וכדומה כדי לייעל. במקום לקנות את אותו חומר גלם משבעה ספקים, קונים מאחד או שניים במחיר זול יותר. אריק דראפי, שמונה לתפקיד מנהל TGO (תפעול גלובלי) שינה את מודל הארגון תוך יצירת אופטימיזציה. התוצאה צריכה להיות ייצור באופן זול יותר, אבל זה לא תהליך מהיר, זה יימשך גם ב-15-10 שנים הבאות. נוכל לשפר את הרווחיות התפעולית שלנו מ-24.5% ל-28% ב-2023 (על בסיס Non-GAAP). זה לא נס, זה דומה למה שהמתחרים שלנו עושים.

"לגבי צמיחת ההכנסות, שני מנועי הצמיחה הם אוסטדו ואג'ובי. אוסטדו מיועד ל-90 אלף מטופלים בארה"ב, והפוטנציאל עצום כי לא היה להם טיפול קודם. המוצר יכול לצמוח בעשר השנים הבאות. אנו עובדים על השקה של המוצר בסין, בלי שנצטרך לבצע ניסויים קליניים. התרופה אג'ובי עונה על צורך רפואי חשוב מאוד. התמחור של אג'ובי באירופה טוב, דומה לתמחור בארה"ב.

"בטווח הארוך יותר אופטימיזציה לא תספיק, נצטרך להשיק מוצרים חדשים. יש לנו צנרת מוצרים רחבה מאוד, כולל מוצרי נשימה טובים מאוד. בארה"ב נשיק השנה משאף שגם אוסף מידע. רוב המוצרים בפיתוח נכשלים, אבל ככל שמתקדמים בפיתוח הסיכוי עולה. המוצר Fasinumab הוא מוצר ביולוגי להפחתת כאב, נמצא בשלב 3. אנו עובדים על המוצר עם חברת ריג'נרון. בפייפליין הגנרי שלנו יש לנו מעל 1,000 מוצרים גנריים בפיתוח כיום.

"בעשור הקרוב יפקעו הפטנטים של מוצרים בשווי 210 מיליארד דולר, כמובן שהמחיר יורד כשנכנסת תחרות גנרית. כלומר מדי שנה מכירות של 2.5-2 מיליארד דולר לטבע, על בסיס נתח השוק שלה. המוצרים החדשים שנשיק יפצו על שחיקת מחירי הגנריקה".

טבע חוסכת כספים למערכות הבריאות

שולץ הציג נתונים שלפיהם ב-2018, טבע לבדה חסכה למערכת הבריאות בארה"ב 41.9 מיליארד דולר, באירופה החיסכון היה כ-8.6 מיליארד דולר ובישראל 1.4 מיליארד שקל - כ-400 מיליון דולר.

"אנחנו מאוד מחוברים למו"פ בישראל. לפני כניסתי לתפקיד הייתה ירידה בפעילות הזאת, ולדעתי זה חבל, כולם יודעים שיש הרבה חדשנות בישראל, אבל כיום יש לנו 12 שיתופי פעולה חדשים בתחום. מי יודע, אולי בעוד עשר שנים נדבר על מוצר נפלא כמו הקופקסון שייצא מהמו"פ בישראל".

מנכ"ל טבע התייחס ליעדים הפיננסיים לטווח הארוך, ואמר כי "המטרה היא ליצור עסק בר-קיימא ולא לבצע רכישות. לסוף 2023 היעד הוא רווחיות תפעולית של 28%, יחס מזומן לרווח של 80% ומעלה ויחס חוב ל-EBITDA של פחות מ-3. נעשה זאת בדרך הקשה, שיפור מדי שנה, ולא נבקש כסף מבעלי המניות כך שבעלי המניות הקיימים ייהנו מהשיפור. התחזית ל-2020: ההכנסות יתייצבו, הרווח למניה יעלה. יש לנו עתיד חיובי".

שולץ השיב לשאלה על השפעת ההליכים האופיואידיים על התנודתיות במניה: "רוב התנודתיות במניה קשורה להליכים המשפטיים באופיואידים בארה"ב. המצב הוא שלא נתבענו בתחילה על משהו שעשינו לא בסדר, כמו הפרת חוק, אלא תובעים את החברות על כך שתרמו להתמכרויות למשככי כאבים ועליהן לשלם על כך. זאת תיאוריה משפטית חדשה.

"אכן יש בעיית התמכרויות גדולה בארה"ב ואנחנו רוצים לתרום לטיפול בה, לכן אנו במגעים עם המדינות שם. יחד עם שלוש חברות ההפצה הגדולות וג'ונסון אנד ג'ונסון הגענו למתווה של תרומת מוצרים שמסייעים נגד ההתמכרות. אנחנו עובדים על סיכום סופי אבל יש צורך בהסכמת כל המדינות המעורבות. אני אופטימי-זהיר שזה יצליח, משום שזה לטובת אוכלוסיית ארה"ב. אחרת ניגרר עשר שנים במשפטים וזה לא יעזור לאוכלוסייה. זה ימשיך לגרום תנודתיות במניה לאורך התקופה עד שיסתיים".

בתשובה לשאלה על שמועות על מגעים עם אמזון אמר מנכ"ל טבע, כי "מעולם לא היו מגעים עם אמזון על מכירת טבע, זה שמועות מטורפות. כמובן שאנו דנים איתם משום שהם מפיצים מוצרים רפואיים".

בתשובה לשאלה על השקת אוסטדו בסין אמר שולץ כי ההשקה "עדיין לא מגולמת בתחזיות לשנה זו. השקת תרופה חדשה בסין לוקחת זמן רב וההכנסות בשנים הראשונות לאחר ההשקה יהיו לא מהותיות, אך הן יעלו. זה יותר משמעותי לטווח הארוך".

בנוגע לפעילות של רימסה, החברה שנרכשה במקסיקו, אמר שולץ כי "למרבה הצער הייתה בעיה של איכות מוצרים, תיקנו את זה והשקנו חלק מהמוצרים שוב כך שהמכירות שלנו במקסיקו עלו השנה, אבל ייקח זמן לטפל בזה".

עוד כתבות

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

פרשנות: העליון ביטל את פוטנציאל השווי - ויצר פוטנציאל לצרות

פסק הדין של ביהמ"ש העליון, שנדרש לסוגיית הפיצויים כתוצאה מתוכנית בנייה פוגעת, קבע כי יש לנטרל את רכיב הפוטנציאל משווי הנכס ● ההחלטה תמריץ ועדות תכנון לפעול ליצירת מערכת מלאכותית של מחירים, שמנותקת ממחירי השוק

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מחדל בתי האבות: דיירת שישית ממשען מתה לאחר שנדבקה בקורונה

האישה, בת 84, סבלה ממחלות רקע ● מניין החולים בישראל הוא 7,851, ו-46 מתו מהנגיף ● בשעות הבוקר יתווספו מתחמי "היבדק וסע" גם בערים נוף הגליל ועראבה ● 750 מתו באיטליה בתוך יממה. המלכה אליזבת בנאום עידוד לאור התפשטות הקורונה: "נהיה חזקים"

מרכז הסחר העולמי בוול סטריט, ניו יורק, העמוס בדרך כלל, שומם / צילום: John Minchillo, Associated Press

מספר המתים בניו יורק צפוי לעקוף הלילה את זה של אסון התאומים

מושל ניו יורק מדווח על "הזינוק הגדול ביותר ביום אחד במספר המתים מאז תחילת המגפה" – 562 הרוגים, מ־2,373 אתמול ל־2,935 היום ● באסון התאומים נהרגו 2,977 איש

ארץ נהדרת, ספיישל קורונה / צילום: קשת

הטלוויזיה הישראלית בקורונה: החולים, המחלימים והמתחסנים

משבר הקורונה קיבע סופית את מעמדה של קשת כמדורת השבט החדשה בישראל - ובה בעת הבליט את הגיבנת הכלכלית והאסטרטגית שנושאת על גבה המתחרה רשת ● ולמה ייתכן מאד שהתאגיד דווקא ייצא נשכר מהמגפה? ● "גלובס" עם סקירה מתחייבת ותחזית לא בהכרח קודרת

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הממשלה מבקשת לאשר: תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל

האוצר הפיץ לפני כניסת השבת את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה

אוגוסט. ,G7 מנהיגי העולם בכנס באוגוסט / צילום: רויטרס Philippe Wojazer

האם נגיף הקורונה יביא לסוף עידן הגלובליזציה?

החודשים הקרובים ירגישו כמו סוף עידן הגלובליזציה לכאורה ● ייתכן שהם יהיו סוף השלב הראשון שלה, אבל יהיה השלב הבא, שיהיה פחות אופורי וגם פחות מכאיב ● האם התהליכים והפעילוית הכלל-עולמיות שנוצרובמאה השנים האחרונות בין מדינות העולם ימנעו נסיגה מתמשכת לאחור

בני גנץ / צילום: Sebastian Scheiner - AP

פרשנות: להיות אופציה על המדף - ולהמתין בסבלנות

החלופה לשלטון הימין הגיעה אל סוף דרכה ● האפשרות האחרונה שנותרה לאופוזיציה הישראלית היא להודות בעקרותם של קיצורי הדרך, להסכים להיות אופציה, ולדעת שמימושה יצריך דור שלם

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת מעריך: לא נידרש לחקיקה שתעצור את ניידות המספרים

תהליך החקיקה לעצירת ניידות המספרים הוא למקרה קיצון בלבד שנראה כרגע שאינו באופק ● שר התקשורת אמסלם מקיים היום דיון בנושא

צוות רפואי עורך בדיקות קורונה בקרב דיירי בית אבות בברצלונה / צילום: Santi Palacios, Associated Press

צרפת: מספר המאושפזים בטיפול נמרץ עולה; סגר בספרד עד 26 באפריל

בצרפת מתו עד כה 7,560 בני אדם מקורונה ● הציבור הצרפתי נמצא תחת צעדי סגר חמורים, והמשטרה מחלקת קנסות של מאות אירו למי שמתרחקים מבתיהם ● באיטליה יותר מ-15,000 בני אדם מתו עד כה

שר הבריאות יעקב ליצמן / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

פרשנות - האדמו"רים נעלמו, המנהיגים התמהמהו: כל הדרך למשבר בחברה החרדית

בשיאו של המשבר, הבינו אנשי רפואה שכדי לגרום לציבור החרדי להפנים את צו השעה יש לרתום את בכירי הקהילה למשימה • וגם: בדרך להקמת ממשלה נתניהו מוותר על מוקדי הכוח שטיפח במשך שנים

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת יאפשר למוסדיים לדחות אג"ח ולהחליף חוב בקלות לחברות לוות שנקלעו למשבר

מנייר התייעצות שתפרסם רשות שוק ההון עולה כי התוכנית שלה לשיקום החברות הטובות שנקלעו לקשיי החזר באג"ח תכלול בין היתר דחייה של עד שנה בתמורה לתוספת בריבית של 0.55% ועד 3.5%, ללא תספורת בחוב 

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

התוכנית הגרנדיוזית להקמת מעבדה שתבצע אלפי בדיקות קורונה ביום בישראל הותירה שובל של סימני שאלה

בתחילת השבוע הודיע הסטארט–אפ הישראלי מיי–הריטג’ כי יקים בשיתוף חברה סינית מעבדה שתבצע 10,000 בדיקות קורונה ביום • זמן קצר לאחר מכן הקפיא משרד הבריאות את המיזם ללא הסבר • בכירים במערכת הבריאות, בהייטק ובאקדמיה מעלים שורה של שאלות • מאחורי הקלעים של ההקפאה

סר קיר סטארמר / צילום: AP

בריטניה: מנהיג חדש נבחר ללייבור; "מזדהה ותומך בציונות"

תהליך הבחירה לתפקיד התנהל בצל משבר הקורונה בממלכה המאוחדת, וחוסר שביעות בציבור מהמהלכים של הממשלה בראשות בוריס ג'ונסון ● סר קיר סטארמר יחליף בתפקיד את ג'רמי קורבין

אהובי גלפנד / צילום: איל יצהר

"בשבוע אחד הכל נפסק": עבור חצי מיליון עצמאים ובעלי עסקים הקורונה היא איום כלכלי קיומי

זה לא היה רק מקור פרנסה עבורם, אלא גם חלק מהנשמה ● כעת, כמו מאות אלפי בעלי עסקים קטנים אחרים, הם ניצבים חסרי אונים מול משבר שאיש לא דמיין ● כך נראים האנשים שמאחורי המספרים

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.