גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

קנאביס רפואי / צילום: שאטרסטוק
קנאביס רפואי / צילום: שאטרסטוק

הסתדרות הרוקחים פרסמה אתמול (ג') מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד להגביל את מחירי הקנאביס, בעקבות בג"ץ המטופלים שהוגש לפני מספר חודשים. התאחדות הרוקחים מעריכה כי השוק טרם התייצב, וכי צפויים להיכנס מגדלים, מפעלים ומוצרי יבוא חדשים לשוק. אלה עשויים, לדבריה, להביא להורדת מחירים טבעית בתנאים של שוק חופשי, ולייתר את הפיקוח.

לגבי הפיקוח על המחירים שגובים בתי המרקחת, ההתאחדות טוענת כי ניפוק קנאביס דורש מבית המרקחת משאבים ומאמץ גבוהים מאשר כל תרופת מרשם אחרת, כולל תרופות אחרות שנופלות תחת פקודת הסמים המסוכנים. לכן, לדברי ההתאחדות, אין להשית על המוצרים הללו פיקוח.

10 גרם של קנאביס עולים היום (ד') בשוק כ-200-250 שקל בממוצע, והצריכה החודשית הממוצעת היא 30 גרם - כאשר ייתכן שחלק מן המטופלים קיבלו מרשם לכמות גדולה יותר, אם אינם יכולים להרשות לעצמם את ההוצאה. כלומר, התשלום הממוצע הוא כ-600-800 שקל למטופל, כאשר ישנם מטופלים המשלמים גם פי שניים ויותר מכך.

המחירים עומדים על רמה זו בערך מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה. לפני כן המוצרים סופקו ישירות על ידי המגדלים ללקוחות, ולא דרך בתי המרקחת. באסדרה הישנה, המחיר החודשי לכל כמות קנאביס עמד על 370 שקל פלוס 100 שקל משלוח, הוספת הגורמים לשרשרת הערך (מפעל, מפיץ, קמעונאי) הגדילה את עלויות הנפקת המוצר עבור מגדל המוכר את המוצר תחת המותג שלו בערך ב-100 שקלים (כך על פי הערכת המגדלים).

שוק הקנאביס מתנהל עדיין במצב של מחסור, בעקבות חבלי הלידה של אסדרת הקנאביס החדשה שנכנסה לתוקף באפריל האחרון ובשל ההקפאה הזמנית של פעילות תיקון עולם על ידי משרד הבריאות במהלך מספר חודשים בשנה שעברה. כל סחורה שמגיעה לבתי המרקחת נחטפת באותו יום, אם כי נראה כי ההיצע גדל מעט בחודשים האחרונים.

התחרות בשוק וההיצע של הקנאביס צפויים לעלות בחודשים הקרובים עם כניסת מגדלים ויבואנים חדשים לשוק. מספר מגדלים, ביניהם קנביט, טוגדר, דרך לחיים וקאנומד, כבר קיבלו אישור לייצור מסחרי והם יצטרפו בפועל על המדפים לשמונה המגדלות הקיימות בטווח של החודשים הקרובים. גם מספר מפעלי עיבוד הקנאביס גדל, והחל גם יבוא של קנאביס על ידי החברות קנדוק (אינטרקיור) ובזלת. בשוק מעריכים כי המחסור ייסגר סופית רק לקראת הקיץ, כי גידולי חורף הם קטנים ובעיתיים יותר. זו כנראה תהיה הנקודה שבה ניתן יהיה לראות את התפקוד של הסקטור כשוק חופשי.

"חוששים שמחיר מקסימום נמוך מידי יכול להוציא שחקנים מהשוק"

לדברי אמיר ניצן, מנכ"ל הסתדרות הרוקחים: "בג"ץ ביקש את חוות-הדעת של ועדת המחירים, והיא הציגה שתי המלצות סותרות - משרד הבריאות שמציע פיקוח מחירים ומשרד האוצר שאינו מעריך שזה נחוץ. אנחנו רואים שמחירי מקסימום בתחומים אחרים לא הועילו לשוק - למשל מחיר מקסימום לחמאה הוביל למחסור בחמאה. כבר לא שווה לייבא. אנחנו חוששים שמחיר מקסימום נמוך מידי יכול להוציא שחקנים מהשוק".

באשר לטענה כי המחירים שגובים בתי המרקחת עבור הנפקת הקנאביס הם ממילא גבוהים מן המקסימום המותר עבור תרופות מרשם, אומר ניצן: "מישהו שכח שזה סם מסוכן. כל בית מרקחת שהשקיע בהיערכות להנפקה של קנאביס כולל עמידה בכלל כללי הרגולציה, למשל הכספות המיוחדות, צריך איכשהו להחזיר את השקעתו".

הנפקת קנאביס באמת יותר מורכבת מהנפקה של כל תרופת מרשם אחרת?

"אנחנו מעריכים שהנפקה של קנאביס הכוללת תהליכי רישום ובדיקה מורכבים, לוקחת היום פי 3 מתהליך הנפקה של כל תרופת מרשם אחרת".

כולל תרופות אחרות שמפוקחות כסמים, כמו ריטלין או משככי כאבים אופיאטים?

"גם תרופות אחרות מסוג זה הן מורכבות לניפוק, אבל הן חלק קטן מהפעילות של כל אחת ממעל אלף נקודת מכירה לתרופות בארץ. לעומת זאת, כאשר משרד הבריאות מגביל את הקנאביס היום ל-60 נקודות מכירה בלבד, כל אחת מהן צריכה לספק קנאביס לבערך 50 חולים ביום. ואם נוסיף את העובדה שלא ברור שלכולם יש סחורה, ואת אי הוודאות של המטופלים לגבי איפה יש סחורה, ואיפה יש את המוצר שמתאים למרשם שלהם, ואת העובדה שהם אמורים לבחור את המותג שהם רוצים, העול עלינו הוא היום מאוד גדול. היינו שמחים לו משרד הבריאות היה מאפשר לפתוח עוד 40-50 נקודות מכירה לפחות.

"אנחנו לא נגד פיקוח בעיקרון. 90% מהמוצרים שלנו מפוקחים, אבל אני אומר - בואו נראה. אולי בכלל נמצא את עצמנו ברמות מחיר נמוכות ממה שאנחנו חושבים היום שצריך להיות המקסימום".

עמותת המטופלים בראשות דנה בראון, שהגישה את הבג"צ, מסרה בתגובה כי: "הדרישות של חוליה שלולא הרפורמה לא הייתה יכולה לעסוק בתחום הקנאביס כלל והיא המרוויחה העיקרית ממנה, לא רק מגוכחות אלא שחושפות את פניהם האמיתיות של בתי המרקחת: במקום להאבק על איכות התרופה בעבורינו, במקום לזעוק כנגד תופעות הלוואי המדווחות חדשות לבקרים, במקום להסתפק בשולי רווח שכל עסק עצמאי בכל תחום יכול רק לחלום עליהם בשלבים כה מוקדמים של השוק (6.7% הצעת משה"ב) - על מנת שלעניי ארצם יהיה בכלל יכולת לבוא ולרכוש מהם תרופה כלשהי, כל מה שהם עוסקים בו זה לנגוס עוד ועוד מקצבת הנכות שלנו. תתביישו לכם".

עוד כתבות

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

עמיר פרץ מעביר את פטיש יו"ר הכנסת לבני גנץ, היו"ר המיועד / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הכנסת אישרה הלילה את חקיקת היסוד של תוכנית הסיוע הכלכלית

החקיקה אושרה לאחר הכנסת תיקונים של ועדת הכספים שיעגנו פיקוח של הכנסת על התוכנית ● במסגרת התיקונים נקבע כי שינויים בסעיפי התוכנית הכלכלית בשיעור של 15% ומעלה יחייבו את אישור ועדת הכספים; בנוסף יועבר דיווח חודשי לוועדה על אופן יישום התוכנית

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על: משרד האוצר לא מאשר את חבילת הסיוע לחברה

חברת התעופה עדכנה כי נציגי האוצר מסרו לה בעל-פה כי לפי עמדת הצוות המקצועי אין לאשר את החבילה ● אל על: "התמיכה חיונית על-מנת לאפשר לחברה להתמודד עם ההשלכות המהותיות של משבר הקורונה"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

דעה: הבנקים לא מלכ"רים, אך לא צריכים להגזים

הבנקים צריכים לעשות מאמצים ולסייע ללקוחות דווקא היום, ולא רק להצהיר שהם מסייעים ונותנים גרייס

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט לנתניהו: תוקף כל תקנות החירום עלול להתערער, החלף אותן בחקיקה

היועמ"ש: "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת, עלולה להיות בעלת תוצאות קשות להתמודדות של הממשלה עם נגיף הקורונה"

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכסף בחשבון: 122 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים למענק מהמדינה כבר קיבלו אותו

רשות המסים העבירה ביומיים האחרונים כחצי מיליארד שקל לזכאים למענק מהמדינה; המענק הממוצע עומד על כ-4,000 שקל ● אתמול אחה"צ, שלחה רשות המסים הודעות סמס לעשרות אלפי עסקים שזוהו כפוטנציאליים לקבלת המענק וטרם הגישו בקשה

השופט שמואל מלמד / צילום: יוסי זמיר

תקלה קיצונית: נאשם נשפט ונגזר דינו - בתיק של נאשם אחר

התקלה התגלתה כשהנאשם ביקש לקבוע מועד לדיון להקראת האישום - וגילה לתדהמתו כי כבר הורשע, ועונשו נגזר ● השופט בתגובה לתלונה: "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי" ● נציב התלונות אורי שהם קבע כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

עליות חדות בבורסה בת"א; פתאל החזקות מזנקת ב-24%

מדד ת"א 35 מזנק ב-2.6%, מדד ת"א 90 קופץ ב-4.8%, מדד הבנקים מנתר ב-2.8% ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מנתרים בהמשך לזינוק אתמול

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

הראלי נמשך: עליות של עד 4.2% בבורסות אירופה

מדד הדאקס הגרמני מוביל את העליות באירופה, המשך לעליות החדות אתמול ● עליות של יותר מ-2% במסחר בחוזים על מדדי ניו יורק

בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים / צילום: אדי מוהאלנד, AP

בריטניה: ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ

מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,312,494 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 72,636 אנשים ● בצד החיובי - 275,068 בני אדם כבר החלימו

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

דעה: לעשות הכל ועכשיו כדי ששוק הנדל"ן לא ייעצר

ועדות תכנון שפועלות בהילוך ראשון ידחו תוכניות בחצי שנה ועצירת מכרזי רמ"י היא טעות ● לא צריך לחכות לסוף המשבר כדי להניע את הכלכלה כבר עכשיו

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

על רקע המשבר: ערבויות חברות התקשורת הופחתו בעשרות אחוזים

המטרה: פינוי משאבים לטובת השקעה בתשתיות ומתוך הכרה בפגיעה שהחברות צפויות לחוות בשל משבר הקורונה

מפגינה ליד משכן הכנסת בירושלים בחודש שעבר, במחאה על מדיניות הממשלה במשבר הקורונה  / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ניר קלקשטיין לנתניהו: "האסטרטגיה הממשלתית למאבק בקורונה לא נכונה"

במאמר שהועבר לראש הממשלה מסבירים המיליארדר ניר קלקשטיין ושותפו ממדינט רואי קידר כי הצלחת ישראל בריסון התפשטות המגפה עלולה להתגלות כמוגזמת ולגבות מחיר יקר ● "כדי להתמודד עם המגפה בצורה סבירה לאורך זמן ישראל צריכה לייצר 'עקומת הכלה'"