גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו בטריטוריה אדומה היום (ו') וסגרו בירידות את שבוע המסחר, זאת לאור חששות המשקיעים מהתפשטות וירוס הקורונה והשפעותיו על הכלכלה העולמית.

הדאו ג'ונס נסגר בירידה של 284 נקודות. מדד S&P 500 ירד ב-1%, והנאסד"ק ירד ב-1.8%.

נציבות הבריאות הלאומית של סין דיווחה על יותר מ-75 אלף מקרי הידבקות בווירוס הקורונה, ולמעלה מ-2,000 מקרי מוות ביבשת. יותר מ- 800 מקרים חדשים דווחו בין לילה בסין. דרום קוריאה דיווחה גם על יותר ממאתיים מקרים.

20:45

הנאסד"ק יורד בשעה זו בכ-2%. ה-S&P 500 יורד בלמעלה מ-1%, הדאו רושם ירידות של כ-0.9%.

טבע פרסמה את הדוח המורחב שלה ל-2019. מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ, כצפוי, בשנת 2019 שבה הסתיימה תוכנית ההתייעלות שהציג המנכ"ל קאר שולץ בסוף 2017. מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה שבסוף השנה העסיקה טבע 40,039 עובדים, לעומת 42,535 עובדים שנה קודם לכן ו-51,792 שנתיים קודם לכן.

המשמעות היא צמצום של 22.7% תוך שנתיים - קרוב ל-12 אלף; המספר המשיך לרדת גם בתחילת 2020 משום שבמסיבת עיתונאים השבוע אמר שולץ שמספר העובדים ירד ב-13 אלף.

בישראל עמד מספר העובדים בסוף השנה על 3,961, צמצום של 36.7% בשנתיים - ירידה של 2,284 עובדים בשנתיים האחרונות, מתוכם 932 ב-2019.

טבע נסחרת בבורסות ניו יורק ותל אביב בשווי 14.3 מיליארד דולר.

19:00

מעמיקות הירידות בבורסות וול סטריט. הדאו נופל בלמעלה מ-250 נקודות. הנאסד"ק יורד בלמעלה מ-1%, ה-S&P 500 רושם ירידות של כמעט 0.9%.

הנאסד"ק ירד בכ-1.3% השבוע. מדדי הדאו וה-S&P 500 ירדו בשיעור של כ-1.3% במהלך השבוע.

מיקרוסופט ונייקי נפלו בלמעלה מ-2% כל אחת, ומשכו את הדאו למטה. ענף הטק רשם ירידה של 1.9%. ענקיות הטק פייסבוק, אמזון, נטפליקס, אלפבית ואפל נסחרות כולן בירידות של לפחות 0.7% ומושכות מטה את הנאסד"ק.

בורסות אירופה ננעלו בירידות בעקבות המגמה השלילית שנרשמת בוול סטריט. 

נציבות הבריאות הלאומית של סין דיווחה על יותר מ-75,00 מקרי הידבקות בווירוס הקורונה, ולמעלה מ-2,000 מקרי מוות ביבשת. יותר מ-800 חולים חדשים דווחו בין לילה בסין. דרום קוריאה דיווחה ביום חמישי על 52 מקרים חדשים, שהעלו את סך החולים בווירוס ל-150.

"אפילו אם ההתפרצות תיסוג, הצמיחה העולמית עדיין צפויה לרדת לאפס ברבעון הראשון", אמר פיטר ברזין, אסטרטג גלובלי ראשי ב-BCA. "לפיכך, פגיעה בטווח הארוך ברווחי הארגון נראית כעת בלתי נמנעת."

16:30

בורסות וול סטריט צונחות עם פתיחת המסחר, לאחר שמספר המקרים החדשים של ההידבקות בווירוס הקורונה עלה, והגביר את חששות המשקיעים.

נציבות הבריאות הלאומית של סין דיווחה על יותר מ-75,00 מקרי הידבקות בווירוס הקורונה, ולמעלה מ-2,000 מקרי מוות ביבשת. יותר מ-800 חולים חדשים דווחו בין לילה בסין. דרום קוריאה דיווחה ביום חמישי על 52 מקרים חדשים, שהעלו את סך החולים בווירוס ל-150.

"אפילו אם ההתפרצות תיסוג, הצמיחה העולמית עדיין צפויה לרדת לאפס ברבעון הראשון", אמר פיטר ברזין, אסטרטג גלובלי ראשי ב-BCA. "לפיכך, פגיעה בטווח הארוך ברווחי הארגון נראית כעת בלתי נמנעת."

התפשטות הנגיף גובה כבר את מחירה מהכלכלה הסינית. מנתוני איגוד הרכבים בסין עולה כי מכירות הרכב צנחו ב-92% בשבועיים הראשונים של פברואר. כמה חברות אמריקאיות, כולל אפל, פרסמו השבוע אזהרות משלהן.

15:30

המדדים העיקריים באירופה נמצאים בעיקר בטריטוריה אדומה היום, לאור חששות המשקיעים מהתפשטות וירוס הקורונה והשפעותיו על הכלכלה העולמית.

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ב-118 ל-2,236 איש.

בינתיים, משרד הסחר בסין הודיע כי הוא צופה שקצב הצמיחה של הייבוא והייצוא של חודשים ינואר-פברואר יירד בחדות בגלל כשלים לוגיסטיים, עיכובים בחידוש העבודה וגורמים נוספים כמו חג ראש השנה.

מנהיגי 27 המדינות החברות באיחוד האירופאי לא הצליחו להתקדם בשיחות התקציב. לאחר פרישתה של בריטניה מהגוש האירופי בחודש שעבר, יישאר בור בסך 71.3 מיליארד דולר בקופת האיחוד האירופי בשבע השנים הבאות.

אליאנז דיווחה על עלייה ברווח הנקי של 9.5% ל-2.01 מיליארד דולר - תוצאה טובה יותר מהצפוי עבור ענקית הביטוח הגרמנית. עם זאת, המניה ירדה ב-0.9% בטרום המסחר.

רנו נפלה 2.8% לאחר שדיווחה כי ניסן מתכננת לעכב את ההפעלה מחדש של חלק מפעילותה הסינית לאחר ה-24 בפברואר. המניה התאוששה ובשעה זו יורדת 0.4%.

 

11:00

אירופה אדומה: ירידות שערים ברחבי היבשת, החל מכ-0.1% בגרמניה, ועד ל-0.4% בצרפת ו-0.5% בבריטניה.

אסיה נסגרה בהמשך למגמת המעורבת: בעוד ששנחאי ננעלה בעליות שערים של 0.3%, הונג קונג ננעלה בירידה של כ-1.2% ויפן בירידה של כ-0.4%. 

08:30

המסחר באסיה מתנהל במגמה מעורבת. בעוד שבשנחאי ישנם עליות של 0.15% לאור דיווחי הממשל הסיני על התגברות הקצב של חזרה לעבודה, המסחר ביפן והונג קונג נמצא בירידה, כאשר בהונג קונג מדובר על ירידה של כ-1%. ביפן מדובר בירידה של 0.4%.

המסחר בניו יורק ננעל אתמול בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגו מהשיא שנרשם אמש. הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.7% ומדד S&P 500 ירד בכ-0.5%. אפל , מיקרוסופט   ואינטל  בלטו בירידות.

קשה היה להצביע על הטריגר שהביא למימושים שנראו במהלך חד בחלוף השעה הראשונה למסחר, אם כי חלק מהסוחרים מפנים אצבע לפרסום ב"גלובל טיימס" הסיני, שם נכתב כי נרשמה עלייה חדה במספר מקרי ההידבקות בנגיף הקורונה בבית החולים בבייג'ין.

באירופה הבורסות ננעלו בירידות. מדד הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ומדד הקאק ירד ב-0.8%.

פרוקטר אנד גמבל (Procter & Gamble) הזהירה כי תוצאותיה לרבעון הראשון של 2020 יפגעו כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. עם זאת, החברה לא שינתה את התחזית לשנה כולה.

סולאראדג'  הישראלית זינקה לרמת שיא לאחר הדוחות.

עוד כתבות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: למה כולם מדברים על אסטרטגיית יציאה ומה אפשר ללמוד ממלחמת העולם השנייה

איך נחזור לשגרה ומה כבר בטוח לא נעשה ● כיצד ישפיע השיבוש של הקורונה על אורח החיים שסיגלנו ועל הכלכלה הגלובלית ● מי ישלם את החוב אחרי המשבר, ולמה כדאי לזכור את מה שקרה אחרי מלחמת העולם השנייה ● שש הערות על מה שניתן לראות גם בתוך ערפל אי הוודאות

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל