גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך למנוע הדבקה והאם צריך מסכות פנים: כל מה שצריך לדעת על הקורונה

עד כמה חמורה המחלה לה גורם הנגיף, האם קיים טיפול, איך מקטינים את הסיכוי להידבק בנגיף, ומהן ההנחיות המיוחדות לחוזרים מחו"ל ● מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לווירוס הקורונה, המכונה COVID19

התפרצות נגיף הקורונה ביפן / צילום: Jae C. Hong, AP
התפרצות נגיף הקורונה ביפן / צילום: Jae C. Hong, AP

התפשטות נגיף הקורונה בישראל עלתה מדרגה השבוע, עם גילויים של שלושה חולים נוספים - בהם תלמיד תיכון, שבעקבותיו נכנסה שכבה שלמה לבידוד ביתי וכל תלמידי בית הספר התבקשו שלא להגיע ללימודים. משרד הבריאות נערך בחודש האחרון להגעת הנגיף לארץ, לאחר שהזהיר כי לא ניתן למנוע באופן הרמטי את חדירתו לישראל. לצד הזהרות מסע וביטולי טיסות למדינות שבהן התפוצה גבוהה, אלפי ישראלים נדרשים להישאר בביתם בתנאי בידוד, ומערכת הבריאות נדרשת להתמודד באופן מורכב עם מחלה חדשה שעדיין נמצאת תחת עין המיקרוסקופ במעבדות המחקר.

למרות שההתמודדות עם הנגיף ברחבי העולם רק בראשיתה ודרכי ההתמודדות עמו עדיין נמצאים בשלבי מחקר, התמודדות עמו נוגעת לרשויות הבריאות ולאזרחים כאחד, ולכן ריכזנו מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לווירוס הקורונה, המכונה COVID19. 

כמה מודאג עליי להיות?

מרבית האנשים הנושאים את הנגיף עלולים לחלות רק באורח קל, כך עולה מהנתונים שנאספו. מבין כל המקרים בסין, 81% סבלו מתסמינים קלים, 13.8% היו חלו באופן קשה ו-4.7% היו חולים אנושות. הסיבוכים מופיעים לרוב בקרב מבוגרים ואנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון וממחלות כרוניות. מרבית הנפטרים - כ-80% מהם, הינם מעל גיל 60, ושני שלישים מתוכם הם גברים.

גורמי בריאות הציבור מנסים להעריך כמה אנשים נדבקו, כולל כאלה שלא חלו כלל. מפני שהשפעות הנגיף לא ידועות במלואן, קשה להעריך באופן מלא את השפעתו, ונכון לשעה זו גופי הבריאות ברחבי העולם פועלים להכלתו ולבידוד החולים לשם מניעת תפוצתו.

האם מדובר במגיפה?

מומחי בריאות ברחבי העולם טוענים כי יש להיערך לכך, אך לעת עתה, ארגון הבריאות העולמי טוען שלא מדובר במגיפה, לפי מספר המדינות בהן ישנן התפרצויות, חומרת המחלה והשפעתה על החברה. יחד עם זאת, לפי יו"ר הארגון, טדרוס אדנום גבריזיס, מספר הנדבקים החדש כפי שמשתקף מדיווחי איראן, איטליה ודרום קוריאה, "מדאיג מאוד". הוא הוסיף כי נכון לשעה זו איננו עדים להתפשטות גלובלית בלתי ניתנת להכלה, וכי איננו עדים למקרי מוות בהיקף גדול. "האם לנגיף יש פוטנציאל להפוך למגיפה? בהחלט כן. האם אנחנו שם? להערכתנו, עדיין לא. ניתן להכיל את הנגיף ויש מדינות שעושות בדיוק את זה".

כיצד נדבקים בני אדם בנגיף ומהם תסמיניו?

העברת הנגיף בין בני אדם מתבצעת ככל הנראה בחשיפה להפרשות מדרכי הנשימה, בעת עיטוש או שיעול. סימני המחלה דומים לאלו של שפעת: חום, שיעול, קוצר וקשיי נשימה. בבדיקה קלינית לא ניתן להבדיל בין הדבקה בנגיף הקורונה לבין מחלות נשימתיות אחרות. המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות.

אחוז הסיבוכים הקשים מכלל הנדבקים טרם הובהר. טרם ידוע עד כמה המחלה מדבקת, אך לפי משרד הבריאות בשלב זה נראה כי רמת ההדבקה דומה לפחות לזו של נגיף השפעת. עדין לא ברור האם אנשים יכולים להדביק לפני הופעת תסמיני מחלה, ולכן נשלחים אנשים שביקרו במדינות בהן תפוצת המחלה מתרחבת במהירות, לבידוד והשגחה.

האם יש טיפול למחלה?

נכון לשעה זו, אין טיפול ספציפי למחלת נגיף הקורונה, ועיקר הטיפול בחולה הינו תומך וניתן על סמך מצבו הקליני של המטופל. בניגוד למחלות מדבקות מאוד דוגמת השפעת והחצבת, להן נמצא חיסון - עדיין אין בנמצא חיסון לנגיף החדש, ופיתוח של חיסון עשוי לקחת זמן רב. יחד עם זאת, באוסטרליה הצליחו לייצר חיסון ניסיוני, ובקרוב יחלו לנסותו על בעלי חיים ובהמשך לבדוק את מידת הבטיחות והיעילות שלו.

גם חברת תרופות מארה"ב החלה בפיתוח חיסון ראשון לקורונה, בשיתוף המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות. הצפי הוא שעד סוף אפריל יחלו בניסוי קליני, ושהחיסון יהיה מאושר לשימוש בחורף הבא.

איך מקטינים את הסיכוי להידבק בנגיף?

כמו ברבים מהמקרים של הידבקות במחלות ויראליות, ישנם צעדים שבכוחם להקטין את הסיכוי להידבקות בנגיף. ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות ממליצים להקפיד על שטיפת ידיים לעיתים תדירות, ודאי לפני ארוחה, הכנת אוכל, לאחר שיעול או התעטשות ולאחר שהייה במקומות הומי אדם. יש לכסות את הפה בזמן שיעול ואת הפה והאף בזמן התעטשות - באמצעות טישו או מרפק. יש להימנע ממגע ולשמור מרחק מפני אנשים המגלים תסמינים של צינון או שפעת, ולהימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית באם חשים ברע או מגלים תסמיני מחלה.

האם מסיכות פנים יכולות להגן עלינו מפני הידבקות?

ארגון הבריאות העולמי ומומחים אחרים מדווחים כי יעילות המסכה אינה חד משמעית. אך חלק ממומחי הבריאות ומייצרי המסכות אומרים כי בשימוש נכון, מסיכת הנשמה מסוג N95 המיועדת לשימוש חוזר, יכולה להגן באופן מלא מפני הנגיף החדש. מסכות קצף נייר או פוליאוריטן לא מסננות חלקיקים קטנים יותר האחראים להעברת זיהומיים. מסכות אלו עשויות, עם זאת, למנוע מאנשים חולים להעביר את הנגיף לאחרים.

לדברי משרד הבריאות בישראל, אין כל המלצה לעטות מסכה באופן שגרתי כדי להתגונן, אלא אם ניתנת המלצה ספציפית מאיש צוות רפואי. מי שכן אמורים לעטות מסיכה הם אילו המפתחים תסמינים וחשודים או מאובחנים כחולי קורונה (וזאת על מנת למנוע העברה של המחלה לאחרים) ואלו הבאים במגע או מטפלים בחולים חשודים או מאומתים (על מנת להגן על עצמם).

התגלה אצלי חום. מה לעשות?

אם לא הגעת מאחד היעדים הרלוונטיים, ניתן לפנות לרופא באופן שגרתי. אם חזרתם או שהיתם בקרבה לאדם החולה או ששב מהיעדים האמורים והופיע אצלו חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש ראשית ליצור קשר טלפוני עם קופת החולים או הרופא המטפל, ולא להגיע למרפאה ללא הודעה מראש.

בכל שאלה המתעוררת בנושא או ספק העולה, ניתן להפנות שאלות למוקד *5400 של משרד הבריאות, או למוקד המשותף של קופות החולים ומד"א.

מהן ההנחיות המיוחדות לחוזרים מחו"ל?

משרד הבריאות מנחה את החוזרים לארץ מסין, מתאילנד, מהונג קונג, מסינגפור, ממקאו, מקוריאה הדרומית ומיפן, לשהות בבידוד בית עד לתום 14 ימים מיציאתו מיעדים אלה או מהמגע האחרון עם חולה ולדווח על כך. בנוסף, כל מי שביקר בטיוואן, באיטליה או באוסטרליה ב-14 הימים האחרונים ומפתח תסמינים של מחלה, צריך לפעול לפי ההוראות של המשרד - אם נמדד חום של מעל ל-38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר יש לפנות למוקד 101 של מד"א (לא להגיע למרפאת קופת חולים ולא לחדר מיון). במידת הצורך יגיע פרמדיק לבדיקות מעבדה בביתכם ולהמשך טיפול, על פי החלטת הרופא. אמש, הוציא משרד החוץ הזהרת מסע לנוסעים לצפון איטליה, ומשרד הבריאות שוקל האם להורות לשבים מן המדינה לשהות בבידוד.

האם סחורות ומוצרים המיובאים מסין יכולים להעביר את הנגיף?

לפי המרכז לתפוצת מחלות בארה"ב, מדובר בתרחיש בלתי סביר, שכן וירוס הקורונה לא שורד לאורך זמן רב על משטחים.

האם חיית מחמד עלולה לסכן אדם בקורונה וההפך?

עד כמה שידוע, חיית מחמד כמו כלב או חתול, אינה יכולה להידבק או להדביק אדם בנגיף הקורונה החדש. עם זאת, לפי משרד הבריאות, מאחר ובאופן תיאורטי נגיפי קורונה מסוגים אחרים יכולים להדביק חיות מומלץ לנקוט במשנה זהירות ולא לטפל בחיית מחמד אם סובלים מתסמינים החשודים כמחלת הקורונה ואם חייבים לבוא במגע עם בעלי חיים במצב זה יש לעטות מסכת פה-אף ולהקפיד על רחיצת ידיים.

"לא חייבים אחרי כל מגע לרחוץ ידיים"

לנוכח התפשטות המחלה בארץ, פנינו לפרופ' גליה רהב, מנהלת המרפאה למחלות זיהומיות כלליות בתל השומר (אחראית על מחלקת הקורונה) כדי לשפוך אור על המצב החדש:

מה להחזיק בבית כדי להיערך?

ההיערכות בבית צריכה להיות ברמת ההצטיידות במזון. מבחינת תרופות - כמו שנוסעים לחו"ל. אין טיפול יעיל ומוכח לוירוס הזה. כל אדם צריך להצטייד בתרופות שהוא זקוק להן ביומיום שלו. גם לחולה אסטמה אני לא מציעה משהו אחר.

ממה להימנע- רק מפגשים המוניים? מומלץ לא להגיע לעבודה אם אפשר? לא לאכול במקומות שאחרים מכינים לך אוכל? תחבורה ציבורית?

הכניסה לבידוד אחרי חשיפה נראית כרגע כאפקטיבית בהפחתת התפשטות המחלה. כל המקרים שהיו בארץ נולדו במקור מנסיעה לאיטליה ובפיראט האדום. ממליצה להימנע ממקומות ציבוריים אבל לא הייתי אומרת לא להיכנס לקניון. כנראה שההדבקה ממשטחים היא מינימלית.

איך נראית רחיצת ידיים אפקטיבית? כל כמה זמן ובאילו נסיבות לרחוץ? מה האפקטיביות של אלכוג'ל? האם לקנות סבון אנטיספטי?

ג'ל האלכוהול שיש בכל בתי המרקחת הם תקניים וצריך לשים אותם במשך 20 שניות ולתת להם להתייבש. לא חייבים אחרי כל מגע לרחוץ ידיים.

ילדים במסגרות לימוד: האם יש דרך כלשהי להפחית את הסיכוי שילד אחד ידביק את כל הגן? יש טעם לעודד רחיצת ידיים בגן?

לשמחתנו, לעומת מחלות אחרות, זה נדיר שיש הדבקה בילדים. בעולם אפשר לספור על יד אחת כמה ילדים נדבקו. הייתי ממליצה לנקות משטחים עם אלכוג'ל או מגבונים עם חומר שקוראים לו אנטיגון ולא לבוא לגן חולים.

איך היית ממליצה לאנשים מקבוצת סיכון, חולי סרטן או אסטמה, להגן על עצמם?

להימנע ממקומות מאוד הומים ולא להגיע לבתי חולים.

מבוגר בריא בן 75-80 - האם לנקוט צעדים שונים מכלל הציבור?

לא, אין צורך.

אם אחלה בקורונה האם יחייבו אותי לשהות בבידוד במחלקה שלכם, גם אם המחלה קלה?

זה המצב כרגע. זה לא נחמד להיות בבית כלא כזה אבל אין ברירה.

כמה מקום יש להם?

כרגע בגלל שיש לנו מאושפזים שליליים מהדיימונד פרינסס, אין מקום. אני מאוד מקווה שהאנשים שהיו על הספינה ישתחררו בקרוב כדי שאפשר יהיה לקלוט עוד. מתכננים שיהיו 30 מקומות לאשפוז. זה מעט יחסית לכמות החולים שצפויים, אבל כנראה שבהמשך לא יאשפזו חולים קלים. בתי חולים נוספים כמו רמב"ם וברזילי נערכים גם הם לקלוט את החולים.

ראינו שהישראלים לא מצליחים לשמור בידוד - אולי כל המאמצים מיותרים וצריך פשוט לאפשר לכולם להסתובב חופשי? האם יש סיכוי שלא כולנו נידבק בזה בשלב זה או אחר?

אנחנו עוד לא במצב שבו אפשר לומר שאיבדנו את השליטה על המחלה וכבר אין טעם בבידוד. אם לא נשלוט במחלה, אנחנו עלולים להגיע למצב של איטליה שבו 76 איש נפטרו.

האם יש דבר להיערך מבחינת גופנית למחלה? להרבות באוכל מסויים? ספורט? תרגול נשימות עמוקות?

לא.

ממד"א נמסר כי אין לפנות בשאלות לגבי הקורונה למוקד 101. הדבר מעמיס על המוקד. לשאלות כלליות ניתן לפנות לאתר משרד הבריאות או למוקד *5400. יש להשאיר את המוקד פנוי לאזרחים הסובלים מחום, שיעול או קשיי נשימה

עוד כתבות

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית ● המשרוקית של גלובס

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם