גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מחיר הדירה לבדו הוא פרמטר של אווילים. השכר עלה וכדי לקנות נכס צריך לעבוד פחות שנים לעומת לפני עשור"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל, משוכנע שערך הנדל"ן עוד יעלה, מעריך כי הריבית הנמוכה כאן כדי להישאר, ומתנגד להשקעה בפרויקטים לשכירות לטווח ארוך ● ומה בקשר למשרדים? "כל ראש עיר צריך לעבוד בלהביא תעסוקה לעיר שלו"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס
שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

חברות נדל"ן רבות שנסחרות בבורסה של תל אביב יזכרו לטובה את 2019, שכבר הוגדרה כשנת מניות הנדל"ן. אחת החברות שישמחו לשחזר את המספרים החלומיים היא קרן הריט סלע קפיטל , שמנייתה זינקה בשנה האחרונה בכ-90%.

יו"ר הקרן ואחד ממייסדיה הוא שמואל סלבין, שבתשובה לשאלה האם הוא חוזה הצלחה דומה גם בשנה הנוכחית, מעדיף לדבר על אנגליה של אמצע המאה ה-18. "מאז שנת 1750, שבה התחילה מדידת הריביות בבנק אוף אינגלנד, מעולם לא היה מצב של ריבית נמוכה כל כך לתקופה כה ארוכה. אנחנו כבר 11 שנה עם ריבית כמעט אפסית, ואם נהיה מדויקים אפילו שלילית. אז אם כל תורת הכלכלה מלמדת שלכסף יש ערך - בשנים האחרונות זה פשוט לא נכון. לכסף אין ערך, ולכן הריבית האפסית היא דרמה שיש לה השלכות מעבר לנדל"ן".

מה אתה כמנהל מסיק מזה?

"קודם כול שהנדל"ן יעלה. אמנם כשהתחלתי את הקרן לפני 12 שנה התשואות השנתיות עמדו על 8.5%-9%, והיום התשואה עומדת על 5%-5.5%, אז התשואה נחתכה בחצי. אבל גם הריבית ירדה - עכשיו גייסתי 280 מיליון שקל בריבית של חצי אחוז.

"אני בודק את המרווח, ולא את התשואה לעצמה. כשגייסתי כסף בסביבות ריבית של 4.5% קניתי נכסים שהניבו תשואה של9%, ככה שהיה לי מרווח של 4.5%. היום אני קונה בממוצע תשואות של 6.5%-7%, אבל מגייס בחצי אחוז, אז המרווח שנותר לי הוא גדול יותר".

זה גורם לך להעז יותר?

"כן", הוא עונה במהירות, אבל מבקש להבהיר: "אני מתנהל כאיש שמרן. זה באופי שלי ואני רואה את קרן הריט כשמרנית.

"עשר שנים אנחנו נמצאים במצב של עליית מחירים, ובמקביל התשואות יורדות וגם הריביות. כאיש מקרו שמכיר את המשק העולמי ומנסה לראות מתי תתהפך המגמה והריביות יעלו - אני לא רואה את זה. המשיכה של המחירים והתשואות כלפי מטה תימשך.

"אני לא לוקח פה סיכונים. אנחנו שמרנים ובמסגרת השמרנות אני מנסה לחשוב קדימה מתוך מה שהיה בעשר השנים האחרונות. באירופה יש משבר עצום והריבית נשארת נמוכה ושלילית. אף אחד לא ממהר להעלות ריבית ואני צופה שהריבית תהיה שלילית עוד יותר, ושהנדל"ן יצמח".

"בפועל קשה מאוד לגייס כסף"

יחד עם קרן ריט1, סלע קפיטל היא אחד מקרנות הריט הבודדות שפועלות בישראל. היא הוקמה ב-2007 על ידי סלבין ושותפו אלי בן חמו, ומעסיקה כיום 19 עובדים. לפי נתוני החברה היא מחזיקה כיום כ-35 נכסי נדל"ן ששוויים כ-3.3 מיליארד שקל. מה החברה עושה במשפט אחד? מגייסת כסף שבאמצעותו היא רוכשת נכסים ושאותם היא משכירה. לפי המספרים של הקרן, תשואת הדיבידנד השנתית הממוצעת ממועד הקמתה עומדת על קצת יותר מ-7%.

אם הפעילות מוצלחת, איך זה שלא קמו לכם עוד מתחרים?

"בפועל מאוד קשה לגייס כסף. הרבה גופים ניסו ולא הצליחו. אבל זה יותר מזה. שותפי אלי בן חמו חושב שדמי הניהול נמוכים ושמנהלים שמרוויחים הרבה כסף בחברות אחרות לא יעזבו את סיר הבשר עבור מקום שבו ההכנסות יותר נמוכות - בטח בהתחלה שאין בכלל כסף למשכורות".

הפעילות של הקרן מתרכזת במשרדים ומסחר בלבד (עם פעילות בהיקף קטן בתחום תחנות הדלק). לפני שנים אחדות שקלו סלבין ושותפיו להיכנס לתחום המגורים להשכרה ארוכת טווח, אולם בשיחה איתו הוא מסביר שנכון לעכשיו היוזמה ירדה מהפרק.

"אני לא שם בשלב זה. זה לא במודל שלי - אני במסחרי, במשרדים ויש לנו תחנות דלק. כל אחד שיעשה את השיקול שלו. בדירה למגורים נניח יש 3%-2.5% אחוזי תשואה לפני עליית ערך, ואתה צריך לנהל את העסק וזה מוריד את הרווחיות. חוץ מזה מהרווחים של שכירות למגורים תתקשה לחלק דיבידנד. השנה חילקתי 82 מיליון שקל בעין (בפועל, ג"ל) מהרווחים שלי פה".

אבל מחירי הדירות גבוהים. מה תגיד למי שרוצה לקנות דירה רגילה ביישוב במרכז הארץ וצריך לשלם 2.5 מיליון שקל?

"המחיר בלבד הוא פרמטר של אווילים. למה? כשאתה בודק מחיר של דירה ממוצעת, תבדוק שלושה פרמטרים. מחיר דירה, הכנסה פנויה ושנות עבודה לדירה. וזה יותר אמיתי מלהסתכל רק על מחיר. ב-2019 היית צריך לעבוד 7.42 שנים בשביל לחסוך לדירה. לפני שנה זה היה 7.92 שנים ולפני עשור 8.5 שנים. אז אף שמחירי הדירות עלו והם ימשיכו לעלות, צריך פחות חודשי עבודה לרכישת דירה ממוצעת וגם השכר עלה.
"אז שני פרמטרים השתפרו והם טובים יותר מהפרמטר השלישי ולכן קל יותר היום לקנות דירה מאשר מלפני שלוש שנים. אלה עובדות".

המצב השתפר לכולם או לשכבות מסוימות?

"מדד ג'יני בודק פערים בחברה, ובין השנים 2016 עד 2018 המדד הצטמצם, שזה אומר שהעשירונים הנמוכים התקדמו יותר מהעשירונים הגבוהים. המצב משתפר".

מה אתה חושב על תחום חללי העבודה המשותפים, בנכסים שלכם פועלים כאלה?

"לא. אני לא מאמין בזה. אני משווה את עצמי לפילוסוף. אני קצת מגזים, אבל ככה אני מרגיש כשאני מנסה להבין לאן העולם הולך. אני חושב שאדם רוצה להיות עם הפרטיות של עצמו ועם המשרד של עצמו. אני משווה לדוגמה של התנועה הקיבוצית בכלל. הייתה פנטזיה נהדרת שכולם יחיו יחד חיים משותפים. במדינות קומוניסטיות הבלון הזה עלה בנהרות של דם, ובארץ הרס של שכבות של אנשים שונים. אדם אוהב להיות עם כספו שלו עם דירתו שלו ומשפחתו שלו - זה רוב האנשים. ולכן אתה שואל אותי על מרחבים משותפים? אולי צעירים בהתחלה כשזה מדליק. אבל ברגע שלאדם יש קצת כסף, קצת מעמד ועבודה קבועה, הוא רוצה את הפינה שלו. אני רואה שבעולם זה פשוט לא עובד וגם בארץ אני לא רואה שזה להיט גדול. אני גם לא מכיר את המודל הכלכלי. בדקתי אותו - לא נראה לי!"

בגלל זה בנכסים שלכם אין חללי עבודה משותפים?

"בבניינים שלנו אני לא רואה מקום לזה. אני רואה את אדם נוימן שעשה ולכאורה גמר...", הוא נותן לי להמשיך לחשוב לבד על המשך המשפט תוך שהוא צוחק ואז חוזר ואומר "אני בשלב זה ב-2020 לא רואה בזה מודל כלכלי".

 בניין משרדים בבעלות קרן הריט סלע קפיטל באור יהודה / צילום: אתר החברה

"צעקו על פיירברג, אבל זה הצליח"

הפגישה עם סלבין מתקיימת במשרדי החברה, בקומה ה-26 של מגדל משה אביב באזור הבורסה ברמת גן. אם בעבר המתחם היה בין היחידים שהציעו תחרות לאזורי התעסוקה הנחשקים של תל אביב, הרי שכיום מכל עבר - בבני ברק, בפתח תקווה, בחולון ועוד - הולכים ומתפתחים אזורי תעסוקה נרחבים, מה שיוצר תחרות עזה על כל שוכר. ודאי כשמדובר בחברות גדולות ומבוססות.

מתוך כל אזורי התעסוקה שנבנים כיום במרכז, אילו לדעתך יהיו סיפורי הצלחה?

"אני צופה שזה יהיה אלה שעל ציר הרכבת הקלה. זה ימתח את הקו המסחרי לאורך הרכבת וגם את המשרדים. בני ברק, פתח תקווה, והצד השני - חולון-בת ים", אומר סלבין. הוא מבקש להדגיש כי בניגוד למה שחלק מהאנשים בשוק חושבים, אין עודף משרדים במרכז הארץ: "שואלים אותנו מדי פעם אם אנחנו לא חוששים ששוק המשרדים יהיה מוצף. החשש הזה מלווה את מי שלא מתעסק בחיים עצמם. קח לדוגמה את מתחם חסן ערפה בתל אביב שבו מקימים 14 מגדלים - המחירים שם ממשיכים לעלות, אז אין עודף".

אתה חושב שזה נכון שהמדינה נתנה לכל ראש עיר לפתח אזור תעסוקה משלו?

"הממשלה זקוקה לראשי רשויות בגלל המגורים, ואין לה כוח להתווכח איתם על המשרדים. אם ראש עיר לא רוצה לגדול במגורים הוא לא יחתום על הבנייה. אז המדינה מנסה לפתות אותם עם משרדים. אף ראש רשות לא יסכים לגדול ב-5,000 יחד בלי לגדול בשטחי מסחר".

איך זה שבתל אביב המחירים כה גבוהים, ועדיין כולם רוצים לבוא לשם?

"לוקיישן לוקיישן לוקיישן. אנשים אוהבים לעבוד בתל אביב. זה החברה, המסעדות הכי טובות. אנשים אוהבים לחיות בסיטי המרכזי ובבועה של עצמם".

אז מה צריך לעשות ראש עיריית פתח תקווה, או ראש עיריית ראשון לציון כדי שדווקא אזור התעסוקה שלו יצליח?

"בזמנו, כשראש עיריית רמת גן צבי בר רצה להעביר משרדים לפה, הוא נתן הנחות בארנונה. מה עשתה ראשת עיריית נתניה מרים פיירברג עם איקאה? כולם צעקו, אבל היא נסעה לשבדיה והביאה אותם, ותראה איך התפתחה מסביב תעשייה של רהיטים. זה הצליח בצורה יוצאת דופן".

אז אתה אומר שראש עיר צריך לעבוד בזה?

"לגמרי. זו העבודה המרכזית שלו, כי החינוך יתנהל גם בלעדיו. הוא צריך לפתות יזמים ולתת להם הנחות. כמובן עם אישורים של מועצת העיר והכול בגלוי". 

מגדל משה אביב / צילום: תמר מצפי

"האמון שלי במערכת המשפט נסדק. אני בטוח שהחליטו להתנכל לנתניהו"

רק פעם אחת במהלך הראיון יצא סלבין מכליו באמת. זה קרה כשביקשנו לברר האם מזכיר הממשלה לשעבר והח"כ כיום צביקה האוזר (כחול לבן) עדיין משמש כדירקטור בחברה, כפי שכתוב באתר האינטרנט של סלע קפיטל. סלבין, ששימש בעבר כמנכ"ל משרדי האוצר והעבודה, ומכיר את האוזר מהימים ההם, אומר שכבר זמן רב שהאוזר לא בחברה, ומוסיף: "מעצבן אותי שהוא הלך לפוליטיקה. הוא מעצבן אותי. אני הבאתי אותו (לסלע קפיטל, ג"ל). מותר להכות על חטא?".

ספק אם סלבין היה רותח באותה המידה אם האוזר היה מצטרף לליכוד - סלבין עצמו התמודד בפריימריז של הליכוד בעבר, ואף הוצב במקום ה-30 בבחירות לכנסת בשנת 2006. בעבר התבטא לא אחת בזכות בנימין נתניהו, ונראה שהוא עדיין תומך נלהב של ראש הממשלה.

"בתחום המדיני הוא עושה נפלאות. אנחנו מדינה די קטנה במזרח התיכון, 9.1 מיליון תושבים, אבל הוא אחד מראשי המדינה הכי נחשבים בעולם, שיושב עם שני יריבים, פוטין וטראמפ, ומתנהל איתם כאילו הוא אימפריה ברמה שלהם. זה פלא בעיניי. הוא נפגש עם מנהיגים באפריקה ותראה איך הם הולכים אחריו. יש לו יכולות. תסתכל על ראש ממשלת הודו, מודי, שהיה פה. הבן אדם מתנהל בעולם לא כמדינה קטנטנה אלא כאימפריה".

וזה בסדר מבחינתך לכהן כראש ממשלה ולהתמודד לבחירות עם שלושה כתבי אישום?
"אני בטוח שמערכת המשפט החליטה להתנכל לו. אני מדבר על הפרקליטות - על הצמד מנדלבליט את שי ניצן וחבורה פנימית, שהחליטו משיקולים שלהם שהסיפור של נתניהו צריך להיגמר אבל אף אחד לא האמין שיהיה פידבק ציבורי כל כך חזק בעדו".

הראיון עם סלבין מתקיים יום למחרת חשיפת ערוץ 13 על הקלטות שהתקיימו בשנת 2010 בנוגע לפרשת הרפז בין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואביחי מנדלבליט שכיהן אז כפרקליט הצבאי הראשי. סלבין מצביע על הקשר הזה כגורם נוסף שלדבריו גרם לו לאבד אמון בפרקליטות. "האמון שלי במערכת המשפט נסדק עד כמעט שאיבדתי את האמון בה".

אז אתה מסכים עם שר המשפטים אמיר אוחנה שאמר שיש פרקליטות בתוך פרקליטות?
"בוודאי. בוא ניקח את תיק 2000 (פרשת נתניהו מוזס). לוקחים שני אנשים אינטליגנטים שמדברים שטויות. אתה חושב שזה פלילי? הוא (נוני מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות) יכול להגיד לנחום ברנע מה לכתוב?".

אז מה, ראש ממשלה ומו"ל נפגשים סתם?
"אין ראש ממשלה שלא ישב אצל נוני מוזס ולא הכתיב לו כותרות או לכל עיתון אחר", הוא אומר. "כך היה עם כל ראשי הממשלות".

באמצע שנות ה-90 כיהן סלבין כמשנה למנכ"ל "ידיעות אחרונות", ולשאלתי אם ראה בתקופה הזו הטיות סיקור, הוא משיב כי "אני לא עסקתי בנושאים האלה", אך מבקש לחדד את הנקודה ש"נטפלים לנתניהו" ואומר "קראתי גם את תיק 4000 (פרשת וואלה) על בוריו. הכול יש שם חוץ מתיק פלילי".

ואין לך שום ביקורת כלפי נתניהו?
"יש לי ביקורת שהוא לא הכשיר יורש. אין מסביבו אנשים שמסוגלים לקחת הנהגה אחריו. אתה יכול להגיד לגבי תיק 1000 (תיק המתנות), אני לא הייתי לוקח סיגרים כי זה לא ראוי. אני לא חושב שהבן אדם ללא פגמים. גם על זה שהוא בתפקיד יותר מדי שנים, אני מוכן לדבר, אבל לקחת אותו לממש לעשות לו הפללה?".

אז אתה מרוצה מנתניהו מבחינה כלכלית?
"מאוד". 

עלייה של 88% לשווי של 2.2 מיליארד שקל

קרן הריט סלע קפיטל נדל"ן נהנתה בשנה האחרונה, בדומה למרבית חברות הנדל"ן המניב הפעילות בארץ, מהירידה הדרמטית בשיעורי הריבית לצד המשך הצמיחה במשק שתרמה לביקושים גבוהים לשטחי משרדים, מסחר, תעשייה ועוד. מניית החברה רשמה בשנה האחרונה עלייה של 88% ושוויה של הקרן בבורסה הגיע לכ-2.2 מיליארד שקל.

הציבור מחזיק בכ-81% ממניות הקרן, וביתרה מחזיקים בעיקר גופים מוסדיים, ביניהם בית ההשקעות מור, חברת הביטוח הפניקס וקרנות ההשתלמות של המורים והגננות.

סלע קפיטל מחזיקה ב-34 נכסים מניבים ב-19 ערים בארץ, בתחומי המשרדים, מסחר, תעשייה ולוגיסטיקה, תחנות תדלוק וכן בית מלון, בשטח כולל של כ-430 אלף מ"ר, הכולל כ-150 אלף מ"ר שטחי חניה, ובשווי כולל של כ-3.3 מיליארד שקל. נכסי הקרן מושכרים לכ-500 שוכרים. בין הנכסים - 20 קומות במגדל משה אביב ברמת גן שמושכרות כמעט במלואן לבנק מזרחי טפחות. מגדל בזק בירושלים, בניין אסותא ברעננה, מספר קומות במגדל פלטינום ברחוב הארבעה בת"א ועוד.

הקרן הוקמה ביוני 2007, והמנכ"ל הוא גדי אליקם.

את 2019 סיימה הקרן עם הכנסה תפעולית נקייה (NOI) של 215 מיליון שקל, צמיחה של 14% לעומת שנת 2018. ה-NOI מנכסים זהים (המוחזקים יותר משנה), גדלה ב-4.4% ל-181 מיליון שקל. בתזרים הנקי מהפעילות (FFO) נרשמה עלייה של 20% לכ-150 מיליון שקל. הקרן חילקה לבעלי מניותיה דיבידנד בהיקף של כ-82 מיליון שקל.

סלע קפיטל נהנתה מעליית ערך הנכסים שבבעלותה והציגה בסיכום השנה שערוכי נכסים בהיקף של כ-155 מיליון שקל, אחרי שבסיכום 2018 רשמה ירידות ערך של 15 מיליון שקל בנכסיה. השערוכים הביאו להכפלת הרווח הנקי של הקרן פי 3 לעומת 2018, לרמה של כ-293 מיליון שקל אשתקד.

לגבי 2020 מעריכים בקרן שה-NOI תסתכם בכ-226 מיליון שקל וה-FFO יעמוד על כ-165 מיליון שקל. הדיבידנד המינימלי השנה, לכן, צפוי לעמוד על כ-92 מיליון שקל.

קובי ישעיהו

עוד כתבות

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

רופאים מקבלים תדרוך על מכונת הנשמה חדשה בבית חולים בהמבורג בגרמניה בשבוע שעבר / צילום: רויטרס

צבא גרמניה יעביר מכונות הנשמה לבריטניה; הונאות בקבלת כספי תמיכה

מרקל הפצירה בציבור הגרמני להישמע להנחיות "למרות מזג האוויר היפה", הרשויות בספרד רואות "סימנים מעודדים" במלחמה בהפצת הנגיף וגם באיטליה שוקלים יציאה הדרגתית מצעדי הסגר

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי