גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran
קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

שבוע המסחר מעבר לים צפוי להיפתח מחר (ב') בסימן בהלת התפשטות נגיף הקרונה מחוץ לגבולותיה של סין, כאשר התפשטות הנגיף במדינות שמחוץ לסין, כמו: דרום קוריאה איראן ואיטליה - צוברת תאוצה. התגברות החששות בעולם הביאו לעלייה במחיר הזהב לרמתו הגבוהה מזה 7 השנים ולירידה חדה בתשואה לפדיון על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-30 שנה לרמת שפל של כל הזמנים (1.9%). הירידות בשווקים שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט התגלגלו גם לבורסה המקומית, בהובלת מניות השורה השנייה, כאשר מדד ת"א 90 צונח ביותר מ-3%. 

אלו האירועים שיירכזו עניין בשבוע הקרוב:

1. בהלת הקורונה

איטליה הפכה בסוף השבוע למוקד התפרצות מדאיג של נגיף הקורונה ורשמה לראשונה צעדי חירום הכוללים סגר עירוני, בידוד וביטול אירועים המוניים, בלב אירופה. כ-100 נשאים של הנגיף אובחנו עד כה במדינה, ונראה שרובם קשורים לכמה חולים בודדים שנרשמו בה בחודש שעבר, מה שמעלה את החשש מפני התממשות פוטנציאל ההדבקה של הנגיף.

"השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך, וגם אם ההתפשטות תיבלם, יהיה קשה לפצות על הפגיעה בהכנסות של ענפי משק רבים", כך כותבים כלכלני בנק פועלים בסקירתם השבועית. "עדיין השווקים לא מגלמים את האפשרות שהווירוס יתפשט ולא יחלוף עד הקיץ. המאמצים שנוקטות מדינות רבות בעולם על מנת לבלום את התפשטות וירוס הקורונה פוגעים בביקושים הגלובליים, בעיקר לשירותי תעופה ותיירות, אך גם לענפים נוספים. העלייה במספר מקרי המוות וההידבקויות מווירוס הקורונה נמשכת, והיא התרחבה מחוץ לסין. דרום קוריאה היא כעת מוקד ההתפרצות החמור ביותר מחוץ לסין, אחרי שמספר הנדבקים במדינה עלה ל-556 ומספר המתים עלה לחמישה. ממשלת איטליה, בה התגלו כ-100 נדבקים בווירוס הקורונה, מתוכם שניים נפטרו, הודיעה כי היא אוסרת על כניסה ויציאה מאזורי ההדבקה הנמצאים בשני מחוזות דרומית למילאנו. בשני המחוזות בוטלו כל הפעילויות הציבוריות, בהם משחקי כדורגל, כמו גם פעילויות מערכת החינוך".

עוד כותבים בפועלים, כי "הפעילות הכלכלית ברחבי סין טרם שבה לשגרה, הצריכה הפרטית קטנה באופן ניכר, וברור שאין תנועת תיירים ואנשי עסקים. ענפי התיירות והתעופה, ועסקים קטנים ובינוניים מאופיינים במצוקה כספית הולכת וגוברת. במקרים מסוימים, עסקים לא היו מסוגלים לשלם משכורות בחודש-חודשיים האחרונים. ממשלת סין והבנק המרכזי ממשיכים לנקוט צעדי תמיכה בפעילות ובתעסוקה. הבנק המרכזי הפחית את הריביות הקצרות והבינוניות ואף הרחיב את קווי האשראי לבנקים המסחריים. הממשלה קבעה סובסידיות והקלות מסוימות לחלק מהעסקים שנפגעו מהשיתוק בפעילות. חברות התעופה הסיניות נקלעו לקשיי נזילות, ובמקרים מסוימים תישקל הלאמה ע"י הממשלה".

ומה ההשפעה על השוק המקומי? 

"הצמיחה בישראל צפויה להיפגע גם אם הקורונה לא תתפשט בארץ", קובעים בפועלים. "נתוני הפעילות הכלכלית שפורסמו עד כה אינם משקפים את ההשפעות של וירוס הקורונה. אפילו נתוני הסקרים, כמו מדד אמון הצרכנים ומדד מנהלי הרכש, שהם צופי פני עתיד, הם לחודש ינואר, טרם התפשטות הווירוס מחוץ לסין. סביר להניח שנראה את ההשפעות לכשיתפרסמו נתוני פברואר ומרץ, כלומר במהלך חודש אפריל".

2. מאקרו

בארה"ב פורסם בשבוע החולף האומדן הראשון למדד המשולב לפעילות השירותים והתעשייה, המתפרסם על ידי חברת IHS Markit וירד בחודש פברואר לרמה של 49.6 נקודות. מדובר ברמה המצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית לראשונה מאז אוקטובר 2013. הירידה במדד המשולב היא בעיקר על רקע ירידה במדד תפוקת ענפי השירותים, מרמה של 53.4 נקודות בינואר ל- 49.4 בפברואר, בעוד מדד התעשייה עדיין מצביע על התרחבות ברמה של 50.8 נקודות. "השיתוק של מרבית הפעילות היצרנית בסין בחודש האחרון פגע בשרשרת האספקה הגלובלית. כמו כן, נרשמה ירידה בביקושים הגלובליים לשירותים שונים, ובייחוד לענפי התעופה והתיירות", מסבירים בפועלים.

כלכלני לידר שוקי הון כותבים כי "מרבית הנתונים הכלכליים עדיין לא משקפים את השלכות התפשטות ווירוס הקורונה על הכלכלה הריאלית, לפחות לא באופן מלא. שורה בעולם פורסמו ביום שישי האחרון, אך הם נערכו בתחילת חודש פברואר. המדדים באירופה הפתיעו לטובה, בניגוד PMI של מדדי מנהלי הרכש בארה"ב".

נתוני מאקרו שיפורסמו השבוע בארה"ב, הם מדד האמון הצרכני לחודש פברואר (יפורסם ביום שלישי, ההזמנות של מוצרי בני PC קיימא לינואר (יפורסמו בחמישי, ונתוני הצריכה הפרטית, ההכנסה הפנויה ואינפלציית הליבה בינואר (ביום שישי).

3. בשוק המקומי: ריבית בנק ישראל

בנק ישראל צפוי לפרסם מחר את גובה הריבית במשק. כלכלני פועלים כותבים בהקשר זה כי "הקורונה מגבירה את הסיכויים להפחתת ריבית באחת מההחלטות הקרובות. בנק ישראל העביר אמנם מסר לשווקים שהמדיניות תתמקד ברכישות מט"ח, אולם המציאות עתה היא שונה. ההסתברות להפחתת ריבית בארה"ב ובמדינות אסיה עלתה, וככל שיחלוף זמן סביר שנראה נתונים שליליים והפחתת תחזיות צמיחה.

"מבחינת הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, כל אחד מהגורמים שהוזכרו עשוי להיות תנאי מספק להפחתת ריבית. הריבית אולי לא מסייעת לבלימת הייסוף, אבל החשש מפגיעה בצמיחה של המשק עשוי להיות שיקול מכריע. בתרחיש הבסיסי אנו עדיין מעריכים כי בנק ישראל יעדיף להמתין לחודש אפריל עד להתבהרות תמונת הקורונה, ובחינת הסיכונים הפוליטיים לאחר הבחירות. שוק האג"ח מגלם עתה הפחתת ריבית בטווח בקרוב והתייצבות ברמת ריבית של 0.1% עד סוף 2021", כתבו בפועלים.

"עדיין לא רע מספיק"

מנגד, לדברי אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות: "כשלוקחים בחשבון את העובדה שאין אינפלציה בישראל, השקל חזק באופן עקבי וכל הסימנים מראים על האטה בכלכלה הישראלית, נראה כי הרגע לצעד מרחיב מכיוון בנק ישראל הולך ומתקרב. למרות זאת, אנו מעריכים שהסיכוי שבבנק ישראל יפעלו כבר מחר ויבצעו הרחבה, אם דרך הפחתת ריבית או אם דרך הרחבה כמותית (רכישות מט"ח לא מעוקרות), היא נמוכה מאוד וזאת מהסיבה הפשוטה שעדיין לא רע מספיק. כמו בסצנה שמופיעה בלא מעט סרטי פעולה, כשהגיבור נשאר עם מעט מאוד כדורים במחסנית הוא בוחר בזהירות את ההזדמנות הטובה ביותר לירות ולא סתם יורה באוויר בלי להסתכל כדי לאיים. באנלוגיה זו בנק ישראל מוצא את עצמו כיום עם שני כדורים במחסנית כאשר אחר מהם עלול להתברר בכלל ככדור סרק. לכן, על אף שאנו מעריכים שהיום שבו בבנק ישראל יצטרכו לכוון ולירות הולך וקרב אנו ממש בספק אם היום הזה הוא מחר. ההסתברות להערכתנו לפעולה כלשהי מחר היא לכל היותר 10% וגם זה כשאנחנו מפרגנים לכושר השכנוע של חבר הוועדה שלוחץ להפחתת ריבית כבר זמן רב".

לפי כלכלני לידר שוקי הון, "למרות שהשוק לא צופה זאת, מחר קיים סיכוי לא מבוטל להורדת ריבית ו/או הודעה על תוכנית רכישת מט"ח לא מעוקרת, אם לא מחר אז בהחלטה הבאה. הסיכונים הגלובליים עלו בשל ההשפעה הממותנת של ווירוס הקורונה. יחד עם זאת, גורם זה עשוי לעכב את הורדת הריבית, כאשר בנק ישראל יעדיף לבחון את התפתחות הווירוס ומיגורו. יתכן שבמקום הודעה על הורדת ריבית, בנק ישראל יעדיף להודיע על תוכנית רכישת מט"ח לא מעוקרת. תוכנית מסוג זה משמעותה לחץ להורדת ריבית אפקטיבית, אך בלי להודיע על הורדה בריבית הרשמית".

עוד כתבות

שוטר במעבר הגבול הסגור בין דנמרק לגרמניה / צילום: Ritzau Scanpix, רויטרס

אחרי שהצליחו לשטח את העקומה, דנמרק ואוסטריה יוצאות לקרב על חזרה לשגרה

בחלק ממדינות אירופה כבר מתחילים לדבר על הדרך לצאת מהמשבר ובאוסטריה ובדנמרק אפילו קבעו תאריך - 14 באפריל ● בדנמרק מדברים על "חזרה איטית" לשגרה מהשבוע הבא ● נראה כי המדינות שהצליחו "לשטח את העקומה" כבר עומדות בפני לחץ עסקי וציבורי לפתוח מחדש את המשק

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים / צילום: AP

מספר המקרים בארץ עלה ל-8,904; 670 החלימו; 57 נפטרים

מתוך המקרים יש 7,841 במצב קל, 197 במצב בינוני, 140 במצב קשה, כשמתוכם 109 מונשמים ● צניחה של 80% במספר התיירים שפקדו את ישראל במרץ

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

הראלי נמשך: עליות של עד 4.5% בבורסות אירופה

מדד הדאקס הגרמני מוביל את העליות באירופה, המשך לעליות החדות אתמול ● עליות של יותר מ-2% במסחר בחוזים על מדדי ניו יורק

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט לנתניהו: תוקף כל תקנות החירום עלול להתערער, החלף אותן בחקיקה

היועמ"ש: "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת, עלולה להיות בעלת תוצאות קשות להתמודדות של הממשלה עם נגיף הקורונה"

אשר לוי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אורבוטק לשעבר אשר לוי מונה ליו"ר NSO

לוי, שעזב את אורבוטק לאחר מכירתה, משמש גם כיו"ר של חברת לנדא פרינטינג ● באחרונה הצטרפו ל-NSO מספר בכירים עם רקע ביטחוני

נשים מחכות בתור למכולת בברצלונה, ספרד / צילום: Emilio Morenatti, AP

מילות קוד וקו חם בווטסאפ: כך מתמודדים בעולם עם העלייה באלימות נגד נשים

הסגר שנכפה על רבים ברחבי האירופה מביא לעלייה במספר מקרי האלימות במשפחה ● בניסיון להתמודד, רשויות וארגוני הנשים פיתחו דרכים חדשות כדי להנגיש עזרה לנשים וילדים פגיעים

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

קפץ לצמרת: שכר בעלות של כ-13 מיליון דולר למנכ"ל נייס ב-2019

ברק עילם קפץ למקום הראשון בצמרת שיאני השכר של החברות הציבוריות בבורסה בתל אביב, כשאחריו ברשימה מופיעים מנכ"ל טבע קאר שולץ, מנכ"ל פריגו מורי קסלר ומנכ"ל שיכון ובינוי ומי שניהל בעבר את הפניקס, אייל לפידות

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

S&P מעלות: צפויה ירידה חדה בהכנסות המרכזים המסחריים

אחרי זינוקים של 40%-80% שרשמו המניות הבולטות בתחום הנדל"ן המסחרי ב-2019, מתחילת השנה ועד כה קוצץ שוויין של כמה מהן עד ליותר מ-40%

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

על רקע המשבר: ערבויות חברות התקשורת הופחתה בעשרות אחוזים

המטרה: פינוי משאבים לטובת השקעה בתשתיות ומתוך הכרה בפגיעה שהחברות צפויות לחוות בשל משבר הקורונה

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על: משרד האוצר לא מאשר את חבילת הסיוע לחברה

חברת התעופה עדכנה כי נציגי האוצר מסרו לה בעל-פה כי לפי עמדת הצוות המקצועי אין לאשר את החבילה ● אל על: "התמיכה חיונית על-מנת לאפשר לחברה להתמודד עם ההשלכות המהותיות של משבר הקורונה"

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה

 

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים / צילום: אדי מוהאלנד, AP

בריטניה: ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ

מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,312,494 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 72,636 אנשים ● בצד החיובי - 275,068 בני אדם כבר החלימו

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

סגר מלא ייכנס לתוקף בשעה 16:00; הלימודים בחינוך המיוחד יחזרו אחרי פסח

רה"מ נתניהו הודיע אמש כי החל מהיום ב-16:00 ועד יום שישי ב-7:00 בבוקר ישראל תיכנס לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,006; מספר המתים עלה ל-60

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל טען שהבנקים לא מעלים ריביות, ואז הגענו לאותיות הקטנות

ראשי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר, מנכ"ל משרד והחשב הכללי, בצל התקפות על הקושי של עסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי, דווקא כשהם זקוקים לפתרון תזרימי מיידי

עסקים סגורים בתקופת משבר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הישראבלוף של החל"ת: כך מנצלים מעסיקים את העובדים שלהם, ואת המדינה

מבדיקת "גלובס" עולה כי מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בעקבות משבר הקורונה, ממשיכים לדרוש מהם למלא משימות • חלק מהעובדים מדווחים על מענקים שהובטחו להם ברגע שישובו לעבודה, אבל רובם עושים זאת ללא תמורה ובלבד שהמעסיק יקלוט אותם עם החזרה לשגרה

מטאנס שחאדה, הרשימה המשותפת / צילום: אתר הכנסת

"50% מהעובדים הערבים הם עדיין שכירים שעובדים מחוץ ליישובים שלהם". האמנם?

האם שכירים ערבים מתקשים יותר להגיע לעבודה בזמן הסגר? הנתונים מראים שכולם באותה סירה

צ'אנגפנג זאו (CZ), מנכ"ל Binance, גיא בן-ארצי, מנכ"ל Bancor  / צילום: רויטרס, יח"צ

מייסדיה הישראלים של חברת הבלוקצ'יין בנקור נתבעים בבקשה לייצוגית בארה"ב

אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גיא וגליה בן-ארצי הם בין הנתבעים ברשימה של 11 בקשות לתביעות ייצוגיות שהוגשו בניו יורק בסוף השבוע שעבר ● לטענת התובעים, המטבעות הדיגיטליים שהונפקו ע"י בנקור, בייננס וחברות בלוקצ'יין אחרות הם למעשה ניירות ערך שלא נרשמו כחוק

אייל מליס, יורם שגיא, אייל דרור, יוני שסטוביץ / צילום: יוסי זמיר, יונתן בלום, סיון פרג', יח"צ

יצרניות המזון בונות כביש עוקף לרשתות, והוא כאן כדי להישאר

הציבור ממעט ביציאה לחנויות, וזמני המשלוח מרשתות השיווק ארוכים וממושכים - ומתקרבים לשלושה שבועות ● המציאות הנוכחית ניפצה את המחסום שהיה לחברות המזון הגדולות בשל יחסיהן עם הקמעונאיות, והן מנסות עתה להגיע ישירות לצרכן

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הגרף היומי: העולם מאוחד בדאגה לבני המשפחה. ומה עם הכלכלה?

סקר שבוצע לאחרונה בסין, גרמניה, אנגליה וארה"ב ביקש לבחון מהן הדאגות העיקריות בקרב הציבור בנוגע להשפעת הקורונה על חייהם ● הדאגה העיקרית: בריאות בני המשפחה הקרובה