גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תמיר פרדו: הסירו את אפליקציית אלקטור - סכנה לביטחון המדינה

ראש המוסד לשעבר אמר בשיחה עם ד"ר ענת בן דוד מהאוניברסיטה הפתוחה כי השימוש באפליקציית אלקטור מהווה "סכנה אמיתית ומוחשית" לביטחון ישראל ● אלקטור בתגובה: "השתלחות פראית ולא אחראית; האפליקציה אינה מהווה סכנה לאיש"

תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר. מזהיר מפני אפליקציית אלקטור / צילום: יח"צ
תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר. מזהיר מפני אפליקציית אלקטור / צילום: יח"צ

"השימוש באפליקציית אלקטור מהווה סכנה אמיתית ומוחשית לביטחון המדינה" - כך אמר ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, בשיחה עם ד"ר ענת בן דוד מהאוניברסיטה הפתוחה. פרדו התייחס לאפליקציית המרצת הבוחרים שבה עושה שימוש מפלגת הליכוד כדי לנהל את קשריה עם פעילי השטח ועם מצביעים.

האפליקציה מנהלת את המידע על הבוחרים שמקורו בפנקס הבוחרים שהמפלגות מקבלות כדין ממשרד הפנים, ועל בסיסו מוסיפות שכבות מידע נוספות שמסייעות לפעילים לכוון את מאמציהם למצביעים פוטנציאליים של הליכוד ביום הבחירות.

האפליקציה אמורה לשמש גם אזרחים מהשורה שיכולים להוריד אותה ולהתקין אותה, לאחר קבלת סיסמה. המטרה היא שאותם אזרחים יוכלו גם הם להצטרף באמצעות האפליקציה למאמצי השכנוע וההמרצה של המפלגה, הן באמצעות שימוש בפרטים שפורסמו בה והן באמצעות הזנת פרטים חדשים בעצמם.

האפליקציה מחייבת שימוש בסים ישראלי וכאמור בהקלדת סיסמה, אך לטענת פרדו, הדבר לא מונע מפעיל חיזבאללה, חמאס או איש משמרות המהפכה באיראן להשתמש בה כדי לדלות פרטים כמו כתובת, על אנשי צבא וביטחון בכירים ובני משפחותיהם, באמצעות הקשת שמותיהם.

על-פי הנאמר בשיחה, במקרה שאחד המשתמשים שמזין פרטים יקליד את מספר הטלפון של אדם כלשהו, כל משתמש באפליקציה יוכל לראות את פריט המידע גם כן.

יצוין כי בבדיקה מדגמית שנערכה היום (ד') ואתמול בשני טלפונים שונים, האפליקציה אומנם זמינה להורדה, אך לא ניתן לקבל סיסמה לשימוש בה. מאלקטור נמסר בתגובה לסרטון: "שקרנים! רק המטה יכול לפתוח סיסמה".

כמו כן, עתירות שהוגשו לאחרונה, הן לוועדת הבחירות המרכזית והן לבג"ץ, בדרישה לאסור את השימוש באפליקציה בשל הסיכון שהיא מהווה לכאורה - נדחו על הסף בעילה של חוסר סמכות. פירצת האבטחה הראשונה עליה דווח כבר טופלה בסיוע מערך הסייבר הלאומי, ואילו הרשות להגנת הפרטיות, שבדקה את מערכת אלקטור לאחר הפרסומים בנושא, כתבה לאחר הבדיקה כי "בבדיקות נוספות שבוצעו על-ידי הרשות בסיוע מומחי אבטחה ממערך הסייבר הלאומי, לא נמצאו ליקויים חמורים או אינדיקציות אחרות המבססים צורך להשבית שוב את המערכת".

תהייה נוספת שעולה מהשיחה בין פרדו ובן דוד היא על מה בדיוק מבסס פרדו את הערכתו. לא מן הנמנע כי פרדו ראה את האפליקציה לראשונה טרם השיחה עם ד"ר בן דוד, לא בדק וחקר אותה בעצמו, או באמצעות מומחי סייבר, וזאת על-פי דבריה של ד"ר בן דוד בפתיחת הסרטון עצמו: "מר פרדו, אנחנו דיברנו קודם על אפליקציית אלקטור, אני הראיתי לך אותה כאן על הטלפון שלי". בשלב מאוחר יותר של הסרטון שואל פרדו: "האם הבחור שלנו בטהרן יכול לראות את מספר הטלפון הזה (בהקשר של מספרי הטלפון שפעילי המפלגות יכולים להזין לאפליקציה. א"ב)?", וד"ר בן דוד עונה לו: "האמת היא שכן". על כך ענה פרדו: "אז בעצם ללא קשר לפירצה, וללא קשר לכל מה שקרה לאחר שהחברה המסחרית קיבלה את רשימת הבוחרים של מדינת ישראל, כל מי שמחזיק היום באפליקציה מסכן את ביטחון אנשי הביטחון של מדינת ישראל באשר הם". 

בתשובה לשאלה "למה בעצם אמרת שזה הקורונה ביטחונית?", השיב פרדו: "כי ברגע שאת מזינה את השם שלי, ואני רואה את הפרטים שלי ושל האחרים, והאחרים מזינים, והדבר הזה מאחד לאחד הולך וגדל בטור הנדסי - באותו רגע זה מתפתח בדיוק כמו מגפה, ומגפה צריך לעצור ולבודד לפני שמאבדים את השליטה. לפיכך אני פונה אליכם - הסירו את האפליקציה, תמחקו אותה ובכל מקרה אל תוסיפו שום פרט עליה ואל תשתפו שום פרט באפליקציה". 

אלקטור: "השתלחות פראית ולא אחראית"

 

עו"ד ירון דוד מסר בתגובה בשם חברת אלקטור: "צר לנו שאדם רב-זכויות כמר פרדו נגרר אחר השתלחות פראית ולא אחראית נגד יישומון ניהול הבחירות הבטוח והמפוקח ביותר כיום, והכול על בסיס מידע שאינו אמת, ואשר ודאי לא בדק. מי שאינו יכול לנצח בדרכים לגיטימיות בחירות, מנהל קמפיין מתוזמר רק בגלל אג'נדה פוליטית.

"כל העתירות נגד השימוש באלקטור נדחו, הן על-ידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית והן על-ידי בג"ץ, שתוקפי אלקטור הם ממגניו ועכשיו לא מקבלים את החלטתו.

"ככל אפליקציה (גם של הבנק, גם של קופת-החולים שלכם), ניתן להוריד את אלקטור מכל מקום בעולם, אך הכניסה אליה ניתנת רק מתוך ישראל, ורק לאחר שסופק לכם שם משתמש וסיסמה ממטה הבחירות.

"היישומון לא חושף תעודות זהות, מגביל את מספר החיפושים ובטוח יותר מכל שימוש אחר בפנקס הבוחרים שהיה עד היום ללא בקרה וללא שליטה.

"כל המפלגות בארץ קיבלו מאות פעמים את רשימת הבוחרים, לרבות באסל גאטס שהואשם בהברחת טלפונים לאסירים ביטחוניים. ראש המוסד לשעבר יודע זאת. תמימותו מפתיעה מאד.

"אלקטור מפוקחת באופן מעמיק, מקיף ויסודי על-ידי הרשות להגנת הפרטיות ומערך הסייבר הלאומי של מדינת ישראל ואינה מהווה סכנה לאיש.

"דווקא השתלחויות כגון אלה של מר פרדו, אשר פעם היה מאופק ובקיא בעובדות, הן הקורונה של מערכת החוסן הפנימי שלנו". 

עוד כתבות

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים