גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון / צילום: סיון פרג'
אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון / צילום: סיון פרג'

למרות המשבר באופנה: ענקית הנדל"ן המניב מליסרון שבשליטת ליאורה עופר מסכמת שנה מוצלחת ב-2019, כשהיא מצליחה לשמור על יציבות בשורה העליונה וב-NOI. החברה מציגה צמיחה של 3.1% בקניונים האזוריים שלה שמהווים את עיקר הפעילות שלה, לצד סטגנציה במרכזים העירוניים והשכונתיים (0.2%). במהלך השנה האחרונה פרש מתפקידו המנכ"ל המיתולוגי של מליסרון אבי לוי, ואת מקומו תפס אופיר שריד, מי ששימש קודם לכן כסמנכ"ל הכספים של הקבוצה.

"אנחנו בשנת שיא. למרות שהספידו את האופנה, אנחנו רואים גידול משמעותי גם בקטגוריה הזו, על אף שהיא חווה בשנתיים האחרונות קשיים יותר ממה שהתרגלו בשנים הקודמות. זאת, כתוצאות ממדיניות השמיים הפתוחים שדורשת התאמות אגרסיביות במחירים בהשוואה לחו"ל. לא כל מה שקונים באינטרנט קונים בקניונים, זה לא תחליף אחד לאחד", אומר ל"גלובס" שריד בראיון ראשון.

העלייה הזו מתרחשת לצד צמיחה בשיעורים גבוהים יותר בקטגוריית ההסעדה כשהוא גורס "זה אומר שהחברה נערכה לשינוי בתמהיל שצריך לקרות בקניונים באופן כזה שהקניון הופך למקום בילוי". לדבריו, עדיין קיים בידול בנוגע לסחורה שהצרכנים אינם נוהגים לרכוש בקניין מקוונת "בין אם זה באופנה הגבוהה, ובין אם זה באופנת הלואו-קוסט בדגש על מתחמי האאוטלטים", שהוא גורס כי "האופנה הזולה עולה בצורה מדהימה למרות הקניות בעלי אקספרס. האלטרנטיבה המקומית בתחום האאוטלטים מצליחה להשתוות לחלופות בחו"ל".

בנוגע לסטגנציה שמציגים המרכזים השכונתיים והעירוניים של הקבוצה אומר שריד: "השכונתיים לא יורדים, הם עובדים בסדר גמור. בעירוניים יש קצת יותר קושי, אבל חלק מהם הם קניונים שמוצעים למכירה דוגמת הקניון באילת, או הקניון באשדוד שצפוי להיסגר והתב"ע שלו צפויה להשתנות לשמש לבניית יחידות דיור".

למרות השמיים הפתוחים והאונליין

אבל יש לכם עדיין קניונים חלשים יותר דוגמת לב חדרה, או בקניון השרון.

"נכון, שם יותר קשה. התחרות שם מאוד קשה. חדרה לא גדלה, אבל נפתח בה קניון נוסף של אלפי מ"ר. האוכלוסיה נשארה באותו גודל, אך מספר שטחי המסחר הוכפל. אין ספק שזה פוגע. אותו דבר גם בקניון השרון, לפני מספר שנים נפתח קניון עיר ימים ומאז הוא גדל והתחזק. זאת, בנוסף לשטחי מסחר נוספים מסביב לנתניה.

"אבל בסוף זה נדל"ן שנמצא במרכז העיר, וכמו שעשינו באשדוד, יכול להיות שנעשה זאת גם במקומות אחרים. אפשר לשנות תב"ע ואפשר להרחיב, אבל זה לא לב העסקים של החברה. זו הסיבה שאנחנו גם מפלחים את זה, כדי שיהיה ניתן להפריד את הפער בין נתוני חברת RIS שמציגים ירידות באופנה, לבין התוצאות של קניוני מליסרון. אנחנו מכירים את השוק, עובדים עם השוק, אבל המגמה אצלנו היא כלפי מעלה בפדיונות. לא כל 450 הקניונים שיש במדינת ישראל עובדים אותו דבר. הניהול שלנו מצליח להביא ערך מוסף גבוה יותר".

אתם בוחנים לבצע שינויים בדומה לקניון אשדוד גם בלב חדרה ובשרון?

"לא כרגע, אבל הם קניונים עירוניים כיום שבעתיד ילבשו יותר צבע של קניונים שכונתיים על-ידי מתן יותר שירות כמו קופות חולים ובנקים שמסוגלים לשלם יותר".

כיצד נוצר הפער המשמעותי בין התוצאות של הרשתות לשל הקניונים?

"לקמעונאיות יש 300 חנויות, ולא כולן עובדות טוב כי פתחו יותר מדי. יש 15 מרכזים מסחריים בבאר שבע, ולא צריך 15 בבאר שבע. לנו היה את האומץ לסגור את הקניון באשדוד, והייתי מצפה שאחרינו יהיו עוד כאלה שיגידו - יש יותר מדי תחרות, במקום לשפוך עוד כסף על שיפוץ הקניון ושהעוגה תתחלק, נסגור וניתן פתרונות דיור. יש עוד עשרים מקומות שצריכים לעשות את אותו הדבר. אין צורך בכל-כך הרבה קניונים, אני חושב שיש עוד 20 קניון מיותרים לחלוטין. יכול להיות שלעיריות יש העדפה לפתוח עוד שטחי מסחר כי הם משלמים פי שש ארנונה מאשר אדם פרטי. אין בזה צורך, יש יותר צורך בדיור לזוגות צעירים".

השוכרים טוענים שהדוכנים בקניונים מאיימים על הפדיון שלהם.

"כמו כל חנות שמאיימת. אם יש דוכן של קרולינה למקה, זה מאיים על הפדיון של אופטיקה הלפרין. אבל גם אם הייתי מכניס חנות חדשה, היא הייתה מאיימת. כל חנות שנכניס יוצרת תחרות, ועשינו את זה גם בפארם. בהרבה מקומות שהיה רק סופר-פארם הכנסנו גם את Be".

ואתם מרוצים מזה?

"אנחנו מרוצים, התחרות גורמת להתעוררות של שחקנים שהיו לבד. מי שהחנות שלו לא הייתה משופצת רץ לשפץ אותה, ואם קודם הוא לא היה ממש משתדל במכירות שלו, עכשיו הוא ממש משתדל, משפר שירות ללקוח ומביא שני מוכרנים. זה גם בפארם וגם ברשתות מזון מהיר. הכנסת שוכרים שיוצרים חוויה לא רק משפרת את שכר הדירה, אלא מאריכה את השעות של הבילוי לקניון ומוסיפה שעות עבודה רחבות יותר גם לעסקי ההסעדה. דוכן מוסיף המון צבע. שכר דירה של דוכן מוסיף, אנחנו מעדיפים את הדוכנים היותר מיוחדים".

על רקע השינויים בהרגלי הצריכה בשנה האחרונה המתחרות שלכם בחרו להיכנס לתחומי פעילות נוספים כמו מלונאות ואחרים. אתם בוחנים להרחיב או לשנות את אופי הפעילות שלכם?

"אנחנו גם מסתכלים על זה. היום אנחנו מאוד מרוכזים בעניין הקמעונאות ופיתוח המשרדים. היום זה מרכיב 20% מה-NOI שלנו ובעוד עשו זה יהווה 30% ממנו. אבל כן, יש תחומים משיקים לנדל"ן שיכולים בעתיד לעניין אותנו". 

עוד כתבות

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

ג'רום פאוול, נגיד הפד האמריקאי / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

עליות שערים בוול סטריט; יו"ר הפדרל ריזרב: "סיכוי טוב להתאוששות פורחת"

הפד הכריז על תוכנית של 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים ● 6.6 מיליון דורשי עבודה חדשים בארה"ב, שיעור האבטלה במדינה עומד על 4.4% ● בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה ב-3%, הניקיי ביפן ירד בכ-0.4%

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה