גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

בורסות אירופה / צילום: רויטרס
בורסות אירופה / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו הערב (ה') בירידות חדות של יותר מ-4%, ובכך ננעלו ברף הנמוך היומי, מה שלא מבשר טובות למי שציפה לעצירת הדימום. מדד דאו ג'ונס איבד 1,172 נקודות, או 4.2%, מדד הנאסד"ק צלל ב-4.6%.

אפל  צנחה ב-6.5%, אמזון  ב-4.8%, טסלה  התרסקה ב-12%, פייסבוק  צנחה ב-3.8%, טבע  נפלה ביותר מ-6%, פריגו  התרסקה ביותר מ-17%.

בדרום קוריאה דווח הבוקר על 505 מקרי הידבקות של הנגיף ביממה האחרונה, ביפן, ראש הממשלה מבקש להקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב, ובכך עולה החשש מביטול האולימפיאדה בקיץ הקרוב. 

22:00

בורסות וול סטריט רושמות ירידות חדות זה היום השישי ברציפות, המדדים המובילים מאבדים 2.5%, מדד הפחד מזנק ב-18%.

הפד מסר כי הוא מודע לפגיעה בשרשרת האספקה של ציוד רפואי בארה"ב בשל הקורונה. בתוך כך, לפי התחזיות של CME, השוק מתמחר הורדת ריבית בהודעה הקרובה של הפד במרץ, ועוד שתי הורדות ריבית עד חודש יולי.

מיקרוסופט  מוחקת 62 מיליארד דולר מערכה לאחר שהזהירה אתמול מפגיעה בהכנסות הרבעון הראשון של 2020 כתוצאה משיבוש שרשרת האספקה בשל התפרצות נגיף הקורונה.

אפל  צונחת ב-4.8%, טסלה  ב-10%, בנק אוף אמריקה  מאבדת 3%, פייסבוק  יורדת ב-2%.

ביפן, ראש הממשלה שינזו אבה מבקש להקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לתקופת האביב ועולה החשש לביטול האולימפיאדה. בברזיל דווח כבר על 300 נדבקים בנגיף הקורונה.

21:30

המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות חדות. הנאסד"ק מאבד 2.5%, מדד דאו ג'ונס יורד ב-2.4% ומדד S&P 500 מאבד 2.3%.

הנפט צנח לטריטוריה דובית (נפילה של 20% מהשיא), לרמה הנמוכה מאז ינואר 2019.

נעצר המסחר בבורסה של טורנטו, קנדה, וזאת בשל תקלה טכנית עקב מחזורי מסחר חריגים מהצפוי.

19:40

התמתנו הירידות החדות בניו יורק בשעה החולפת. מדד הנאסד"ק יורד בכ-1%, הדאו ג'ונס מאבד 0.8% ומדד S&P 500 יורד ב-0.8%. מדד הפחד קופץ ב-7%, לעומת זינוק של 32% מוקדם יותר.

פייסבוק  הודיעה על ביטול מפגש המפתחים השנתי בשל וירוס הקורונה. מוקדם יותר פיי פאל הזהירה מבפני פגיעה בהכנסות בשל הקורונה, וזאת בהמשך לאזהרה של מיקרוסופט אתמול.

18:35

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות בצל בדרמה בשווקים נוכח התפרצות הקורונה ביבשת ובארה"ב. מדד הדאקס צנח ב-3.16%, הקאק ב-3.3%, הפוטסי איבד 3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75%, איסטנבול צנחה ב-4.76%.

בוול סטריט התמתנו הירידות אם כי עדיין מסתמן לחץ על המדדים. הדאו ג'ונס מאבד 2.2%, הנאסד"ק יורד ב-2.6% ומדד S&P 500 יורד ב-2.4%. מדד הפחד מזנק ב-18%.

לפי התחזיות של CME, השוק מתמחר הורדת ריבית בהודעה הקרובה של הפד במרץ, ועוד שתי הורדות ריבית עד חודש יולי.

18:15

מניותיהן של חברות התעופה וסוכנויות התיירות סופגות את עיקר הנפילות בשווקים. מניותיהן של הרץ ואויס  משלימות התרסקות של 30% בשלושת ימי המסחר האחרונים.

יו"ר הבנק המרכזי האירופי (ECB), קריסטין לגארד, (לשעבר יו"ר קרן המשטבע הבינלאומי), אמרה היום כי עדיין אין צורך להתערבות של הבנק המרכזי נוכח התפשטות הקורונה והשפעתה על השווקים.

17:36

מחריפות הירידות בשווקים בצל התפשטות נגיף הקורונה בארה"ב ובאירופה. בוול סטריט מדד הנאסד"ק צונח ב-4%, הדאו ג'ונס צונח ב-900 נקודות, ובכך מסמן את השבוע הגרוע ביותר בשווקים מאז המשבר הפיננסי של 2008. למעשה, שלושת המדדים המובילים בוול סטריט משלימים נפילה של 10% מהשיא, ובכך נכנסו רשמית לתיקון.

מדד הפחד (VIX ) מזנק בכ-30%, התשואות על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים נופלות לשפל של 1.25%. מחיר חבית נפט צונח ב-5% מתחת ל-50 דולרים.

באירופה, מדד הדאקס נופל ב-4%, הקאק ב-4.3%, הבורסה בהולנד מתרסקת ב-4.6%, מדריד נופלת ב-4.3%.

קרן המטבע הבינלאומית מסרה היום כי זה די ברור שלנגיף הקורונה תהיה השפעה על הכלכלה העולמית.

16:33

בורסות וול סטריט נפתחו בירידות חדות בצל התפשטות נגיף הקורונה גם בארה"ב. הנאסד"ק מאבד 2.7%, הדאו ג'ונס יורד ב-1.8% ומדד S&P 500 צונח ב-2.1%, מדד הפחד מזנק בכ-18%.

מדד דאו ג'ונס נחתך ב-500 נקודות ובך משלים נפילה של 10% מהשיא ונכנס רשמית לתיקון. למעשה כל שלושת המדדים המובילים בארה"ב משלימים נפילה של 10% מהשיא ונכנסים לתיקון.

 

16:00

מחריפות ירידות השערים בבורסות העולם בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין.

באירופה, מדד סטוקס 600 משלים ירידה של 10% מהשיא שנרשם ב-19 בפברואר, וירידות של כ-3.2% נרשמות בפריז, בפרנקפורט ובלונדון. בורסת מילאנו מאבדת פחות מ-3%. 

בארה"ב, החוזים העתידיים על המדדים המובילים מאבדים עד 1.66% לקראת יום נוסף של ירידות שערים.

מחיר הנפט צולל ב-3.7% ונסחר מתחת לרמה של 50 דולרים לחבית, וזאת בצל החשש מהירידה בהיקף הסחר העולמי.

הבריחה לחוף מבטחים נמשכת כאשר מחיר החוזים על הזהב מטפס ב-0.5% ל-1,650 דולרים לאונקייה, והתשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נופלות לשפל היסטורי. מדד הפחד (VIX) מזנק בכ-13%. 

השלכות הפגיעה של הפעילות הכלכלית כתוצאה מהקונה באה לידי ביטוי בהודעה של מיקרוסופט אתמול, והיום חברת פיי פאל מזהירה כי הכנסותיה ברבעון הראשון יהיו בטווח הנמוך של התחזיות, בהיקף של 4.78 עד 4.48 מיליארד דולר.

ראש ממשלת יפן אמר כי הוא צפוי לבקש מבתי הספר להיות סגורים ברוב ימי חודש מארס הקרוב בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה.

מאקרו

דרישות האבטלה עלו ב-8,000 תביעות ל-219 אלף בשבוע שהסתיים ב-22 לפברואר. התחזיות היו לתוספת ל-214 אלף תביעות.

הכלכלה האמריקאית צמחה ב-2.1% ברבעון הרביעי של 2019, בהתאם לתחזיות.

ההזמנות של מוצרים בני קיימא בחודש ינואר בארה"ב עלו ב-0.9%, לעומת התחזיות לעלייה של 0.2% ולעומת עלייה של 0.7% בחודש שעבר.

 

10:20

המסחר בבורסות אירופה נפתח היום בנפילות חדות בשערים, והמדדים המובילים בבורסות יורדים כולם בשיעורים שבין 2.2% ל-2.5%, על רקע התפשטות וירוס הקורונה למדינות נוספות.

מדד סטוקס אירופה 600  נופל בכ-2.4%, עם צלילה של יותר מ-3% במגזר הנסיעות והפנאי. התפשטות וירוס הקורונה, שהדביק יותר מ-81 אלף איש והרג יותר מ-2,700, ממשיכה לטלטל את השווקים ואת קובעי המדיניות ברחבי העולם.

באירופה נמשכת ההתמקדות בהתפשטות הווירוס באיטליה; 424 איש לקו בווירוס במדינה (עלייה משלושה אנשים בלבד ביום שישי האחרון), ו-12 איש מתו. טראמפ הודיע כי ארה"ב שוקלץ להטיל מגבלות על נסיעות לאיטליה ולקוריאה הדרומית.

בגרמניה הודיע שר הבריאות כי המדינה נמצאת התחילתה של מגפת וירוס קורונה לאחר שהתגלו מקרים חדשים שלא ניתן לקשר אותם להתפרצות בסין.

בגזרת הדוחות, סטנדרט צ'רטרד  דיווחה כל עלייה של 46% ברווח השנתי אך הזהירה כי הווירוס יאט את צמיחתה. מניית הבנק הבריטי צונחת ב-5%.

מניית WPP  צוללת 16% לתחתית המדד האירופי המוביל לאחר שחברת הפרסום הגדולה בעולם דיווחה על האטה במכירות ברבעון הרביעי ופרסמה תחזיות פושרות ל-2020. מניית איזיג'ט  צוללת אף היא ב-9%, על רקע המשך השפעת הווירוס על פעילות חברת התעופה. 

באסיה ננעל המסחר במגמה מעורבת, עם צניחה של יותר מ-2% בטוקיו, ירידות באוסטרליה ובקוריאה הדרומית ועליות בשנחאי, בהונג קונג ובשנזן.  

 

07:30

בורסות אסיה רושמות היום ברובן נפילות שערים, על רקע חששות מצד המשקיעים מפני ההתפשטות המהירה של וירוס הקורונה, שהדביק 81 אלף איש והביא למותם של כ-2,700. רוב הנפגעים עד כה הם בסין, אך בשבועות האחרונים עלה מספר המקרים מחוץ למדינה, ובמיוחד בארצות כמו קוריאה הדרומית, איטליה ואיראן, מה שהוביל את השווקים בעולם לטלטלה ולירידות חדות.

מדד ניקיי  בטוקיו מוביל היום את הירידות באזור ונחתך ב-2.3%. בקוריאה הדרומית מאבד מדד קוספי  1.2%, לאחר שהבנק של קוריאה השאיר את הריבית במדינה ללא שינוי. הבנק המרכזי הפתיע את השווקים והותיר את הריבית שלו בשיעור של 1.25%, לעומת צפי אנליסטים לקיצוץ בריבית. ההחלטה באה למרות זינוק במספר מקרי הקורונה במדינה מסביבות 31 ליותר מ-1,000 מקרים תך קצת יותר משבוע. רשות הפיקוח על המחלות במדינה דיווחה היום על 334 מקרים נוספים של המחלה, שמגיעים ל-1,595 עד כה.

מדד הנג סנג  בהונג קונג מאבד קרוב ל-0.7%. בשנחאי  ובשנזן, לעומת זאת, מתנהל המסחר נגד המגמה, והמדדים שם מטפסים בכ-0.6% ובכ-1.1%, בהתאמה. המגמה החיובית באה לאחר שארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול כי מספר המקרים החדשים מחוץ לסין עבר לראשונה את מספר המקרים החדשים שמתווספים בסין.

באוסטרליה מאבד מדד S&P/ASX 200  כ-0.8%, בהובלת ירידות במניות הבנקים.

אמש (ד') אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי סגן הנשיא, מייק פנס, יהיה אחראי על תגובת ארה"ב להתפרצות הקטלנית, והוסיף כי הסכנה של המחלה בארה"ב נותרה "נמוכה מאוד". מרכז הפיקוח והמניעה של מחלות בארה"ב, CDC, אישר מקרה פוטנציאלי ראשון של המחלה בארה"ב, בצפון קליפורניה, ממקור לא ידוע. החוזים העתידיים בארה"ב נופלים 1.4% מצביעים על ירידות משמעותיות במדדים בפתיחת המסחר הערב, עם נפילה של יותר מ-400 נקודות במדד דאו ג'ונס.      

יום מסחר תנודתי בניו יורק אמש ננעל במגמה מעורבת, בצל התפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין. מדד הדאו ג'ונס איבד 0.45%, או 100 נקודות, ומדד הנאסד"ק עלה בכ-0.2%. תשואת אג"ח ארה"ב לעשר שנים צנחה ל-1.3%, שפל של כל הזמנים, לאחר שבכיר ברשות המזון והתרופות האמריקאית אמר כי נגיף הקורונה נמצא על סף מגפה. 

עוד כתבות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

ראש הממשלה נתניהו דורש מהציבור להישאר בבתים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

דעה: לשבח ולהרגיע במקום להפחיד - הגישה השגויה שבוחרת הממשלה

שיח ההפחדה שמהלך עלינו מאז תחילת משבר הקורונה לא יקדם אותנו בהתמודדות עם המגפה, אלא בדיוק להיפך ● הציבור זקוק גם למסרים חיוביים ומרגיעים

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים