גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א. קשה מאוד להיות מצונן בימים אלה של קורונה, תנו לי לספר לכם. אני חווה תחושות קשות של הדרה מצד החברה הישראלית. כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב מלווים בהערה מרושעת שבעקבותיה התרחקות פיזית ככל שהמרחב מאפשר: כשאני משתעל ברחוב, אנשים חוצים את הכביש. כשאני מתעטש במסעדה, אנשים מבקשים חשבון. כשאני מקנח אף באוטובוס אנשים עוברים מקום. כשאני מצטרד במונית הנהג פותח חלון, וכשאני נושם במעלית אנשים מפנים פרצופם אל הקיר. רק לא לראות אותי, לא לחלוק איתי אוויר. וכולם כועסים עליי: מה אתה עושה? למה אתה עושה את זה פה? אתה לא מתבייש?!

כל אחד נהיה אפידמיולוג פלילי: מאיפה באת? חזרת מחו"ל? היית בסין? תראה דרכון. מכיר מישהו שחזר מאיראן? אנשים שולפים בטלפון את המסלול שעשו התיירים מדרום קוריאה בישראל ומשווים תאריכים מול כתבות שלי ב"גלובס": אתה בטוח שלא שהית במלון לאונרדו נגב בבאר שבע ב-12 בפברואר? יש לך הוכחות שלא היית שם? כי העדויות מראות שבאותו היום היית בכתבה בדרום. אל תתעטש עליי! תתרחק ממני!

קשה מאוד להיות מצונן בימים אלה של קורונה. אני אומנם לא בבידוד כמו אותם יותר מ-1,400 ישראלים, לבי איתם שיהיו בריאים, אבל לפעמים הבידוד הקשה באמת הוא בידוד בחברה. להרגיש את הריחוק ואת הטינה. להיות מוקצה. להרגיש שנוא, מאיים, זר, נשא של וירוס. זה הזכיר לי שעשו עליי חרם בילדות. הפצע הזה אומנם כבר נסגר, ובכל זאת נשאר זיכרון אחד: של הרגע שבו קלטתי שאף אחד לא מדבר איתי, הרגע שבו נותק כל קשר עין עם הסביבה. אחחח, הנוסטלגיה.

תקופת צינון / איור: תמיר שפר

אני בטוח שיש עוד רבים כמוני, ישראליות וישראלים טובים, חוטבי עצים ומשלמות מיסים, שבסך הכול עשו אפצ'י בציבור, ומצאו את עצמם באותו מצב כמוני, נידונים בפני בית דין השדה של ההמון המבוהל. בשם כולנו, אני פונה אל הלב החם שלכם: שימו את עצמכם במקומנו, או במילותיו של ישו: מי שלא עשה מעולם אפצ'י בציבור, שישליך בי את האבן הראשונה.

תנו לנו לשוב ולהרגיש חלק מהחברה הישראלית.

ב. אני לא אדם היסטרי, אתם יכולים לשאול את כל מי שמכיר אותי. יכול להיות, סביר להניח ואפילו די בטוח שאני אכן רק מצונן. ועדיין, יש בי צורך לבדוק מה תרחיש הקורונה הכי גרוע מבחינתי. מה אומר לכם, חברות וחברים, זה לא נראה מי יודע מה טוב מהצד שלי. אני אומנם לא בקבוצת סיכון מיידית, סיכוי נמוך במיוחד שהייתי ליד חולה מספיק זמן כדי להידבק. אבל אם דבר כזה היה קורה, אם נניח שהייתה מצטלבת דרכם של התיירים מדרום קוריאה ודרכי, נראה לי שאני אחלה מועמד לזכות בקורונה.

כן, לפי הממוצעים אני יותר צעיר (ופחות סיני) מרוב אלה שמתו מהמחלה - ואפרופו, יש איזה אייג'יזם בלתי נסבל בקלות הכמעט אגבית שבה מתייחסים רבים מאלה שיושבים באולפני טלוויזיה ומלבים היסטריה לעובדה שאחוזים גבוהים במיוחד מהנפטרים מבוגרים וכשני שלישים מתוכם גברים. הם מציינים את המספרים האלה כאות הרגעה: לא צריך להילחץ, צופות וצופים צעירים ולוהטים, זה בסך הכול גברים זקנים שמתים. כגבר שמתכנן להיות זקן יום אחד, אני מוצא את הדברים המכלילים האלה פוגעניים למדי.

אני אומנם צעיר יותר, אבל כמו שהיו אומרים אצלנו: לא צעיר מספיק. לפי טבלאות ההדבקה הרשמיות, בגילי יש לי 22.4% סיכוי להידבק, אחד ל-4, זה המון! ואם נדבקתי יש לי 1.3% למות. בערך 1 מכל 77 נדבקים. לא יודע מה איתכם, לי זה לא נשמע כמו סיכויים טובים במיוחד.

הייתי עוד יכול לחיות איכשהו עם אחוז התמותה הנ"ל, אבל בדיוק כשהתרגלתי, קראתי בכתבה של עמיתתי גלי וינרב משפט שהתחיל תמים: "החוקרים לא יודעים את מי הווירוס מסכן במיוחד", נכתב שם, ואז: "כרגע נראה שהוא קטלני בעיקר בקרב (מבוגרים ו) אנשים עם מערכת חיסון מדוכאת בשל מחלה". אנשים עם מערכת חיסון מדוכאת בשל מחלה? למה ללכת סחור-סחור, הייתם פשוט יכולים לשים שם תמונה שלי! כבר שש שנים שאני מדכא את מערכת החיסון שלי בנחישות וברגישות, והכול כדי שלא תדחה את הכליה שהושתלה בי, וזה יהיה הפרס שלי? קורונה?! לא, ברצינות, זה לא מקובל, אני מבקש לדבר עם האחראי. כן, אני יודע שאין אחראי, אבל בכל זאת הייתי רוצה לדבר עם מישהו.

מזל שאני לא בנאדם היסטרי.

ג. לפני שלושה שבועות כתבתי פה: "אני שם 15 שקל שננצח את מגפת הקורונה, כמו שניצחנו את הסארס, הזיקה, האבולה, ואת שפעות החזירים והעופות שלפניה". ולמרות שכרגע נראה שהכסף שלי בסכנה, אני עדיין ממשיך לשים את ה-15 שקל שלי על המדע. ובכל זאת, אין מה לזלזל, בעקבות הנאמר בסעיף הקודם ולאור קצב ההתפשטות, הרי עד לא מזמן זו הייתה מחלה של עטלפים בסין והיום היא כבר הורגת גברים זקנים באיטליה, וכמובן המהירות שבה הגיעה ה-COVID19 לישראל, הצורה הישראלית כל-כך שבה מתנהלים חלק מאותם בידודים מדוברים והעובדה שכולנו יודעים איך המדינה הזו עובדת באמת - אפשר למלא עמודים שלמים במה ישראלים יכולים ויודעים לעשות. אבל עם כל האהבה הגדולה שלי לישראל ולאנשיה - ובלי להלחיץ: אני באמת לא רואה איך נצליח להתמודד בהצלחה עם איום רציני מהסוג הלא צבאי, כמו אסון טבע או מגפה. לא שזה יקרה, אבל אם זה יקרה, אין לנו סיכוי. קראתי על כל התוכניות והתרגילים וההיערכות. באמת יפה מאוד. אני לא מזלזל באנשים הטובים שעומדים על המשמרת. הם בטח לא הבעיה. פשוט נסו לדמיין את ישראל מתמודדת עם מגפה אמיתית. בקושי עם גשם אמיתי אנחנו מצליחים.

ד. כל הקורונה הזו, ושלל הסיפורים הביזאריים שהיא מביאה עימה, מאות אנשים נצורים בספינת תענוגות, ובמיוחד סצנת האוטובוס של הצליינים הדרום קוריאנים שמסתובבים בארץ ולא נותנים להם לרדת כאילו לקוחים מחלום של בורחס או סיוט של קפקא. הכול מקבל ממד מיתולוגי כמעט. אם כי גם בהידרדרות בתנאים ובסדר הגודל אפשר למצוא שעשוע: בפרק הראשון, מאות אנשים על ספינת תענוגות, בפרק השני עשרות אנשים באוטובוס תיירים, בפרק הבא: שני אנשים על קלנועית מצופה ניילון מסתובבים סביב כיכר טראמפ בפתח תקווה - די מורידים את רמת העניין הנמוכה גם כך בבחירות שייערכו השבוע. פעם שלישית אחרי הכול. מוזר איך יום בחירות בישראל יכול להיות בו בזמן הדבר הכי גורלי בתולדות המזרח התיכון והעם היהודי, וגם הדבר הכי מפוהק וצפוי.

ראיתי שבוועדת הבחירות נערכים להצבת קלפיות לאזרחים שנמצאים בבידוד בגלל הקורונה: עד 15 קלפיות מיוחדות ימוקמו באוהלים שיוצבו בערים המרכזיות. את הקלפיות יאיישו עובדי מד"א כי אף משקיף לא יסכים לעבוד שם, עם כל הכבוד לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

לא יודע, לי כל העניין של קלפיות סטריליות באוהלים מבודדים במרכזי הערים שיאיישו חובשי מד"א בחליפות מגן לבנות נשמע כמו שוס רציני. הנה לכם גימיק להעלאת אחוזי ההצבעה; למה רק 15 קלפיות? למה לא 1,500? אפשר לקחת את הילדים ולהתחיל להרגיל אותם לעולם של בידוד ונגיפים מסתוריים.

בחירות סבירות לכולם. 

עוד כתבות

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

הנפט קופץ לאחר דיווח על עסקה בין ערב הסעודית ורוסיה; תחזית אופטימית של יו"ר הפד שולחת גם את וול סטריט לעליות

דיווח על הסכם בין רוסיה וערב הסעודית על קיצוץ בייצור הנפט ● הפד הכריז על תוכנית של 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים ● 6.6 מיליון דורשי עבודה חדשים בארה"ב, שיעור האבטלה במדינה עומד על 4.4% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה ב-3%, הניקיי ביפן ירד בכ-0.4%

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: למה כולם מדברים על אסטרטגיית יציאה ומה אפשר ללמוד ממלחמת העולם השנייה

איך נחזור לשגרה ומה כבר בטוח לא נעשה ● כיצד ישפיע השיבוש של הקורונה על אורח החיים שסיגלנו ועל הכלכלה הגלובלית ● מי ישלם את החוב אחרי המשבר, ולמה כדאי לזכור את מה שקרה אחרי מלחמת העולם השנייה ● שש הערות על מה שניתן לראות גם בתוך ערפל אי הוודאות

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

רופאים מקבלים תדרוך על מכונת הנשמה חדשה בבית חולים בהמבורג בגרמניה בשבוע שעבר / צילום: רויטרס

צבא גרמניה יעביר מכונות הנשמה לבריטניה; הונאות בקבלת כספי תמיכה

מרקל הפצירה בציבור הגרמני להישמע להנחיות "למרות מזג האוויר היפה", הרשויות בספרד רואות "סימנים מעודדים" במלחמה בהפצת הנגיף וגם באיטליה שוקלים יציאה הדרגתית מצעדי הסגר

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים