גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: המטרה לא מקדשת את השקר

ככל שהקורונה תימשך, תעמיק שליטת הכוחות הנעלמים בחיינו. אני מקווה שעוד לא מאוחר מדי, אבל לפי הרפלקסים שלי, הסוסים שברחו מהאורווה כבר מתו מזקנה

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום
דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

א. נדמה שכל כמה ימים אני משיל מעצמי עוד סימן קטן של ציוויליזציה. אולי לא בקצב מעריכי, אבל בהחלט בקצב שאפשר להעריך. מסתובב בבית עם טרינינג מהוה ומחורר כמו רוח רפאים של הומלס מהגיהינום, תמיד מכוסה בפירורים של משהו. אני לא יודע איפה הדאורדורנט שלי ואם לא העבודה, גם לא היה לי מושג איזה יום היום, לפעמים אני אפילו לא בטוח אם אני ער או ישן. החפץ היחיד שמזכיר לי את העולם הישן הוא סכין הגילוח שלי. אתה ואני חביבי, אמרתי לו הבוקר, נעבור את זה ביחד כמו טום הנקס והכדור שלו וילסון בסרט ההוא, זוכר? אתה אולי לא בעניינים, מחציף סכין הגילוח, אבל וילסון מת בסרט וטום הנקס נדבק בקורונה במציאות. תראה אותך, הרמתי את קולי, ממש מלך הטריוויה! עם מי אתה מדבר, שואלים הילדים מהחדר השני. אתם לא מכירים.

יותר משחסרים לי אנשים, חסרה לי האנושות. הזמזום המתמיד של החיים. אני מוצא קסם קטן מאוד בצילומים ובסרטונים של רחובות ריקים בערי רפאים וכבישים רחבים ופנויים לגמרי. אני מסב מהם את מבטי; לא נעים לראות את העיר עירומה. אני אחכה עד שתשים על עצמה חצי מיליון איש, ואז נצא יחד החוצה, לחגוג כמו גדולים את הקמת ממשלת האחדות או החירום או איך קוראים לה. זו תהיה הממשלה הראשונה מזה מי זוכר כמה שנים שנוסדה גם בזכות הקול שלי, שנשדד ממני באור יום ולעיני כול.

זו תהיה הכנסת האחרונה שאקח בה חלק. שלוש מערכות הבחירות האלה, מהרגע שיצאו לדרך ועד שנסתיימו השבוע, הגדישו את הסאה. גנץ, פרץ, שמולי ולוי - להקת השמאל עובר חביבי - הצליחו להוציא לי לגמרי את החשק מהדמוקרטיה הישראלית, הם ונתניהו וממשלת הענק המושחתת והמנופחת עד כדי גיחוך שהקימו בניגוד לכל אחת מההבטחות שיצאו להם מהפה, שהיו רגעים שאשכרה האמנתי להן. הפעם נראה לי שזהו, אני גמרתי עם להצביע. שלושים ושתיים שנה ו-13 מערכות בחירות התייצבתי כמו שעון, הפגנתי והתווכחתי ותמכתי וכתבתי ולקחתי ללב, אבל וואלה, נמאסתם עליי. כמה אפשר. ואם הייתי ימני הייתי מתבאס לא פחות. תסתדרו בלעדיי.

ב. כן, בטח, אני מבין, שעת חירום, קורונה, אין תקציב, הכול ברור והכול מובן. ממשלת אחדות זה רעיון בכלל לא רע לתקופה כזאת, אבל אז מה. המטרה לא מקדשת את השקר ושעת חירום לא יכולה להיות תירוץ להכול. הבעיה, שהיא התירוץ המושלם פחות או יותר לכל מה שרע. ומהדברים שקרו השבוע בחסות הקורונה - זה אפילו לא היה הרע שבהם.
אכן, ממשלה של בין 34 ל-36 שרים שמוקמת על רקע מצוקה כלכלית של מיליוני ישראלים היא אקט מרהיב של עיוורון וניתוק גרוטסקי - לפעמים אני משתגע כשאני מדמיין חבורה של אנשים מבוגרים ורציניים מתעסקים בזה ברצינות מלאה, מפצלים את משרד הבינוי והשיכון למשרד בינוי ולמשרד שיכון ושוטפים את הידיים באלכוג'ל. אני לא הפועל הכי שחור בעולם, אבל תגידו, לזה אפשר ברצינות לקרוא יום עבודה? בסוף, מעבר לבזבזנות הפושעת, מדובר בעיקר ברעש וצלצולים.

איור: תמיר שפר

הפוקוס צריך להיות מופנה למקום אחר. בשבוע שעבר כתבתי כאן על הטוטליטריזם ששם את הרגל בדלת שפתחה המגפה. לא עברו כמה ימים, והמילים דהו אל מול אורו המשגע של השר נפתלי בנט שהציג מערכת שפותחה על-ידי חברת NSO בשיתוף צה"ל ומשרד הביטחון. המערכת תאגור מידע אודות אזרחי ישראל, תתעדכן בזמן אמת, ותיתן לכל אזרח "ציון הידבקות" מ-1 עד 10 שיתאר, "בכל נקודת זמן!", את הסבירות שהוא, כלומר אתם ואני, נושא את נגיף הקורונה".
מהרעיונות הנוראיים ששמעתי. אז כבר לא מספיק משטרה, שב"כ ואמ"ן עם כל המידע של חברות הסלולר לרשותן, עכשיו יש גם חברת סייבר התקפי (NSO) שאוספת עלינו נתונים ומנתחת אותם. שיגעון! המערכת, כך דווח, "אינה כלי ריגול". אני אולי מדבר לסכיני גילוח, אבל יש לי מילון: ריגול זה "איסוף מידע בסתר על נושא מסוים". מה אנחנו מפספסים פה?

NSO היא חברה שנויה במחלוקת, נאמר זאת כך. בעברה אפשר למצוא דברים שעושות חברות ריגול, כמו, ובכן ריגול - סליחה: "איסוף מידע בסתר על נושא מסוים" - נגד עיתונאים ומתנגדי משטר ברחבי העולם. לפני פחות משנה, במאי 2019, טענה ווטסאפ ש-NSO חדרה, דרך פרצה בשירות הווידיאו, למכשירי הטלפון של יותר מ-100 עיתונאים ופעילי זכויות אדם. גם דווח כי תוכנה של החברה שימשה לריגול - סליחה: "איסוף מידע בסתר על נושא מסוים" - אחר העיתונאי ג’מאל חאשוקג'י שנרצח ובותר בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, מי לא זוכר את הסיפור המקסים הזה.

אבל היי, אין מה לדאוג - מה אתם בלחץ, אומרים לכם שזו לא מערכת "איסוף מידע בסתר על נושא מסוים" אלא בסך הכול "מערכת שתאגור מידע אודות אזרחי ישראל, תתעדכן בזמן אמת, ותיתן לכל אחד מאיתנו ציון". ברור לחלוטין שזה וריגול הם שני דברים שונים לגמרי ולא קשורים בשום צורה.

ג. מכל הדברים הרעים שהקורונה יכולה להיות תירוץ להם, בעיניי זה המסוכן ביותר: החדירה המוגברת והמהירה של שלל מכשירי איכון, ניטור וניתוח שלנו. ואני כבר לא מדבר על צבא ברחובות ושוטרים שמכים אזרחים. מה גורם לנו לחשוב שהדברים האלה ייעלמו מחיינו יחד עם הקורונה? אם נשתוק עכשיו, כשהמצב עדיין בשלב הכוונות הנאצלות, כשנגיע לשלבים הבאים כבר יהיה מאוחר מדי.

מי יוכל לוותר על הנוחות של לדעת מה כולם עושים כל הזמן. ולמה לעצור כאן, בסיכויי הדבקה? המערכת של בנט יכולה לשמש את כל 3,752 משרדי הממשלה: כל משרד יאגור מידע שיתעדכן בזמן אמת וייתן, בתחום עיסוקו, ציון בין 1 ל-10 לכל אזרח. בסוף כל שנה נקבל תעודה. הנכשלים יורדו לדרגת מהגרי עבודה. כבר עכשיו מרגילה אותנו הקורונה לכך שתפקידנו העיקרי הוא להיות בריאים כדי לשמור על המערכת. עוד דחיפה קטנה וההיפוך יושלם: ממדינה שבה הממשלה משרתת את האזרחים ואלה נותנים לה ציון לשבט או לחסד, למדינה במצב חירום תמידי שבה האזרחים משרתים את המדינה וזו מחלקת לנו ציונים ומבודדת אותנו.
אם זה נשמע פרנואידי, זה רק כי אתם יותר מדי זמן לבד, וזה בדיוק העניין.

ד. נדמה שכל כמה ימים אני משיל מעצמי עוד סימן קטן של ציוויליזציה. אולי לא בקצב מעריכי, אבל בהחלט בקצב שאפשר להעריך. לפעמים אני ממש רואה איך הכול קשור. השהייה הארוכה בבתים מרחיקה אותנו זה מזה, פורמת את הקשרים בינינו ומחזקת את התלות במדינה: עכשיו מותר! עכשיו אסור! המערכת אומרת לכסות את הפנים! המערכת אומרת לשטוף ידיים! הוראות הגיוניות מתערבבות באבסורדיות ואנחנו כבר מפסיקים לשאול. כל אחד מאיתנו הוא סוג של חפץ חשוד במגרש האימונים של כוחות הביטחון הגלויים והנסתרים, ורק הם יכולים לשמור עלינו. ככל שהקורונה תימשך, תעמיק שליטת הכוחות הנעלמים בחיינו. אני מקווה מאוד שעוד לא מאוחר מדי, אבל כמו שאני מכיר את הרפלקסים שלי, הסוסים שברחו מהאורווה כבר מתו מזקנה.

בטח, אני מבין, שעת חירום, קורונה, הכול ברור והכול מובן. אבל המטרה לא מקדשת את השקר ושעת חירום לא יכולה להיות תירוץ להכול. ככה התחילו פחות או יותר כל הצרות הכי גדולות בהיסטוריה, לא?

הרהור: ממשלה של 36-34 שרים שמוקמת על רקע מצוקה כלכלית של מיליוני ישראלים היא אקט מרהיב של עיוורון וניתוק גרוטסקי.

עוד כתבות

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

אין כניסה למי שאינו אזרח ישראל, חוץ מסטודנטים זרים ואברכים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד, יקבלו היתר לכך ● האם בתקופה שבה החזרה לשגרה נעשית בהיסוס ובחשש מפני גל שני נכון לאפשר למאות תלמידים להגיע לישראל ודווקא מארה"ב מוכת הקורונה?

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

קרן נוי רוכשת מקבוצת דלק את תמלוגי העל של כריש ותנין

היקף העסקה כ-318 מיליון שקל ● קבוצת דלק התחייבה גם לפעול לאיגוח תמלוגי העל ממאגר הגז לווייתן בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותן בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

ג'ייסון ויליאמסון / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מה אפשר ללמוד על המשבר הנוכחי מהטלפון בשפעת הספרדית

סטארט-אפים מוכנים לקחת סיכונים ואין להמעיט בחשיבותם ובתרומתם לחדשנות גם בזמנים קשים ● לכן ממשלות והחברות הגדולות צריכות לתמוך בפעילותם

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מתחזקות העליות באירופה; הנפט עולה, הזהב יורד

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.3% לרמה של 35.25 דולר לחבית