גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"האנשים בחל"ת צריכים להתחיל לחפש עבודה עכשיו"

לראשונה מספר חסר תקדים של דורשי עבודה: רבע מהמועסקים במשק רשומים בשירות התעסוקה, רובם עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום • "ייצאנו משוק מועמדים מטורף לשוק של מעסיקים", אומר סמנכ"ל התוכן של אולג'ובס

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס
עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר דורשי העבודה בישראל עבר לראשונה את המיליון, ומתחילת חודש מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 843,945 איש. 89.7% מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום ו-6.4% פוטרו. בינתיים, נראה שהמובטלים סומכים על כך שיוכלו לחזור לעבודתם הקודמת.

רמז לכך אפשר למצוא בהתכווצות הפעילות של אתרי חיפוש עבודה, כפי שמעידה ליאת הדר שרביט, מנכ"לית פורטל דרושים מקבוצת אקסל שפרינגר. "באותה שבת הרגשנו את רעידת האדמה. המעסיקים התחילו להוציא לפועל את כל תוכניות המגירה, ותוך יומיים הוציאו חצי מיליון אנשים משוק העבודה".

לפי ניתוח של אלדד אביטן, סמנכ"ל שיווק, תוכן ומחקר באתר חיפוש העבודה אולג’ובס, כרגע יש ירידה של יותר מ-70% בביקוש לעובדים. מספר המשרות באתר ירד אמנם רק בכ-30% (מ-34 אלף לפני המשבר ל-24 אלף אחריו), אבל היקפי הגיוסים קטנים.

בשוק ההיצע, כלומר מחפשי העבודה, יש ירידה של יותר מ-40% בהיקף החיפושים, אבל עלייה של יותר מ-15% במשתמשים חדשים באתר. "אנחנו רואים שינוי בתמהיל החיפוש. מצאנו גידול של 140% בחיפוש הביטוי ‘עבודה מהבית’ ושל 110% במשרות של שליחים, מלקטים ומחסנאים.

לאור הירידה בביקושים, אתרי הדרושים עצמם נאלצו לבצע התאמות למצב. ב"דרושים" ניתבו חלק מהעובדים לעבודה במוקד חירום שמציע למחפשי עבודה להתייעץ לגבי דמי האבטלה שיקבלו והכדאיות שלהם לחפש עבודה בכל זאת בימים האלה. באתר אולג’ובס הוצאו לחל"ת כ-40% מ-200 העובדים, אבל האתר עדיין פועל כדי לתת מענה לעובדים ולמעסיקים.

המשרות שעדיין אפשר למצוא

הדר שרביט אומרת ששוק חיפושי המשרות אמנם התכווץ באופן דרמטי, אבל באתר עדיין מפורסמות משרות "רגילות" ומשרות חיוניות למשק, בעיקר ברשתות המזון - מעובדי ייצור בפסי הייצור של חברות המזון ועד נהגי משאיות הובלה, מחסנאים ומלקטים בסופרים. תחום נוסף הוא תחום תשתיות האינטרנט והתמיכה הטכנית.

לפי ניתוח הנתונים באתר אולג’ובס, חלו שינויים במיקומים של 20 התחומים המובילים במספר המשרות - תחומים כמו מחשבים, רשתות ודיגיטל קפצו משמעותית בדירוג, ואילו ענפי האופנה, התיירות והמסעדנות צללו באופן משמעותי.

לא רק באתרי הדרושים יש עדיין משרות. גם חברות כמו וולט ותן ביס וסופרמרקטים משוועים לידיים עובדות. עמוד הפייסבוק "משרות שוות בתעשייה הישראלית" מציע בימים אלה משרות מגוונות, ובענף ההייטק עדיין מגייסים עובדים, פחות ומרחוק, אבל מגייסים. יוזמה שקמה בימים האחרונים ריכזה בכתובת techjobscorona.com את כל המשרות שמחפשים בחברות ובסטארט-אפים.

אלא שהנתונים מראים שהמובטלים החדשים, "חל"תניקים" ברובם, אינם ממהרים לחפש עבודה. הדר שרביט חושבת שהם שאננים.

"רוב האנשים הם בחל"ת והם מרגישים כמו בסרט. הם אומרים לעצמם: ‘יש לי סיכוי של 80% לחזור לעבודה, יש לי תנאים טובים, אני מחזיק בכיסא’. אבל יכול להיות שב-1 במאי יפטרו אותם או יאריכו את החל"ת ואז גם בן הזוג שלהם יפוטר. ואי-אפשר להחזיק בית וילדים ולשלם משכנתה מדמי אבטלה. אני לא ממליצה לשני בני זוג לקחת דמי אבטלה, זה צריך להיות מוצא אחרון.

"אני ממליצה מאוד להתחיל לחפש עבודה עכשיו. יש משרות וממילא מתחילים את הגיוסים לאחר פסח וזה לוקח זמן. זמן חיפוש ממוצע של עבודה בזמנים רגילים לאנשים מעל גיל 40 הוא שלושה-ארבעה חודשים. הזדמנויות טובות תמיד קשה למצוא".

את מצפה מאדם שעבד במקצוע חופשי בשכר גבוה מהממוצע לעבוד בשכר מינימום?

"צריך להבין שגם אם יחזרו לעבודה במאי, החזרה תהיה הדרגתית, הרגלי הצריכה של האנשים ישתנו, ההון יקטן, מקומות עבודה יהיו פחות יציבים. צריך לעבוד כבר עכשיו על הריפוי מהדבר הזה, ולחפש את הדרך החוצה, לא להיות בהולד. השיא עוד לפנינו ואנחנו יודעים שזה לא יהיה כמו פעם".

גם הדר שרביט וגם אביטן סבורים ששוק חיפושי העבודה ישתנה לחלוטין בימים שאחרי הקורונה. "אין ספק שהמשק הולך להתכווץ, אנשים מאבדים הכנסה וקרוב למדי שהמסים יעלו", אומרת שרביט. "אנחנו הולכים לחזור לשוק עבודה שונה במהותו. יצאנו משוק שהוא שוק מועמדים מטורף, שבו רודפים אחרי טאלנטים, ועכשיו השוק הוא שוק של מעסיקים. מועמדים לא פוצים פה, וכל מי שנשאר במקום עבודתו צריך להגיד תודה למעסיק".

בשיחה עם אביטן עוד לפני המשבר, הוא הצביע על תופעה שממחישה עד כמה השוק היה של מועמדים: 80% מהעובדים, בעיקר צעירים בני דור ה-Y, שהחלו לעבוד במקום חדש רק חודשיים או שלושה קודם לכן כבר חיפשו עבודה. הסיבות היו קודם כול שכר, אחר כך קידום ולבסוף המנהל האישי. כלומר, עובד שמצא עבודה טובה מבחינת התנאים אבל לא הסתדר עם המנהל כבר חיפש עבודה אחרת. עכשיו כל זה צפוי להשתנות לדבריו.

"אנשים יהפכו להיות אקטיביים מאוד בחיפוש עבודה וזה יהיה הרבה יותר שוק של מעסיקים מאשר של עובדים. תהיה חזרה לבייסיק, לביטחון וליציבות. יחפשו עבודה כדי לפרנס ולשלם על הילדים והמשכנתה ויהיה חשש מאוד גדול לצאת להרפתקאות בקריירה. בהנחה שהכול חוזר במאי-יוני, תהיה להערכתי תקופה של רבעון לפחות של התאוששות".

עוד כתבות

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

נפלו ברשת: לן בלווטניק היה אמור להיות נמל המבטחים של ערוץ 13. אז מה השתבש בדרך?

בידיים של המיליארדר לן בלווטניק, ערוץ 13 היה אמור להגיע לחוף מבטחים. זה לא קרה ● עשרות שיחות עם אנשי תקשורת ועיתונאים חושפות את מסלול ההידרדרות: החילופים התכופים בצמרת, אובדן האמון בין ההנהלה לעיתונאים, הקרב האבוד על הרייטינג והמחנאות בקרב כתבי החדשות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מוריס קאהן במצפה התת ימי באילת. "זה לא היה מפעל או 'עסק' רגיל"  
צילום: פרטי

"יצחק תשובה סיבן את הגופים המוסדיים": המיליארדר מוריס קאהן כפי שלא שמעתם

בשיחה מיוחדת לפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן מספר קאהן על פרויקט “בראשית” להנחתת חללית ישראלית על הירח, על החלומות בגיל 90, על הדרך שבה התעשר; וגם על ראש הממשלה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

ביבי, הסדרה: ספרו של בן כספית על נתניהו בדרך להוליווד

הסדרה תהיה מבוססת על הביוגרפיה שכתב לאחרונה העיתונאי בן כספית והיא תעובד על ידי התסריטאי זוכה האמי, קירק אליס