גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: דרושה תוכנית צנע לאומית ורשת ביטחון תעסוקתית

חשוב שמדינת ישראל והמגזר העסקי יכינו את עצמם למשבר ארוך יחסית ויאמצו כבר כיום תוכניות צנע מהותיות שיבטיחו את תקומת המשק

ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

השבוע גייסה מדינת ישראל חוב בסך מיליארד דולר אשר מועד תשלום הקרן שלו הוא בעוד מאה שנה. במקביל, נטלה המדינה הלוואות דולריות ארוכות טווח נוספות בהיקף מצטבר של 4 מיליארד דולר לטווחים של 10 ו- 30 שנה. כל הריביות שנקבעו בהלוואות הללו אטרקטיביות במיוחד.

היכולת של מדינת ישראל לגייס בעיצומה של סערה כלכלה עולמית הלוואות לטווחים אולטרה-ארוכים, היא פרי המדיניות התקציבית האחראית של ממשלותיה בעשורים האחרונים.

למרות הבעת האמון של המשקיעים הבינלאומיים באופק הכלכלי של ישראל, בעצם הנכונות להעמיד הלוואות לטווחי זמן דמיוניים בעת הנוכחית, ראוי לומר כי אל לנו להיות שאננים בכל האמור לגבי כושר הגיוס של המדינה בעתיד.

משבר הקורונה ריסק לחתיכות את המדיניות הפיסקאלית המבוקרת במרבית השווקים המפותחים, וכל הממשלות נאלצות להגדיל בצורה חדה את הגירעונות שלהן מתוך מטרה למנוע את קריסת הכלכלה המקומית.

מדובר בפעילות כלכלית אנטי מחזורית במלוא מובן המילה, ובנסיבות הקיימות היא מתקבלת בטולרנטיות על ידי סוכנויות הדירוג הגלובליות והמשקיעים. במצב הכלכלי העולמי שנוצר כיום, הרע הפיסקאלי הוא רע יחסי, ולפיכך ככל שהמתירנות התקציבית מתונה יותר, ונקודת הפתיחה של יחס החוב-תוצר נמוכה יותר, המשקיעים מסכימים לעצום את העיניים, לסתום את האף ולפתוח את הארנק נוכח הגירעון השוטף החזוי וההזוי.

העובדה שבנק ישראל הודיע על הרחבה כמותית בהיקף של 50 מיליארד שקל, אשר במסגרתה הוא עתיד לרכוש חוב ממשלתי ארוך, מייצרת עבור המשקיעים בחוב זה את הביטחון כי גוף פיננסי חזק יבצע מניפולציה-ברישיון בתשואות החוב על מנת למנוע עליית תשואות חדה, אשר תייקר את עלות המימון של החוב הממשלתי. לכולם ברור כי הבנק המרכזי הישראלי יגדיל את היקף ההרחבה הכמותית במידת הצורך, ולפיכך הם לא מודאגים במיוחד מעליית תשואות חריפה.

העובדה שתשואות החוב של אג"ח ממשלת ארה"ב, אשר מהוות את מדד הייחוס העולמי בשוק האג"ח, ירדו בחדות בשבועות האחרונים, נוכח איפוס הריבית המוניטרית בארה"ב והפעילות האגרסיבית של הפדרל ריזרב בשוק האג"ח, הכשירה אף היא את הנכונות של המשקיעים לממן את מדינת ישראל לתקופות כל כך ארוכות.

המציאות הכלכלית הנוכח ית בעולם קיבעה במסמרות את הקונצנזוס לפיו הריביות בעולם המערבי יישארו אפסיות ואף שליליות למשך זמן רב, והאינפלציה תיוותר נמוכה ואף שלילית למשך תקופה ארוכה. מציאות כלכלית שכזו מגבירה את התמריץ להלוות כסף לטווחים ארוכים ולא לפחד מסיכון משך-החיים-הממוצע הארוך, שהוא אדיר בחוב לפדיון בעוד עשרות שנים.

עבור מרביתנו גיוס של 5 מיליארד דולר הוא כסף גדול מאוד, אולם עבור המשקיעים הגלובליים מדובר על כסף קטן בעולם שבו המירוץ אחר נכסים בטוחים מצוי בעיצומו.

המשקיעים המוסדיים בעולם נדרשים להקביל ככל שניתן בין נכסי החוסכים לפנסיה והתחייבות הביטוחיות ארוכות הטווח, לבין משך החיים הממוצע (מח"מ) של הנכסים, ולפיכך מוצרי חוב בעלי מח"מ ארוך זוכים באופן טבעי לביקוש רב גם בימי קורונה מפחידים.

להתכונן לתרחיש קיצון של גל שני אלים בחורף הבא

אני סבור שאין מקום לאופוריה מעצם גיוס החוב הנוכחי, ככל שזה נוגע לכושר ולעלות גיוס החוב הלאומי בתרחישי קיצון. היה ואירוע הקורונה העולמי והמקומי יהיה ממושך,  והעולם וישראל יחוו גל אלים שני של המחלה בחורף הבא, אזי התוכניות הפיסקאליות המרחיבות של היום יהפכו ל"מנה ראשונה" של הסיוט הבריאותי-כלכלי העולמי, ולכך יש להתכונן.

הדרך להתכו נן לאירוע מצמרר שכזה, שהלוואי שלא יתרחש, היא תוכנית צנע לאומית, שתגובש כבר בימים אלו בשילוב כל המנהיגות הכלכלית של המשק. התוכנית צריכה להתבסס על קיצוץ שכר רוחבי מהותי ודיפרנציאלי בכלל המשכורות בשירות הציבורי לתקופה של שנתיים, ובמקביל קיצוץ דיפרנציאלי בפנסיות התקציביות.

הכסף שיתקבל מהתוכנית האמורה יוזרם במלואו לתמיכה במובטלים החדשים, באמצעות עידוד מעסיקים לגייס עובדים, וכן כרשת סוציאלית למחוסרי העבודה. בסקטור הפרטי על הנהלות החברות להגיע להבנות על מנגנון דומה, אך תוך התחייבות כי החיסכון בעלויות לחברות יבטיח את מקום עבודתם של כל העובדים למשך התקופה האמורה.

הקורונה לא תישאר איתנו לעולם, היא תתפוגג בעתיד הלא רחוק. אולם חשוב כי מדינת ישראל והמגזר העסקי יכינו את עצמם למשבר ארוך יחסית, ויאמצו כבר כיום תוכניות צנע מהותיות שיבטיחו את תקומת המשק, החוסן האישי והחוסן הלאומי של כולנו. היה והקורונה תסתלק מוקדם מהצפוי, יופעל נוהל חזרה לשגרה, ובא לציון גואל.

היה ולא יופעלו תוכניות צנע רציניות, כאלו או אחרות, הרי שגל שני וחריף של הקורונה יפגוש את כולנו במצב קשה ואולי בלתי הפיך. ואז, כבר אף אחד בעולם לא יהיה מוכן להלוות למדינת ישראל כסף ל-100 שנה. 

הכותב הוא יועץ כלכלי, דירקטור וחבר ועדות השקעה בגופים מוסדיים. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

אין כניסה למי שאינו אזרח ישראל, אלא אם כן מדובר באברך ומשפחתו

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד, יקבלו היתר לכך ● האם בתקופה שבה החזרה לשגרה נעשית בהיסוס ובחשש מפני גל שני נכון לאפשר למאות תלמידים להגיע לישראל ודווקא מארה"ב מוכת הקורונה?

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

סניף סטארבקס באילינוי. פנתה במכתב לבקש הנחה / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

גם סטארבאקס ו-WeWork מבקשות הנחה בשכירות

נגמר העידן של חוזים ארוכי טווח? בעלי נכסים כבר מבינים שהמציאות תחייב להתאים את חוזי השכירות להכנסות

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

עמית משיח / צילום: יח"צ

אפקט הקורונה: פיטורים, קיצוצי שכר ושינויים בצמרת מקאן ת"א

במכתב שנשלח אמש לעובדי החברה על ידי המנכ"ל עמית משיח הוא העריך כי מדובר במשבר שיימשך עוד תקופה ארוכה ● אתמול הודיעו במשרד על פיטורי כ-35 עובדים, ושכרם של כל המשתכרים מעל 10 אלף שקל קוצץ

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

בית המשפט החדש בבת ים / צילום: איל יצהר, גלובס

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2017 על רקע סירובה של בזק להפריש את הכסף בדוחותיה לאחר שחוות דעת של משרד התקשורת קבעה כי היא תספוג נזק של מאות מיליוני שקלים מרפורמת השוק הסיטונאי

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

שדרה מרכזית בשטוקהולם, שבדיה. חנויות פתוחות והמון אנשים בחוץ, עסקים כרגיל. / צילום: David Keyton, Associated Press

דווקא בזמן מיתון: האם המודל הסקנדינבי יציל את כלכלות העולם?

בתקופה שברחבי העולם שכירים רבים הפכו מובטלים, ועצמאיים נמצאים בקשיים גדולים, נשאלת השאלה האם הגיע זמנה של הכלכלה לאמץ את הסוציאל-דמוקרטי של סקנדינביה ● האזינו

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"