גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

זוהר לוי, יו"ר סאמיט / צילום: יח"צ
זוהר לוי, יו"ר סאמיט / צילום: יח"צ

בד-בבד עם המשבר הכלכלי העולמי המתהווה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה, ממשיכים להתפרסם נתוני השכר של בכירי החברות הבורסאיות בשנת 2019, אשר חלקם נהנו מתגמולי עתק טרם קריסת שוקי ההון בארץ ובעולם.

פרסום הדוחות הכספיים השנתיים בימים האחרונים צירף כמה שמות לצמרת טבלת שיאני השכר של השנה החולפת, ובראשם זוהר לוי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן המניב סאמיט, עם תגמולים בעלות של 18 מיליון שקל.

שיאני השכר הישראלים בבורסה

כמעט מלוא הסכום שולם ללוי עבור השירותים שהוא מעניק לחברה הבת של סאמיט - סאמיט גרמניה, ואלה כללו אשתקד תגמולים בעלות של יותר מ-14 מיליון שקל הקשורים לרווח ממכירת נכסים של סאמיט גרמניה ולעמידה ביעדים, וכ-3 מיליון שקל דמי ניהול.

עלות השכר של לוי שולחת אותו היישר לחמישיית שיאני השכר של מנהלי החברות הבורסאיות (כולל מנהלים זרים), ובין המנהלים הישראלים הוא רק שני לאייל לפידות, מנכ"ל חברת התשתיות והנדל"ן שיכון ובינוי (שו"ב).

אם כבר לפידות - לעלות השכר בסך 24 מיליון שקל שקיבל בשו"ב (עיקרה תגמול הוני), אותה החל לנהל במהלך השנה שעברה, הצטרפו יותר מ-3 מיליון שקל ששילמה לו קבוצת הביטוח הפניקס, שבראשה עמד עד סוף חודש אפריל 2019 - כך שסך עלות העסקתו אשתקד הגיעה ליותר מ-27 מיליון שקל.

עוד בהפניקס, שיאן השכר בחברת הביטוח ב-2019, בדומה לשנים קודמות, היה איציק עוז, שבתפקידו כמנכ"ל משותף בסוכנות הביטוח אגם לידרים קיבל יותר מ-8 מיליון שקל - עיקרם (כ-5 מיליון שקל) כמענק ומרבית היתרה כדמי ניהול.

סכום זה מציב את עוז בין 15 שיאני השכר הישראלים, כשנוסף אליו, שלושה מנהלים נוספים בהפניקס הצליחו להתברג לחלק התחתון של רשימת 100 השיאנים הישראלים - רן גבעון, מוני פלר וסטו שפירא, המנהלים חברות בנות ואשר תוגמלו בטווח של 4.2-4.7 מיליון שקל.

עוד לרשימת המנהלים שנהנו מתגמולים של מיליוני שקלים ברמה דו-ספרתית, הצטרף חן ליכטנשטיין, מנכ"ל אדמה, יצרנית ומשווקת המוצרים להגנת הצומח, עם יותר מ-12 מיליון שקל - עיקר הסכום כמענק (יותר מ-9 מיליון שקל). עלות העסקתם של ארבעת שיאני השכר הנוספים באדמה נעה בטווח של 6.4-5.5 מיליון שקל כל אחד.

עוד הצטרפו לרשימת שיאני השכר כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או (ADO), בעיקר בזכות סכומים חד-פעמיים שקיבלו בגין סיום תפקידם, על רקע שינוי השליטה בחברה.  בראש המשתכרים באיי.די.או ניצב רבין סביון, לשעבר מנכ"ל החברה הבת המרכזת את פעילותה בגרמניה (ADP), שעלות העסקתו התקרבה ל-6.5 מיליון שקל; אחריו דוד דניאל, מנכ"ל החברה לשעבר; ואיל מרדלר, סמנכ"ל הכספים לשעבר, שקיבלו קרוב ל-5.5 מיליון שקל כל אחד.

שם בולט נוסף עם עלות שכר שהגיעה לרף של 6 מיליון שקל הוא עופר נמרודי, מנכ"ל חברת הכשרת הישוב - מחצית הסכום מענק ומחציתו שכר, מה שמכניס אותו ל-30 שיאני השכר הישראלים ול-40 השיאנים בכלל.

האחים שפירא וזלקינד בין מקבלי ה-5 מיליון

כמה שמות בולטים שהצטרפו ל"מועדון ה-5 מיליון ומעלה": יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים (5.5 מיליון שקל), יואב דופלט, מנכ"ל החברה לישראל (5.4 מיליון שקל), ו-5.3 מיליון לכל אחד מהבאים - מוטי בן משה, יו"ר אלון רבוע כחול; שחר שמש, מנכ"ל חברה בת בדלק רכב; איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס; ודורון שנידמן, על כמה תפקידים בקבוצת צור שמיר. בן דודו מוקי שנידמן הסתפק ב-4.5 מיליון שקל בתפקידיו בקבוצה.

עוד נהנו מיותר מ-5 מיליון שקל - אייל גור ואייל בן יוסף משלמה החזקות, וליאור רביב, מנכ"ל ישרוטל.

ארבעת האחים שפירא, בעלי השליטה בחברת שפיר הנדסה ותעשייה, נהנו מתגמולים של סביב 5 מיליון שקל כל אחד, עבור תפקידי הניהול שהם ממלאים בה; והאחים דני ומייקי זלקינד קיבלו סכומים דומים בתפקידם כמנכ"לים משותפים בחברת אלקו שבשליטתם.

עוד התקרבו לרף של 5 מיליון שקל מלמטה: אברהם קוזניצקי, יו"ר חברת הנדל"ן מנרב, שלמה איזנברג בתפקידיו בקבוצת ערד, יגאל דמרי מנכ"ל חברת הנדל"ן דמרי ויואב וינברג, מנכ"ל חברת אמת מיחשוב.

המצטרפים החדשים לרשימת שיאני השכר בבורסה קבעו רף של כ-4.5 מיליון שקל ל-100 כלל שיאני השכר בת"א. נקודה נוספת העולה מהנתונים היא היעדרן של נשים מצמרת השיאנים. אלה נותרו בשלב הנוכחי עם שתי נציגות בלבד בין 100 השיאנים הישראלים - עפרה שטראוס, יו"רית חברת המזון שטראוס, ודנה עזריאלי, יו"רית ענקית הנדל"ן המניב. שיאנית השכר הנשית בת"א עד כה היא הפרון פרידריקסדוטיר, מנהלת המו"פ של טבע, שעלות העסקתה הגיעה לכ-15 מיליון שקל. 

עוד כתבות

רומן אברמוביץ’ והאחוזה שרכש בהרצליה פיתוח / צילום: AP, איל יצהר

רגע לפני הקורונה: רומן אברמוביץ' רכש את האחוזה היקרה בישראל

תמורת האחוזה, שנמצאת בהרצליה פיתוח, שילם אברמוביץ' 226 מיליון שקל ● שטח האחוזה הינו כ-9.5 דונם והיא ממוקמת בהרצליה פיתוח וכוללת שני מבנים ששטחם הבנוי כ-3,000 מ"ר ● המוכר הוא אלן הווארד, מנהל קרן גידור בינלאומית ● השיחה

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, Associated Press

המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בעליות מתונות; עליות בבורסות אירופה: מדד הדאקס הגרמני מזנק ביותר מ-3%

המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח במגמה חיובית ● נתוני האינפלציה בדרום קוריאה הצביעו על האטה לשפל של שמונה חודשים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 1 ביוני

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

טיילת ת"א. ענף ההשכרה לטווח קצר מנסה להרים את הראש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה תעדיפו ביום שאחרי, מלון או דירה? בתעשיית ההשכרות רוצים לדעת

במכתב ששלח בחודש שעבר מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי לעובדי החברה הוא הגדיר את המשבר כ"אחד האיומים ביותר בימי חיינו" ● כעת, מגבשים בענף תוכניות קדימה תוך הסתמכות על יתרון המחיר והגמישות לביטולים, ועל הקהל המרכזי שלו - צעירים שאינם בקבוצת סיכון

שלומית סמילנסקי, עוסקת בדיקור סיני כבר 15 שנה / צילום: בעז קורח

"יש לי מטופלים שצריכים לחשוב עכשיו 10 פעמים על כל שקל"

שלומית סמילנסקי היא בעלת קליניקה לדיקור בביתה ● "הקורונה גרמה לי לעצירה מאוד רצינית, יותר מחודשיים לא עבדתי בכלל" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

תומר כהן, מנכ"ל BUYME  / צילום: סיון פרג'

שבוע אחרי שרכשה את מניות המייסדים: טלכלל ממנה מנכ"ל חדש לפלטפורמת השוברים BUYME

המנכ"ל החדש הוא תומר כהן, 32, שהקים ושימש כמנכ"ל ושותף מייסד של Jobit, חברה נוספת מקבוצת טלכלל העוסקת בליווי קריירה לדור המילניאלס

מנכ"לי הבנקים: דב קוטלר,  חנן פרידמן, סמדר ברבר-צדיק, אורי לוין, אלדד פרשר / צילום: איל יצהר, אביב חופי

הרבעון הראשון של המערכת הבנקאית: יותר עמלות ויותר הפסדי אשראי

הדוחות הכספיים של הבנקים לרבעון הראשון מציבים תמרורי אזהרה להמשך • הבנקים רשמו יותר הפסדי אשראי, הציבור ברח לפיקדונות ושילם יותר עמלות, בעיקר עבור ניירות ערך ועסקאות מט"ח

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

"לצלוח את התקופה": עיריית ת"א מקימה מרכז גישור לשוכרי הדירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

חיים ליבוביץ', מנכ"ל בריינסטורם / צילום: יח"צ

מעבר מפתיע בעולם הביוטק: מביוג'ן להנהלת בריינסטורם סל

סטייסי ר. לינדבורג, עד לאחרונה בכירה מחברת הביוטק האמריקאית ביוג'ן, מונתה לסגנית נשיא בכירה וראש תחום המחקר הקליני בבריינסטורם סל

אלי כהן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם שרי מפלגת כולנו חיסלו שני שלישים מהאבטלה בדימונה?

שר הכלכלה היוצא אלי כהן טוען שחיסל שני שלישים מהאבטלה בדימונה. הוא אפילו לא קרוב ● "המשרוקית של גלובס"

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

טבע: תרמנו תרופות בהיקף של 246 מיליון דולר ב-2019

לפי נתוני טבע, התרופות הגנריות שלה היו אחראיות לחיסכון בהיקף כולל של 54.6 מיליארד דולר ב-18 מדינות בשנה שעברה ● בסוף 2019 עמדה מצבת כוח האדם של טבע על 39,288 עובדים, ירידה של 4.6% לעומת 2018 ושל 28% לעומת 2016

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

זאב אלקין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

המשרד להשכלה גבוהה ומשאבי המים יזכה לשני מנכ"לים במקביל

אתמול בישיבת הממשלה אושרה הקמתם של משרדי הממשלה החדשים ● בין השאר אושרה הקמת משרד מים והקמת משרד החינוך הגבוה (המל"ג) ולכל אחד מן המשרדים האלה, יידרש מנכ"ל נפרד ● גם למשרד רה"מ יהיו שני מנכ"לים - אחד לנתניהו ואחד לגנץ

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"