גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP
חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

בעיירה קוצ'אליו, שעה נסיעה ממילאנו, בית הדיור המוגן המקומי איבד מעל שליש מדייריו במארס. איש מ־24 הקשישים שמתו שם לא נבדק לגילוי קורונה. גם לא 38 דיירי בית אבות בעיירה הסמוכה לודי.

אלו אינם מקרים בודדים. מניין המתים הרשמי של איטליה מהנגיף הוא 13,915, הגבוה ביותר בעולם. אבל המספר הזה הוא רק חלק מהסיפור, מפני שאנשים רבים שמתים לא מגיעים לבתי החולים ולא נבדקים.

באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות, לפי ניתוח של הוול סטריט ג'ורנל, מה שאומר שמניין קורבנות המגפה גבוה בהרבה, וההידבקויות נרחבות יותר מכפי שמראים הנתונים הרשמיים.

מניין המתים הסמוי של איטליה מאותת על מה שצפוי באזורים המוכים ביותר בארה"ב, אירופה ומדינות נוספות רבות בשבועות הקרובים, אם לא יצליחו להשתלט על המגפה במהירות. בינתיים, הנטל שהיא מעמיסה על מערכות הבריאות בעולם עלול לגרום למקרי מוות רבים נוספים, שקשה מאד להעריך את המחיר האנושי המלא שהאנושות תשלם.

המתים לא נספרים

כאשר בתי החולים המוצפים מנסים להציל חיים, רבים אחרים מתים בלי להיראות ובלי להיספר, כולל מבוגרים במקומות נידחים יחסית. בנוסף, משבר שירותי הבריאות עלול להוביל לעלייה במקרי מוות מסיבות אחרות שהיה אפשר לטפל בהן בתנאים רגילים.

"יש הרבה יותר מתים ממה שמפרסמים רשמית, אבל זו לא סיבה לקריאות כמו 'אני מאשים'. אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו.

אלא שיש חשיבות לספירה מדויקת. מניין נכון של המתים מהנגיף יכול לעזור לרשויות הבריאות למפות תגובה מדויקת יותר למגפה, כמו לוודא שבתי חולים באזור מסוים מצוידים כראוי לשעת חרום, ולאכוף סגר וריחוק חברתי למשך זמן מסוים.

אבל איסוף נתונים מדויקים הוא אתגר לאיטליה ולמדינות רבות אחרות, בגלל מהירות ההתפשטות של הנגיף והעובדה שמוסדות בריאות הציבור ברוב המדינות ערוכים לזמני שגרה ולא חרום.

שלושה שבועות אחרי שאיטליה הפכה לדמוקרטיה המערבית הראשונה שהטילה סגר על כל אוכלוסייתה, קצב ההידבקות איטי יותר. אבל במחוז הצפוני לומברדיה, שבו המגפה התחילה, ההידבקויות יצאו משליטה לפני הסגר. הערים ברגמו וברשייה, שניים מהמקומות הגרועים ביותר, הפכו לסמלים של הסבל האיטלקי.

בערים הללו ובסביבתן, המספר האמיתי של מקרי המוות הוא לפחות כפול כנראה מהמניין הרשמי של 2,060 בברגמו במארס ו-1,278 בברשייה מפרוץ המגפה בשלהי פברואר - כך עולה משיחות עם פקידים, רופאים וקברנים מקומיים, והשוואות למקרי מוות משנים קודמות.

"אנחנו יודעים שהמספר האמיתי גבוה יותר"

85 אנשים מתים גם ממחלות אחרות מפני שבתי החולים עמוסים במקרי קורונה, אומרים רופאים ופקידים. בני אדם מתו בכל שנת 2019 בקוצ'אליו, עיירה סמוכה לברשייה עם 8,700 תושבים. במארס השנה לבדו, פעמון הכנסייה הראשית בעיירה צלצל 56 פעמים להודיע על מוות. רק 12 מהמקרים יוחסו לקורונה.

"אנחנו יודעים שהמספר האמיתי גבוה יותר, ואנחנו מתאבלים עליהם ויודעים בדיוק ממה הם מתו", אומר סגן ראש העיר קוצ'אליו. "זו אמת שקשה להשלים איתה".

בעיה אחרת היא שגם מספר נשאי הנגיף גבוה בהרבה. איטליה דיווחה על כ־115 אלף מקרים מאומתים של קורונה, אבל הבדיקות מוגבלות בעיקר לאלו שיש להם תסמינים. נשאים ללא תסמינים רבים לא נבדקים. מומחי בריאות מעריכים שמהספר האמיתי של הנשאים הוא מאות אלפים עד שישה מיליון.

אי הוודאות הזו גם מונעת את חישוב שיעור התמותה המדויק מהמחלה. ההערכות הרשמיות נעות בדרך כלל בין 1% ל־3% מהנשאים.

לשכת הסטטיסטיקה הממשלתית דיווחה ביום רביעי השבוע על זינוק ארצי במניין המתים בשלושת השבועות הראשונים של מארס בהשוואה שנתית - בייחוד בצפון המדינה, היכן שמספר מקרי המוות הוכפל ויותר ביותר ממחצית העיירות והערים שנסקרו.

"אם אתה מבסס את קבלת ההחלטות על הנתונים האלו, אתה צריך להיות זהיר מאד", אמר לוקאס בטכר, חוקר באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, שמריץ מודלים של שיעורי תמותה מקוביד-19.

ברגמו, שבה מתגוררים 150 אלף תושבים, היא העיר שנפגעה הכי הרבה באיטליה. במארס 2019 מתו בעיר 125 תושבים. במארס השנה מתו 553 בני אדם. מהם, 201 מקרים יוחסו רשמית לקורונה. יתר ה-352 הם מעל ומעבר לתמותה הרגילה.

בכל מחוז ברגמו, שמכיל את העיר ועוד 240 עיירות קטנות וכפרים, עם אוכלוסייה כוללת של 1.1 מיליון, 2,060 בני אדם מתו במארס מהנגיף, לפי המניין הרשמי. אבל כ־4,500 יותר תושבים במחוז מתו במארס בהשוואה למארס 2019, לפי סקר חדש של העיתון המקומי וחברת המחקר InTwig שאספה נתונים מ־91 עיירות במחוז.

"מדינות אחרות שיש להן מזל להיות שבועי או שבועיים מאחורינו צריכות לנצל את הזמן הזה ולבנות הגנה", אומר ג'ורג'יו גורי, ראש עיריית ברגמו. הוא מעריך שהנגיף פגע בלא פחות משליש מתושבי העיר. "היינו ראשונים ולא היינו מוכנים. כל מנהיג שמתבונן בנו ולא מגיב בתקיפות יצטרך אחר כך להשיב על הרבה שאלות", הוא אומר.

מצבים דומים היו בכל מחוז לומברדיה, שמהווה 58% ממניין מקרי המוות הרשמי מהקורונה בכל איטליה. בערים ברחבי המחוז, פקידים ורופאים מקומיים אומרים שמקרי המוות שנרשמו במארס גבוהים פי כמה מהממוצע החודשי. במקומות רבים, במארס נרשמה תמותה זהה לזו של שישה חודשים.

מערכות הבריאות במחוז כה עמוסות, שהרופאים לא מטפלים בכל החולים. אלו שמתים מחוץ לבתי החולים לא נבדקים, גם לא אחרי המוות, אומרת אליאונורה קולומבי, רופאת משפחה שמתגוררת ליד ברשייה. "רבים מאלו שמתים ולא נבדקים הם זקנים, אבל אין לך בימים רגילים תמותה כזו בו זמנית. זהו הקורונה", לדבריה.

במרפאה שלה, שלושה חולים שנבדקו ונמצא שהם נשאים, מתו בשבועות האחרונים. עוד 20 בני אדם שמתו עם תסמינים של הנגיף לא נבדקו.

"יש לנו גם בעיה עם קשישים וחולים אחרים כמו חולי סרטן שמתים בבית", אומרת ד"ר קולומבי. "האמבולנס לא יגיע אם אתה בן 94 ויש עוד 50 חולים אחרים שממתינים לו".

20% מרופאי המשפחה נדבקו

בעיה נוספת היא שחמישית מרופאי המשפחה בברגמו נדבקו - ואלו שעדיין עובדים מתקשרים עם החולים רק בטלפון. שירות הבריאות המקומי הגיב לשיעור ההידבקות הגבוה בקרב הרופאים בהקמת צוותים של שלושה־ארבעה רופאים לביקורי בית בציוד מיגון מלא, אבל יש רק שמונה צוותים כאלו בכל ברגמו, וכל צוות יכול לבצע רק שמונה ביקורי בית ביום.

פייטרו פיורי, ראש העיירה קסטליונה מדרום למילאנו, אומר שכמה מקומיים מתו מפני שהם לא הובאו לבית החולים כשהיו במצב טוב יחסית, כי בתי החולים היו עמוסים בחולי קורונה.

בקסטליונה מתו 31 תושבים ב־26 הימים הראשונים של מרץ, מול חמישה מתים בתקופה המקבילה בשנה שעברה. רק שמונה מה-31 הוגדרו רשמית כחולי קורונה, אבל נראה שעוד עשרה מתו כנראה מהמחלה, ומספר דומה ממחלות אחרות שהיו ניתנות לטיפול.

בסגר הקפדני, לא רק הלוויות הפכו לבלתי אפשריות. בקסטליונה לא מודבקות מודעות האבל על לוחות המודעות סביב הכיכר הראשית, במיטב המסורת של העיירות הקטנות. אחרי המודעה הרשמית, התושבים נוהגים להדביק מודעות תנחומים משלהם למשפחת המת.

"יש סימנים שהסגר שהוטל ב־8 במארס ברחבי לומברדיה וכעבור יומיים בכל איטליה מתחיל להשפיע. קצב ההידבקות ירד, ופחות אנשים מגיעים לבתי החולים. מחקר של צוות מומחי מגיפות באמפיריאל קולג' בלונדון העריך שבאמצעים הקפדניים של ריחוק חברת באיטליה מנעו לפחות 38,000 מקרי מוות עד סוף מרץ.

עוד כתבות

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

בעלי אלטשולר שחם גמל מכרו מניות החברה בכ-62 מיליון שקל

ככל הידוע הם מכרו כ-4.8 מיליון מניות החברה בתמורה לכ-62 מיליון שקל, לפי מחיר של 13 שקל למניה ששיקף דיסקאונט של כ-2.5% על מחיר המניה בפתיחת המסחר היום

רוכב על קורקינט חשמלי בתל אביב. / צילום: שלומי יוסף

השגרה חזרה ואיתה נפגעי הקורקינטים: אז למה עיריית ת"א החליטה לוותר דווקא עכשיו על חובת הקסדה

לאחר ירידה במספר הנפגעים במהלך הסגר, בחודש מאי התאונות חזרו - ובגדול ● למרות זאת, עיריית תל אביב דחתה בשלושה חודשים את החובה להצמיד קסדות לקורקינטים השיתופיים הפועלים בעיר ● בחברות טענו לנימוק היגייני בשל משבר הקורונה, בעירייה מציינים סיבה טכנית

אורי הדומי, מנכ"ל מזור / צילום: תמר מצפי

אורי הדומי מצטרף לדירקטוריון זברה מדיקל

חברת זברה מדיקל עוסקת בניתוח של תמונות הדמיה באמצעות בינה מלאכותית

גן שעשועים על מסלול ההמראה של שדה התעופה הישן באילת / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות

ה"תרופה" למכת הקורונה? עיריית אילת מפרסמת מכרז למתחם אטרקציות חדש בשטח שדה התעופה הישן

מדובר בשטח הדרומי של שדה התעופה הישן בעיר ● לאחר הקפאת מכרזי המגורים במתחם בשל הקורונה, מקווים בעירייה שהמכרז יפיח רוח מחודשת בכלכלה המקומית ● להערכת מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, ההפסד הכספי לעיר בחודש אפריל לבדו עומד על כחצי מיליארד שקל

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

לאחר נזיפת בג"ץ: ועדת הקורונה תהיה מורכבת מ-9 נשים ו-4 גברים

בג"ץ מתח ביקורת על חוסר הייצוג לנשים בוועדת הקורונה הקודמת, וקבע כי אין לקבל מצב של היעדר ייצוג שכזה, גם אם מדובר בשעות משבר קשה ● הוועדה החדשה להיערכות לקראת הגל השני של הקורונה, אם יגיע, תובל על ידי ד״ר ניצה קסיר

קריפטו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הביטקוין שכח ממשבר הקורונה: עלה בעוד 10% בחודש מאי

שוק המטבעות הדיגיטליים הגיע בסוף מאי לשווי כולל של 268 מיליארד דולר, לאחד עלייה חודשית של 9.4% ● ביטקוין שמר על הדומיננטיות בשוק גם לאחר חציית תגמול הבלוק לכורים ● טלגרם נאלצה להיפרד מפרויקט הבלוקצ'יין שלה

קרנות ההייטק יכולות לגוון את תיק ההשקעות / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד תעמוד תעשיית ניהול תיקי ההשקעות במבחן הקורונה?

בשנים האחרונות נבלמה הצמיחה של תעשיית ניהול התיקים, שבסוף 2019 ניהלה נכסי ציבור בהיקף של כ-295 מיליארד שקל ● יוזמות של רשות ני"ע עשויות לחולל תפנית במגמה

מוצרי שטראוס/ צילום: תמר מצפי

שטראוס תציע מבצעים מאחורי הגב של הקמעונאי

ל"גלובס" נודע כי חברת המזון השנייה בגודלה בישראל מציעה לצרכנים לצלם את הקבלות בסופרמרקט ולתרגם אותן לקופונים ברשתות מזון • מדובר ביצרנית המזון הראשונה שמציעה לתת "כסף" לצרכנים בתמורה למידע על הקניות שלהם, ובהמשך תוכל להציע גם מבצעים והנחות ללא תלות בקמעונאי

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

מתווה החזרה בפלאפון: כל העובדים יחזרו מחל"ת ויקבלו מענק חד פעמי

בתמורה הוסכם על ביטול הנופש השנתי שתוכנן בחו"ל ותקציב הרווחה יקטן באופן חד פעמי ● פלאפון תקצה סכום של מיליון שקל שיחולק בין העובדים כמענק

מטוסי חברת לופטהנזה מושבתים בשדה תעופה בגרמניה / צילום: תמר מצפי

גרמניה תעניק 10 מיליארד דולר לופטהנזה. זה מה שתיתן בתמורה

במסגרת המתווה, חברת התעופה הגרמנית תוותר על סלוטים (חלונות המראה ונחיתה) שיש לה בכמה נמלי תעופה ● בנוסף, ממשלת גרמניה תקבל 20% ממניות החברה שיוכלו לגדול ל-25% ושני מושבים בדירקטוריון ● מתווה הסיוע טרם עבר את אישור הרגולטורים ובעלי המניות בחברה

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

גילה גמליאל בולמת את תוכנית המשרפות של קודמה בתפקיד

ל"גלובס" נודע כי חודש לאחר שאושרה הקמתן, השרה להגנת הסביבה החליטה להקפיא את יישום התוכנית להקמת משריפות פסולת, לצורך בחינה מחודשת של מדיניות הפסולת בישראל ● התוכנית השנויה במחלוקת, עוררה התנגדויות בקרב ראשי ערים, פעילים סביבתיים ומומחי סביבה

ילדים רצים בקיבוץ / צילום: אייל מרגולין

אחרי חודשיים בבידוד מחפשים קהילה? הקורונה הובילה לעלייה בהתעניינות בבתים בקיבוצים וכפרים

אחרי שהציבור בישראל גילה שאפשר לעבוד מהבית, ושמשפחה עלולה להיתקע לשבועות בין ארבעה קירות, ביישובים הקהילתיים בצפון ובדרום מדווחים על עלייה בפניות אליהם: "אין ספק שמי שחשב ממילא על מעבר לצפון, הקורונה מבחינתו היא טריגר"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% ● מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

משה פרי / איור: גיל ג'יבלי

משה פרי מנכ"ל סאני הודיע על כוונתו לסיים את תפקידו

לאחר 3.5 שנים כמנכ"ל פרי יפרוש ב-1 בספטמבר ● החברה תפעל לאיתור מחליף

אילת מלמעלה  / צילום: רוני בלחסן

גלגל הצלה לענף התיירות והמלונאות: יקבלו סיוע של 300 מיליון שקל

כך לפי הודעת משרד האוצר ומשרד התיירות, בניסיון להציל את אחד הענפים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מאז פרוץ המגפה

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

המיליונרים החדשים של טדי שגיא: מנהלי KAPE מימשו מחצית מהאופציות תמורת כ-60 מיליון שקל

זאת לאחר שהגדילו את שווי החברה מ-40 מיליון דולר לכ-400 מיליון דולר בארבע שנים שקל ● שגיא, שהינו בעל השליטה, הגדיל את חלקו בחברה

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"תיאוריות הקונספירציה מגיעות למקומות הזויים": רה"מ הודף את הטענות נגד "חוק הקורונה"

נתניהו: "אנחנו דיברנו על טבעת, צמיד. עם מובילאיי, קטן כזה. למדידת מרחק. משהו שהוא לגמרי וולנטרי. לא תהיה שום שתילה של חיישן באף אחד" ● עוד הבהיר רה"מ כי לא תהיה חקיקה שתאפשר למשטרה לפרוץ לתוך בתי אזרחים ● גנץ: אנחנו נגן על שלטון החוק

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, מול מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק / צילום: רויטרס

הגרזן מעל ראשן: למה הרשתות החברתיות לא יעשו כלום כדי להשתנות?

קריצה לפוליטיקאים, התעלמות מבעיות וחשש מפני שינוי חקיקה שיפגע בהכנסות שלהן: כל הסיבות לכך שהרשתות החברתיות נמנעות משינוי באלגוריתמים שלהן

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

בתעשיית השבבים רוצים עשרות מיליארדי דולרים מהממשל האמריקאי

בהתאחדות תעשיית המוליכים-למחצה גיבשו הצעות לשימור היתרון הטכנולוגי של ארה"ב

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

גליקמן, אדלר ומקאן עלו לשלב הבא במכרז שירותי בריאות כללית

משרדי הפרסום יציגו בקרוב מצגות קריאטיב להנהלת הקופה ● היקף הפרסום של כללית עומד על למעלה מ-10 מיליון שקל בשנה