גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קיזוז הפסדים ושבח מקרקעין בעקבות המגפה

עסקים שמוצאים את עצמם עם הפסדים בעקבות הקורונה יוכלו להקטין את חבות המס בעזרת קיזוז הפסד עסקי או הפסד הון

עסקאות נדל"ן / צילום: שאטרסטוק
עסקאות נדל"ן / צילום: שאטרסטוק

עם התפשטות מגפת הקורונה מצאו עצמם עסקים רבים עם הפסד עסקי שוטף. בעלי נדל"ן המוחזק להשכרה גם הם סופגים הפסדים בהיעדר שכירות, וכן כנראה שערך נכסיהם יורד מדי יום. אם יימשך המשבר אנו צפויים לחזות בסגירת עסקים, מימוש נכסי נדל"ן של חברות, עסקים, משקיעים הוניים וכן של משקי הבית, בין באופן יזום או בכינוס נכסים.

על ציבור הנישומים לתת את הדעת בימים אלה לאפשרות להקטין את חבות המס במכירת נכסי נדל"ן, בין אם נמכרו בשנת המס, קרי 2020, לפני פרוץ המשבר, ובין אם יימכרו לאחר מכן, וזאת תוך שימת דגש על האפשרות לקיזוז הפסד עסקי או הפסד הון.

כללי קיזוז הפסדים מפורטים בפקודת מס הכנסה בסעיפים 29-28 ובסעיף 92. סעיפים 29-28 מתייחסים לקיזוז הפסדים פרותיים - הפסדים הנובעים מפעילות ייצור ההכנסה של העסק, ואילו סעיף 92 מתייחס לקיזוז הפסדי הון - הפסדים הנובעים מפעילות השקעה.

סעיפים אלו עברו כמה תמורות ושינויים, בעיקר בתיקונים 132 ו-147 לפקודת מס הכנסה. כללי הקיזוז המופיעים בפקודה מורכבים ביותר, בעיקר בשל העובדה שהם מתירים קיזוז באופן שונה לסוגים שונים של הפסדים, כגון הפסדים פירותיים והוניים, הפסדים שוטפים ומועברים, הפסדים בישראל ובחו"ל, הפסדים מהשכרת נכס נדל"ן ועוד.

נזכיר גם כי חוק מיסוי מקרקעין קובע כי יראו את מס השבח כמקדמה על חשבון מס הכנסה, אלא אם המציא המוכר אישור מפקיד השומה שלפיו יש להפחית מסכום השבח סכום כלשהו, לרבות בשל קיזוז הפסדים (סעיף 48ב(א)(1) לחוק מיסוי מקרקעין. משמעות הדבר היא שניתן לערוך את הקיזוז כבר בשלב שומת מס השבח.

למי שמכר נכס מקרקעין השנה וחויב במס שבח כדאי לבחון אפשרות לקבלת החזר של מס השבח בסוף השנה, עת יגיש את הדוח השנתי, שם יוכל לבקש את המס ששולם לאחר קיזוז ההפסד. זה נכון בין אם מדובר בנכס שהיה בעסק ובין שמדובר בנכס נדל"ן שאותו החזיק באופן פרטי. יש לבחון גם אפשרות לתיקון שומת מס שבח שנבע בה רווח השנה, ולבקש לתקנה לפי סעיף 85 לחוק מיסוי מקרקעין, ולקזז הפסד אם לנישום התהווה כזה במהלך השנה (למשל הפסד הון אם החליט כעת למכור נכס נדל"ן כעת).

מי שטרם מכר, או מי שצופה מימוש נכס שמהווה בטוחה לבנק, או מי שערב לעסק וצופה חדלות פירעון ומחיקת החוב - אזי, רצוי להיערך מבעוד מועד, בכדי לבחון אפשרות לניצול הפסד הון, שייתכן שיש בו להמתיק את הגלולה המרה, גם אם במעט.

מי שימכור נכס נדל"ן בהפסד לא רק שלא ישלם מס שבח אלא אף יוכל לקזז הפסד זה מול רווחים אחרים שנבעו לו (ולא רק שבח מקרקעין). באמצעות קיזוז הפסדים ניתן לחסוך מס. כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר מומלץ לקבל ייעוץ מקיף ויסודי שיביא בחשבון את כל הרווחים וההפסדים שהיו לנישום בשנות המס בעבר ובשנת המס הנוכחית. 

הכותב עורך דין ממשרד ברון ושות', מומחה בתחום מיסוי מקרקעין

עוד כתבות

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מתחזקות העליות באירופה; הנפט עולה, הזהב יורד

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.3% לרמה של 35.25 דולר לחבית

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: כיצד הקמפיינים של הבנקים במשבר השפיעו על תדמיתם?

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

קרן נוי רוכשת מקבוצת דלק את תמלוגי העל של כריש ותנין

קבוצת דלק מכרה את זכויותיה לתמלוגי על ממאגרי הגז כריש ותנין לקרן נוי ב-318 מיליון שקל ● לקבוצת דלק חובות של כ-6 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה וחובות של כ-1.7 מיליארד שקל לבנקים

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135