גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההלוואה שהסתבכה: לאן נעלמו 25 מיליון שקל שהלוותה טריא לחברה שקרסה?

חברת ההשקעות החברתיות העניקה הלוואה לקבוצת דלהום, שנכנסה לחדלות פירעון בחודש שעבר עם חובות המוערכים בכ–137 מיליון שקל לשורת גופים פיננסיים • אלא שההלוואה הגיעה לבעל השליטה בדלהום, ולא ברור שהיא אכן שימשה למטרה שלשמה ניתנה

אייל אלחיאני, מייסד טריא / צילום: איל יצהר, גלובס
אייל אלחיאני, מייסד טריא / צילום: איל יצהר, גלובס

ההלוואה שהסתבכה: לאן נעלמו 25 מיליון השקלים שאותם הייתה אמורה להלוות חברת ההשקעות החברתיות טריא לבחרה בקבוצת "דלהום זגגות ושירותי רכב שקרסה"? ומדוע הכספים הועברו ישירות לבעל השליטה בדלהום במקום לחברה עצמה? אלו הן השאלות הלא-פשוטות שעולות במסגרת הליכי חדלות הפירעון שמתנהלים בעניינה של דלהום בבית המשפט.

חברת "דלהום", הפועלת בתחום זגגות הרכב, שירותי דרכים ושיווק אוטובוסים כבר 30 שנה, נכנסה בחודש שעבר להליך חדלות פירעון, לאחר שצברה חובות המוערכים בכ-137 מיליון שקל. שורה ארוכה של גופים הגישו תביעות חוב בתקווה להציל משהו מהכספים שהלוו לחברה: בנק הפועלים, בנק לאומי, הבנק הבינלאומי, גמא, כולמוביל, צים, ועוד. חלקם גם העלו טענות קשות נגד בעל השליטה של החברה, לפיהן הוא הציג להם מצגי-שווא עליהם התסמכו במתן ההלוואה. 

בין יתר הנושים שטענו כי נשייתם מובטחת, התייצבה גם חברת ההשקעות החברתיות טריא המנהלת הלוואות עבור הציבור בשווי של כ-3.2 מיליארד שקל. לטענת טריא, היא הלוותה 25 מיליון שקל לדלהום, וכדי להבטיח את החזר ההלוואה שיעבדה דלהום לטובת טריא 55 אוטובוסים חדשים שלטובת רכישתם ניתנה ההלוואה.

כיום, כפי שנפרט בהמשך, כבר ברור כי בפועל התנהלו הדברים באופן שונה לחלוטין. לא רק שההלוואה שהעניקה טריא ניתנה בכלל לבעל השליטה בדלהום, גם לא ברור שהיא אכן הגיעה ליעדה בדלהום או שימשה למטרה שלשמה ניתנה. בנוסף, נראה כי הבטוחה שכביכול קיבלה טריא עבור ההלוואה רחוקה מלהיות בטוחה ממשית וודאית.

מצגים כוזבים

תחילתו של הסיפור בחודש שעבר, אז הוציאה שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, עידית וינברג-נוטוביץ, צו להקפאת הליכים לדלהום, ומינתה כנאמנים לחברה את עו"ד אוהד הראל ממשרד נשיץ-ברנדס-אמיר ורו"ח בעז ברזילי. מיד לאחר מכן, ביקשה טריא מהשופטת וינברג-נוטוביץ כי תורה לנאמנים לאכוף את הסכם הלוואה שנכרת בינה לבין דלהום. מכיוון שברור שדלהום לא תשיב את כספי ההלוואה, טענה טריא כי יש להעביר לחזקתה את האוטובוסים שבכלל נמצאים כעת במפעלה של החברה הטורקית ממנה רכשה דלהום את האוטובוסים (חברת "טמזה"). 

עו"ד בעז ברזילי / צילום: יח"צ

כבר בבקשה שהגישה טריא לבית המשפט, טענה חברת ההלוואות החברתיות כי היא הסתמכה על מצגים כוזבים מצידה של דלהום, כפי שכאמור טענו גם נושים נוספים של החברה. כך, טענה טריא, שהיא גילתה כי בישראל נמצאים רק חמישה אוטובוסים מתוך 55 ששועבדו לכאורה לטובתה. עוד חשפה טריא כי דלהום הזמינה מהחברה הטורקית 53 אוטובוסים, בתמורה למקדמות של 770 אלף אירו בלבד.

ואם לא די בכך, גילתה טריא כי רק לגבי 13 אוטובוסים קיימת התאמה בין מספרי השלדה שנכתבו בכתב הערבות שצורף להסכם הלוואה כבטוחה לטריא, לבין מספרי השלדה של האוטובוסים הנמצאים בחצר המפעל הטורקי.

לטענת טריא, הדבר נעשה במזיד על-ידי דלהום, שהפנתה למספרי שלדות עוד בטרם ייצורן על-מנת למשוך את כספי ההלוואה. אולם לדבריה, הדבר לא אמור לשנות כהוא זה מנשייתה המובטחת, שכן ידוע כי דלהום אכן חתמה על חוזה לרכישת 55 אוטובוסים מהחברה הטורקית. 

עו"ד אוהד הראל / צילום: יח"צ

הלוואה לבעל השליטה

לאחרונה הגישו הנאמנים את תגובתם לבקשת טריא, וחשפו תמונה מעוררת תהיות באשר להתנהלותן של דלהום וטריא סביב עסקת ההלוואה.

כך, מה שהוצג על-ידי טריא כמעשה מרמה שאליו נפלה קורבן, הולך ומתברר בעקבות חקירת הנאמנים ותגובתם לבית המשפט כעסקת הלוואה שנתפרה, לפי הטענה, בתפרים גסים מידי, ושמעלה תהיות אם בטריא דאגו מספיק לאינטרסים של מי שכספם שימש לטובת ההלוואה.

פרט ראשון שמעורר תהיה הוא הגורם שקיבל בפועל את 25 מיליון השקלים. על העובדה כי הסכם ההלוואה לדלהום נעשה באמצעות בעל השליטה שלה, חמדאן פדילה, מסכימים גם טריא וגם הנאמנים. בטריא הסבירו כי בשל מגבלות רגולטוריות, הם לא יכולים להעניק הלוואה של למעלה ממיליון שקל לחברה בע"מ. במילים אחרות, הרישיון של טריא מרשות שוק ההון מגביל אותה מלהעניק הלוואה בסדר גודל שהעניקה, ולכן היא העבירה את הכספים ישירות לבעל השליטה.

אלא שכאן גם טמונה הבעיה המרכזית של טריא מבחינה משפטית. לטענתם הפשוטה של הנאמנים, די בכך שההלוואה לא ניתנה לחברה עצמה, כדי לאיין את מעמדה המשפטי של טריא כנושה של דלהום. זאת ועוד, בעקבות הוראה בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי הקובעת כי ערבות שניתנה בתקופה שבה כבר הייתה החברה חדלת -פירעון - מבלי שהתקבל בעבורה כסף בחברה - היא ערבות בטלה, כלל לא בטוח כי קיים תוקף לערבות זו. ערבות זו, טוענת טריא מנגד, משמעותה כי גם דלהום היא צד להסכם ההלוואה, חרף העובדה כי הכסף הועבר לבעל השליטה.

ביחס לשאלה אם אכן עברו הכספים מפדילה לדלהום, השיבו הנאמנים בתגובתם כי הם טרם בדקו זאת. גורמים המקורבים לחברה שעימם שוחח "גלובס", מסרו כי הם מניחים שכספי ההלוואה שימשו את בעל השליטה, בין היתר, כדי לכסות גרעון תפעולי של חברות בקבוצת דלהום.

אוטבוסים לא קיימים

ואם לא די בכך, הרי שלשיטת הנאמנים ברור שהאוטובוסים לא נרכשו מכספי ההלוואה. כך, פרט נוסף שעולה מתגובתם ביחס לסכום שהועבר ליצרנית האוטובוסים הטורקית, מגלה כי 770 אלף היורו שהעבירה דלהום ליצרנית הטורקית בתמורה ל"שחרורם" של שני אוטובוסים ארצה, מומנו כולם שלא על-ידי כספי טריא אלא באמצעות צד שלישי (חברת "סנס שוקי הון").

"הנאמנים סבורים כי לא עלה בידי טריא להוכיח כי היא בבחינת נושה מובטחת בדלהום ב-25 מיליון שקל, ולמעשה ייתכן שמצב הדברים מלמד כי אין לראות בה נושה כלל", כתבו הנאמנים בתגובתם. "גם טריא מבינה היטב את הקושי הניכר בדבר טענת הנשייה המובטחת, מצב דברים שבו ידוע לה היטב כי כספי ההלוואה לא התקבלו בידי דלהום או בידי החברה הטורקית, וכי בידיה שעבודים על עשרות מספרי שילדה או אוטובוסים לא קיימים", הוסיפו.

נזכיר כי בניגוד לגופים פיננסיים אחרים המעניקים אשראי לעסקים, טריא, שיוסדה ומנוהלת על-ידי איש העסקים והיזם אייל אלחיאני, מנהלת הלוואות בכ-3.2 מיליארד שקל, בעודה משמשת רק בתור גורם מתווך בין המלווים ללווים. מכאן שהחשיפה של 25 מיליון השקלים שהועברו לחשבונו של חמדאן פדילה רובצת באופן ישיר על מי שעשו שימוש בטריא כדי להשקיע את כספם. עם זאת, טריא הסבירה ללקוחותיה בעבר כי החשיפה הגדולה ביותר שיכולה להיגרם למי מהם בעקבות מתן ההלוואה האמורה מסתכמת ב-0.5% מתיק המניות בלבד, כך שהנזק, לשיטתה, בין כה לא צפוי להיות משמעותי.

בתוך כך, בחודש שעבר אישרה השופטת וינברג-נוטוביץ את בקשת הנאמנים הראל וברזילי להמשיך ולהפעיל את קבוצת חברות דלהום כעסק חי, חרף בקשותיהם של נושים שונים, כגון טריא, להורות על פירוק החברה.

"ההלוואה ניתנה תוך הקפדה על סטנדרטים מקצועיים גבוהים"

מטריא נמסר בתגובה: "טריא שוללת בתוקף את הנטען, ומדגישה כי עניין זה עומד לבירור בבית המשפט המחוזי בלוד ביוזמתה למיצוי הליכים כנגד החברה וכנגד בעליה במסגרת בקשתה למימוש איגרות החוב שנחתמו לטובתה. טריא הגישה תשובת מפורטת כדי לסתור את כל הטענות אחת לאחת ולהניח את דעתו של בית המשפט.

"פרופסור דוד האן, כונס הנכסים הרשמי לשעבר אשר עמד מקרוב על עמדותיה המשפטיות של טריא מצא כי מתיישבות לחלוטין עם עמדותיו, ותואמות את המסגרת הנורמטיבית באופן ברור. טריא סבורה כי טענותיה יתקבלו במלואן.

"בניגוד לנטען, הכול נעשה באופן תקין וראוי, כספי המימון הועברו באמצעות בעל השליטה לתאגיד, כך נקבע באופן מפורש בדוח הנאמן הזמני עו"ד חנן חדד, שמונה בתיק חדלות הפירעון של בעל השליטה. כל גרסה אחרת אינה מתכתבת עם המציאות.

"בניגוד לנטען,טריא אכן וידאה כי הכסף ישמש לרכישת האוטובוסים, עמדה על המצאת נתונים מלאים אשר נדרשים לשם כך, ופעלה לרישום מלוא השעבודים כדין. בניגוד לנטען, זוהו על-ידי טריא עשרות שלדות התואמות את רישומיה. כמו כן, זוהו על-ידה עשרות האוטובוסים אשר יועדו ליבוא ארצה, וכעת נבחן השלמת תהליך היבוא לטובת פירעון חובה של החברה.

"בניגוד לנטען, ההלוואה ניתנה תוך הקפדה על סטנדרטים מקצועיים גבוהים כשהאינטרס היחיד של טריא הוא שמירה על כספי המשקיעים, אין שחר לטענה כי כתבי הערבות המצויים בידי טריא חסרי תוקף. זו נשענת על בטחונות מצד החברה, כנגד תמורה מלאה ולפיכך המדובר בטענה עובדתית ומשפטית מוטעית ומטעה.

"טריא תמשיך ותעמוד על זכויותיה בבית המשפט המחוזי, ותנצל הזדמנות זו להוכיח לציבור לקוחותיה כי זו נחושה לשרת את ענייניו גם מול בעלי אינטרסים זרים ומול לווים פרטניים ויוצאי דופן, אשר מצאו לנכון לאתגרה בהנחת מצגי-שווא לפתחה.

"טריא תבהיר כי מדובר בחשיפה מקסימלית בשיעור של 0.5% למלווה בטריא (מקסימום חודש ריבית אחד!), טריא מדגישה כי הלוואה זו היא הלוואה יוצאת דופן נוכח הנחת מצגי-שווא לפתחה. לטריא תיק האשראי החזק ביותר במשק בעת הזאת כאשר זה מגובה בבטוחות נדל"ן, משכנתא בדרגה ראשונה ויחידה בשיעור הגבוה מ 85%.

נאמני דלהום, עו"ד אוהד הראל ורו"ח בעז ברזילי, מסרו: "עמדת הנאמנים לבקשת טריא מצויה בפני בית המשפט, והנאמנים פועלים על-פי הוראותיו".

מבא-כוחו של חמדאן פדילה, עו"ד חובב ביטון, לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

שוב מפר הוראות קורונה: ח"כ ניר ברקת השתתף במסיבה בתל אביב

החוגגים במקום לא הקפידו על כללי הקורונה, עם הגבלת אירועים ל-50 איש, שמירת מרחק של 2 מטר, וענידת מסיכות על הפנים ● מטעמו של ברקת נמסר: ח"כ ברקת הגיע להשתתף באירוע בר מצווה משפחתי אליו הוזמן כאורח, שהתקיים בבית פרטי, ושסבר שיתקיים על פי ההנחיות

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

אחרי ההסלמה: הפסקת אש בין הנהלת רשת לעובדי חדשות 13

הצדדים יכנסו למו"מ מזורז: שכר העובדים לא ינוכה והם מצידם ימנעו מצעדים ארגוניים

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

טבע: תרמנו תרופות בהיקף של 246 מיליון דולר ב-2019

לפי נתוני טבע, התרופות הגנריות שלה היו אחראיות לחיסכון בהיקף כולל של 54.6 מיליארד דולר ב-18 מדינות בשנה שעברה ● בסוף 2019 עמדה מצבת כוח האדם של טבע על 39,288 עובדים, ירידה של 4.6% לעומת 2018 ושל 28% לעומת 2016

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

כפי שנחשף בגלובס: סטרטסיס מפטרת 10% מכוח האדם

המנכ"ל יואב זייף: "ההפחתה במספר העובדים היא צעד הכרחי בתהליך האסטרטגי שלנו, במטרה למצב טוב יותר את החברה לקראת צמיחה רווחית ובת קיימא" ● נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה חיובית בתל אביב; הדולר ירד מתחת ל-3.5 שקלים

מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, מדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ומדד ת"א 90 הוסיף 0.1% ● ה-FDA אישר לאופקו הלת' להתחיל בניסוי בריאלדי לטיפול בקורונה ● הראל פיננסים: "התנודתיות הגדולה של נכסים שונים המשפיעים על תיק ההשקעות מחדדת את ההמלצה שלנו על פיזור בין האפיקים"

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

"לצלוח את התקופה": עיריית ת"א מקימה מרכז גישור לשוכרי הדירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

עובדי חדשות 13: רשת משלבת תכנים מסחריים בחדשות בניגוד לחוק

ל"גלובס" נודע כי ועד העובדים וארגון העיתונאים התריעו בפני מנכ"ל הרשות השנייה כי רשת עוברת על החוק ומקדמת תוכניות כמו האח הגדול, הישרדות וגידי ואהרוני במסגרת שידורי החדשות ● גורמים בהנהלת רשת: "אם חלילה רשת תקרוס, ועד העובדים יישא באחריות מוסרית למעשיו המופקרים"

טיילת ת"א. ענף ההשכרה לטווח קצר מנסה להרים את הראש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה תעדיפו ביום שאחרי, מלון או דירה? בתעשיית ההשכרות רוצים לדעת

במכתב ששלח בחודש שעבר מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי לעובדי החברה הוא הגדיר את המשבר כ"אחד האיומים ביותר בימי חיינו" ● כעת, מגבשים בענף תוכניות קדימה תוך הסתמכות על יתרון המחיר והגמישות לביטולים, ועל הקהל המרכזי שלו - צעירים שאינם בקבוצת סיכון

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

טראמפ מחזיק תנ"ך מחוץ לכנסיית הקדוש ג'ון / צילום: Patrick Semansky, AP

טראמפ: "אפעיל את הצבא אם ראשי המדינות לא ירגיעו את המפגינים"

כדי לאפשר לכוחות הצבא לפעול בתוך ארה"ב, טראמפ יצטרך להפעיל חוק בן 213 שנה ● הפעם האחרונה שנעשה שימוש בחוק זה הייתה במהומות רודני קינג ב-1992

קנינג פוק, מנכ"ל האצ'יסון / צילום: איל יצהר, גלובס

הערכות: האצ'יסון תמכור את מניות פרטנר עם התאוששות השוק

החברה הפנימה שבעקבות ביקור שר ההגנה האמריקאי פומפיאו בישראל לפני שבועיים הסיכוי לקבל היתר שליטה אפסי והיא צריכה להיערך למכירת המניות

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

סטרטסיס מפטרת עשרות עובדים בישראל לאחר החלפת המנכ"ל

נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים ● בפברואר, זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה, נכנס לתפקיד המנכ"ל יואב זייף ● מניית יצרנית מדפסות התלת ממד ירדה ב-87% מהשיא ב-2014

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

אאודי A8.  לא רק לנתניהו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ממשלת הניתוק: לשכות במיליוני שקלים לשרים, שני רכבי אאודי A8 לבני גנץ

משבר כלכלי חמור? לא בממשלת ישראל ● משרד האוצר נאלץ להפנות שרים חדשים למשרד ראש הממשלה לאחר שהתקשה לטפל בשלל הבקשות שהופנו אליו ● גנץ דורש כלי רכב זהים לאלה שמקבל נתניהו, על אף שעלותם עומדת על מיליוני שקלים

משמאל: ד''ר מורי בלומנפלד, ד''ר מוריס לסטר, דויד סוקוליק / צילום: OurCrowd

Ourcrowd מקימה "קרן השקעה במגפות": רוצה לגייס 100 מיליון דולר

כמחצית מהקרן תשמש להשקעה בחברות בתחומים רפואיים וכמחצית בתחומים הנהנים מן המגפה באופן עקיף ● ג'ון מדבד, מייסד OurCrowd: "המודל שלנו הוא להיות רלוונטיים. המשבר יצר הזדמנויות פיננסיות"

חיים ליבוביץ', מנכ"ל בריינסטורם / צילום: יח"צ

מעבר מפתיע בעולם הביוטק: מביוג'ן להנהלת בריינסטורם סל

סטייסי ר. לינדבורג, עד לאחרונה בכירה מחברת הביוטק האמריקאית ביוג'ן, מונתה לסגנית נשיא בכירה וראש תחום המחקר הקליני בבריינסטורם סל