גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראלי ענק בוול סטריט: הדאו ג'ונס זינק ב-7.7%, מדד הנאסד"ק זינק ב-7.3%

בבית הלבן מדברים על פוטנציאל להתייצבות בהתפשטות המגפה; האטה בספרד, באיטליה ובגרמניה ● נדחתה הפגישה בין מדינות אופ"ק לבעלות בריתן, הנפט איבד גובה ● הזהב זינק ב-3% ● מניית בואינג המריאה בכ-19%

בורסות אירופה / צילום: Associated Press
בורסות אירופה / צילום: Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

החברות שכן מרוויחות ממשבר הקורונה, והאם הצניחה במחיר הנפט קורצת להשקעה? 

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו הערב (ב') בעליות חדות שהתגברו בשעה האחרונה למסחר, וזאת על רקע ההאטה בקצב ההדבקה בקורונה.

מדד דאו ג'ונס הוסיף 1,600 נקודות לערכו, זינוק של 7.7%. מדד הנאסד"ק זינק ב-7.3%, ומדד S&P 500 קפץ ב-6.7%. מניית בואינג המריאה בכ-19%, אמריקן אקספרס ומניית ויזה זינקו בכ-11% כל אחת.

באיטליה, בפעם הראשונה נרשמה אתמול ירידה במספר המאושפזים החדשים בבתי החולים הסובלים מהמחלה, ומספר המאושפזים בטיפול נמרץ ירד בעקביות בשלושת הימים האחרונים. 

בספרד, אחרי שבוע שבו מספר הקורבנות לא ירד מ-800, נרשמו בימים האחרונים מספרים נמוכים יותר. בגרמניה, חצה מספר המקרים את קו ה-100 אלף, אולם מספר הקורבנות נשאר נמוך ועומד על 1,500 בלבד.

בארה"ב מספר המתים חצה את ה-10,000 בני אדם.

הפד הודיע הערב כי יתחיל לרכוש הלוואות לעסקים הקטנים שבבעלות הבנקים. פרטי התוכנית המלאים ימסרו בהמשך השבוע.

22:15

מתחזקות העליות בוול סטריט על רקע ההאטה בקצב ההדבקה בנגיף הקורונה וירידה בקצב התמותה באיטליה. המדדים המובילים מזנקים ביותר מ-6%.

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הועבר הערב לטיפול נמרץ, כך דיווח ה-"BBC" הבריטי. ג'ונסון אושפז אתמול בבית חולים הסמוך לפרלמנט וקיבל טיפול חמצן לאחר שהתקשה לנשום, לאחר עשרה ימים של מחלת הקורונה אותם העביר בבידוד ב"דאונינג 10". הערב ככל הנראה הידרדר מצבו והוא הועבר לטיפול נמרץ. מי שאמור להחליף אותו בתפקיד הוא שר החוץ, דומיניק ראב. היום בצהריים עוד צייץ ג'ונסון ממיטת האשפוז שלו, ואמר כי הוא מנהל את המאבק בהתפשטות הקורונה בבריטניה.

21:00

עליות חדות בוול סטריט על רקע ההאטה בקצב ההדבקה בנגיף הקורונה. המדדים המובילים מזנקים בכ-5.7%, מדד הפחד (VIX) צונח ב-4.7%.

החוזים העתידיים על הזהב זינקו בכ-3% לרמה של 1,695 דולר לאונקייה.

סעודיה רכשה 43.5 מיליון ממניות קארניבל ובכך הפכה לבעלת המניות השלישית בגודלה במניות חברת הקרוזים עם החזקה של 8.3%. המניה מגיבה בעליות של כ-15% בוול סטריט. 

20:00

מנייתה של חברת התעופה אמריקן איירליינס  סופגת הורדת המלצה כפולה מצד גי'.פי מורגן מ'משקל יתר' ח'משקל חסר', וזאת בצל הפגיעה משיתוק התעופה העולמי נוכח משבר הקורונה.

מנייתה של זום וידאו (סימול: ZM) צונחת ביותר מ-6% על רקע הורדת המלצה מצד UBS. בנק ההשקעות הוריד המלצה למניה מ'ניטרלי' ל'ביצועי חסר', אך העלה את מחיר היעד מ-95 דולר ל-105 דולר.

טבע  מזנקת בהמשך להעלאת המלצה מצד בנק ההשקעות UBS ל'קנייה'.

18:34

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות חדות, בדומה לסנטימנט החיובי שנרשם כעת בוול סטריט, שם המדדים מזנקים בקרוב ל-5%.

האופטימיות בשווקים מיוחסת להאטה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בעולם, כאשר באיטליה דווח על מספר המתים היומי הנמוך מזה שלושה שבועות; בגרמניה נרשמה האטה במספר הנדבקים זה היום השלישי ברציפות; בספרד מספר הנדבקים והמתים ירד זה היום השלישי ברציפות, ולפי שעה, מספר מקרי הקורונה בעולם עלה ל-1.29 מיליון איש מהם 70,590 מתים.

מדד הדאקס הגרמני קפץ ב-5.7%, מדד הקאק הצרפתי עלה ב-4.8%, והפוטסי הבריטי זינק ב-3.1%. הבורסה במדריד קפצה ב-4.3%, מילאנו ב-3.9% ומדד יורוסטוקס 50 זינק ב-4.9%.

דויטשה בנק צופה התכווצות של 6.5% בקצב הצמיחה של בריטניה ב-2020, ואפשרות "למיתון הגדול ביותר מזה כעשור". לרבעון השני של השנה הבנק צופה התכווצות של 13% בשיעור הצמיחה של הכלכלה בבריטניה לעומת התקופה המקבילה ב-2019.

מנייתה של חברת התרופות טבע  הישראלית מזנקת בכ-5.5% בוול סטריט, וזאת בהמשך להעלאת המלצה מצד בנק ההשקעות UBS ל'קנייה'. מוקדם יותר המניה זינקה ביותר מ-9%.

18:00

בורסות וול סטריט נסחרות בעליות חדות על רקע הירידה בקצב ההדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב ובאיטליה. המדדים המובילים מזנקים בכ-5% ומדד הפחד מאבד כ-3%. 

מחיר הנפט נופל בכ-5% ונסחר סביב 27 דולרים. 

יו"ר הפד לשעבר ג'נט יילן אמרה היום כי מבחינת החוק הפד אינו רשאי לרכוש מניות ואין לו צורך בכך בשעה זו. עוד אמרה יילן כי על הקונגרס לשקול מחדש את הכוח שניתן לפד. "זה יהיה שינוי מהותי לאפשר לפד לרכוש מניות", אמרה יילן בראיון ל-CNBC. "כרגע נחוצה התערבות של הפד דווקא בשוק האשראי יותר מאשר בשוק המניות. אך לטווח הארוך זה לא יהיה דבר רע אם הקונגרס ישקול מחדש את הסכמתו לאפשר לבנק המרכזי יותר חופש פעולה".

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח תוך עליות חדות במדדי המניות, על רקע אופטימיות יחסית בנוגע להאטת ההתפשטות של וירוס הקורונה בארה"ב ובאיטליה. מדד דאו ג'ונס מזנק ב-4.9%, הנאסד"ק קופץ ב-4.5% ומדד S&P 500 מנתר ב-4.8%.

בנק ההשקעות UBS העלה המלצה למניית טבע ל'קנייה'.

מחיר הזהב מזנק היום ועולה ב-1.5% לרמה של 1,670 דולר לאונקיה. הנפט מאבד 3.5% ונסחר סביב 27 דולרים לחבית.

מניות בואינג  וטסלה בולטות בעליות חדות. 

חברת הטכנולוגיה סיליקום  פרסמה היום אזהרה, לפיה הכנסות הרבעון הראשון יסתכמו ב-21-22 מיליון דולר, כ-15% פחות מההערכות המוקדמות, בשל השפעות מגפת הקורונה.

14:50

נמשכות העליות החדות בבורסות אירופה. המשקיעים שואבים עידוד מנתונים המראים על האטה בקצב עליית מספר החולים ומקרי המוות כתוצאה מווירוס הקורונה.

הנפט מתקן היום למטה לאחר קפיצה של כמעט 40% בשני ימי המסחר האחרונים. מחיר חבית מסוג WTI יורד בכ-4% ל-27.2 דולר. 

13:30

נמשכות העליות החדות בבורסות אירופה. המשקיעים שואבים עידוד מנתונים המראים על האטה בקצב עליית מספר החולים ומקרי המוות כתוצאה מווירוס הקורונה.

בארה"ב נרשמות עליות חדות בחוזים על המדדים והדאו ג'ונס מוסיף 800 נקודות. המשקיעים נאחזים בזיק תקווה המגיע מהבית הלבן, בנוגע לאפשרות של התייצבות בהתפשטות המהירה של התפרצות הווירוס הגרועה ביותר זה כמה דורות.

איטליה שהייתה מוקד המגפה באירופה במונחים של מספר המקרים, לפני שספרד תפסה את מקומה, דיווחה אתמול על מספר מקרי המוות הנמוך ביותר זה שבועיים. בגרמניה דווח אתמול על יום שלישי ברציפות של האטה במספר המקרים החדשים, ואילו בספרד ממשיך לרדת גם כן מספר המקרים החדשים ומקרי המוות. 

11:00

עליות שערים נרשמות חדות נרשמות היום באירופה, על רקע הסנטימנט החיובי בשוקי העולם, ומדד סטוקס 600 עולה ב-3%. הבורסות המובילות מטפסות בכ-4%-2%. 

בוול סטריט נמשכות העליות החדות בחוזים העתידיים על המדדים.

09:15

בורסות אסיה התאוששו היום ורשמו עליות, והחוזים העל המדדים בניו יורק רושמים אף הם עליות חדות. המשקיעים נאחזים בתקווה להתקדמות במאבק נגד וירוס הקורונה באזורים שנפגעו קשה.

בורסת טוקיו ננעלה בזינוק של 4.25%, בהונג נרשמות לקראת הסגירה עליות של כ-2.3%, בסיאול ננעל מדד קוספי בעליות של 3.3% ובורסת אוסטרליה זינקה 4.4%. בוול סטריט מטפס מדד דאו ג'ונס בחוזים המוקדמים ב-900 נקודות. העליות באות לאחר שביום שישי נרשם עוד יום של ירידות בוול סטריט לאחר שהמשק האמריקאי איבד 701,000 משרות בחודש מרץ.

על פי דיווחים נראה כי קצב התמותה מהווירוס מאט בעיר ניו יורק, בספרד ובאיטליה. המנהיגים קיבלו את החדשות בזהירות והזהירו כי המצב יכול להתהפך שוב בקלות אם אנשים לא יישמעו להוראות הסגר. 

08:00

עליות נרשמות היום בשוקי אסיה, כשברקע נדחתה הפגישה שהייתה אמורה להתקיים היום בין מדינות אופ"ק ובין בעלות בריתן. 

בורסת אוסטרליה מובילה את העליות ומטפסת בכ-4%, עם עליות של יותר מ-4% במניות הבנקים הגדולים במדינה, כמו קומונוולת', בנק אוף אוסטרליה ובנק ווסטפק.

ביפן מטפס מדד ניקיי בכ-2.5% בהובלת זינוק של יותר מ-5% במניות סופטבנק. 

מדד קוספי בקוריאה הדרומית מזנק בכ-2.8%, ובהונג קונג נרשמת עלייה של כ-1.1%. הבורסות בסין היבשתית סגורות היום לרגל חופשה.

המשקיעים ממשיכים לעקוב מקרוב אחר התפשטות מגפת הקורונה ותוצאותיה. ברחבי העולם נדבקו בווירוס כבר יותר מ-1.2 מיליון איש, בעוד שלפחות 65,711 בני אדם מתו. 

המשקיעים ממשיכים להתמקד גם במחירי הנפט. פגישה שנקבעה להיות בין המדיניות מייצאות הנפט ובעלות בריתן - +OPEC - נדחתה, והדבר מעלה חששות כי הסכמה על קיצוץ התפוקה צפויה להיתקל בקשיים. בעקבות כך נרשמת ירידה במחירי הנפט. מחיר חבית WTI מאבד קרוב ל-4% ומחיר חבית ברנט יורד ביותר מ-2%.

זאת, לאחר זינוקים שנרשמו בשבוע שעבר במחיר הנפט, על רקע הציפייה כי המדינות יגיעו להסכם על קיצוץ תפוקת הנפט, מהלך שיוריד את הלחץ על המחירים.

המסחר בוול סטריט ננעל ביום שישי האחרון במגמה שלילית. 

עוד כתבות

ניהול בימי קורונה

מחקר אחד בשבוע: איך מנטרלים סטריאוטיפים והטיות בלתי מודעות?

גם אנשים שמחשיבים את עצמם לנאורים, רציונליים ומודעים, פועלים לא פעם בהסתמך על דעות קדומות. כך אפשר להתגבר על זה

ניהול חדשנות בהייטק הישראלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי ● בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי ● בייג'ינג ושנחאי מזנקות

פרופ' אילן דינשטיין, ראש המרכז הלאומי לחקר האוטיזם באוניברסיטת בן גוריון בנגב / צילום: דני מכליס

"יש כנראה המון סוגים של אוטיזם שאנחנו לא מצליחים לאפיין"

התסכול מהדמיות מוח ומהמחקר הגנטי, והתקווה שבמעקב אחרי תנועות עיניים ● פרופ' אילן דינשטיין, ממובילי המכון הלאומי לחקר אוטיזם, הגיע למסקנה כי יש לחקור אוכלוסיות גדולות, באופן הוליסטי ולאורך זמן - ושואף לעקוב אחר שלושה מכל ארבעה אנשים עם אוטיזם בישראל לאורך כל חייהם

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרנו לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה כי הסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" - ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

אופ"ק ובעלות בריתה סיכמו על הארכת קיצוץ תפוקת הנפט

ההסכם החדש הוא לקיצוץ של 9.6 מיליון חביות ביום עד סוף חודש יולי, אך הוא אינו כולל את מקסיקו, שסירבה להמשיך במאמץ

עובדים זרים בישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרקליטות: הנחיות משרד המשפטים המגבילות הרחקת משפחות מסתננים - מחייבות

בתגובה לעתירה שהגיש המרכז למדיניות הגירה ישראלית, הצהירה הפרקליטות כי מכתבי מחלקת ייעוץ וחקיקה, המנחים את רשות האוכלוסין וההגירה להעמיד את "רצון הילד" כשיקול מרכזי לפני הרחקה של מהגרים לא חוקיים מישראל, מחייבים את המדינה

ליאור רביב / צילום: איל יצהר

מנכ"ל ישרוטל מחזיר 3,500 עובדים מחל"ת ורוצה לגייס עוד 700. האם גם התיירים יחזרו?

מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל, ליאור רביב, בשיחה אישית ומקצועית: על העובדים מירדן שלא יכולים לחזור לעבוד, על הירידה הדרסטית בפעילות ועל הצורך לפתוח שוב את שדה דב עד שתהיה רכבת מהירה לאילת

חנות כלבו בארה"ב שסגרה את שעריה בשל המשבר הכלכלי בעקבות המגפה / צילום: Jeff Roberson, Associated Press

אמריקה מציגה: הבלוף שרושש את מעמד הביניים

מיליוני אמריקאים, ולפי הערכות שונות יותר ממחצית האוכלוסייה, חיים ממשכורת למשכורת ● רוב טריליוני הדולרים החדשים שהדפיס הפדרל רזרב בחודשים האחרונים הופנו להצלת בעלי מניות ובעלי חוב של החברות הגדולות ● ולמי לא נשאר?

זוג סיני מצטלם לתמונות חתונה בפארק העולמי בבייג'ינג / צילום: Ng Han Guan, Associated Press

גירושין בהקפאה: כך מתמודדים בסין עם משברי הזוגיות פוסט קורונה

לפי התקנה החדשה של הקונגרס הלאומי העממי בסין, שתיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2021, יישלחו זוגות הנרשמים לגירושים לתקופת צינון כדי לאפשר להם לשקול מחדש את הבקשה ולהתחרט

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

"הגיע הזמן לנתק את חרדת הקורונה מקבלת החלטות השקעה"

מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השווייצרי קרדיט סוויס, מייקל סטורבק: "השווקים צופים את פני העתיד. הם התקדמו מעבר לחדשות הכלכליות הרעות ופרצו קדימה בחדות מאז השפל, וסביר להניח שלא יגיעו אליו שוב. אל תחכו שיעשו זאת - זו עלולה להיות טעות יקרה"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ההנפקה הטכנולוגית הראשונה בעידן הקורונה: סייברוואן גייסה 26 מ' ש'

החברה סיימה בהצלחה הנפקת מניות ראשונה לפי שווי של 87 מיליון שקל "לפני הכסף" ● עם בעלי המניות בחברה נמנות UMI Israel, איתוראן, חברת גיל-קאר וקשת 12 וכן איש העסקים צביקה בארינבוים, מוטי גוטמן מנכ"ל מטריקס, ליגד רוטלוי, וצחי סולטן

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

ציוץ גורלי: הכירו את האיש שהחליט לסכן מיליארדים ולצאת למלחמה בטראמפ

מה גרם לג'ק דורסי, מייסד ומנכ"ל טוויטר, לצאת השבוע למלחמה חזיתית וקשה נגד נשיא ארה"ב? ● ולמה הנמסיס שלו, מארק צוקרברג, בחר להתייצב דווקא לצידו של הנשיא? ● הקרב על דמוקרטיה, עתיד האינטרנט ובעיקר על הרבה מאוד כסף ● האזינו לפודקסאט "הצוללת"

שי לי שפיגלמן - ראש מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית שמוביל המשרד לשוויון חברתי - יח"צ

"היא נחמדה מדי": גבר ואישה מונו באותו היום למנכ"לים של משרד ממשלתי. נחשו מי חטפה מקלחת קרה

שלוש נשים בלבד מונו למנכ״ליות של אחד מ-34 המשרדים בממשלה הנוכחית. הן זכו לקבלת פנים צוננת על אף שפע התארים, הניסיון וההצלחות המוכחות שהביאו עמן. למה זה עדיין קורה?

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בענף התעופה רוצים שיפסיקו עם החובה בבידוד לשבים מחו"ל. האם זה יעבוד?

הגישה הזהירה שנוקטים במשרד הבריאות מרמזת על כך שאיש לא ירצה להיות חתום על הסרת חובת הבידוד במקרה שזו תביא לגל שני ● אבל בנתב"ג ובענף התעופה הישראלי מתחילים לאבד את הסבלנות

מתוך ההפגנה בדטרויט, מישיגן / צילום: Paul Sancya, Associated Press

מי היא אנטיפה והאם היא באמת מנהלת את המהומות בארה"ב

בסדרת התבטאויות אמר טראמפ כי מאחורי האירועים האלימים בהפגנות בארה"ב עומדת "קואליציית אנטיפה" ● הנשיא הבטיח כי הממשל יגדיר אותה כארגון טרור, אלא שהדעות חלוקות בעניין הזה ● כך או כך מלחמה נגד טרוריסטים היא יותר פוטוגנית ממאבק נגד "הוירוס הסמוי" שטראמפ כבר הפסיד לו

מנכ"ל זום אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, AP

הקונספירציה שהגיעה לישראל והבועה החדשה שנוצרת: השבוע בהייטק

זום וסלאק - זאת שהרוויחה מהקורונה וזאת שפחות ● איך יכול להיות שמדד נאסד"ק בשיא כל הזמנים והמשקיעה שעומדת מאחורי אקזיטים של 4 מיליארד דולר ● השבוע בהייטק

תחנת הרכבת בתל אביב. הרכבת מושבתת בצל הקורונה. / צילום: איל יצהר, גלובס

בעקבות הנחיית שרת התחבורה מירי רגב: מסתמן כי חזרת הרכבת תתעכב

בעקבות העלייה בתחלואה הודיעה היום שרת התחבורה מירי רגב כי הנחתה את רכבת כי בעקבות הצורך בהיערכות למתן שירות לנוסעים תידחה הפעלת הרכבת ליום רביעי

מערכת JFMT של אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

שילוב אופטימלי של יכולות: אלביט מערכות הולכת נגד הרוח

השלכות הקורונה לא יותירו לממשלות ברירה: הן ייאלצו להסיט את תקציבי הביטחון לשיקום הכלכלה ● אלביט מערכות היא דוגמה מובהקת להתחזקות של חברות חזקות בזמן שהשווקים רועדים