גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות: "אור בקצה המנהרה" - או "השבוע העצוב ביותר בחייכם"

את האור רואה הנשיא טראמפ, את העצב רואה הממונה על שירותי הרפואה בממשלו; הנשיא מחפש אופטימיות ושליטה; הרופאים מנסים להגיד את האמת ● אתמול הנשיא כתב לרופאים מרשם: קחו גלולות נגד מלריה, אמר – והשתיק את הרופא הבכיר ביותר סביבו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Associated Press
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Associated Press

האמריקאים שמעו אתמול (א') שני חיוויים מנוגדים. אחד בקע מפי נשיאם, השני בקע מפי הממונה על שירותי הרפואה בממשלו.

הנשיא דונלד טראמפ התעקש לערוך תדרוך ביום ראדון, אף שלא היה לו שום דבר חדש להגיד. הוא אמר בכל זאת שהוא רואה "אור בקצה המנהרה".

הממונה על שירותי הרפואה בארה"ב, אדמירל ג'רום אדמס, קרא לאמריקאים להתכונן ל"שבוע העצוב ביותר בחיי רובם". השבוע הזה, הוא אמר, יתחרה בטראומה של התקפת יפן בפרל הרבור ב-1941, שהכניסה את ארה"ב אל מלחמת העולם השנייה; ובהתקפה על המגדלים התאומים ועל הפנטגון ב-11/9/2001, שסיבכה את ארה"ב בשתי מלחמות יקרות להחריד מעבר לאוקיינוס.

הנשיא, שחוזר ואומר כי משימתו העיקרית היא לעודד את האמריקאים ולא להפיל את רוחם, לא אהב את דברי האדמירל. אתמול היה היום הראשון של השבוע הקדוש של חג הפסחא הנוצרי, "יום ראשון של הדקלים", שבו מציינים המאמינים את כניסתו של ישו לירושלים, חמישה ימים לפני צליבתו. טראמפ היה מעדיף לדבר ביום הזה על אור, לא על חושך.

״אם אי פעם היינו זקוקים לאלוהים, בטוח שאנחנו זקוקים לו עכשיו״, מכריז העיתון הזה, היוצא במדינת צפון קרוליינה / צילום: צילום מסך

טיפת אור מניו יורק, הרבה חושך בניו ג'רזי

היה קצת אור, אם גם חיוור מאוד. הידיעות המגיעות מאיטליה ומספרד מראות עכשיו יום אחר יום שעקומת ההידבקויות מתחילה לרדת, אם גם רק במשורה. מושל מדינת ניו יורק אמר אתמול כי גם בניו יורק הייתה ביום שבת ירידת-מה במספר הנדבקים, ואולי זה אומר שהשיא נרשם טיפה מוקדם יותר ממה שציפו.

כל אמריקאי ישמח להאמין בקורטוב זעיר של חדשות טובות. אבל איש מדע הרפואה הבכיר ביותר בממשל, ד"ר אנתוני פאוצ'י, העומד בראש המכון הלאומי למחלות מידבקות, הבהיר אתמול כי המגפה אינה נמצאת תחת שליטה. הנשיא ודאי חרק שיניים למשמע המילים האלה. גוברים הסימנים שסבלנותו כלפי פאוצ'י פוקעת והולכת, כפי שיסופר בהמשך.

הראייה שעדיין רב החושך על האור באה אתמול מניו ג'רזי, שם גדל מספר הנדבקים. עקומה, שעליה מסתמכים מדעני הממשל, מראה כי מספר הנדבקים בניו ג'רזי מוכפל עכשיו אחת ל-2.4 ימים. כל מספר הקטן מ-3 נחשב ל"התפשטות דוהרת". ניו ג'רזי נוגעת בניו יורק, ובדרך-כלל גם מתחככת בה. Covid-19 לא הובס בניו יורק כל זמן שהוא משתולל מעבר לנהר, או בקצה המנהרה.

"מוכנים לגרוע מכל" - הניו יורק פוסט / צילום: צילום מסך

ראש העיר של ניו יורק, ביל דה בלאסיו, אמר אתמול כי הוא מצפה שביום רביעי יאזל מלאי מכונות ההנשמה בבתי החולים של העיר. לדבריו, העיר זקוקה לתגבורת של 1,500 מכונות כדי שתהיה מוכנה להתמודד עם שיא המגפה, החזוי לסוף השבוע.

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, שהפך למנדנד הלאומי בענייני מכונות הנשמה, קרא לממשל להתחיל להעביר מכונות ממדינה למדינה, על-פי צרכים מיידיים, במקום לשמור אותן ב"עתודה".

מה היה עושה רוזוולט

על ה"עתודה" דיברו בימים האחרונים הנשיא וחתנו ג'ארד קושנר. דבריהם גרמו תרעומת ניכרת בין מושלי מדינות. מושל מדינת וושינגטון, ג'יי אינזלי, השווה אתמול את טענת ה"עתודה" עם מצבה של ארה"ב מייד לאחר ההתקפה היפנית על הצי האמריקאי בפרל הרבור ב-1941. "תארו לעצמכם שהנשיא רוזוולט היה אומר, 'אנחנו עומדים לצידכם, מדינת קונטיקט. בהצלחה בבניית ספינות מלחמה'".

אינזלי, איש המפלגה הדמוקרטית, שעשה ניסיון כושל להיבחר למועמדה לנשיאות, כבר עורר את חמתו של טראמפ בעבר. הנשיא קרא לו "נחש", "בן אדם מגעיל", סירב לענות לטלפונים שלו ויעץ בפומבי לסגן הנשיא מייק פנס להימנע מלדבר אתו. אתמול הוא דווקא שיבח את אינזלי, מבלי לנקוב בשמו, לאחר שמושל וושינגטון החזיר 400 מכונות הנשמה לממשלה הפדרלית, באין לוושינגטון צורך בהן.

עצם ההתפתחות הזו הייתה עוד קרן אור חיוורת באפיה, מפני שמדינת וושינגטון הייתה הזירה הראשונה שבה התחיל להתפשט הנגיף בחודש פברואר. סגר מוקדם ותקנות מחמירות אחרות בלמו את התפשטותו והורידו את המדינה הצפון-מערבית הזו מהמקום השלישי בטבלת ההידבקויות הלאומית עד המקום העשירי.

לעומת זאת, הנשיא תקף אתמול את מושל מדינת אילינוי, ג'יי.בי. פריצקר, שהעז לבקר את הממשלה הפדרלית על מה שהוא חושב לאזלת ידה. פריצקר הוא דמוקרט. "יש שם איזה מושל", אמר טראמפ. "אני שומע שהוא מתלונן כל הזמן, פריצקר, תמיד מתלונן. באילינוי המושל לא מסוגל למלא את תפקידו, אז אנחנו צריכים לעזור לו".

מה שעורר את כעסו של טראמפ היה ראיון עם פריצקר ב-CNN אתמול בבוקר. "הנשיא אינו מבין את משמעות המלה 'פדרלי'", אמר המושל. "מדוע יש לנו הרשות הפדרלית לניהול מצבי חירום [FEMA]? מפני שהמדינות האינדיבידואליות אינן מסוגלות לעשות מה שהממשלה הפדרלית מסוגלת לעשות. אנחנו איננו יכולים להכין מלאי בציפייה למגפה עולמית שאיש לא ציפה לה".

תרופת הפלא של טראמפ

בתדרוכו לעיתונאים אתמול, הנשיא חזר פעם אחר פעם ביתר תוקף על אמונתו בכוחה ה"מדהים" של תרופה נגד מלריה, כלורוקווין.

הפעם הוא חצה את הגבול והתחיל להמליץ על התרופה הזו באופן פרטני. הוא יעץ לאנשי סגל רפואי לקחת אותה לפני שהם באים במגע עם נשאים אפשריים של נגיף הקורונה. הוא אומנם חזר ואמר: "אני לא רופא", והודה כי אין לו כל מושג אם התרופה תעבוד או לא, אבל דיבר על הצורך להשתמש בה "בהקדם".

כל הזמן הזה עמדו לצידו שני רופאים, שמחלות מידבקות הן מומחיותן. אחד מהם היה ד"ר אנתוני פאוצ'י המוזכר למעלה. עיתונאי ניסה להציג שאלה לד"ר פאוצ'י על כלורוקווין. באופן אולי חסר תקדים, הנשיא התערב ומנע מד"ר פאוצ'י מלהשיב. זה היה רגע עוצר נשימה.

והוא היה עוצר נשימה שבעתיים מפני שאתמול דווח כי אחד מיועציו הכלכליים של הנשיא, פיטר נאבארו, תקף את ד"ר פאוצ'י במהלך פגישה בחדר המצב, מרכז העצבים של הבית הלבן. נאבארו, שהוא כלכלן, דחה את הסתייגויות פאוצ'י מפני השימוש בכלורוקווין. פאוצ'י אמר כי הראיות לאפקטיביות שלה הן "אנקדוטיות". נאבארו התפרץ בכעס: "זאת לא אנקדוטה, זה מדע", והאשים את פאוצ'י בניסיון להכשיל את הנשיא.

אחרים שנכחו בפגישה, כולל סגן הנשיא פנס והחתן קושנר, ניסו להרגיע את נאבארו. על-פי דיווח באתר הרשת axios.com, אחד הנוכחים אמר כי זו הייתה הפעם הראשונה שמשהו מעין זה התרחש בהתייעצויות הבכירות על משבר הקורונה. "אנשים תמיד מתווכחים בלהט ומביעים את דעתם. אבל זו הפעם הראשונה שהיה עימות".

נאבארו הוא האיש שיעץ לנשיא לפתוח במלחמת סחר עם סין ועם ארצות אחרות. נראה כי השפעתו על טראמפ גוברת והולכת. הנשיא הפקיד אותו באחרונה על הוצאה לפועל של חוק, המאפשר לממשלה המרכזית להתערב בייצור תעשייתי במגזר הפרטי "לצורכי ביטחון".

בינתיים באים מכל רחבי ארה"ב סיפורים על השמות שנגיף הקורונה עושה בבתי אבות. הוא התחיל בבית אבות ליד סיאטל, וושינגטון. אתמול אמר מושל מרילנד, לארי הוגאן, כי הנגיף הכה לפחות 60 בתי אבות במדינתו. בבית אבות אחד בעיר קטנה ששמה מאונט איירי, 99 מן הדיירים לקו בנגיף. עשרה מהם מתו, העשירי רק אתמול לפנות ערב. "זה התפשט כמו אש", אמרה הכותרת בעיתון המקומי.

אבל פגיעת הנגיף רעה בכל חלקי האוכלוסייה. המושל הוגאן קרא אתמול רשימה של נדבקים, הכוללת מאות רבות של צעירים בני 20 עד 40, כולל חמישה ילדים.

״זה התפשט כמאכולת אש״, מדווח עיתון במרילנד על בית האבות הקטן, ש-99 מדייריו לקו בנגיף הקורונה / צילום: צילום מסך

הנה נתוני התפשטותה של מגפת הקורונה בארה"ב, נכון לחצות שעון וושינגטון, 6:00 בבוקר בישראל:

מספר הנדבקים הידועים על אדמת ארה"ב: 336,830, עלייה של 25,000 ויותר בתוך 24 שעות. העלייה ביום קודם הייתה 34,000. 

מספר המתים: 9,616, עלייה של 1,165 בתוך 24 שעות. העלייה ביום הקודם הייתה 1,331. 

מספר המחלימים: 17,977.

המדינות הפגועות ביותר:

ניו יורק - 123,018 נדבקים ידועים, עלייה של 8,243 בתוך 24 שעות (11,300 ביום הקודם); מספר המתים 4,159, עלייה של 594 (630 ביום הקודם)

ניו ג׳רזי - 37,505 נדבקים, עלייה של 3,381; 917 מתים, 71+

מישיגן - 15,718 נדבקים, 1,493+; 617 מתים, 77+

קליפורניה - 15,037 נדבקים, 1,388+; 347 מתים, 28+

לואיזיאנה - 13,010 נדבקים, 514+; 477 מתים, 68+

מסצ׳וסטס - 12,500 נדבקים, 764+; 231 מתים, 15+

פלורידה - 12,350 נדבקים, 805+; 221 מתים, 26+

פנסילווניה - 11,510 נדבקים, 1,095+; 150 מתים, 14+

אילינוי - 11,256 נדבקים, 899+; 274 מתים, 31+

בכל המדינות פחת מספר הנדבקים, או נשאר סטטי. העלייה הגדולה ביותר, יחסית לגודל האוכלוסייה, נרשמה בניו ג'רזי. הירידה המשמעותית ביותר נרשמה בלואיזיאנה, אם כי מספר נדבקיה מעמיד אותה מיד אחרי נו יורק וניו ג'רזי. רק במדינה אחת מתוך 50, אלסקה, מספר הנדבקים קטן מ-200. ב-31 מדינות המספר כבר גדול מאלף.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

בדרך למיזוג אגוד במזרחי טפחות: פנינסולה במו"מ מתקדם לרכישת תיק האשראי ליהלומנים

אגוד ומזרחי טפחות חייבים למכור את התיק על מנת לקבל את אישור רשות התחרות למיזוג ● עם השלמת מיזוג אגוד בבנק מזרחי טפחות יהיו בישראל רק 6 קבוצות בנקאות מסחריות נפרדות

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בענף התעופה רוצים שיפסיקו עם החובה בבידוד לשבים מחו"ל. האם זה יעבוד?

הגישה הזהירה שבה נוקטים במשרד הבריאות מרמזת על כך שאיש לא ירצה להיות חתום על הסרת חובת הבידוד במידה וזו תביא לגל שני ● אבל בנתב"ג ובענף התעופה הישראלי מתחילים לאבד את הסבלנות

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

ציוץ גורלי: הכירו את האיש שהחליט לסכן מיליארדים ולצאת למלחמה בטראמפ

מה גרם לג'ק דורסי, מייסד ומנכ"ל טוויטר, לצאת השבוע למלחמה חזיתית וקשה נגד נשיא ארה"ב? ● ולמה הנמסיס שלו, מארק צוקרברג, בחר להתייצב דווקא לצידו של הנשיא? ● הקרב על דמוקרטיה, עתיד האינטרנט ובעיקר על הרבה מאוד כסף ● האזינו לפודקסאט "הצוללת"

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ה-IPO הטכנולוגית הגדולה ב-2020: זום אינפו נסקה ב-60% בנאסד"ק

חברת המודיעין העסקי זום אינפו שהוקמה על ידי היזם הישראלי יהונתן שטרן צלחה הערב הנפקה ראשונית בנאסד"ק לפי שווי חברה של יותר מ-8 מיליארד דולר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

שש השנים הרעות של אדוארדו אלשטיין: יוצא להסדר חוב באי.די.בי לאחר ששפך לתוכה כ-3 מיליארד שקל

טיוטת ההצעה של אלשטיין לחיזוק מבנה ההון של חברת אי.די.בי כוללת הזרמת הון של 300 מיליון שקל ותספורת לנושים בהיקף של 600-700 מיליון שקל - כשליש מהחוב ● מניות ישראייר יירשמו למסחר בבורסה

ההתנחלות אפרת ביו"ש / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כמה ישפיע סיפוח? תלוי אם את ישראלית או פלסטינית

החלת החוק הישראלי על חלקים משטח C לא תהיה רק פעולה סמלית ● הניהול באמצעות צווים צבאיים יפנה מקום לרשויות אזרחיות, ולמשטר שבו קל יותר להפקיע קרקע פרטית ● ההשפעה על חיי היומיום תהיה מוגבלת אצל מתנחלים, אבל מהפכנית לפלסטינים במקרה שיקבלו תושבות

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

הפרסומות הזכורות והאהובות: הטבלה לא משקרת - אבל לא תמיד חושפת הכול

נתוני מדד הפרסומות הזכורות והאהובות של גיאוקרטוגרפיה ו"גלובס" מחמשת החודשים האחרונים מאפשר לסמן את המנצחים הגדולים של התקופה הזו, בהיבטים של חשיפה ואפקטיביות של ההשקעה בפרסום ● מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה עם התובנות והממצאים

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

ח"כ עמיר פרץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכדור בעניין היטל ההיצף על המלט עבר לידי השר פרץ - הוועדה המייעצת המליצה שלא להעלותו

עתה, משהמלצות הוועדה נמסרו לשר פרץ, עומדים לרשותו 15 ימים להחלטה, שמבחינתו כנראה שלא תהיה קלה כל כך, זאת משום שלפרץ מכריז לאורך כל דרכו הפוליטית, כי הוא מתעתד להגן על התעשייה הישראלית

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה