גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס
מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

בואו נצא מתוך הנחה, שמשבר הקורונה בארה"ב, כמו בעולם כולו, לא יתפוגג מיד. הוא יישאר עם האמריקאים עוד חודשים רבים, אם לא שנה ויותר. הקטל טרם הגיע לשיאו במוקדי ההתפרצות האורבניים. בעיר ניו יורק מצפים לשיא במספר המתים בעוד כשבוע. לערי הענק האחרות השיא יגיע כעבור חודש או חודשיים, וגם תורן של המדינות הכפריות יגיע. אין ספק, שהמוות יימשך בחודשים שלאחר מכן, אם כי בשיעורים קטנים והולכים, על פי תחזיות של אפידמיולוגים.

אבל שבר המשכנתאות, אחת מהמפלצות שהוליד נגיף הקורונה, יאיים לכתוש את כלכלת ארה"ב זמן רב אחרי שיתרוקנו חדרי המתים ומשאיות הקירור. מול השלכות החורבן הפוטנציאלי שיחולל השבר הזה - בקיעיו מתחילים להסתמן כבר בימים אלה - עלול המשבר הפיננסי של 2009 להיראות כמו התחככות של שתי מכוניות במגרש חניה.

כלכלת ארה"ב על הקרשים

כמובן, כמו הכלכלה בכללה, שוק המשכנתאות מונח על כתפי הצרכנים. כשהם אינם יכולים לשאת בנטל, השוק הזה יקרוס. מגפת הקורונה השכיבה את כלכלת ארה"ב על הקרשים. בשבועיים שחלפו מאז אמצע מרץ, לפחות 10 מיליון אמריקאים איבדו את מקומות העבודה שלהם, על פי נתוני התביעות לקבלת דמי אבטלה בארה"ב. לשם השוואה: שיא האבטלה השבועי בעיצומו של המשבר הפיננסי ב־2009 היה 665 אלף. "ניו יורק טיימס" מעריך, ששיעור האבטלה הנוכחי בארה"ב הוא 13%.

וייתכן שהמצב גרוע יותר. "למרבה הצער, הנתון של 10 מיליון אינו מייצג את מספר המובטלים האמיתי", אמרה ל-CNBC הכלכלנית ליז אן סונדרס, אסטרטגית ההשקעות הראשית בצ'רלס שוואב. "בגלל העומס על המערכת, לא כל המובטלים הצליחו להגיש את תביעותיהם. וגם אם הנתונים חושבו כהלכה, העתיד יביא עמו נתוני אבטלה גרועים יותר".

וכך, ב־1 באפריל, בחסות חוק התמריצים החדש, שנועד, בין היתר, להקל על מצוקת המובטלים, הפסיקו רוב המפוטרים לפרוע את חוב המשכנתא שלהם או לשלוח את שכר הדירה לבעל הבית. לא מעט בעלי בתים תלויים בשכר הדירה לתשלום המשכנתא, ובהעדר הצ'ק החודשי מהדייר, התשלום נעשה בלתי אפשרי.

בתוך כמה ימים החל להתייבש הנהר שמזרים מאות מיליארדי דולרים בשנה לחברות המשכנתאות. זו בצורת שבה הן לא יוכלו לעמוד בה לאורך ימים. עסקות נדל"ן עתידיות צפויות לקרוס בגלל העדר מימון למשכנתאות חדשות, ובאין משכנתאות - אין בתים. שוק הדיור עלול אם כן להתרסק - ולחולל נחשול פיטורים ענקי נוסף - אם הממשל הפדרלי לא יחיש סיוע מיידי למגזר המשכנתאות. לדחיפות הסיוע יש חשיבות עצומה.

הגוף הרגולטורי שמנטר את פעילות חברות המשכנתאות בארה"ב,Federal Housing Finance Agency, צופה נזק חמור למגזר זה אם האבטלה בהיקפה הנוכחי תוסיף לכרסם במשק האמריקאי עד הרבעון האחרון של השנה. "השאלה הבסיסית היא כמה זמן יימשך האירוע הזה", אמר מנהל FHFA, מארק קלבריה, בראיון ל־CNBC בסוף השבוע שעבר. "אם המשבר יימשך עוד חודשיים או שלושה, ובעקבותיהם הכלכלה תשוב לפרוח ומקומות העבודה יתחילו לשכור עובדים מחדש, נראה לי שמגזר המשכנתאות יצליח לשרוד בלי קשיים גדולים מדי. אך אם המצב הנוכחי יימשך שישה חודשים או יותר, אני מניח שנהיה עדים לקשיים ניכרים בענף".

חוק התמריצים מעניק למובטלים זכות לדחות את תשלומי המשכנתא שלהם עד 12 חודשים. אבל חובם אינו מחול. התשלומים החודשיים הדחויים יתווספו בסופו של דבר לחשבון הכולל של כל חייב. האם כל מיליוני המובטלים החדשים יוכלו לפתוח דף כלכלי חדש בשנה הבאה ולחזור למעגל משלמי המשכנתאות? האם סביר להאמין ששיעור האבטלה יתכווץ מ־13% עתה ל־3% או אפילו ל־7% במרץ 2021? כלכלנים רבים גורסים שאלה חלומות שווא.

ענן שחור מרחף מעל הענף

בדרך כלל, המבנה הפיננסי של חברות אלה מאפשר להן לשרוד שיעור קטן של לווים שלא מצליחים להחזיר את החוב. עיקולי בתים של לווים כאלה מסייעים לשיפוי חלקי של החברות, אך על פי הערכות עדכניות של חברות המשכנתאות, 25% עד 50% מהלווים לא יוכלו לעמוד בנטל בחודשים הקרובים. "מצב כזה עלול לפגוע ביכולת ההישרדות של כל חברת משכנתאות, במיוחד אם מדובר בחברה לא בנקאית (כלומר שאין לה גישה למשאביפ פיננסיים מגוונים כמו חברות משכנתאות בנקאיות)", מזהיר ארגון הגג של רגולטורים ברמת המדינות (CSBS) במכתב ליו"ר פדרל רזרב, ג'רום פאואל.

וזה מחזיר את הכדור לרמה הפדרלית. חוק התמריצים הנוכחי, שיעלה לאוצר האמריקאי שני טריליון דולר, חילק הטבות לנפגעים הכלכליים של אסון הקורונה, מתאגידים עד מובטלים, אבל שום פלח לא תוקצב לחברות המשכנתאות. החברות ממקדות עתה את מאמצי הלובינג שלהן במאמץ לקבל שיפוי פדרלי בחוק התמריצים הבא, שנדון בימים אלה בבית-הנבחרים. לדברי ג'יי בריי, מנכ"ל חברת המשכנתאות "מיסטר קופר", שמצוטט ב"פוליטיקו", אם 25% מהלווים לא יעמדו בהתחייבויותיהם בשלושת החודשים הקרובים, ייגרם לחברות המשכנתאות הפסד מצרפי בסך 40 מיליארד דולר. גורמים אחרים בענף טוענים שההפסדים יאמירו ל-75 מיליארד ואפילו 100 מיליארד דולר.

ובעוד שהדמוקרטים בקונגרס תומכים בחבילת תמריצים חדשה, הרפובליקאים מעדיפים להמתין. המשמעות היא, שהענן השחור שמרחף עתה מעל חברות המשכנתאות לא צפוי להתפוגג בקרוב. חודשים עלולים לעבור עד שחוק תמריצים חדש יעבור את משוכת הקונגרס.

עוד כתבות

שבתאי אדלסברג/ צילום: יחצ

המניה בשיא: אודיוקודס יוצאת לגיוס של כ-100 מיליון דולר

חברת הטכנולוגיה נהנית מהמעבר לעבודה מרחוק, מגמה שהתגברה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

נקלעו לגירעון: הקורונה הגיעה גם לקרנות הפנסיה הוותיקות

מדוחות שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, עולה כי בתום הרבעון הראשון השנה הן היו בגירעון של 0.7%, שנאמד בכ–3 מיליארד שקל • עד סוף אפריל המצב השתפר, אך עדיין מתחילת השנה התשואות שליליות • האם כרבע מיליון חוסכים צריכים להתחיל לחשוש?

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, Associated Press

עליות בבורסות אירופה: מדד הדאקס הגרמני מזנק ביותר מ-3%

המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח במגמה חיובית ● נתוני האינפלציה בדרום קוריאה הצביעו על האטה לשפל של 8 חודשים

חיים רביבו / צילום: מתוך הערוץ הרשמי של ONE

הפרקליטות: כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד חיים רביבו וארנון גלעדי בפרשת דוד ביטן

גלעדי חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט ● רביבו חשוד במתן שוחד לגלעדי בתמורה לקידום פרויקט בנייה ● נזכיר כי בתחילת השנה זומן לשימוע גם ביטן עצמו, החשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתשע פרשיות שונות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות בבורסה בת"א; הדולר יורד מתחת ל-3.5 שקלים

ה-FDA אישר לאופקו הלת' להתחיל בניסוי בריאלדי לטיפול בקורונה ● דלק יורדת 2.5%, פתאל עולה בכ-3% ● הראל פיננסים: "התנודתיות הגדולה של נכסים שונים המשפיעים על תיק ההשקעות מחדדת את ההמלצה שלנו על פיזור בין האפיקים"

תומר כהן, מנכ"ל BUYME  / צילום: סיון פרג'

שבוע אחרי שרכשה את מניות המייסדים: טלכלל ממנה מנכ"ל חדש לפלטפורמת השוברים BUYME

המנכ"ל החדש הוא תומר כהן, 32, שהקים ושימש כמנכ"ל ושותף מייסד של Jobit, חברה נוספת מקבוצת טלכלל העוסקת בליווי קריירה לדור המילניאלס

משה ממרוד / צילום: איל יצהר

משה ממרוד מימש מניות תדיראן בכ-40 מיליון שקל, ובתו נופר מימשה ב-1.5 מיליון שקל

מנייתה של יבואנית ומשווקת מערכות המיזוג עלתה מתחילת השנה ב-15% ● החברה דיווחה על משא ומתן לרכישת חברת מזגנים זרה ב-80 מיליון שקל

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 1 ביוני

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

"לצלוח את התקופה": עיריית ת"א מקימה מרכז גישור לשוכרי הדירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ועד עובדי נתב"ג: "השדה יעבור למתכונת יום כיפור אם לא ייפתחו השמיים"

בשל נהלי משרד הבריאות, הלכה למעשה נמשך העוצר התעופתי ● ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע כי אם לא יגובש מתווה לחזרת הטיסות בהקדם, כל עובדי רש״ת יצאו לחל״ת ביום א' הקרוב והצוותים היחידים שיעבדו יהיו צוותי חירום

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס למכור את החברה, 15 שנים לאחר שהוקמה ● החברה מפתחת מערכות מבוססות בינה מלאכותי עבור תעשיות השבבים והרכב ● מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משאל העם על המשך שלטונו של פוטין לעשור הקרוב - בתחילת יולי

אחרי שנדחה בגלל הקורונה, נקבע ה-1 ביולי כתאריך למשאל שמהווה חסם אחרון בפני הישארותו של פוטין בשלטון עד 2036 ● התיקון המוצע בחוקה ישנה את מאזן הכוחות ברוסיה ויעניק לרה"מ ולפרלמנט סמכויות נרחבות יותר

רומן אברמוביץ’ והאחוזה שרכש בהרצליה פיתוח / צילום: AP, איל יצהר

רגע לפני הקורונה: רומן אברמוביץ' רכש את האחוזה היקרה בישראל

תמורת האחוזה, שנמצאת בהרצליה פיתוח, שילם אברמוביץ' 226 מיליון שקל ● שטח האחוזה הינו כ-9.5 דונם והיא ממוקמת בהרצליה פיתוח וכוללת שני מבנים ששטחם הבנוי כ-3,000 מ"ר ● המוכר הוא אלן הווארד, מנהל קרן גידור בינלאומית ● השיחה

מימין: שר הבריאות הברזילאי לואיז אנריקה מנדטה ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו  / צילום: Andre Borges , AP

ארה"ב שולחת סיוע לברזיל הכולל 2 מיליון מנות הידרוקסיכלורוקווין

מדובר בתרופה שמקדם טראמפ למרות הצטברות עדויות כי התרופה אינה מועילה ויכולה אף להזיק ● על פי הצהרת ארה"ב וברזיל, המוצר ישמש למניעה אצל עובדי מערכת הבריאות הברזילאית – למרות שהעדויות לגבי מניעה קלושות עוד יותר מאשר לגבי טיפול