גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press
ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

ראש הממשלה הודיע הערב על החמרה נוספת בצעדי המדינה למלחמה בקורונה, כאשר ממחר (שלישי) בשעה 16:00 יוטל סגר כללי בכל רחבי ישראל. הסגר הכללי יימשך עד יום שישי ב-7:00, ובליל הסדר הסדר עצמו, לא יוכל הציבור לעזוב את ביתו החל מהשעה 18:00 בערב ועד 7:00 בבוקר. בשכונות בירושלים בהן יש התפרצות משמעותית, יישארו התושבים במרחב אשר יוגדר עבורם.

לדברי ראש הממשלה, למרות שמצבה של ישראל טוב מאשר זה של מדינות אחרות בעולם, בכדי לשמור על המגמה החיובית, מתבצעים כעת צעדים כבדי משקל. זאת, בכדי למנוע מצב שבו "פסח יהפוך לפורים", לאחר שחגיגות הפורים יצרו שרשראות הדבקה משמעותיות בישראל. עוד הוסיף ראש הממשלה שאם המגמה החיובית תמשך, ניתן יהיה להתחיל לצאת מהסגר באופן מדורג לאחר חג המימונה.

"יש סימנים חיוביים באופק, אך אסור לנו להיכנס לשאננות"

"אזרחי ישראל, אנחנו בשבוע גורלי לעולם ולמדינת ישראל. הוא גורלי, כי בקרב הבלימה מול הקורונה, הימים הללו יקבעו את הכיוון; התקדמות, או נסיגה. ועבור אנשים רבים; חיים או מוות. בניו יורק המגפה משתוללת. הנשיא טראמפ אמר לאזרחים: הרע מכל, עדיין לפניכם. באירופה, המדינות מוכות הקורונה הצליחו להקטין מעט את מספר המתים, אך התמונה מוסיפה להיות קודרת. מאות הלוויות באירופה מדי יום". 

"הסופה הפראית הזו של פעם ב-100 שנים גובה קורבנות בכל העולם, בכל העמים בלי אחבנה, ומזעזעת כלכלות בכל העולם", המשיך נתניהו. "אצלנו, המצב טוב יותר. בזכות הצעדים שנקטנו, יש מקמת שיפור. אך מי שחושב שאפשר לסיים את המשבר בזבנג וגמרנו, טועה טעות מרה. חוכמת הדורות שלנו מלמדת שיש דרך קצרה שהיא ארוכה, ודרך ארוכה שהיא קצרה. כשמדובר בבריאות ובחיים שלכם, אזרחי ישראל, אסור שיהיו קיצורי דרך".

"ראינו מה קרה בחג הפורים; ההתפשטות התרחשה באזורים רחבים. פסח לא יהיה פורים. כל משפחה תסב לליל הסדר לבדה. תחגגו רק עם המשפחה המצומצמת שנמצאת עכשיו אתכם בבית. מתוך אחריות עמוקה לשלום הציבור, נחליט הערב בממשלה על הטלת סגר כללי על רחבי המדינה". 

"ממחר ב-16:00 תשארו בשכונות ובערים שלכם. הסגר הכללי ימשך עד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר, אך יש עוד הגבלה; ביום רביעי, לפני ליל הסדר, כל אחד ואחד נשאר בביתו משעה 18:00 בערב עד למחרת, בשעה 7 בבוקר. יש כאן הכבדה, אבל אין ברירה. אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות". 

"אני מבקש מכם למלא אחר ההנחיות שלנו. עשו זאת למענכם, למען יקיריכם, למען השוטרים והשוטרות, החיילים והחיילות, שיחד עם צוותי הרפואה ומד"א עושים עבודת קודש. מלאכים בלבן. אני רוצה להודות גם לאמנים שמתנדבים כדי לשמח את הציבור מן המרפסות".

"בד בבד, עם ההקשחה בהנחיות, יש סימנים חיוביים באופק, אך אסור לנו להיכנס לשאננות. אנחנו מתקדמים בהכנה לכללי היציאה מהמשבר, זה יקרה רק אחרי המימונה. אם המגמות החיוביות יימשכו, אנחנו נצא בהדרגה מהסגר אחרי חג הפסח והמימונה. זה תלוי בכם. במידת מילוי ההוראות הקשות שאנחנו מורים לכם, לטובת הכלל. היציאה תעשה על פי רמות הסיכון באוכלוסייה. הבטוחים ביותר יצאו ראשונים, ואלו הנמצאים בסיכון הרב ביותר, יצאו אחרונים.

תחילת היציאה תפיח רוח חיים במשק ותתן תקווה לשכירים ועצמאיים כאחד, לעסקים הקטנים והגדולים הנאנקים. העברנו אתמול בממשלה החלטה על תקציב חירום של 90 מיליארד שקל. העברנו אותו כדי לעזור לכם, שכירים, עצמאיים, מובטלים. הסכום הזה כולל גם את מענק החג, שנמצא בשלבי חקיקה בכנסת. המענק הזה יגיע". 

"אני מבקש מכם עוד דבר חשוב; אני מבקש מכם לרכוש במיוחד בימים האלו מוצרי צריכה תוצרת ישראל. אני מאמין שאסטרטגיית היציאה שלנו תשקם את כלכלת ישראל, שזרועים בה הרבה מאוד מרכיבים. אחד מהם הוא בדיקות לגילוי החולים. הבדיקות מספקות לנו מידע טוב יותר, ואנחנו שואפים להגיע בתוך ימים ל-10,000 בדיקות. זה היה קשה מאוד להגיע לשם כי חלקים היו חסרים ואתה מגלה שחלקים שהזמנת - מישהו אחר לקח אותם. התגברנו על זה. אנחנו נגדיל את הבדיקות כדי לאפשר יציאה מדורגת מהסגר". 

"יש לנו את אותו מספר בדיקות שיש לקוריאה ולבריטניה. יש כאן מאמצים גדולים מאוד. ישראל מובילה בהרבה מאוד דברים, ולא סתם דורגה כמדינה הבטוחה ביותר בעולם. מאמצי הרכש שלנו, כולל לרכיבים לבדיקות הקורונה, הם בתנאים של תחרות בינלאומית גדולה. שוחחתי עם ידידי ולדימיר פוטין, וסיכמנו על שיתוף פעולה גם בנושא הזה. הוא שיבח אותי על הצעדים שנקטנו כאן למלחמה בקורונה. הוא אמר לי: 'חשוב מאד שבני גנץ ואתה תאחדו כוחות בשביל מדינת ישראל'. אני מסכים איתו. אני משוכנע שאפשר להגיע לממשלת אחדות. הדרך עדיין לא הסתיימה, אבל אני מאמין שעם רצון טוב ומאמץ הדדי משותף, אפשר וצריך להגיע לזה בהקדם".

"ראינו גם תופעות אחרות; ראינו הסתה איומה נגד הציבור החרדי בתקשורת ובחברה. אני יודע שזה לא משקף את דעותיו של רוב העם בישראל. שוחחתי עם ראש העיר של בני ברק, ואמרתי לו ששנינו נמצאים בבידוד אבל אנחנו לא ב'בדד', אנחנו ביחד. הוא סיפר לי שהוא מקבל אינסוף שיחות חיזוק מאזרחים ברחבי הארץ. 'יש לנו עם נפלא, אין עם כזה בעולם', הוא אמר לי. אנחנו מחבקים את תושבי בני ברק, כמו שכל איטליה מחבקת את תושבי לומברדיה". 

"יש לנו עוד חיבור; המורשת שלנו והעבר שלנו בו היו כל כך הרבה משברים, שעברנו אותם יותר מכל עם אחר בתולדות האנושות. חג הפסח מנציח את היציאה ממצרים, התגברות על משברים. ז'בוטינסקי כותב 'תגר על כל מעצור ומיצר'. בכל דור ודור אנחנו מתגברים על המכשולים. אני משוכנע ויודע שלמרות שזה אתגר עולמי, אנחנו עוברים אותו יחד ועוברים אותו בהצלחה. אנחנו כותבים יחד פרק קשה, אבל רב הוד בתולדות עמנו ומדינתנו. אני רוצה לברך את כולכם בחג פסח כשר ושמח. אני רוצה לברך אתכם, שנעבור יחד את המיצר ונצא מבידוד לחירות. חג שמח". 

חשש שהחג יביא להתרפצות מחודשת

השר אריה דרעי אמר הערב כי החשש הוא כי קיומם של סדרים משפחתיים גדולים עשוי להביא להתפרצות מחודשת של הנגיף לאחר שבימים האחרונים הנתונים מראים על התמתנות. השר גלעד ארדן אומר כי לא צפוי סגר מלא, אלא החמרת האכיפה של ההנחיות הקיימות, וסגירה מוקדמת יותר של החנויות בערב החג.

היום אמורה הייתה להתכנס ועדת שרים להגדרת אזורים מוגבלים, שיכלה להחמיר עם ערים ושכונות מסוימות, אך בשל לחץ של השרים יעקב ליצמן ואריה דרעי, שלא לסמן את הציבור החרדי ולבדלו משאר הציבור הישראלי, הישיבה הזו בוטלה ותחת זאת הוחלט להחמיר עם כלל אזרחי ישראל. המטרה של ההחמרות היא להביא למצב שבימי החג הישראלים לא ינסו להיפגש עם קרוביהם.

עוד כתבות

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

פרשת העלמת המס של חברת שלמה Sixt: תשלם כופר של 400-500 אלף שקל

קבוצת הרכב הגיעה להסדר עם רשות המסים, שלפיו התיק הפלילי בגין גביית יתר מלקוחות ייסגר בתשלום כופר, ללא העמדה לדין פלילי ● במקביל אושרה הפשרה בייצוגית שהוגשה בפרשה, ולפיה הקבוצה תעניק ימי השכרת רכבים בעלות של כ-38 מיליון שקל בחינם ללקוחות הליסינג

אלון מאסק והחללית דרגון. רושם עוד ניצחון / צילום: Jae C. Hong PA

בדרך לחלל החיצון: כשהחלום האמריקאי פוגש את התעוזה של אלון מאסק

אם הכל יעבוד כשורה ומזג האוויר לא יאכזב, ברביעי בלילה תתרחש היסטוריה בכל הקשור לכיבוש החלל על ידי האדם ● לראשונה, חללית מסחרית תטיס אסטרונאוטים של נאס"א למשימה ● זו גם תהיה אבן דרך בהשתלטותן של חברות מסחריות על תחומים שהמדינות היו האחראיות הבלעדיות להם בעבר

רובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מצליחה לשחות גם בימי קורונה: הרווח הנקי של מיטרוניקס צמח ברבעון בכ-7% ל-64 מיליון שקל

מניית יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות השלימה זינוק של 65% מהשפל שאליו צנחה ב-23 במרץ השנה, וחזרה להציג תשואה חיובית מתחילת השנה

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ההסתדרות לארקיע: צאו מהדממה וקבלו 1.5 מיליון דולר כהלוואה

ההצעה, מסביר יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי באה במטרה "לעודד את החברה ולעזור לה להשתקם והיא מותנית בחזרה לפעילות של החברה. כל עוד החברה לא מתחילה לפעול, היא לא תקבל את הכסף"

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

דיווח: משרד הביטחון מתנגד להשתתפות חברות סיניות בחברות תקשורת

כרגע היחידה שממתינה להיתר שליטה בפרטנר שמתמודדת במכרז הדור החמישי בסלולר היא האצ'יסון – תאגיד הונג קונגי ששלט בעבר בחברה

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

זוהי הסיבה לכך שפייסבוק משנה את שם הארנק הדיגיטלי שלה

הארנק הדיגיטלי קליברה, שהושק לפני פחות משנה, ייקרא מהיום "נובי" ● פייסבוק מתמודדת עם לא מעט קשיים רגולטוריים סביב פרויקט המטבע הדיגיטלי ליברה, וארגונים כמו ויזה, מאסטרקארד ואיביי נטשו אותו חודשים ספורים לאחר השקתו

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

כ-200 אלף דיווחו לשירות התעסוקה על חזרה מחל"ת מאז סוף פסח

מהעדכון האחרון אתמול בשעה 16:00 ועד היום בשעה 16:00 התקבלו בשירות התעסוקה 14,586 דיווחים על חזרה לעבודה ● מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19 באפריל, נרשמו בשירות התעסוקה 102,213 דורשי עבודה חדשים

מכשור רפואי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חברות המכשור הרפואי מתאגדות: "ישראל לא יכולה להיות 'מדינת חדשנות' ללא תעשייה"

ארגון מדטק החדש, בהובלת מדטרוניק, ג'נרל אלקטרוניק, טבע ופיליפס, מבקש תמיכה מהמדינה כדי להרחיב את תעשיית הייצור הרפואי, מתכוון להכניס מכשור רפואי חדשני לסל התרופות ורוצה להיות גוף שהרגולטורים מתייעצים איתו לפני קבלת החלטות בתחום המכשור הרפואי

דומיניק קאמינגס, אדריכל הברקזיט, בדרכו להיכנס לדאונינג 10 / צילום: Matt Dunham, AP

סערת היועץ של ג'ונסון והפרת סגר הקורונה: שר בריטי התפטר במחאה

בעקבות הגיבוי שמעניק ראש הממשלה הבריטי ליועצו הבכיר דומיניק קאמינגס הודיע היום שר בריטי כי לאות מחאה הוא מודיע על התפטרותו ● קאמינגס תועד כשהוא מפר את הסגר שהוטל על תושבי הממלכה, וכן שהראה תסמיני קורונה ● לטענתו, מתנהל נגדו "קמפיין" שנועד לסיים את הקריירה שלו

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

מועצת תאגיד השידור עומדת להתפזר; מי ייפקח על "בור תקציבי" של 40 מיליון שקל?

רובה המכריע של מועצת תאגיד השידור תסיים את כהונתה השבוע, ועד שלא ימונו לה לפחות עוד חמישה חברים, תקציב בהיקף של כ-750 מיליון שקל יישאר ללא פיקוח ● תאגיד השידור: "ההנהלה נערכת לקיצוצים במינימום פגיעה בעובדים ובתוכן"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה מגישה לשר האוצר ח"כ, ישראל כץ, את דוח פעילותה לשנת 2019 / אינפוגרפיקה: דוברות משרד האוצר, יח"צ

הדוח השנתי של רשות ניירות ערך: עוד קודם לקורונה - גידול בהסדרי החוב וקיטון במספר בעלי הרישיונות

שנת 2020 עלולה להביא גידול ביחס ל-2019 בהסדרי החוב בצל משבר הקורונה ● בשנה החולפת נמשכה מגמת הירידה בדמי הניהול שהציבור שילם בקרנות הנאמנות

שירה גרינברג, מאיר שפיגלר, איציק שמולי / צילום: איל יצהר, דוברות משרד האוצר

הפתרון לכפל הקצבאות: מינורי מדי, מאוחר מדי ולא מטפל בבעיות השורש

האוצר הסכים באופן זמני לשלם ל-40 אלף הזכאים לקצבת הכנסה, שפוטרו או הוצאו לחל"ת, גם דמי אבטלה במקביל ● אבל המאבק להפוך את הזמני לקבוע יצא לדרך, על רקע הנתונים שמראים כי דווקא האוכלוסיות המוחלשות כלכלית הן גם אלו שיחזרו אחרונות לשוק העבודה

המשרוקית של גלובס

"תוכיחו שלא": איך בודקי עובדות מגיבים לטענות חסרות בסיס שאין דרך לסתור

ההאשמות המרומזות בנאום של נתניהו, הרינונים על הטלפון הגנוב של גנץ, ההכנסות החסויות ממכירות הגז והשמועות על האילומינטי: תחקירני "המשרוקית" נעה ברק וארן רונדל מדברים על הדילמות הכרוכות בסיפורים מסמרי שיער שאין דרך לברר ● הצטרפו ללייב "המשרוקית של גלובס"

חומוס כספי בזמן הסגר / צילום: שני מוזס, גלובס

הממשלה אישרה: מסעדות וברים יחזרו לפעול החל ממחר

עדיין חלה הגבלה על ישיבה במתחמי מזון מהיר בקניונים ● עוד נקבע כי במקום הפתוח לציבור בו מצוי דלפק שירות, תוצב מחיצה למניעת העברת רסס בין נותן למקבל השירות, בהתאם לחובה החלה כיום על חנויות

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת הנדל הורה להקים צוות הפקת לקחים מפרשת בזק

יועז הנדל הורה למנכ"ל המשרד נתי כהן להקים צוות הפקת לקחים כדי לוודא שהמשרד השיל מעליו לחלוטין את פגעי הפרשה ● "תפקיד עובדי ושליחי ציבור הוא להוות מגדלור ערכי במדינת ישראל"

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

הלכה חדשה: צירוף העתק מצולם של כתב הערבות להצעה במכרז מצדיק את פסילתו על הסף של המציע

ביהמ"ש העליון שם סוף לשנים רבות של פסיקות סותרות שנתנו בתי המשפט המחוזיים בסוגיה, וקובע כי עיקרון השוויון בין המציעים מחייב פסילת הצעה למכרז שהוגשה ללא כתב הערבות המקורי

עו"ד מיכה פטמן / צילום: איל יצהר, גלובס

כמה זמן דרוש כדי לנהל "תיק צווארון לבן גדול ומתוקשר"?

וגם: קצת חדשות טובות בימי קורונה וזהר זיסאפל מבטיח עבודה בהייטק

אנדרו קואומו / צילום: רויטרס

מושל ניו יורק: "אנחנו הולכים לראות כאב בכלכלה החדשה הזאת"

מושל ניו יורק אנדרו קואומו הודיע גם כי הוא ייסע לוושינגטון ביום רביעי הקרוב על-מנת להיפגש עם הנשיא דונלד טראמפ כדי לדון בתוכניות על תשתיות וכלכלה

יעקב הלפרין /    צילום:  יהונתן הלפרין

קניון הזהב נגד אופטיקה הלפרין: תביעה של למעלה מחצי מיליון שקל על סירובה לפתוח את החנות בקניון

ככל הידוע, מדובר בתביעה ראשונה מסוגה מאז הפתיחה המחודשת של הקניונים ומתחמי המסחר עם החזרה לפעילות מחודשת בצל משבר הקורונה לפני כשלושה שבועות, בגין סירוב בית עסק לפתוח את החנות בקניון

גן אירועים "Ocean", תל אביב. האולמות וגני האירועים יתחילו לחזור לפעילות תחת הגבלות משרד הבריאות / צילום: תמר מצפי, גלובס

פרטנר משיקה מערכת מיוחדת לקראת פתיחת המסעדות ומתחמי האירועים

המערכת תאפשר לבית העסק ולמנהל המתחם לדעת בכל רגע נתון ובזמן אמת כמה אנשים נמצאים במקום ● "המעבר לשגרת קורונה על כל המגבלות והשינויים בהרגלים שלנו כעסקים וכצרכנים, מחייב התאמה של העסק למציאות החדשה"