גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

ראלי בשווקים: האם התחתית מאחורינו? גת מגידו מפסגות על הזינוק בשווקים; וגם, מתן פסטרנק, אנליסט שוק הון, על השאלה האם בנק ישראל מכוון לריבית שלילית?

17:25

יום המסחר האחרון לשבוע המסחר המקוצר בבורסת ת"א ננעל בעליות חדות במדדים, בהובלת מדד הנפט והגז שנסק בכ-11.5%. מחזור המסחר הסתכם בקרוב ל-2.8 מיליארד שקל. 

מדד ת"א-35 התחזק היום ב-2.4%, בהובל מניית פתאל החזקות  שקפצה 34%. יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  זינקו ב-30% ומניית קבוצת דלק  נסקה ב-17%, והעליות דחפו את מדד הנפט והגז לזינוק של 11.4%. יחידות רציו  קפצו ב-20%.

מדד ת"א-125 עלה בכ-3.3%, ואילו מדד ת"א-90 קפץ ב-5.1%.     

15:55

מתחזקות עליות השערים בבורסה. מחזור המסחר מסתכם בכ-2 מיליארד שקל. נזכיר כי היום הוא יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה. 

מניית פתאל החזקות בולטת בעלייה חדה. עוד בולטות בעליות מניות בזן, קבוצת דלק, החברה לישראל , כיל  ופרטנר. 

14:15

עליות חדות בבורסה בתל אביב בדומה לסנטימנט בשוקי העולם. מדד ת"א 35 מזנק ב-2.8%, ת"א 90 בולט בעלייה של 4.55%. 

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מזנקים ומאותתים על המשך העליות בניו יורק בפתיחה. אתמול המדדים בוול סטריט זינקו ביותר מ-7% על רקע הדיווחים על האטה בקצב ההדבקה. עם זאת, בספרד דווח היום על 743 מקרי מוות במהלך היממה החולפת, מעל מספר המקרים יום קודם לכן.

מנייתה של אלוני חץ  מזנקת ב-5.3%, עזריאלי  יורדת ב-2.2% נגד המגמה בשוק, מניית דיסקונט  קופצת ב-3%, טבע  מזנקת ב-6%, פועלים  ולאומי  בעולות סביב ה-3% כ"א.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-1.5 מיליארד שקל.

12:30

יום המסחר האחרון לשבוע המקוצר מתנהל בעליות חדות, וזאת בהמשך לזינוק החד אמש בניו יורק, בעוד החוזים העתידיים מזנקים בוול סטריט בשעה זו ובורסות אירופה נסחרות בעליות חדות.

מדד ת"א 35 מזנק ב-2.4%, מדד ת"א 90 קופץ ב-4.3%, מדד הבנקים מנתר ב-2.8%. 

פתאל החזקות  בולטת בזינוק של 24%, דלק  מזנקת ב-14.5%, דלק קידוחים  מזנקת ב-25%, טבע  קופצת ב-5.66% ומניות הבנקים לאומי  ופועלים  עולות ב-3% ו-3.3% בהתאמה. 

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-1.09 מיליארד שקל.

11:10

נמשכות העליות החדות בבורסה, במקביל למגמה חיובית באירופה. מדד הנפט והגז ממשיך במומנטום החיובי ועולה בעוד 7%. 

10:05

יום המסחר בבורסה נפתח הבוקר (ג') תוך המשך המגמה החיובית, לאחר שאתמול זינקו מדדי המניות המובילים בכ-5%. 

קבוצת דלק   רושמת עלייה חדה לאחר שהחברה הבת איתקה פרסמה הבוקר דוח משאבים מעודכן. עוד בולטות בעליות מניות פתאל החזקות   , אופקו, בזן   , פז ומגדל. 

08:34

השקל מתחזק בהמשך להנמכת ריבית בנק ישראל אתמול. האירו מאבד 1.3% ונסחר סביב 3.87 שקלים; הדולר מאבד 1.4% ונסחר סביב 3.57 שקלים.

ריבית בנק ישראל הונמכה אתמול ב-0.15% ל-0.1%. בנק ישראל הודיע בנוסף על הפעלת כלי מוניטרי חדש (בדומה ל-TLTRO האירופאי). מדובר במתן הלוואות מוניטריות לבנקים המסחריים לטווח של שלוש שנים בריבית קבועה של 0.1%. ההלוואות מותנות במתן אשראי לעסקים קטנים וזעירים. כמו כן, בנק ישראל הודיע על הרחבת מסגרת עסקאות הריפו מול גופים פיננסיים, כך שהעסקאות יכללו גם אג"ח קונצרניות כבטוחה לעסקאות החלף, זאת בנוסף לאג"ח ממשלתי. צעד זה יחזק את התמיכה בנזילות ובתפקוד התקין של השווקים הפיננסיים.

לדברי גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, "מדובר בחבילה כוללת משמעותית מאוד של צעדים מוניטריים. האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים צפויה להיות סביב 0% והריבית צפויה להיות בתרחיש הנוכחי סביב ממוצע של כ-0.1% במהלך השנה הקרובה. לפי תחזיתנו, במהלך 2020, במונחים קלנדריים, האינפלציה צפויה להיות שלילית ברמה של מינוס 0.4%. החמרה ניכרת נוספת של הצפי הכלכלי יכולה לפתוח את האפשרות של ריבית שלילית בהמשך, זאת כפי המקובל באירופה וביפן".

06:00

יום המסחר השלישי והאחרון לשבוע מקוצר זה ערב חג הפסח צפוי להיפתח בהמשך לעליות החדות שנרשמו אתמול, וזאת נוכח הירידה בקצב ההדבקה בנגיף הקורונה באיטליה וארה"ב.

טבע זינקה אמש (ב') בוול סטריט על רקע העלאת המלצה מצד בנק ההשקעות UBS והמניה חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 3.9%. אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 11%, נייס עם פער חיובי של 1.4%, טאואר ואיי.אפ.אפ חוזרות עם פער חיובי של 2.5% כ"א.

אתמול בבורסה בתל אביב המדדים המובילים זינקו סביב ה-5%, וזאת על רקע האטה בקצב התמותה בארה"ב ובאיטליה, שם מספר המתים אתמול היה הנמוך מזה שלושה שבועות. בשוק מעריכים כי האטת קצב ההתפשטות והתמותה תאפשר לבחון הסרת ההגבלות וחזרתה של הכלכלה לפעילות בקרב חלק מהמדינות. עם זאת, ביפן הוכרז על מצב חירום והממשל צפוי להודיע על תוכנית תמריצים של כטריליון דולר.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים 0.4%-0.6% לאחר הראלי אתמול.

עוד כתבות

נג’ין קוקס.”אם אנחנו מתכננים להרחיב את הנוכחות של האנושות מחוץ לכדור הארץ, אנחנו צריכים קודם כל שהאנושות תהיה ראויה להרחבה”
צילום: גוד אזגורי, שגרירות ארה"ב

נמאס מכדור הארץ? ראש המשימה הקרובה של נאס"א למאדים בראיון

נג’ין קוקס, המנהלת בנאס"א את צוות התכנון של משימות הרובוטים על מאדים, מספרת איך סדרת טלוויזיה גרמה לה לגלות בחלל את הצד האופטימי של כדור הארץ ●  "חשוב שגורמים נוספים יוכלו להוציא אנשים מכדור הארץ"

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה תוספת של 14 מיליארד שקל לתקציב החירום לטיפול בקורונה

ישיבת הועדה נעצרה כמה פעמים לאחר שיו"ר הועדה, משה גפני, לא קיבל הסברים מדויקים על סעיפי תקציב החירום ● גפני: "לא אכנס דיונים של הוועדה ולא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו"

מדי מים של ארד. חקירה נגד ארבע חברות באיטליה / צילום: אתר החברה

אקזיט לקיבוץ דליה: מכר כ-12% ממניות ארד למוסדיים ב-156 מיליון שקל

הקיבוץ נותר עם החזקה של 15% בחברת מדי המים, הנסחרת בשווי של 1.4 מיליארד שקל, לצד קיבוץ רמות מנשה המחזיק 27%

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

יעד חדש ל-2030: 30% מייצור החשמל יהיה מאנרגיה מתחדשת

שר האנרגיה יובל שטייניץ הציג תוכנית להגדלת היקף ייצור החשמל מהשמש, שתחייב השקעות בהיקף של 80 מיליארד שקל ● מדיניות ממשלתית תעודד התקנת פאנלים על גגות, מאגרי מים ושטחי קרקע בהיקף 140 אלף דונם

קרנות ההייטק יכולות לגוון את תיק ההשקעות / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד תעמוד תעשיית ניהול תיקי ההשקעות במבחן הקורונה?

בשנים האחרונות נבלמה הצמיחה של תעשיית ניהול התיקים, שבסוף 2019 ניהלה נכסי ציבור בהיקף של כ-295 מיליארד שקל ● יוזמות של רשות ני"ע עשויות לחולל תפנית במגמה

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

מנכ"ל אפל במסר לקהילה השחורה: "אתם וחייכם נחשבים"

כך לפי מזכר ששלח טים קוק לעובדי אפל בתגובה לאירועים סביב מות מותו של ג'ורג' פלויד ● "כדי ליצור שינוי, עלינו לבחון מחדש את ההשקפות והפעולות שלנו"

גן שעשועים על מסלול ההמראה של שדה התעופה הישן באילת / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות

ה"תרופה" למכת הקורונה? עיריית אילת מפרסמת מכרז למתחם אטרקציות חדש בשטח שדה התעופה הישן

מדובר בשטח הדרומי של שדה התעופה הישן בעיר ● לאחר הקפאת מכרזי המגורים במתחם בשל הקורונה, מקווים בעירייה שהמכרז יפיח רוח מחודשת בכלכלה המקומית ● להערכת מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, ההפסד הכספי לעיר בחודש אפריל לבדו עומד על כחצי מיליארד שקל

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

נקלעו לגירעון: הקורונה הגיעה גם לקרנות הפנסיה הוותיקות

מדוחות שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, עולה כי בתום הרבעון הראשון השנה הן היו בגירעון של 0.7%, שנאמד בכ–3 מיליארד שקל • עד סוף אפריל המצב השתפר, אך עדיין מתחילת השנה התשואות שליליות • האם כרבע מיליון חוסכים צריכים להתחיל לחשוש?

יוסי ושלומי אמיר / צילום: יחצ

מכירות פרשמרקט זינקו ב-60% ברבעון; הרווח יותר מהכפיל את עצמו

רשת המזון שבשליטת האחים אמיר נהנתה מהשלכות משבר הקורונה, עיתוי חג הפסח וההתרחבות שביצעה במחצית השנייה של 2019 ● הרווח הנקי הסתכם ב-30 מיליון שקל ברבעון הראשון ● שיעור הרווחיות הגולמית של הרשת טיפס ל-34.6%

מטה גיליאד בקליפורניה / צילום: Eric Risberg, Associated Press

ניסוי נוסף ברמדסיביר של גיליאד הצליח אך השוק לא מתלהב

מצטברות העדויות לכך שהמוצר אכן משפיע על הקורונה, אבל עד כמה? ● אתר הביומד STAT: חלק מן היעילות במינון הנמוך היא מקרית

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

עובד משרד ראש הממשלה נמצא חיובי לקורונה

מדובר בעובד אשר היה מעורב בהכנת הצהרת נתניהו ומספר שרים ביום שבת האחרונה ולכן, נשקלת האפשרות להעביר את נתניהו ואת על מי שנכח באירוע להיכנס לבידוד למשך שבועיים

קריפטו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הביטקוין שכח ממשבר הקורונה: עלה בעוד 10% בחודש מאי

שוק המטבעות הדיגיטליים הגיע בסוף מאי לשווי כולל של 268 מיליארד דולר, לאחד עלייה חודשית של 9.4% ● ביטקוין שמר על הדומיננטיות בשוק גם לאחר חציית תגמול הבלוק לכורים ● טלגרם נאלצה להיפרד מפרויקט הבלוקצ'יין שלה

ילדים רצים בקיבוץ / צילום: אייל מרגולין

אחרי חודשיים בבידוד מחפשים קהילה? הקורונה הובילה לעלייה בהתעניינות בבתים בקיבוצים וכפרים

אחרי שהציבור בישראל גילה שאפשר לעבוד מהבית, ושמשפחה עלולה להיתקע לשבועות בין ארבעה קירות, ביישובים הקהילתיים בצפון ובדרום מדווחים על עלייה בפניות אליהם: "אין ספק שמי שחשב ממילא על מעבר לצפון, הקורונה מבחינתו היא טריגר"

דורית קדוש, ראש מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לאחר כשנתיים בלבד: המנהלת החיצונית של מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך פורשת

דורית קדוש הייתה הייבוא הבכיר של יו"רית הרשות ענת גואטה, שהביאה אותה מדלויט ● "תסיים את תפקידה בזמן הקרוב"

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

בעלי אלטשולר שחם גמל מכרו מניות החברה בכ-62 מיליון שקל

ככל הידוע הם מכרו כ-4.8 מיליון מניות החברה בתמורה לכ-62 מיליון שקל, לפי מחיר של 13 שקל למניה ששיקף דיסקאונט של כ-2.5% על מחיר המניה בפתיחת המסחר היום

ירון אמזלג / צילום: דוברות ארקיע

הטיפול במשבר עובר ידיים: ירון אמזלג מונה למנכ"ל ארקיע החדש

שעות ספורות לפני שפקע מועד כהונתו של ניר דגן, מודיעה חברת התעופה על מינויו של המשנה למנכ"ל בשנה האחרונה ● האתגר שבפניו ניצב אמזלג הוא להגיע להסכם מול הבנקים ומול העובדים ולאושש את פעילות החברה ביום שאחרי הקורונה

הונאות ברשת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"יצירת מצג שווא": קנס של 3 מיליון שקל על חברת "דאבל פיס"

לפי התלונות שנבדקו על ידי הרשות להגנת הצרכן, נציגי חברת דאבל פייס הונו אנשים כאשר שיווקו חבילות מזל של מפעל הפייס מבלי להזדהות באופן תקין ותוך מסירת מידע מסולף

אילת מלמעלה  / צילום: רוני בלחסן

גלגל הצלה לענף התיירות והמלונאות: יקבלו סיוע של 300 מיליון שקל

כך לפי הודעת משרד האוצר ומשרד התיירות, בניסיון להציל את אחד הענפים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מאז פרוץ המגפה

רומן אברמוביץ’ והאחוזה שרכש בהרצליה פיתוח / צילום: AP, איל יצהר

רגע לפני הקורונה: רומן אברמוביץ' רכש את האחוזה היקרה בישראל

תמורת האחוזה, שנמצאת בהרצליה פיתוח, שילם אברמוביץ' 226 מיליון שקל ● שטח האחוזה הינו כ-9.5 דונם והיא ממוקמת בהרצליה פיתוח וכוללת שני מבנים ששטחם הבנוי כ-3,000 מ"ר ● המוכר הוא אלן הווארד, מנהל קרן גידור בינלאומית ● השיחה

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

לאחר נזיפת בג"ץ: ועדת הקורונה תהיה מורכבת מ-9 נשים ו-4 גברים

בג"ץ מתח ביקורת על חוסר הייצוג לנשים בוועדת הקורונה הקודמת, וקבע כי אין לקבל מצב של היעדר ייצוג שכזה, גם אם מדובר בשעות משבר קשה ● הוועדה החדשה להיערכות לקראת הגל השני של הקורונה, אם יגיע, תובל על ידי ד״ר ניצה קסיר