גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP
ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

יום אחר יום מגפת הקורונה מלמדת אמריקאים דברים חדשים על ארצם. חדשות רעות מצליחות להניב חדשות טובות עם סיפורי הקרבה, אהבת בריות, נדיבות ואומץ.

אבל לא רק. זו גם הזדמנות לשמוע על המחיר שגובים פערים חברתיים, חוסר שוויון והיעדר טיפול רפואי נאות.

פגיעתה הרעה ביותר של המגפה היא בערים הגדולות. ניו יורק, ניו אורלינס ודטרויט מוזכרות בנשימה אחת כשדות הקרב העיקריים. ערים גדולות אחרות באות בתור. חלקה של הקהילה השחורה באוכלוסיית הערים הוא כמעט תמיד גדול בהרבה מחלקם באוכלוסייה הכללית. חלקה בין נפגעי הקורונה גדול מחלקה אפילו באוכלוסייה העירונית.

אתמול נשמעו כמה נתונים סטטיסטיים מקפיאי-דם על המידה שבה Covid-19 מתקרבת להיות "מחלת של הקהילה השחורה". את המסר השמיעה ראש העיר של שיקאגו, לורי לאייטפוט, האשה השחורה הראשונה בכהונה הזו. אגב, מספר הנשים העומדות בראש ערים בארה"ב הוא עצום, כולל ערים כפיניקס (אריזונה), סן פרנסיסקו, וושינגטון הבירה, סיאטל וכו׳. יש גם מספר לא מבוטל של נשים שחורות, כולל ראשי הערים של סן פרנסיסקו, ניו אורלינס ועיר הבירה וושינגטון. אבל אשה שחורה בראש שיקאגו היא פריצת דרך היסטורית.

22% מתושבי שיקאגו הם שחורים. אתמול גילתה ראש העיר לאייטפוט, כי 52% מכל נפגעי הקורונה הם שחורים, ו-72% מכל המתים הם שחורים. הסיבה העיקרית: עוני - וכל מה שמשתמע ממנו.

האכסניה הנוחה ביותר

אמנם אחת הקלישאות הפופולריות ביותר של ימי הקורונה הראשונים באה מפי מדונה, אשר שיגרה סרטון ויראלי מתוך האמבט שלה שבו תיארה את נגיף הקורונה כ"שוויין הגדול" (great equalizer), שאינו מבחין בין קורבנותיו, עשירים או עניים, לבנים או שחורים או חומים. אבל זה היה פיטפוט של מגדל-שן. הנגיף הזה עושה שמות בעניים, מפני שהחלשים ביותר מספקים לו את האכסניה הנוחה ביותר.

אין נתונים ארציים מהימנים על ההיקף המדויק של פגיעה במיעוטים גזעיים ואתניים. בודקי הדם נמנעים מלציין לאיזה גזע או קבוצה לאומית שייכים הנבדקים. זה סביר בהחלט בימים כתיקונם. אבל עכשיו, דווקא ארגונים להגנת זכויות האזרח הם התובעים שמידע כזה יסופק באופן סדיר. הם מאמינים, כי אילו סופק הוא היה מגלה באופן דרמטי את התוצאות של היעדר טיפול רפואי מקיף באמריקה.

הסנאטורית אליזבת וורן, שניסתה השנה את כוחה בהתמודדות על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הזהירה בשבוע שעבר כי "עשרות שנים של גזענות מבנית חסמו את דרכן של משפחות שחורות וחומות לטיפול רפואי איכותי, לדיור נאות, לביטחון כספי. משבר נגיד הקורונה חושף את חוסר השוויון הזה במלואו".

שיקאגו היא העיר המרכזית הראשונה שבה שלטונות הבריאות נצטוו לאסוף פרטים על מוצאם של נפגעי הקורונה ועל זהותם. אבל ערים אחרות אינן תלויות במידע כזה כדי להסיק מסקנות ברורות.

שדות הקרב של דטרויט וניו אורלינס

בדטרויט, הגדולה בערי מישיגן, 80% מן התושבים הם שחורים. בעיר נרשמו עד אתמול יותר מ-5,000 מקרים של הידבקות, ובערך 200 בני אדם מתו. מידע חלקי על ההרכב הגזעי של סך כל הנפגעים במישיגן מראה כי רק 23% מהם לבנים, אף כי חלקם של הלבנים במדינה עומד על כמעט 80%.

מישיגן העפילה בימים האחרונים ביסודיות אל המקום השלישי בטבלת הנפגעות הארציות. רק ניו יורק וניו ג׳רזי נפגעו יותר ממנה, והיא מצמצמת את הפער. פי שניים יותר בני אדם מתו במישיגן מאשר בקליפורניה, הגדולה ממנה פי ארבעה.

כיוצא בזה, לואיזיאנה העפילה אל המקום הרביעי במספר המתים, יותר מקליפורניה, אף כי אוכלוסייתה היא רק עשירית מזו של קליפורניה. הסיבה היא התפוצצות הנגיף בניו אורלינס, שהשחורים הם 60% של אוכלוסייתה.

לא להאמין למוצא פיה של הממשלה

הסיבות לדיספרופורציה הזו מורכבות. לא כולן הן תוצאה של הזנחה חומרית. הן קשורות גם בהרגלים נפסדים של צריכת מזון לא בריא והימנעות מפעילות גופנית. זה במידה רבה מילכוד, מפני שהרגלים כאלה אופייניים לאוכלוסייה בתנאי מחסור.

יש גם סיבות תרבותיות. סוכנות AP מפרסמת השבוע דיוקן של גבר שחור בן 30, בריא ומשכיל, המתאר כיצד התקשה להתייחס ברצינות אל ההזהרות מפני המגפה, שהוא חשב ל"בדיה". הוא אומר: "אני גדלתי על ברכי חוסר האמון במוצא פיה של הממשלה".

חוסר האמון הזה הוא תוצאה של גזענות ושל הזנחה רבות שנים. שחורים למדו במרוצת השנים את הצורך להתייחס בספקנות אל השלטונות, ואת ההרגל הזה קשה לשרש.

שחורים אינם מאכלסים את הבית הלבן ואת הכהונות הבכירות בממשל טראמפ. השחור היחיד הנראה שם מפעם לפעם הוא אדמירל מייקל אדמס, הממונה על שירותי הרפואה. טראמפ לא היה מרוצה מהכרזתו של אדמס ביום א׳, שאמריקאים עומדים לחוות את "השבוע הקשה ביותר בחייהם". האדמירל לא הוזמן אל שני התדרוכים היומיים האחרונים.

כמובן, שחורים חוזים עכשיו על בשרם את מוראות הקורונה, ממש כמו כל האחרים. חלקם באוכלוסיות העירוניות של ניו יורק ושל ניו ג׳רזי: רבע מתושבי העיר ניו יורק וחצי מתושבי ניוארק הסמוכה.

ערים קטנות עם אוכלוסייה גדולה של שחורים נפגעו באופן דיספרופורציונלי. בימים האחרונים כתבו העיתונים על אולבני, עיר של 78,000 במדינת ג׳ורג׳יה, ש-70% ויותר מתושביה הם שחורים. בעיר ובמחוז שסביב לה נרשם אחד השיעורים הגבוהים ביותר בארה"ב של פגיעת הקורונה. גם כך, 90% ויותר מן המתים הם שחורים, גילאי 42 עד 80.

מי חושב על פוליטיקה

כאשר פגיעתו של הנגיף תתחיל להתמתן, אם לא להיעלם, ארה"ב תיקלע לדיון רחב ממדים באופן שבו היא מטפלת בבריאות תושביה, לא רק בזמן מגפות. הקשר בין גזע לעוני למחה למוות תעמוד במרכז הדיון. בשנת בחירות יהיה לה אפילו הפוטנציאל להכריע את הכף הפוליטית.

אבל מי חושב על פוליטיקה כאשר עינינו מוסיפות להינשא ל-16 באפריל, היום שבו המגפה צפויה להגיע אל שיאה עם 3,160 מתים.

החדשות הטיפ-טיפה יותר טובות הן שמספר ההידבקויות היומיות מוסיף לפחות כמעט בכל המדינות. המספר החזוי של מתים עד תחילת אוגוסט הוא עכשיו רק 81,766. אכן, רק. אבל הנחמות הסטטיסטיות האלה אינן משפיעות על חומרת המשבר המיידי.

ומי שהיו זקוקים לאילוסטרציה של החומרה הזו קיבלו אותה אתמול מציוציו של מרק לוין, חבר במועצת העיר. הוא דיווח כי בקרוב לא תהיה בררה אלא לקבור את מתי ניו יורק באופן זמני בגנים ציבוריים. ראש העיר ביל דה בלאסיו חיכה כמה שעות ארוכות וטעונות חרדה לפני שהכחיש את ציוצי לוין. זה האחרון חזר בו בפומבי, אם כי לא מחק את ציוציו המקוריים.

 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה תוספת של 14 מיליארד שקל לתקציב החירום לטיפול בקורונה

ישיבת הועדה נעצרה כמה פעמים לאחר שיו"ר הועדה, משה גפני, לא קיבל הסברים מדויקים על סעיפי תקציב החירום ● גפני: "לא אכנס דיונים של הוועדה ולא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו"

קרנות ההייטק יכולות לגוון את תיק ההשקעות / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד תעמוד תעשיית ניהול תיקי ההשקעות במבחן הקורונה?

בשנים האחרונות נבלמה הצמיחה של תעשיית ניהול התיקים, שבסוף 2019 ניהלה נכסי ציבור בהיקף של כ-295 מיליארד שקל ● יוזמות של רשות ני"ע עשויות לחולל תפנית במגמה

השריפה בבז"ן בדצמבר 2016 / צילום: ד"ר אילן מליסטר, המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.2 מיליון שקל לבזן על רשלנות ועבירות זיהום אוויר

בית המשפט קנס את בזן במסגרת הסדר גישור מול המשרד להגנת הסביבה בגין רשלנות וגרימת זיהום אוויר חמור ● ארגוני הסביבה טוענים שמדובר בקנס נמוך עד כדי "מגוחך", שלא משקף את הפגיעה הבריאותית והסביבתית של פעילות החברה

בעלי עסקים שהשתתפו במיזם "עסק ישראלי" של "גלובס"  / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

עסק ישראלי: להשקיע באונליין, להרחיב את היצע המוצרים ולהבין את הלקוח

משבר הקורונה הוביל לרעידת אדמה במשק ● הסגר וחוסר הוודאות פגעו בכולם, אבל הקשו במיוחד על עסקים קטנים ● "גלובס" ובנק הפועלים הפגישו בין עשרות בעלי עסקים לבין יועצים בולטים ● הנה שישה סיפורים של מפגשים כאלה ● מיזם "עסק ישראלי" של גלובס בשיתוף בנק הפועלים

כפר הנופש עין זיוון משתדרג ומציג גם כמה אטרקציות/ צילום: עדי פרץ

הצימרים בארץ היו יקרים בשבועות? ייתכן שהם יתייקרו עוד יותר

כ-80% ממקומות האירוח באזור הצפון פתחו שעריהם, ואף החזירו עובדים מחל"ת תוך שהפסידו את המענק שהאוצר פרסם ● לא מעט נופשים דיווחו על זינוק במחירים לאור הביקוש העצום ● אל החגיגה לא הצטרפו חלק מבתי המלון, שמכוונים ל-14 ליוני

מוקי שניידמן / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביטול הנפקה, מעבר להפסד וצפי לעלייה בכשלי אשראי: המכות שהנחיתה הקורונה על מימון ישיר

האם בועת האשראי לרכישת כלי רכב התפוצצה? חברת האשראי הצרכני של משפחת שנידמן גנזה הנפקה לפי שווי של יותר מ-1.5 מיליארד שקל והוציאה עובדים רבים לחל"ת ● רשמה הפסד של 28 מיליון שקל ברבעון ומדווחת על ירידה של 50% במתן ההלוואות בחודש מאי

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, מול מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק / צילום: רויטרס

הגרזן מעל ראשן: למה הרשתות החברתיות לא יעשו כלום כדי להשתנות?

קריצה לפוליטיקאים, התעלמות מבעיות וחשש מפני שינוי חקיקה שיפגע בהכנסות שלהן: כל הסיבות לכך שהרשתות החברתיות נמנעות משינוי באלגוריתמים שלהן

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - חודש מאי

גם בתקופת הקורונה: מאות פצועים מקורקינטים ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

דורי נאוי חזר בו מכוונתו לעבור לגור במיאמי; המניה מזנקת

בעדכון בנושא שפרסמה אחים נאוי היא ציינה, כי החלטתו של דורי נאוי התקבלה לאחר פניית דירקטוריון החברה אליו "בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעתקת המגורים, בעיקר לאור הודעתו של שאול נאוי לחברה" על סיום תפקידו

תצוגה של מדדי שווקים בטוקיו, יפן / צילום: KIM KYUNG-HOON  , רויטרס

אסטרטגיית היציאה מקורונה עוברת במדדים

השאיפה להחזיר מהר ככל הניתן את ההפסדים שספגו החסכונות מהמשבר, מציבה אתגר בפני תהליך החזרה לימי השקעות שגרתיים ● שימוש במדדים מאפשר לממש באופן מיטבי את אסטרטגיית היציאה

פרוביוטיקה, אנטיביוטיקה, ניסוי רפואי, חיידקים / שאטרסווק

פוליפיד בניסיון הנפקה נוסף: שואפת לשווי של 300 מיליון דולר

מתכננת הנפקה בחודש יוני ● המוצר המוביל של החברה הוא שתל לשחרור מושהה של אנטיביוטיקה שעבר בהצלחה ניסוי שלב

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

החזרת הניודים בסלולר היטיבה עם WE4G: גייסה 10,000 לקוחות במאי

פרטנר שהחלה בחודשים האחרונים במומנט חיובי עברה לגיוס שלילי של 5,000 לקוחות ● הניודים בשוק הסלולר חוזרים למסלולם באופן הדרגתי

קריפטו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הביטקוין שכח ממשבר הקורונה: עלה בעוד 10% בחודש מאי

שוק המטבעות הדיגיטליים הגיע בסוף מאי לשווי כולל של 268 מיליארד דולר, לאחד עלייה חודשית של 9.4% ● ביטקוין שמר על הדומיננטיות בשוק גם לאחר חציית תגמול הבלוק לכורים ● טלגרם נאלצה להיפרד מפרויקט הבלוקצ'יין שלה

אבי שטרנשוס, מנכ"ל חברת מידרוג / צילום: יח"צ

"חברות עם איכות אשראי גבוהה מנצלות את תיאבון השוק להנפקות"

מסיכום שערכו כלכלני חברת מידרוג עולה כי במהלך חודש מאי גויסו כ-5.9 מיליארד שקל בשוק האג"ח הקונצרני ● מנכ"ל מידרוג, אבי שטרנשוס: "המגמה החיובית בהיקף גיוסי אגח קונצרני נמשכה גם בחודש מאי, אולם נותרה סלקטיבית"

תוכנית עבודה / עיבוד: גלובס

איך מחברים את קטר ההייטק לקרונות? הצטרפו לשידור החי

למה בועת ההייטק לא נפרצת, מה מונע מחברות בתחומים מסורתיים לעבוד עם סטארט-אפים ואיך מכינים את כוח האדם למאה ה-21? ● אימוץ טכנולוגיות: האתגרים הניהוליים

מדי מים של ארד. חקירה נגד ארבע חברות באיטליה / צילום: אתר החברה

אקזיט לקיבוץ דליה: מכר כ-12% ממניות ארד למוסדיים ב-156 מיליון שקל

הקיבוץ נותר עם החזקה של 15% בחברת מדי המים, הנסחרת בשווי של 1.4 מיליארד שקל, לצד קיבוץ רמות מנשה המחזיק 27%

גן שעשועים על מסלול ההמראה של שדה התעופה הישן באילת / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות

ה"תרופה" למכת הקורונה? עיריית אילת מפרסמת מכרז למתחם אטרקציות חדש בשטח שדה התעופה הישן

מדובר בשטח הדרומי של שדה התעופה הישן בעיר ● לאחר הקפאת מכרזי המגורים במתחם בשל הקורונה, מקווים בעירייה שהמכרז יפיח רוח מחודשת בכלכלה המקומית ● להערכת מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, ההפסד הכספי לעיר בחודש אפריל לבדו עומד על כחצי מיליארד שקל

משה בן שאול / צילום: יחצ

אילקס שוב מנסה לרכוש את אחזקות הציבור במדטכניקה

אילקס רכשה את השליטה במדטכניקה ב-2011 ומאז כבר ניסתה לרכוש אותה במלואה פעם אחת, ללא הצלחה ● בחמש השנים האחרונות עלתה מניית אילקס 514% ואילו מניית מדטכניקה עלתה כ-100% באותה התקופה

בינה מלאכותית / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

האו"ם נותן חסות לכלי בינה מלאכותית למקבלי החלטות וקובעי מדיניות

הכלי, ששמו Policy Priority Inference, ישמש ממשלות וקובעי מדיניות בפתרון בעיות כמו רעב, התחממות גלובלית, עוני ואי-שוויון מגדרי

מתקן של קבוצת דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת   / צילום: Adit-movies

מפסידות ומנפיקות: הנתונים שמגלים תשקיפי חברות האנרגיה המתחדשת דוראל ומשק אנרגיה

תשקיף להשלמה שפרסמה דוראל חושף כי החברה מעוניינת לגייס קרוב ל-140 מיליון שקל, לפי שווי חברה שאפתני של כ-650 מיליון שקל "לפני הכסף" ●  על פי ההערכות, משק אנרגיה מעוניינת לגייס כ-50 מיליון שקל, לפי שווי של כ-200 מיליון שקל