גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP
ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

יום אחר יום מגפת הקורונה מלמדת אמריקאים דברים חדשים על ארצם. חדשות רעות מצליחות להניב חדשות טובות עם סיפורי הקרבה, אהבת בריות, נדיבות ואומץ.

אבל לא רק. זו גם הזדמנות לשמוע על המחיר שגובים פערים חברתיים, חוסר שוויון והיעדר טיפול רפואי נאות.

פגיעתה הרעה ביותר של המגפה היא בערים הגדולות. ניו יורק, ניו אורלינס ודטרויט מוזכרות בנשימה אחת כשדות הקרב העיקריים. ערים גדולות אחרות באות בתור. חלקה של הקהילה השחורה באוכלוסיית הערים הוא כמעט תמיד גדול בהרבה מחלקם באוכלוסייה הכללית. חלקה בין נפגעי הקורונה גדול מחלקה אפילו באוכלוסייה העירונית.

אתמול נשמעו כמה נתונים סטטיסטיים מקפיאי-דם על המידה שבה Covid-19 מתקרבת להיות "מחלת של הקהילה השחורה". את המסר השמיעה ראש העיר של שיקאגו, לורי לאייטפוט, האשה השחורה הראשונה בכהונה הזו. אגב, מספר הנשים העומדות בראש ערים בארה"ב הוא עצום, כולל ערים כפיניקס (אריזונה), סן פרנסיסקו, וושינגטון הבירה, סיאטל וכו׳. יש גם מספר לא מבוטל של נשים שחורות, כולל ראשי הערים של סן פרנסיסקו, ניו אורלינס ועיר הבירה וושינגטון. אבל אשה שחורה בראש שיקאגו היא פריצת דרך היסטורית.

22% מתושבי שיקאגו הם שחורים. אתמול גילתה ראש העיר לאייטפוט, כי 52% מכל נפגעי הקורונה הם שחורים, ו-72% מכל המתים הם שחורים. הסיבה העיקרית: עוני - וכל מה שמשתמע ממנו.

האכסניה הנוחה ביותר

אמנם אחת הקלישאות הפופולריות ביותר של ימי הקורונה הראשונים באה מפי מדונה, אשר שיגרה סרטון ויראלי מתוך האמבט שלה שבו תיארה את נגיף הקורונה כ"שוויין הגדול" (great equalizer), שאינו מבחין בין קורבנותיו, עשירים או עניים, לבנים או שחורים או חומים. אבל זה היה פיטפוט של מגדל-שן. הנגיף הזה עושה שמות בעניים, מפני שהחלשים ביותר מספקים לו את האכסניה הנוחה ביותר.

אין נתונים ארציים מהימנים על ההיקף המדויק של פגיעה במיעוטים גזעיים ואתניים. בודקי הדם נמנעים מלציין לאיזה גזע או קבוצה לאומית שייכים הנבדקים. זה סביר בהחלט בימים כתיקונם. אבל עכשיו, דווקא ארגונים להגנת זכויות האזרח הם התובעים שמידע כזה יסופק באופן סדיר. הם מאמינים, כי אילו סופק הוא היה מגלה באופן דרמטי את התוצאות של היעדר טיפול רפואי מקיף באמריקה.

הסנאטורית אליזבת וורן, שניסתה השנה את כוחה בהתמודדות על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הזהירה בשבוע שעבר כי "עשרות שנים של גזענות מבנית חסמו את דרכן של משפחות שחורות וחומות לטיפול רפואי איכותי, לדיור נאות, לביטחון כספי. משבר נגיד הקורונה חושף את חוסר השוויון הזה במלואו".

שיקאגו היא העיר המרכזית הראשונה שבה שלטונות הבריאות נצטוו לאסוף פרטים על מוצאם של נפגעי הקורונה ועל זהותם. אבל ערים אחרות אינן תלויות במידע כזה כדי להסיק מסקנות ברורות.

שדות הקרב של דטרויט וניו אורלינס

בדטרויט, הגדולה בערי מישיגן, 80% מן התושבים הם שחורים. בעיר נרשמו עד אתמול יותר מ-5,000 מקרים של הידבקות, ובערך 200 בני אדם מתו. מידע חלקי על ההרכב הגזעי של סך כל הנפגעים במישיגן מראה כי רק 23% מהם לבנים, אף כי חלקם של הלבנים במדינה עומד על כמעט 80%.

מישיגן העפילה בימים האחרונים ביסודיות אל המקום השלישי בטבלת הנפגעות הארציות. רק ניו יורק וניו ג׳רזי נפגעו יותר ממנה, והיא מצמצמת את הפער. פי שניים יותר בני אדם מתו במישיגן מאשר בקליפורניה, הגדולה ממנה פי ארבעה.

כיוצא בזה, לואיזיאנה העפילה אל המקום הרביעי במספר המתים, יותר מקליפורניה, אף כי אוכלוסייתה היא רק עשירית מזו של קליפורניה. הסיבה היא התפוצצות הנגיף בניו אורלינס, שהשחורים הם 60% של אוכלוסייתה.

לא להאמין למוצא פיה של הממשלה

הסיבות לדיספרופורציה הזו מורכבות. לא כולן הן תוצאה של הזנחה חומרית. הן קשורות גם בהרגלים נפסדים של צריכת מזון לא בריא והימנעות מפעילות גופנית. זה במידה רבה מילכוד, מפני שהרגלים כאלה אופייניים לאוכלוסייה בתנאי מחסור.

יש גם סיבות תרבותיות. סוכנות AP מפרסמת השבוע דיוקן של גבר שחור בן 30, בריא ומשכיל, המתאר כיצד התקשה להתייחס ברצינות אל ההזהרות מפני המגפה, שהוא חשב ל"בדיה". הוא אומר: "אני גדלתי על ברכי חוסר האמון במוצא פיה של הממשלה".

חוסר האמון הזה הוא תוצאה של גזענות ושל הזנחה רבות שנים. שחורים למדו במרוצת השנים את הצורך להתייחס בספקנות אל השלטונות, ואת ההרגל הזה קשה לשרש.

שחורים אינם מאכלסים את הבית הלבן ואת הכהונות הבכירות בממשל טראמפ. השחור היחיד הנראה שם מפעם לפעם הוא אדמירל מייקל אדמס, הממונה על שירותי הרפואה. טראמפ לא היה מרוצה מהכרזתו של אדמס ביום א׳, שאמריקאים עומדים לחוות את "השבוע הקשה ביותר בחייהם". האדמירל לא הוזמן אל שני התדרוכים היומיים האחרונים.

כמובן, שחורים חוזים עכשיו על בשרם את מוראות הקורונה, ממש כמו כל האחרים. חלקם באוכלוסיות העירוניות של ניו יורק ושל ניו ג׳רזי: רבע מתושבי העיר ניו יורק וחצי מתושבי ניוארק הסמוכה.

ערים קטנות עם אוכלוסייה גדולה של שחורים נפגעו באופן דיספרופורציונלי. בימים האחרונים כתבו העיתונים על אולבני, עיר של 78,000 במדינת ג׳ורג׳יה, ש-70% ויותר מתושביה הם שחורים. בעיר ובמחוז שסביב לה נרשם אחד השיעורים הגבוהים ביותר בארה"ב של פגיעת הקורונה. גם כך, 90% ויותר מן המתים הם שחורים, גילאי 42 עד 80.

מי חושב על פוליטיקה

כאשר פגיעתו של הנגיף תתחיל להתמתן, אם לא להיעלם, ארה"ב תיקלע לדיון רחב ממדים באופן שבו היא מטפלת בבריאות תושביה, לא רק בזמן מגפות. הקשר בין גזע לעוני למחה למוות תעמוד במרכז הדיון. בשנת בחירות יהיה לה אפילו הפוטנציאל להכריע את הכף הפוליטית.

אבל מי חושב על פוליטיקה כאשר עינינו מוסיפות להינשא ל-16 באפריל, היום שבו המגפה צפויה להגיע אל שיאה עם 3,160 מתים.

החדשות הטיפ-טיפה יותר טובות הן שמספר ההידבקויות היומיות מוסיף לפחות כמעט בכל המדינות. המספר החזוי של מתים עד תחילת אוגוסט הוא עכשיו רק 81,766. אכן, רק. אבל הנחמות הסטטיסטיות האלה אינן משפיעות על חומרת המשבר המיידי.

ומי שהיו זקוקים לאילוסטרציה של החומרה הזו קיבלו אותה אתמול מציוציו של מרק לוין, חבר במועצת העיר. הוא דיווח כי בקרוב לא תהיה בררה אלא לקבור את מתי ניו יורק באופן זמני בגנים ציבוריים. ראש העיר ביל דה בלאסיו חיכה כמה שעות ארוכות וטעונות חרדה לפני שהכחיש את ציוצי לוין. זה האחרון חזר בו בפומבי, אם כי לא מחק את ציוציו המקוריים.

 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

ביבי, הסדרה: ספרו של בן כספית על נתניהו בדרך להוליווד

הסדרה תהיה מבוססת על הביוגרפיה שכתב לאחרונה העיתונאי בן כספית והיא תעובד על ידי התסריטאי זוכה האמי, קירק אליס

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

נפלו ברשת: לן בלווטניק היה אמור להיות נמל המבטחים של ערוץ 13. אז מה השתבש בדרך?

בידיים של המיליארדר לן בלווטניק, ערוץ 13 היה אמור להגיע לחוף מבטחים. זה לא קרה ● עשרות שיחות עם אנשי תקשורת ועיתונאים חושפות את מסלול ההידרדרות: החילופים התכופים בצמרת, אובדן האמון בין ההנהלה לעיתונאים, הקרב האבוד על הרייטינג והמחנאות בקרב כתבי החדשות

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

איימן עודה / צילום: גיל אליהו, ג'יני

אוצר מלים: איימן עודה חושב שאת הדברים הטובים ביותר השגנו בעזרת מאבקים

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מאבק"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

רון פאינרו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אירועים חד פעמיים השנה ואשתקד סייעו למקס לעבור מהפסד לרווח רבעוני למרות הקורונה

חברת כרטיסי האשראי הרוויחה 47 מיליון שקל ברבעון הראשון ● 5.2% ממניות מקס הוקצו ליו"ר, למנכ"ל ולחברי הנהלה נוספים ● בשל משבר הקורונה שב"א רשמה הפסד נוסטרו שחתך את רווחיה

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו