גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

משקיעים אומרים שהפד הצליח להפחית את השיבושים בשוק אג"ח האוצר האמריקאי בהיקף 17 טריליון דולר, ששיגרו גלי הלם למערכת הפיננסית. עסקים גדולים כמו חברת אורקל ו־CVS לווים כספים בקצב שיא. כמה חברות בדירוג נמוך יותר מנפיקות שוב אג"ח, והביקוש הגובר לאג"ח משכנתאיות מתחיל להוריד את ריביות המשכנתאות שעלו במפתיע בחודש שעבר.

השווקים באופן כללי התייצבו יותר לאחרונה בתמיכת הפד לאחר חבילת הסיוע הכלכלי בהיקף 2 טריליון דולר שהעביר הקונגרס וכן כמה אינדיקציות מוקדמות לכך שההסגרים בארה"ב ובאירופה עוזרים להאט את התפשטות נגיף הקורונה. בשבועות האחרונים המשקיעים פחות נבהלים מהנתונים הכלכליים הקודרים ומהמרים על כך שמחירי המניות והאג"ח משקפים יותר את הסבירות למיתון כלכלי חריף.

אתמול עלה מדד דאו ג'ונס של מניות התעשייה ב־1,627.46 נקודות או 7.7% ל־22,679.99. העליות היו רחבות, ונרשמו בכל 30 מניות המדד ובכל 11 המגזרים של מדד 500 P&S. מניות קמעונאיות ושל נופש כמו קוהל'ס, נודסטרום וקרניבל אפילו הובילו את העליות.

אבל לפי שעה, אין מקום לחגיגות. מדד דאו נשאר בירידה של 20% מתחיילת השנה, ושוקי האג"ח רעועים מכפי שהם היו לפני כחודש. רוב הנפקות האג"ח החדשות באות כעת מחברות מבוססות מאד עם דירוגי אשראי גבוהים. הנזילות, או הקלות שבה המשקיעים יכולים לקנות ולמכור ניירות ערך במה שלדעתם הם מחירי השוק, נשארה נמוכה בכמה פינות מסוכנות של השוק. יש שחוששים שהתנאים יכולים להתדרדר שוב במהירות אם תמונת המצב הכלכלית תשחיר עוד יותר.

ובכל זאת, משקיעים ואנליסטים אומרים שההתערבויות ההיסטוריות של הפד יצרו הפחתה מהותית במתח בשוק. הצעדים הללו כללו תוכניות לקניית כמויות לא מוגבלות של אג"ח ממשלתיות ומשכנתאיות שהונפקו על ידי גופים בחסות הממשל, ותוכניות חדשות לקניית אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה.

"צד הנזילות עובר תיקונים", אמר מייקל קולינס, מנהל תיקים בכיר בחברת PGIM Fixed Income.

המשימה המאתגרת של השבועות האחרונים

המשקיעים אומרים שהידע העיקרי של הפד נשאר פשוט: להחזיק ברמה נמוכה את עלויות הכסף בכלכלה, כדי שיחידים, עסקים וקהילות לא יירתעו מלקיחת הלוואות והוצאת כספים. אבל זה התברר כמשימה מאתגרת בשבועות האחרונים, והפד נאלץ לנקוט פעולות עוד יותר אגרסיביות ויצירתיות.

זמן קצר אחרי שהבנק המרכזי הוריד את ריבית המפתח שלו לכמעט אפס ב־15 במארס, תשואות אג"ח האוצר הארוכות דווקא עלו בתלילות, ותשואת האג"ח לעשר שנים עלתה ל־1.259% מ־0.5% שבוע לפני כן. המרווח או תוספת התשואה שדרשו המשקיעים על אחזקת אג"ח משכנתאיות בטוחות מאד ביחס לאג"ח האוצר זינק לכ־1.75 נקודות אחוז, לפי טריידווב. זאת, לעומת 1.52 נקודות אחוז לפני ההודעה על הפחתת הריבית ופחות מ־0.3 נקודה שבוע לפני כן.

בשני המקרים, משקיעים אמרו שהסיבה לכך הייתה מנהלי כספים שמיהרו לגייס מזומנים על ידי מכירת מה שהם יכלו למכור, אג"ח בטוחות מאד. המגמה הזו תרמה לירידה בנזילות, כאשר הברוקרים דרשו יותר פיצוי על התיווך בעסקאות.

מדידה אחת שמצביעה על הצלחת מהלכי הפד היא שתשואת אג"ח האוצר לעשר שנים חזרה לרדת ל־0.675% בנעילת אמש. ראייה נוספת היא שמרווח המשכנתאות הממוצע נע מעל 1 נקודות אחוז. ביחד, שני המהלכים האלו מורידים את ריביות המשכנתאות ונותנים יותר כסף לבעלי הבתים שמחליפים את המשכנתאות שלהם.

רק ההבטחה שהפד יקנה אג"ח של חברות (קונצרניות) כבר סיפקה תמיכה לעסקים גדולים.

בשבוע שעבר, חברות מחוץ למגזר הפיננסי, כולל אורקל, דולר ג'נרל וג'נרל מילז הנפיקו שיא של 104 מיליארד דולא באג"ח בדירוג השקעה, והיכו את השיא הקודם של 73 מיליארד דולר שנקבע שבוע לפני כן. במקרים רבים, החברות מוכרות אג"ח בתשואות שהן בקושי מעל אלו של אג"ח קיימות שלהן, מה שמעיד על ביקוש חזק של משקיעים.

יציאה ממחנק נזילות

חמש חברות גם הנפיקו אג"ח בדירוג ספקולטיבי. הראשונה בהן הייתה יאם ברנדס, הבעלים של פיצה האט, עם ההנפקה בתשואה גבוהה הראשונה בחודש האחרון. בנוסף, מפעילת אוניות הקרוז קרניבל - שהיא בדירוג השקעה אך מצויה בלחצי נזילות מיידיים בגלל השבתת פעילות - מכרה אג"ח עם ביטחונות ב־4 מיליארד דולר בתשואה גבוהה של 11.9%.

ההבראה הייתה מעורבת יותר בחלקים אחרים של שוק האשראי. התשואה העודפת שהמשקיעים דורשים על אחזקת חובות מאוגחים - בגיבוי כל דבר כמו הלוואות לסטודנטים עד חוזי חכירה של מטוסים - לעומת אג"ח אוצר ירדה באופן כללי בשבועיים האחרונים, אבל המשקיעים אומרים שיש וריאציות גדולות גם בתוך המגזרים, בהתאם לחשיפה של הלווים להאטה הכלכלית. והנפקות של אג"ח חדשות בגיבוי נכסים צפויות להיעצר עד שהפד יתחיל תוכנית לקניית האג"ח הללו בדירוג הגבוה ביותר.

תמיכת הבנק המרכזי בכמה אג"ח מוניציפליות קצרות טווח עזרה להוציא את השוק הזה ממחנק נזילות רציני, שעצר גיוסי הון של מדינות ורשויות מקומיות בארה"ב במחצית מארס. עזרה גם תמיכת הקונגרס בתוכנית להוספת נזילות לאג"ח ארוכות יותר. המחירים תיקנו את עצמם בתלילות, אם כי מאוחר יותר הם חזרו וירדו. הנפקת אג"ח מוניציפליות חדשות עלתה במקצת, אך נשארה נמוכה ב־10% מהרמה של פברואר, לפי רפיניטיב.

סדרה של הורדות דירוג בשבוע האחרון הזכירה למשקיעים שחברות רבות הן במצב פגיע. חברת הדירוג P&S גלובל העבירה את הדירוג שלה ל"שלילי" לכל מגזרי המימון הציבורי בארה"ב. רשות התחבורה המטרופוליטנית בניו יורק הקפיאה פרויקטים חדשים למרות הסיוע המתוכנן של מיליארדי דולר.

כמה משקיעים אומרים שיהיה עוד כאב בהמשך הדרך, למרות מה שהפד יכול לעשות כדי להרגיע את השווקים.

במקרים רבים, חברות מנפיקות אג"ח כדי להגדיל את עתודות המזומן שלהן ולנסות לשפר את יכולתן להתגבר על המשבר, אמר רופרט לואיס, מנהל החטיבה האירופית בבנק BNP פאריבה. חברות משתמשות גם בקווי האשראי שלהן באופן המוני, ומלחיצות בכך את חברות האשראי.

"יש מעט מאד חברות שיתפקדו ברמה קרובה לרמה הרגילה שלהן", אמר ג'יימס אתיי, מנהל השקעות באברדין סטנדרד. "בטווח הקצר, הבינוני והארוך, יהיו חששות אדירים לגבי המאזנים והיכולת של אנשים לפרוע את חובותיהם".

עוד כתבות

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת לגזרים - מגפה, כלכלה, פוליטיקה, ועכשיו גם אלימות רחוב

לאחר חודשיים ויותר של סגר, ערי אמריקה חוזרות ונפתחות – וחוזרות ונסגרות. ערים גדולות מטילות עוצר לילי נגד נגיף אחר: שנאה ואלימות ● מי יודע איך ומתי זה ייגמר

רביד גבריאל, הבעלים של סטודיו Different Pulses לקעקועים בתל אביב / צילום: טרז גוזטפסון

"בעל החנות ויתר לי על שכירות לאורך כל משבר הקורונה"

רביד גרמיאל מתל אביב היא בעלת סטודיו לקעקועים, שרוב הכנסותיו נסמכות על אמנים אורחים מחו"ל ● "זאת הייתה תקופה לא פשוטה. המון הוצאות, בלי הכנסות" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

החזרת הניודים בסלולר היטיבה עם WE4G: גייסה 10,000 לקוחות במאי

פרטנר שהחלה בחודשים האחרונים במומנט חיובי עברה לגיוס שלילי של 5,000 לקוחות ● הניודים בשוק הסלולר חוזרים למסלולם באופן הדרגתי

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

יעד חדש ל-2030: 30% מייצור החשמל יהיה מאנרגיה מתחדשת

שר האנרגיה יובל שטייניץ הציג תוכנית להגדלת היקף ייצור החשמל מהשמש, שתחייב השקעות בהיקף של 80 מיליארד שקל ● מדיניות ממשלתית תעודד התקנת פאנלים על גגות, מאגרי מים ושטחי קרקע בהיקף 140 אלף דונם

עו"ד דוד פורר, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי, גלובס

המועמדים לוועדה לבחירת שופטים נחשפים: ברשימה - עו"ד המייצג מקורב של נתניהו

"גלובס" חושף את זהות עורכי הדין שצפויים להתמודד על תפקיד הנציג השני של לשכת עוה"ד בוועדה הרגישה, שיצטרף לעו"ד אילנה סקר; בין המועמדים: עו"ד דוד פורר, המייצג את חברת הנדל"ן הציבורית "אאורה" של איש העסקים יעקב אטרקצ'י, המקורב לנתניהו וראש הלשכה לשעבר דורון ברזילי

אבי שטרנשוס, מנכ"ל חברת מידרוג / צילום: יח"צ

"חברות עם איכות אשראי גבוהה מנצלות את תיאבון השוק להנפקות"

מסיכום שערכו כלכלני חברת מידרוג עולה כי במהלך חודש מאי גויסו כ-5.9 מיליארד שקל בשוק האג"ח הקונצרני ● מנכ"ל מידרוג, אבי שטרנשוס: "המגמה החיובית בהיקף גיוסי אגח קונצרני נמשכה גם בחודש מאי, אולם נותרה סלקטיבית"

שפי פז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שפי פז זכתה בתביעת לשון הרע אך בפיצוי מופחת עקב ביקורת חריפה על בג"ץ בין היתר

"הרטוריקה של פז, שכינתה את בג"ץ 'בוגד בעם' ובפרט 'מושחת', הייתה, אפוא, קיצונית ולא ראויה בעליל וגם היא יוצרת לפז שם רע ומצדיקה הפחתת הפיצוי", כך לפי דברי שופט בית משפט השלום בת"א

בעלי עסקים שהשתתפו במיזם "עסק ישראלי" של "גלובס"  / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

עסק ישראלי: להשקיע באונליין, להרחיב את היצע המוצרים ולהבין את הלקוח

משבר הקורונה הוביל לרעידת אדמה במשק ● הסגר וחוסר הוודאות פגעו בכולם, אבל הקשו במיוחד על עסקים קטנים ● "גלובס" ובנק הפועלים הפגישו בין עשרות בעלי עסקים לבין יועצים בולטים ● הנה שישה סיפורים של מפגשים כאלה ● מיזם "עסק ישראלי" של גלובס בשיתוף בנק הפועלים

יעקב אטרקצ׳י / צילום: איל יצהר

אטרקצ'י מכניס את היד לכיס: אאורה תגייס 40 מ' ש' מבעלי המניות

מניית אאורה השלימה צניחה של כ-60% מתחילת השנה ● חוב האג"ח של חברת הנדל"ן מסתכם בכ-600 מיליון שקל

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בצל משבר הקורונה: רווחי מיטב דש הצטמקו ב-69%

בית ההשקעות הרוויח ברבעון הראשון 9 מיליון שקל ● המנכ"ל אילן רביב: "משבר הקורונה הביא לפריצה של מחסום פסיכולוגי ולכמות גדולה של לקוחות חדשים שהתחילו לסחור באמצעות מיטב דש טרייד במקום דרך הבנקים"

אייל בן סימון / צילום: תמר מצפי

אפקט הקורונה ממשיך לפגוע בביטוח: הפניקס הפסידה 577 מיליון שקל ברבעון הראשון

בהפניקס מוסיפים כי יש ריבאונד מאוד ניכר ברבעון השני כאשר "החברה צופה התאוששות משמעותית ברבעון השני של השנה" ● היקף הנכסים המנוהל בקבוצה הצטמק ברבעון הראשון 8.4% וטיפס באפריל ובמאי בכ-6.1%

קרנות ההייטק יכולות לגוון את תיק ההשקעות / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד תעמוד תעשיית ניהול תיקי ההשקעות במבחן הקורונה?

בשנים האחרונות נבלמה הצמיחה של תעשיית ניהול התיקים, שבסוף 2019 ניהלה נכסי ציבור בהיקף של כ-295 מיליארד שקל ● יוזמות של רשות ני"ע עשויות לחולל תפנית במגמה

ילדים רצים בקיבוץ / צילום: אייל מרגולין

אחרי חודשיים בבידוד מחפשים קהילה? הקורונה הובילה לעלייה בהתעניינות בבתים בקיבוצים וכפרים

אחרי שהציבור בישראל גילה שאפשר לעבוד מהבית, ושמשפחה עלולה להיתקע לשבועות בין ארבעה קירות, ביישובים הקהילתיים בצפון ובדרום מדווחים על עלייה בפניות אליהם: "אין ספק שמי שחשב ממילא על מעבר לצפון, הקורונה מבחינתו היא טריגר"

מוטי בן משה, בעל השליטה בדור אלון / צילום: אלון רון

נכסים בשווי של 730 מיליון שקל: האם מוטי בן משה יצליח לאשר עסקת בעלי עניין גדולה?

העסקה שמוביל בן משה כוללת העברת מבנים וקרקעות מדור אלון לרבוע כחול נדל"ן תמורת הקצאת מניות ● בן משה שולט בשתיים באמצעות אלון רבוע כחול, שאת פעילויות הנדל"ן שלה הוא מעוניין לרכז ברבוע כחול נדל"ן

מפגין נושא את דגל ארה"ב הפוך ליד בניין בוער במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג פלויד / צילום: Julio Cortez, AP

כעס, תסכול, ודגל הלאום הפוך: התמונות המצמררות והמרגשות מסוף השבוע הכאוטי בארה"ב

חניקתו למוות של ג'ורג פלויד, אפרו-אמריקאי בן 46, על ידי שוטר בעיר האמריקאית 
מיניאפוליס הובילה לגל של הפגנות מלאות זעם ואלימות ברחבי ארה"ב ● כך זה נראה בתמונות

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במיניאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

כך משבר השמאל העולמי הוביל להפגנות האלימות בארצות הברית

לאחר שנים בהן דמם, נראה שהשמאל העולמי מתעורר ● ההפגנות הסוערות בארה"ב, כמו מחאות האקלים בהן השתתפו צעירים רבים, הן תולדה של הזנחת מעמד הביניים ע"י המערכת הקפיטליסטית ● ד"ר דב חנין מתארח בפודקאסט "קטע כלכלי", ומשוכנע שמכאן יעלה שמאל חדש ● האזינו

שר הבריאות יולי אדלשטיין / צילום: משרד הבריאות

שר הבריאות אדלשטיין: אנחנו עוד לא במקום של החזרת הסגר. נרחיב את הבדיקות גם למי שלא מגלה תסמינים

שר הבריאות יולי אדלשטיין מודיע הערב על שינוי במדיניות הבדיקות, שתורחב גם לאסימפטומטיים, ששהו במגע עם חולה מאומת

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גפני לנציגי הממשלה: "ועדת הכספים לא תהיה חותמת גומי"

לאחר שעצר את הישיבה, התכנסה שוב ועדת הכספים ● המשנה למנהל מירי סביון הצטרפה לישיבה באמצעות שיחת זום ● גפני: "לא אכנס דיונים של הוועדה ולא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו"

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, מול מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק / צילום: רויטרס

הגרזן מעל ראשן: למה הרשתות החברתיות לא יעשו כלום כדי להשתנות?

קריצה לפוליטיקאים, התעלמות מבעיות וחשש מפני שינוי חקיקה שיפגע בהכנסות שלהן: כל הסיבות לכך שהרשתות החברתיות נמנעות משינוי באלגוריתמים שלהן

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בבורסה בהובלת הבנקים; ויקטורי עולה ב-3.4%

עליות בבורסות אירופה ויציבות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● רגיעה יחסית בזירת הקורונה - אתמול התגלו 59 נדבקים חדשים ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד