גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

משקיעים אומרים שהפד הצליח להפחית את השיבושים בשוק אג"ח האוצר האמריקאי בהיקף 17 טריליון דולר, ששיגרו גלי הלם למערכת הפיננסית. עסקים גדולים כמו חברת אורקל ו־CVS לווים כספים בקצב שיא. כמה חברות בדירוג נמוך יותר מנפיקות שוב אג"ח, והביקוש הגובר לאג"ח משכנתאיות מתחיל להוריד את ריביות המשכנתאות שעלו במפתיע בחודש שעבר.

השווקים באופן כללי התייצבו יותר לאחרונה בתמיכת הפד לאחר חבילת הסיוע הכלכלי בהיקף 2 טריליון דולר שהעביר הקונגרס וכן כמה אינדיקציות מוקדמות לכך שההסגרים בארה"ב ובאירופה עוזרים להאט את התפשטות נגיף הקורונה. בשבועות האחרונים המשקיעים פחות נבהלים מהנתונים הכלכליים הקודרים ומהמרים על כך שמחירי המניות והאג"ח משקפים יותר את הסבירות למיתון כלכלי חריף.

אתמול עלה מדד דאו ג'ונס של מניות התעשייה ב־1,627.46 נקודות או 7.7% ל־22,679.99. העליות היו רחבות, ונרשמו בכל 30 מניות המדד ובכל 11 המגזרים של מדד 500 P&S. מניות קמעונאיות ושל נופש כמו קוהל'ס, נודסטרום וקרניבל אפילו הובילו את העליות.

אבל לפי שעה, אין מקום לחגיגות. מדד דאו נשאר בירידה של 20% מתחיילת השנה, ושוקי האג"ח רעועים מכפי שהם היו לפני כחודש. רוב הנפקות האג"ח החדשות באות כעת מחברות מבוססות מאד עם דירוגי אשראי גבוהים. הנזילות, או הקלות שבה המשקיעים יכולים לקנות ולמכור ניירות ערך במה שלדעתם הם מחירי השוק, נשארה נמוכה בכמה פינות מסוכנות של השוק. יש שחוששים שהתנאים יכולים להתדרדר שוב במהירות אם תמונת המצב הכלכלית תשחיר עוד יותר.

ובכל זאת, משקיעים ואנליסטים אומרים שההתערבויות ההיסטוריות של הפד יצרו הפחתה מהותית במתח בשוק. הצעדים הללו כללו תוכניות לקניית כמויות לא מוגבלות של אג"ח ממשלתיות ומשכנתאיות שהונפקו על ידי גופים בחסות הממשל, ותוכניות חדשות לקניית אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה.

"צד הנזילות עובר תיקונים", אמר מייקל קולינס, מנהל תיקים בכיר בחברת PGIM Fixed Income.

המשימה המאתגרת של השבועות האחרונים

המשקיעים אומרים שהידע העיקרי של הפד נשאר פשוט: להחזיק ברמה נמוכה את עלויות הכסף בכלכלה, כדי שיחידים, עסקים וקהילות לא יירתעו מלקיחת הלוואות והוצאת כספים. אבל זה התברר כמשימה מאתגרת בשבועות האחרונים, והפד נאלץ לנקוט פעולות עוד יותר אגרסיביות ויצירתיות.

זמן קצר אחרי שהבנק המרכזי הוריד את ריבית המפתח שלו לכמעט אפס ב־15 במארס, תשואות אג"ח האוצר הארוכות דווקא עלו בתלילות, ותשואת האג"ח לעשר שנים עלתה ל־1.259% מ־0.5% שבוע לפני כן. המרווח או תוספת התשואה שדרשו המשקיעים על אחזקת אג"ח משכנתאיות בטוחות מאד ביחס לאג"ח האוצר זינק לכ־1.75 נקודות אחוז, לפי טריידווב. זאת, לעומת 1.52 נקודות אחוז לפני ההודעה על הפחתת הריבית ופחות מ־0.3 נקודה שבוע לפני כן.

בשני המקרים, משקיעים אמרו שהסיבה לכך הייתה מנהלי כספים שמיהרו לגייס מזומנים על ידי מכירת מה שהם יכלו למכור, אג"ח בטוחות מאד. המגמה הזו תרמה לירידה בנזילות, כאשר הברוקרים דרשו יותר פיצוי על התיווך בעסקאות.

מדידה אחת שמצביעה על הצלחת מהלכי הפד היא שתשואת אג"ח האוצר לעשר שנים חזרה לרדת ל־0.675% בנעילת אמש. ראייה נוספת היא שמרווח המשכנתאות הממוצע נע מעל 1 נקודות אחוז. ביחד, שני המהלכים האלו מורידים את ריביות המשכנתאות ונותנים יותר כסף לבעלי הבתים שמחליפים את המשכנתאות שלהם.

רק ההבטחה שהפד יקנה אג"ח של חברות (קונצרניות) כבר סיפקה תמיכה לעסקים גדולים.

בשבוע שעבר, חברות מחוץ למגזר הפיננסי, כולל אורקל, דולר ג'נרל וג'נרל מילז הנפיקו שיא של 104 מיליארד דולא באג"ח בדירוג השקעה, והיכו את השיא הקודם של 73 מיליארד דולר שנקבע שבוע לפני כן. במקרים רבים, החברות מוכרות אג"ח בתשואות שהן בקושי מעל אלו של אג"ח קיימות שלהן, מה שמעיד על ביקוש חזק של משקיעים.

יציאה ממחנק נזילות

חמש חברות גם הנפיקו אג"ח בדירוג ספקולטיבי. הראשונה בהן הייתה יאם ברנדס, הבעלים של פיצה האט, עם ההנפקה בתשואה גבוהה הראשונה בחודש האחרון. בנוסף, מפעילת אוניות הקרוז קרניבל - שהיא בדירוג השקעה אך מצויה בלחצי נזילות מיידיים בגלל השבתת פעילות - מכרה אג"ח עם ביטחונות ב־4 מיליארד דולר בתשואה גבוהה של 11.9%.

ההבראה הייתה מעורבת יותר בחלקים אחרים של שוק האשראי. התשואה העודפת שהמשקיעים דורשים על אחזקת חובות מאוגחים - בגיבוי כל דבר כמו הלוואות לסטודנטים עד חוזי חכירה של מטוסים - לעומת אג"ח אוצר ירדה באופן כללי בשבועיים האחרונים, אבל המשקיעים אומרים שיש וריאציות גדולות גם בתוך המגזרים, בהתאם לחשיפה של הלווים להאטה הכלכלית. והנפקות של אג"ח חדשות בגיבוי נכסים צפויות להיעצר עד שהפד יתחיל תוכנית לקניית האג"ח הללו בדירוג הגבוה ביותר.

תמיכת הבנק המרכזי בכמה אג"ח מוניציפליות קצרות טווח עזרה להוציא את השוק הזה ממחנק נזילות רציני, שעצר גיוסי הון של מדינות ורשויות מקומיות בארה"ב במחצית מארס. עזרה גם תמיכת הקונגרס בתוכנית להוספת נזילות לאג"ח ארוכות יותר. המחירים תיקנו את עצמם בתלילות, אם כי מאוחר יותר הם חזרו וירדו. הנפקת אג"ח מוניציפליות חדשות עלתה במקצת, אך נשארה נמוכה ב־10% מהרמה של פברואר, לפי רפיניטיב.

סדרה של הורדות דירוג בשבוע האחרון הזכירה למשקיעים שחברות רבות הן במצב פגיע. חברת הדירוג P&S גלובל העבירה את הדירוג שלה ל"שלילי" לכל מגזרי המימון הציבורי בארה"ב. רשות התחבורה המטרופוליטנית בניו יורק הקפיאה פרויקטים חדשים למרות הסיוע המתוכנן של מיליארדי דולר.

כמה משקיעים אומרים שיהיה עוד כאב בהמשך הדרך, למרות מה שהפד יכול לעשות כדי להרגיע את השווקים.

במקרים רבים, חברות מנפיקות אג"ח כדי להגדיל את עתודות המזומן שלהן ולנסות לשפר את יכולתן להתגבר על המשבר, אמר רופרט לואיס, מנהל החטיבה האירופית בבנק BNP פאריבה. חברות משתמשות גם בקווי האשראי שלהן באופן המוני, ומלחיצות בכך את חברות האשראי.

"יש מעט מאד חברות שיתפקדו ברמה קרובה לרמה הרגילה שלהן", אמר ג'יימס אתיי, מנהל השקעות באברדין סטנדרד. "בטווח הקצר, הבינוני והארוך, יהיו חששות אדירים לגבי המאזנים והיכולת של אנשים לפרוע את חובותיהם".

עוד כתבות

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

גליקמן, אדלר ומקאן עלו לשלב הבא במכרז שירותי בריאות כללית

משרדי הפרסום יציגו בקרוב מצגות קריאטיב להנהלת הקופה ● היקף הפרסום של כללית עומד על למעלה מ-10 מיליון שקל בשנה

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

דורי נאוי חזר בו מכוונתו לעבור לגור במיאמי; המניה מזנקת

בעדכון בנושא שפרסמה אחים נאוי היא ציינה, כי החלטתו של דורי נאוי התקבלה לאחר פניית דירקטוריון החברה אליו "בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעתקת המגורים, בעיקר לאור הודעתו של שאול נאוי לחברה" על סיום תפקידו

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

לאחר נזיפת בג"ץ: ועדת הקורונה תהיה מורכבת מ-9 נשים ו-4 גברים

בג"ץ מתח ביקורת על חוסר הייצוג לנשים בוועדת הקורונה הקודמת, וקבע כי אין לקבל מצב של היעדר ייצוג שכזה, גם אם מדובר בשעות משבר קשה ● הוועדה החדשה להיערכות לקראת הגל השני של הקורונה, אם יגיע, תובל על ידי ד״ר ניצה קסיר

גבר יוצא עם סחורה מחנות VANS בקליפורניה, בראשון / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

וולמארט, נייק ואדידס סגרו מאות חנויות בגלל הוונדליזם והביזה בהפגנות בארה"ב

אחרי מכת הקורונה, קמעונאים בארה"ב נאלצים לסגור מחדש את חנויותיהם לאחר שספגו נזקים במהלך ההפגנות על מותו של ג'ורג' פלויד

אורי הדומי, מנכ"ל מזור / צילום: תמר מצפי

אורי הדומי מצטרף לדירקטוריון זברה מדיקל

חברת זברה מדיקל עוסקת בניתוח של תמונות הדמיה באמצעות בינה מלאכותית

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

עורך הדין של ידיעות ייצג את הנהלת חדשות 13 במאבק מול העובדים

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל החליט להפסיק את ההתקשרות עם משרד פישר בכר  ולהעביר את הייצוג במאבק למשרדו של אריאל שמר ● משרדו של שמר נחשב למשרד המתמחה בדיני עבודה ומזוהה עם קו אגרסיבי מאוד

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

מתווה החזרה בפלאפון: כל העובדים יחזרו מחל"ת ויקבלו מענק חד פעמי

בתמורה הוסכם על ביטול הנופש השנתי שתוכנן בחו"ל ותקציב הרווחה יקטן באופן חד פעמי ● פלאפון תקצה סכום של מיליון שקל שיחולק בין העובדים כמענק

מטוסי חברת לופטהנזה מושבתים בשדה תעופה בגרמניה / צילום: תמר מצפי

גרמניה תעניק 10 מיליארד דולר לופטהנזה. זה מה שתיתן בתמורה

במסגרת המתווה, חברת התעופה הגרמנית תוותר על סלוטים (חלונות המראה ונחיתה) שיש לה בכמה נמלי תעופה ● בנוסף, ממשלת גרמניה תקבל 20% ממניות החברה שיוכלו לגדול ל-25% ושני מושבים בדירקטוריון ● מתווה הסיוע טרם עבר את אישור הרגולטורים ובעלי המניות בחברה

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה תוספת של 14 מיליארד שקל לתקציב החירום לטיפול בקורונה

ישיבת הועדה נעצרה כמה פעמים לאחר שיו"ר הועדה, משה גפני, לא קיבל הסברים מדויקים על סעיפי תקציב החירום ● גפני: "לא אכנס דיונים של הוועדה ולא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% ● מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

בעלי אלטשולר שחם גמל מכרו מניות החברה בכ-62 מיליון שקל

ככל הידוע הם מכרו כ-4.8 מיליון מניות החברה בתמורה לכ-62 מיליון שקל, לפי מחיר של 13 שקל למניה ששיקף דיסקאונט של כ-2.5% על מחיר המניה בפתיחת המסחר היום

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

מנכ"ל אפל במסר לקהילה השחורה: "אתם וחייכם נחשבים"

כך לפי מזכר ששלח טים קוק לעובדי אפל בתגובה לאירועים סביב מות מותו של ג'ורג' פלויד ● "כדי ליצור שינוי, עלינו לבחון מחדש את ההשקפות והפעולות שלנו"

מוקי שניידמן / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביטול הנפקה, מעבר להפסד וצפי לעלייה בכשלי אשראי: האתגרים שיצר משבר הקורונה למימון ישיר

חברת האשראי הצרכני של משפחת שנידמן גנזה הנפקה לפי שווי של יותר מ-1.5 מיליארד שקל והוציאה עובדים רבים לחל"ת ● רשמה הפסד של 28 מיליון שקל ברבעון ומדווחת על ירידה של 50% במתן ההלוואות בחודש מאי

מטה גיליאד בקליפורניה / צילום: Eric Risberg, Associated Press

ניסוי נוסף ברמדסיביר של גיליאד הצליח אך השוק לא מתלהב

מצטברות העדויות לכך שהמוצר אכן משפיע על הקורונה, אבל עד כמה? ● אתר הביומד STAT: חלק מן היעילות במינון הנמוך היא מקרית

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

בתעשיית השבבים רוצים עשרות מיליארדי דולרים מהממשל האמריקאי

בהתאחדות תעשיית המוליכים-למחצה גיבשו הצעות לשימור היתרון הטכנולוגי של ארה"ב

יוסי ושלומי אמיר / צילום: יחצ

מכירות פרשמרקט זינקו ב-60% ברבעון; הרווח יותר מהכפיל את עצמו

רשת המזון שבשליטת האחים אמיר נהנתה מהשלכות משבר הקורונה, עיתוי חג הפסח וההתרחבות שביצעה במחצית השנייה של 2019 ● הרווח הנקי הסתכם ב-30 מיליון שקל ברבעון הראשון ● שיעור הרווחיות הגולמית של הרשת טיפס ל-34.6%

הונאות ברשת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"יצירת מצג שווא": קנס של 3 מיליון שקל על חברת "דאבל פיס"

לפי התלונות שנבדקו על ידי הרשות להגנת הצרכן, נציגי חברת דאבל פייס הונו אנשים כאשר שיווקו חבילות מזל של מפעל הפייס מבלי להזדהות באופן תקין ותוך מסירת מידע מסולף

גן שעשועים על מסלול ההמראה של שדה התעופה הישן באילת / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות

ה"תרופה" למכת הקורונה? עיריית אילת מפרסמת מכרז למתחם אטרקציות חדש בשטח שדה התעופה הישן

מדובר בשטח הדרומי של שדה התעופה הישן בעיר ● לאחר הקפאת מכרזי המגורים במתחם בשל הקורונה, מקווים בעירייה שהמכרז יפיח רוח מחודשת בכלכלה המקומית ● להערכת מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, ההפסד הכספי לעיר בחודש אפריל לבדו עומד על כחצי מיליארד שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - חודש מאי

גם בתקופת הקורונה: מאות פצועים מקורקינטים ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דורית קדוש, ראש מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לאחר כשנתיים בלבד: המנהלת החיצונית של מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך פורשת

דורית קדוש הייתה הייבוא הבכיר של יו"רית הרשות ענת גואטה, שהביאה אותה מדלויט ● "תסיים את תפקידה בזמן הקרוב"