גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סניגורי קצב ידרשו את פסילת השופט ג'ורג' קרא בשל גיבוש דעה קדומה

במסגרת ההליכים המקדמיים במשפטו של נשיא המדינה לשעבר מתלקחות תגרות בין סניגוריו - עוה"ד אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואברהם לביא - לבין ראש הרכב השופטים בתיק

סניגוריו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב נמצאים במסלול התנגשות, כמעט בלתי נמנע, עם ראש הרכב השופטים במשפט, ג'ורג' קרא. בכל דיון, בכל מסמך שמוגש במסגרת ההליכים המקדמיים, הולכת ומתבררת הטקטיקה הברורה שנוקטים הסניגורים, ומאידך ניכרת מידת התעקשותו של קרא להיתפש כשופט קשוח, שאיננו מתגמש מול סניגורי הנאשם רם המעלה.

ההתנגשות האחרונה הגיעה שלשום (ג'), בדיון בבקשת הסניגורים להורות לפרקליטות לערוך לקצב שימוע מחודש. אחרי שאביגדור פלדמן טען באריכות, התובעת רונית עמיאל השיבה ופלדמן השלים את דבריו, ביקש גם ציון אמיר לומר כמה דברים בעל-פה. קרא הסתייג מרצונו של אמיר להוסיף דברים, והפטיר: "לא נפעל בזוגות, או בשלשות". אמיר, הניחן באוזן מוסיקלית רגישה, נכנס למגננה. "אם אדוני לא רוצה שאטען, אני אשב". קרא כבר הושיט לו סולם שדרכו יוכלו שניהם לרדת מהעץ, ושאל את אמיר אם יש בדבריו כדי לחדש, אך אמיר סירב לשתף פעולה: "אני לא יודע מה חדש ומה לא", השיב, "אני מבקש להשמיע טיעון בצבע שלי". קרא קטע את הדיאלוג, אמר "תודה רבה" והורה לאמיר לשבת. עוד לפני ש-3 השופטים יצאו מהאולם דאג אמיר לומר בקול רם, שאי אפשר לפספס, כי בסופו של דבר ידרשו הסניגורים לפסול את קרא, מחמת גיבוש דעה קדומה נגד הנאשם.

כמו בשלבים קודמים כה רבים בפרשת קצב, גם הפעם נוצרה מעין התלכדות אינטרסים בין צדדים שונים, שכל אחד פועל ממניעים אחרים: השופטים פועלים תחת הנחה שהעין הציבורית בוחנת כל צעד וכל החלטה שלהם, וכל התגמשות לטובת הנאשם תתקבל בביקורת חריפה; הסניגורים החליטו שלא ניתן להעניק הגנה ראויה לנאשם בהתנהלות עדינה ומנומסת, תוך ציות לכללי המשחק שמנסים השופטים להכתיב; הפרקליטות, מצידה, איננה סובלת במיוחד מהתלקחותן של תגרות בין פלדמן ושות' לקרא.

העיניים נשואות כעת לבית המשפט העליון, שאמור לפרסם בימים הקרובים את החלטתו בערעור הסניגורים על הסירוב לשחררם מייצוגו של קצב. ההערכה היא שהערעור יידחה, תוך שבית המשפט ירמוז לשופטי המחוזי להגיע לפשרה עם הסניגורים בעניין מספר הדיונים השבועיים הצפוי בשלב ההוכחות. אז תגיע שעת המבחן של קרא ואמיר: האם יידעו למחול על כבודם ולהגיע לנוסחה שתאפשר למשפט קצב להיכנס למסלול פרודוקטיבי.

יתנתקו משניידר?

האם שופטת בית משפט השלום בירושלים אנה שניידר תיאלץ בקרוב לזמן את עצמה לעדות? זו אחת השאלות שבה תצטרך בקרוב להכריע נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש. הנשיאה תדון בבקשה שהוגשה אליה, לפסול את השופטת שניידר מלדון בתיקי ערר על החלטות ועדות הזכאות של מפוני תוכנית ההתנתקות באשר לגובה הפיצוי המגיע להם בתיקים מסוימים.

ארבע שנים אחרי ביצוע ההתנתקות, מתברר שהליך ההתדיינויות בנוגע לגובה הפיצויים רחוק מלהסתיים. אף שהמחוקק קבע כמה שיטות חישוב באשר לגובה התשלום שמגיע למפונים בעבור בית המגורים, בית העסק ומניין שנות החיים שבילו בהתנחלויות שנהרסו, הצדדים עדיין עסוקים בהתנצחויות אודות ה"שומות הפרטניות" - מסלול שהיה אמור להתבסס על תוספות ושיפורים ייחודיים שהכניסו המתיישבים בבתיהם, ושכיום, לאחר שכל הבתים נהרסו, קשה מאוד ליישם. עו"ד יצחק מירון, שהיה אחד הכוחות המרכזיים ב"פורום המשפטי למען ארץ ישראל" שנאבק בבג"ץ נגד חוק פינוי-פיצוי עצמו, מייצג גם היום מתנחלים המגישים עררים על החלטות של ועדות הזכאות.

על-פי החוק, עררים אלה מוגשים לבית משפט השלום בירושלים, ושם מונתה לטפל בתיקים אלה השופטת שניידר, ששימשה קודם לכן כיועצת המשפטית של הכנסת. בזמנו עוררה שניידר סערה כשהחליטה לפרוש מהכנסת ולהציג מועמדות לשופטת שלום, בשל הדרישה שהיועץ המשפטי לכנסת יהיה במעמד המקביל לשופט עליון. העדפתה של שניידר להתמנות לשופטת ואפילו בערכאה נמוכה, נתפשה כגימודו של התפקיד שבו נשאה. אלא שבתפקידה בכנסת היתה שניידר מעורבת בהליכי החקיקה של חוק פינוי-פיצוי, שהסדיר את ביצוע ההתנתקות ואת מנגנוני הפיצוי למפונים. על רקע זה ביקש עו"ד מירון לפסול את שניידר מלשבת בתיקי הערר על החלטות ועדות הזכאות, ואולם השופטת סירבה לפסול את עצמה.

בין היתר נטען כי שניידר נפגשה, כיועצת המשפטית לכנסת, עם השמאי הממשלתי הראשי, וזה הסביר את אופן החישוב של השומות הפרטניות. "הדרך היחידה לברר לאשורן את העובדות ואת טענות השמאי הממשלתי", כתב עו"ד מירון בבקשת הפסילה, "תהיה לחקור אנשים שנכחו בישיבות הפנימיות, שחלקם ייאלצו להעיד בפני בית המשפט. לא ניתן להעלות על הדעת שהשופטת שניידר תיאלץ להכריע על תוכן הישיבות שבהן היא עצמה השתתפה".

על סירובה של שניידר לפסול את עצמה עירערו מירון ואנשיו לנשיאת בית המשפט העליון. כללי האתיקה לשופטים, שעליהם חתומה ביניש עצמה, קובעים בסעיף 15(ב)(3) כי "שופט לא יישב בדין אם בטרם התמנה לשופט היה מעורב באותו עניין הנדון בהליך שלפניו בתור בא כוח, בורר, מגשר, עד, יועץ מקצועי, מומחה, או בדרך דומה אחרת". הפרקליטות, המייצגת בהליך את ועדות הזכאות של מינהלת סל"ע, מתנגדות לפסילתה של שניידר. "תפקידה של השופטת שניידר כיועצת המשפטית של הכנסת היה להבטיח את תקינותו של הליך החקיקה ולסייע בניסוחו", נכתב בתגובת הפרקליטות, "ולא לקבוע את תוכן החוק. דומה שהמבקשים אינם משלימים עם החלטת נשיא בית משפט השלום, אמנון כהן, להעביר את כל התיקים הנוגעים לחוק ההתנתקות להכרעת השופטת שניידר".

ביניש עדיין לא נתנה את החלטתה בעניין, אך לפני כשבועיים ביקשה, באופן יוצא דופן, כי השופטת שניידר תעביר אליה התייחסות בכתב לטענות בדבר פסילתה, ובין היתר לאפשרות שהשמאי הממשלתי הראשי יעיד לפניה, "וכן לאפשרות כי היא עשויה להעיד בתיק בעצמה". החלטתה של נשיאת בית המשפט העליון חייבת להתקבל בימים הקרובים: הדיון אצל שניידר אמור להתקיים בשבוע הבא, אם זו לא תיפסל מלדון בתיקי ההתנתקות.

הניחו לדרורי

פסק דינו של השופט משה דרורי מבית המשפט המחוזי בירושלים, בעניינו של האברך שהואשם בדריסתה המכוונת של קופאית אתיופית, לאחר שזו נעמדה מול רכבו בעקבות ויכוח שהתגלע ביניהם - מקומם. פסק הדין מקומם מאחר שתוצאתו - ענישה ללא הרשעתו של האברך - רואה לנגד עיניו רק את טובתו של הנאשם, ולא את האינטרס של המתלוננת או את האינטרס הציבורי בהרשעת עבריינים. הוא גם מקומם בשל הניחוח הגזעני העולה מהתבטאויות השופט, שקבע כי המתלוננת "הבינה את השיפור העצום שחל במעמדה החברתי בין תחילת הדיון לסופו".

פסק הדין מקומם, ובגישה נוקדנית שאמורה לחול בסינון מועמדים לבית המשפט העליון, נראה שדי בו כדי להוציאו מרשימת המועמדים לקידום. אך מכאן ועד לסקילתו הפומבית של דרורי, להוקעתו הציבורית ולשאיבת חדוות החיים והשיפוט ממנו, הדרך ארוכה. אלא שנראה כי יד מכוונת במערכת המשפטית לא עצרה בשלב שבו נגרע שמו של דרורי מרשימת המועמדים לעליון, והמשיכה והכתה בו ציבורית עוד ועוד.

אפילו ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין, שרצה לרכך מעט את המכה שניחתה על ראשו של השופט, שהיה במשך שנים חבר פעיל במוסדות הלשכה, בא לברך ויצא מקלל. לפני שבועים הודיע ועד המחוז כי "תחת ידיו של דרורי יצאו מאות פסקי דין מלומדים, שיש בהם כדי ללמד על הגינותו הרבה, חריפותו ומקצועיותו". השבוע טרח ועד המחוז והודיע כי הודעתו הקודמת לא התכוונה, חלילה, להביע תמיכה במועמדותו של דרורי לעליון. "ועד המחוז אכן פירסם הודעה המגנה את ההשתלחות בשופט דרורי", הובהר, "אך לא הביע כל עמדה באשר למועמדותו".

הגיעה העת להניח לדרורי. גם שופטים הם בני אדם, גם הם דומעים לעתים בלילות.

עוד כתבות

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

איציק שמולי, פריימריז העבודה / צילום: שלומי יוסף

הסוף למחדל כפל הקצבאות? שר הרווחה שמולי הודיע שהקיזוז יוקפא

משמעות הדבר היא שהסכומים שקוזזו מקצבאותיהם של החלשים ביותר בחברה לאחר שהוצאו לחל"ת בשל משבר הקורונה, יוחזרו, ולא יקוזזו גם בחודש יוני ● "מדובר בהחזר של כ-250 מיליון שקלים למוחלשים ביותר, שלא הסכמנו להותיר מאחור", כתב השר שמולי בחשבון הטוויטר שלו

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה