גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לכוון בדיוק את עיתוי מכירת מניה

לא בהכרח צריך להיות מושפע מכך שהיא עולה, לא צריך להיות תלוי בכך שהיא יורדת

לאחרונה, בעקבות מהלך העליות יוצא הדופן של השוק בתשעת החודשים האחרונים, אני מקבל פניות רבות ממשקיעים באשר לעיתוי ולשיקולים הנכונים למכירת מניה.

זה אינו עניין של מה בכך: מצד אחד, אם תמכרו מוקדם מדי, אתם עלולים להחטיא חלק מהתשואה שתעשה המניה לאחר המכירה. מצד שני, מכירה מאוחרת מדי עלולה להוביל להפסד כספי. אף על פי שנראה כי זו בעיה מורכבת, התשובות פשוטות למדי.

כשהיא יורדת

מתי לא נבון למכור מניה? הסיבה הנפוצה ביותר למכירת מניה היא משום שמחירה ירד. האם נכון לעשות את זה? ממש לא. אם רכשתם את המניה במחיר זול ביחס לשווי החברה, ירידה במחיר עשויה דווקא להפוך את המניה לאטרקטיבית יותר, ולכן צריכה להוביל אתכם לשקול רכישת יחידות נוספות ממנה. למרות זאת, משקיעים רבים נבהלים מירידות כאלה, וחותכים הפסדים באמצעות שימוש בפקודת "סטופ לוס" אוטומטית או ידנית.

ירידה במחיר מניה אמנם עשויה במקרים מסוימים להיות סימן מעיד לכך שמשהו אינו כשורה בחברה, אך היא אינה פעמון אזהרה למכירה מיידית של המניה.

כיוון שאיש מאיתנו אינו יכול לתזמן את נקודת התחתית במחירה של מניה, על מנת להרוויח מהשקעה במניות עליכם להיות מסוגלים להמשיך ולהחזיקן גם אם מחירן ירד, ואפילו בשיעור גדול מתחת למחיר שבו קניתם אותן, בהנחה שלא חל שינוי מהותי בפעילות החברה או בנתונים הפיננסיים שלה.

כשהיא עולה

משקיעים רבים אחרים שוגים ומוכרים מניה משום שמחירה עלה. באופן דומה לחרדה מהירידה במחיר, כך ממהרים משקיעים אלה למכור מניות שעלו בשיעור של 20%-10%, משום שהם חוששים מ"תיקון" של המניה כלפי מטה. אבל אם המניה עדיין לא הגיעה למחיר האמיתי שלה, מדוע למכור אותה? בנוסף, חשוב שתכירו בעובדה שדווקא המניות שמחירן יזנק בשיעורים גבוהים מאוד במהלך השנים, יהיו אלה שיובילו את תיק המניות שלכם לתשואות משמעותיות.

מכירה בטרם עת לא תוביל את התיק שלכם להישגים מרשימים. ולא, התנודתיות במחיר מניה, הן למעלה והן למטה, אינה הסיבה הנכונה למכור אותה.

ה-Q שלכם

אז מתי כן נבון למכור מניה? לפני קניית מניה אתם מנסים להעריך את מחירה האמיתי (שווי החברה מחולק במספר המניות הנסחרות שלה). בין אם הערכתם את שווי החברה באמצעות היוון תזרים מזומנים, כמו שאני עושה, על ידי שיטת המכפילים, ובין אם בעזרת שיטת השווי הנכסי של החברה - קיבלתם שווי אמיתי שכזה, ותרגמתם אותו למחיר נכון שבו צריכה המניה להיסחר (אם לא עשיתם הערכה כזו, אינכם יכולים לדעת אם היא זולה, ולכן אין סיבה שתקנו אותה).

כעת, כל שעליכם לעשות הוא להמתין בסבלנות עד אשר השוק יעשה את שלו ויוביל את המניה אל מחירה הנכון. כאשר היא תגיע אל קרבת המחיר האמיתי או קצת מעליו, זה יהיה איתות המכירה שלכם.

מובן שהמחיר הנכון של מניה (או יותר נכון שווי החברה) אינו קבוע. הוא אינו משתנה בדרך כלל מדי יום ביומו, אבל עשוי להשתנות, למעלה או למטה, אחת לתקופה. לכן, עליכם להעריך אותו מחדש, אחת לרבעון, למשל, כשהחברה מפרסמת את דוחותיה המעודכנים.

איני טוען שהערכת שווי החברה היא דבר טריוויאלי, אבל אם תעשו זאת תוך הקפדה על רכישת מניות עם מרווח ביטחון מספיק ומכירה בסביבת המחיר הנכון, תצמצמו את הסיכוי להפסדים ותשיגו את מרב התשואה.

גילוי נאות: הכותב אינו מחזיק באף אחד מניירות הערך המוזכרים בטוריו. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה/מכירה של ניירות ערך ו/או תחליף לייעוץ.

עוד כתבות

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

אקזיט בטיימינג מושלם: חברי דן מכרו מניות ב-450 מיליון שקל רגע לפני שהקורונה הכתה בתחבורה הציבורית

בין המשקיעים בעסקה שנסגרה בחודש שעבר - הכשרה ביטוח, דיסקונט, נורסטאר, חן למדן, דוד פתאל ודן פרופר

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

הדמיה של מגדל שער העיר בכפר סבא / הדמיה: אלכס לובימוב ומיכאל לין, יח"צ

במקום קניון הצומת בכפר סבא: שופרסל תבנה מגדל בן 26 קומות

חברי ועדת המשנה של הוועדה המקומית כפר סבא אישרו היום את תוכנית שער העיר ● התוכנית כוללת תוספת קומות ושטחים לבניית מגדל של 26 קומות, בשטח של כ-50 אלף מ"ר, שתי קומות מסחר והשאר משרדים

יולי אדלשטיין בנאום התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

“דווקא המהלך הקיצוני של אדלשטיין הביא את נתניהו וגנץ להשיב את הממלכתיות על כנה”

ד"ר אסף הראל מנתח את התנהלות יו"ר הכנסת היוצא, שסירב לקיים הצבעה להחלפתו כהוראת בג"ץ, כדילמה של "אישיות דו-מהותית" הנקרעת בין הממלכתיות לבין המחויבות הפרטית-מפלגתית ● "אדלשטיין העדיף את היבטיו הפרטיים והמפלגתיים וגרם לפגיעה אנושה בדמוקרטיה"

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"