מלח הארץ, אבל לנהל הוא יודע?

בין שלל המסמכים והתשבוחות על יואב גלנט, שכחנו לשאול את השאלות החשובות באמת

למרות "פרשת המסמך", או דווקא בגללה, גם הרמטכ''ל ה-20 של צה''ל, יואב גלנט, זכה מיד אחרי מינויו לאין ספור שבחים.

"קצין מוערך", "איש צבא מנוסה", וכמובן "מלח הארץ" היו רק חלק קטן מהמילים החמות בהן השתמשו כדי לתאר את גלנט וכדי להרגיע אותנו, אזרחי מדינת ישראל, על מנת שנבין כי ביטחוננו בידיים טובות.

אלא שדווקא הדברים שלא נאמרו הם אלו שצריכים להטריד אותנו, ובמידה רבה, לנוכח הריטואל הקבוע המתפתח סביב דיוני תקציב הביטחון.

לא צוין, באף מקום, כי גלנט הוא מנהל אחראי, אדם שמבין כי משאבי המדינה מוגבלים, או לחילופין - איש צבא שהפנים כי כל שקל מיותר שנועד לצבא לא מגיע לרווחה, לחינוך ולבריאות. תארים אלו לא נקשרו לשמו של גלנט, תארים שהיו יכולים לתרום לתחושת השלווה של אזרחים רבים.

לא ברור אם בדיוני התקציב הקרובים ובעת קביעת סדר העדיפויות הלאומי, יבחר גלנט לפצוח, בדומה לקודמיו, בהפחדות הרגילות והמתוזמנות היטב: נסראללה אוטוטו תוקף מצפון; אחמדינאג'אד כבר כיוון את מערכת הפצצות הגרעיניות לעברנו והחמאס כבר חמוש כאילו מבצע "עופרת יצוקה" לא היה ולא נברא. יתכן כי פרצופו הכלכלי האמיתי של גלנט ייחשף הרבה יותר מוקדם ממה שציפינו. תזכורת קצרה: חודשים ספורים אחרי אישור תקציב המדינה לשנים 2010-2009, הגיע שר הביטחון, אהוד ברק, עם דרישה לתוספת של כמיליארד שקלים לצורך התמודדות עם אתגרים ביטחוניים אסטרטגיים. אף אחד, עד עצם היום הזה, לא יודע בשביל מה היה צריך להעביר אז את הבוכטה הזו מיד אחרי אישור תקציב ומיד אחרי שמערכת הביטחון כבר קיבלה תוספת נאה. אלא שנתניהו, כמיטב המסורת, התקפל, סגר דיל מאחורי הקלעים והעביר את הכסף. רק נזכיר כי השנה התוספת התקציבית עליה חלם צה''ל קוצצה ב-2.5 מיליארד שקלים ומהיכרותנו רבת השנים עם שר הביטחון, הוא עוד עלול לדרוש אותה בחזרה. ברק, כידוע, לא אוהב להפסיד, בעיקר לא לשר אוצר חלש כמו יובל שטייניץ.

לכן, אנו שואלים היום את הרמטכ''ל המיועד גלנט, האם הוא ידע לעמוד איתן מול שר הביטחון כאשר מסע ההפחדות יתחדש על מנת לקבל עוד כמה גרושים נוספים? האם גלנט ידע להסביר לפמליה הצבאית המכובדת כי חוסן לאומי אינו רק חוסן צבאי, אלא גם חוסן חברתי וחוסן חינוכי וחוסן טכנולוגי? האם גלנט מבין בעצמו את הדברים הללו והוא הפנים כי הצבא הוא חלק מהמדינה ולא להיפך?

ועוד דבר קטן: צה''ל זקוק נואשות, ובדחיפות, לתהליך התייעלות אמיתי שיהפוך אותו לצבא חכם, קטן וגמיש. זו משימה קשה שדורשת אומץ לב מיוחד ושאף רמטכ''ל בתולדות צה''ל לא הצליח להשלים אותה. יתרה מזאת - רובם ככולם פחדו להתקרב אליה בכלל. לכן, גלנט, אם ברצונך להיכנס לפנתיאון, כדי לך להיות מוביל בתהליך הזה ולהציב אותו בראש סדר העדיפויות שלך. כולנו מאוד נודה לך.

יואב גלנט / איור: טל אביב
 יואב גלנט / איור: טל אביב

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988