גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם יש בשורה בהטבות החדשות של כרטיסי האשראי?

אחרי ישרכרט וכאל, גם ללאומי קארד יש תוכנית הטבות חדשה ■ האם היא באמת מציעה חידוש, מה נותנות המתחרות, ואילו אותיות קטנות יגבילו את המימוש בפועל?

בתום גסיסתה של שיטת הצבירה הישנה, במסגרתה העניקו חברות האשראי הטבות תמורת כוכבים או נקודות - נותרה לאומי קארד האחרונה להכריז רשמית על החלופה המוצעת ללקוחות. בקמפיין שהושק אמש (ג') הודיעה החברה על הרחבת עולם ההטבות ללקוחותיה, תחת הכותרת "פינוקים פלוס".

האם מדובר במהפכה בתחום ההטבות? לגמרי לא: גם בלאומי קארד לא מתיימרים להציג כך את הדברים. החברה מציעה שדרוג נוסף של מערך הטבות פתוחות לכלל הלקוחות, הנבנה על מערך הטבות שכבר נבנה הדרגתית לאורך תקופה - עם אתר הטבות, שיתוף-פעולה יומי עם גרופון והצעות אחרות - בניסיון לנתק את הזיקה הישירה בין הסכום ה"מגוהץ" בכרטיס ובין החיסכון בהטבה.

מה חדש בכל זאת? הטבת 1+1 רחבה עבור סרט ברשתות גלובוס גרופ וסינמה סיטי, בהצגות של תיאטרון "הבימה", באטרקציות שונות ובארוחות בוקר ברחבי הארץ - כולל מקומות קטנים בפריפריה.

ההטבה, יש להדגיש, אינה נטולת הגבלות: כל קנייה ב-1,500 שקל בחודש הקודם לחודש הניצול מקנה הטבה אחת מסוג זה, כשהיתרה נצברת מכלל כרטיסי האשראי שמחזיק אדם אחד. בנוסף, יש להזמין אותה מראש באתר ההטבות של לאומי קארד - ספונטניות יתר לא תקנה הנחה בקופת הקולנוע.

היתרונות הם במימוש בכל ימות השבוע (כולל סופי שבוע) וביכולת לדעת בכל רגע נתון לכמה הטבות כאלה אתה זכאי, מבלי להיות מחויב רטרואקטיבית בשל ניצול ללא יתרה.

בחברה מדגישים כי מדובר ב"עולם הטבות אטרקטיבי יותר, עם דגש על פשטות, שקיפות ועל נגיעות בחיי היום-יום של הלקוח".

סמנכ"לית השיווק ורדית גונדטר מסבירה כי "ההטבות גובשו בהתאם להרגלי השימוש והפופולריות שלהן בקרב הלקוחות לאורך השנים. שמנו דגש על היצע מגוון מאוד של הטבות שפוגשות את הלקוח ביומיום, ומדובר במאות הטבות המוצעות ללקוח בצורה פשוטה וברורה במגוון רחב של עולמות תוכן".

ללקוחות, כזכור, ניתנה ארכה לנצל את נקודות הצבירה שנותרו ברשותם עד סוף 2012, ב"מתחם הבילויים המפנק" ובמסגרת מבצעים תמורת נקודות שהחברה עורכת מעת לעת.

מה יקרה עם לקוחות שנהגו לנצל את הצבירה לטובת המרה למועדוני נוסע מתמיד? אלה יוכלו לבחור להמשיך ולצבור נקודות לטובת העניין, אולם לא יוכלו לנצל במקביל את תוכנית ההטבות המוצעת אלא אם ירכשו בסכום של 6,000 שקל בחודש בכרטיס האשראי. מצד אחד - מגבלה מצומצמת מזו של המתחרות (שגם הן מאלצות לבחור בין שני סוגי ההטבות); מצד שני, עדיין מגבלה מהותית.

בחברה טוענים כי ממילא לקוחות שטסים הרבה עונים לרוב על הקריטריון; מדוע, אם כך, ההתעקשות להגביל? כנראה בשל העלויות הגבוהות יחסית של מימון הטבות הנוסע המתמיד ללקוחות, על-פי חברות האשראי.

על המסלול

כעת, לאחר ש-3 המתחרות המרכזיות "יישרו קו" וסתמו את הגולל על תוכניות העבר, ההשוואה ביניהן יותר ממתבקשת: בחינה כללית של מה שמציעות החברות מגלה כי כולן עברו כבר מזמן לשיטה של שוק הטבות - מסה גדולה של הצעות ערך בתחומים שונים, תוך שמירה על תמהיל הנחות קבועות ומתחלפות.

השוני הוא בניסיון למתג את הדברים אחרת ולייצר בידול. זה מה שעשתה ישראכרט, שהציגה לאחרונה את תוכנית ההטבות החדשה ובה 7 מסלולי הטבות לפי תחומי עניין: ספורט, אופנה, מסעדות, טיולים, תרבות ואמנות, הורים וילדים ומסלול בליינים. למעשה, מבקשת החברה מכל לקוח לשרטט את תחומי ההטבות שיקבל ולהגדיר אותן ספציפית, על-פי מסלול אחד (אותו ניתן להחליף תמיד), לצד סל הטבות מתחלפות הפתוח לכל הלקוחות.

בעוד ישראכרט טוענת כי תוכנית המסלולים מאפשרת ללקוחות לקבל הטבות ממוקדות בהתאם לתחומי העניין וסגנונם האישי, וכי מסה גדולה של הטבות חופשיות מבלבלת את הלקוח ומפחיתה את שיעור הניצול - דוגלים בלאומי קארד בשיטת "הקוד הפתוח", ללא הגבלות על ניצול הטבות גם אם חלקן בכל זאת תלויות בהיקף ניצול בכרטיס. במובן הזה, אולי לא נורא אם אין חידוש מהותי בתוכנית - כל עוד אפשרויות הבחירה נשמרות פתוחות.

על הסקאלה הזו ניתן למקם את כאל קרוב יותר ללאומי קארד, עם תוכנית נאמנות המציעה הנחות קבועות בשלל רשתות - אולם גם כאן נדרשת בחירה בין רשתות מסוימות על-פי העדפה, כשהכמות נקבעת בהתאם להיקף הרכישות בכרטיס. בנוסף ניתנות הטבות 1+1 בשלל אתרי בילוי והטבות מתחלפות לניצול חופשי.

בשורה התחתונה, אולי לא דרושים מהפכות או גימיקים העלולים בסופו של דבר להגביל את הצרכן: מגוון ההטבות ומיעוט האותיות הקטנות הוא שיעניק את הערך המוסף.

לגמור את זה יפה

חברות האשראי עוררו את זעם הלקוחות, וגם את תשומת-לבם של כמה חברי כנסת, באופן שבו הודיעו על סיום מסלולי הצבירה. אם שביעות-הרצון מהשיטה הישנה מוטלת בספק ממילא, היכן טמונה הבעיה?

יחס ההמרה של הנקודות או הכוכבים להטבות היה לרוב מחפיר: כל נקודה נקנתה בשקלים רבים, והטבה פשוטה של הנחה מזערית תורגמה למאות ואלפי נקודות, כשמגוון האפשרויות דל.

ניצול אמיתי המקנה תחושה מתגמלת היה משימה לא פשוטה - והרבה לקוחות התקשו לממש באופן משביע רצון את הצבירה. עם מחיקת הנקודות, הם לא יוכלו לעשות זאת גם בעתיד.

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בנושא והציעה לחייב את החברות להאריך את תקופת הניצול. לא לכל דבר צריך חוק, ולא זה היה פותר את הבעיה: החברות כבר הודיעו על הארכת התקופה לניצול, אך זה לא הפך אותו לפשוט יותר ללקוח.

מן הראוי היה שבתום אותה תקופה יתרגמו החברות לכסף את הנקודות שנצברו, לפחות על-פי יחס ההמרה שהנהיגו בניצול הטבות - אולם הן כלל לא מעלות על דעתן לנהוג כך. אחרי הכול, לנצל את הלקוח קל יותר מלנצל את אותן נקודות.

אילו הטבות מציעות חברות האשראי

עוד כתבות

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

בדרך למיזוג אגוד במזרחי טפחות: פנינסולה במו"מ מתקדם לרכישת תיק האשראי ליהלומנים

אגוד ומזרחי טפחות חייבים למכור את התיק על מנת לקבל את אישור רשות התחרות למיזוג ● עם השלמת מיזוג אגוד בבנק מזרחי טפחות יהיו בישראל רק 6 קבוצות בנקאות מסחריות נפרדות

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

עבודה מהבית מגדילה את אי השוויון

לא הכול ורוד: העבודה מהבית תפגע בעובדים החלשים ובמי שחייבים לשהות פיזית במקום העבודה

סניף של יינות ביתן / צילום: איל יצהר, גלובס

הסכם קיבוצי בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי מגה

בנוסף להסכם הקיבוצי הגיעו הצדדים להסכמות לגבי צעדי ההתייעלות בחברה ● בין צעדי ההתייעלות: סגירת המרלו"ג בקיבוץ אייל, כפי שנחשף לראשונה ב״גלובס״

ניצן אנגלנדר, יועץ תיירות ומתכנן טיולים / צילום: תמונה פרטית

"בעוד ארבעה חודשים אני מתחתן. החמצן שלנו הולך ואוזל"

ניצן אנגלנדר הוא יועץ תיירות ומתכנן טיולים בהתאמה אישית לאוסטרליה וניו זילנד ● "ההפסד הכספי המיידי הוא עשרות ואולי אף מאות אלפי שקלים" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה  / צילום: ישראל הדרי

אלקטרה תנהל מתקנים עבור רפאל תמורת מאות מיליוני שקלים

אלקטרה זכתה במכרז שפרסמה רפאל לניהול כל מתקניה למשך שנתיים, עם אופציה לשש שנים נוספות ● לפי הודעת אלקטרה, ההיקף הכספי הכולל לתקופה של שמונה שנים צפוי לעמוד על כ-650 מיליון שקל

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: שלאגר מדיה, יח"צ

המדינה עותרת נגד פתיחת איקאה אשתאול: "תוכנית שחוסר החוקיות שלה חמור"

מתכננת מחוז ירושלים טוענת לחריגות בנייה קשות, שאושרו ע"י הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ואושרו בדיעבד ע"י ועדת הערר המחוזית ● איקאה בתגובה: "איקאה היא לא הבעלים של הנכס אלא שוכרת אותו"

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

גל העזיבות בעדיקה: גם סמנכ"ל הכספים יסיים את תפקידו בחברה

סמנכ"ל הכספים של קמעונאית האופנה, ישי שמע, יסיים את תפקידו "בהסכמת הצדדים", כך עולה מדיווח שמסרה החברה לבורסה ● שמע שימש כסמנכ"ל הכספים של עדיקה מאז אוקטובר 2017, והוא צפוי לסיים את כהונתו בתחילת באוגוסט

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

המודל הגרמני לשיקום הכלכלה: לשפוך הרבה כסף על הבעיה, במהירות רבה

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

גיל עומר / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

ועדת האיתור ממליצה להאריך את כהונתו של גיל עומר כיו"ר תאגיד השידור

ההמלצה הועברה לשר התקשורת ביחד עם המלצה על עוד חמישה חברי מועצה מכהנים ושלושה מומלצים נוספים ● האם יש מי שפועל לסכל את המינוי מאחורי הקלעים?

לגו / צילום: דוברות הכנסת

לגו בעד המפגינים: מסירה פרסום של צעצועים שמכילים שוטרים, כבאים ורכבי חירום

חברת הצעצועים שעומדת מאחורי זיכיון הסרטים המצליח של סרטי לגו לא עצרה רק במתן תרומה אלא הודיעה כי תוריד כל פרסום לסטים של לגו הכוללים דמויות של שוטרים

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס רוכשת חברה מתחום מניעת הפשיעה הפיננסית

החברה מארה"ב, Guardian Analytics, מספקת פתרונות מבוססי AI בענן ● היקף הרכישה לא דווח

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

שוב התפוצץ המו"מ בין הנהלת אל על לנציגי הטייסים

נציגי הטייסים טוענים שהפיצוץ במו"מ הגיע על רקע הסירוב של בעלי החברה להזרים הון לחברה לפי דרישות האוצר ● עוד נטען לאי נכונותם של בעלי החברה, משפחת בורוביץ המחזיקה בחברת כנפיים, לדון עם הטייסים על התמורה להשקעה הנדרשת מהם, כלומר מתווה של אופציות או חלוקה של רווחים עתידית

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

זו לא אשליה אופטית – המניות בארה"ב באמת יקרות

מדד S&P 500 נסחר כעת במכפיל רווחים עתידיים של 21.6, רמה שנראתה לאחרונה בבועת הדוט.קום בתחילת שנת 2000 ● המדד אומנם חזר לאחרונה לרמתו בסוף אוקטובר, אך אז ציפיות הרווחים ל-12 החודשים קדימה היו גבוהות בכ-25% מהציפיות כעת

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס  ERIN SCOTT

צוקרברג על ההחלטה להשאיר את הפוסט של טראמפ: "זו אינה החלטה עם תשובה שנכונה ב-100%"

"למה זה חייב להיות בינארי? למה זה חייב להיות להסיר או להשאיר?", שאל צוקרברג במסגרת שיחה בת 90 דקות שקיים עם עובדי פייסבוק ● עם זאת, כשנשאל כמה אנשים שחורים ומרקעים אתניים אחרים היו מעורבים בהחלטה על הפוסט של טראמפ, הוא לא ידע לענות