אלי ישי: "הצעד הבא - אריתריאה וצפון סודן"

המטוס הראשון שעזב את ישראל וינחת בג'ובה בירת דרום סודן המריא מנמל התעופה בן גוריון ב-00:30

123 אזרחי דרום סודן עלו על המטוס שעזב את ישראל ב-00:30 ולקח אותם בחזרה למדינה ממנה נמלטו. המטוס שנשכר על-ידי המדינה מחברת תעופה הונגרית, צפוי לנחות בסביבות השעה 6:00 בבוקר בג'ובה בירת דרום סודן.

שר הפנים אלי ישי ביקר הערב בנמל-התעופה בן-גוריון, פגש כמה מהמגורשים ועקב אחר ההתנהלות במסגרת המבצע "חוזרים הביתה" שמוביל משרדו. "ישראל לא מגרשת, ישראל מחזירה לארצם למולדתם", אמר ישי בריאיון לחדשות 2.

"המשימה שלנו היא משימה לאומית, זה תפקיד קשה", הוסיף שר הפנים שהתייחס גם לידיעות לפיהן הצליחו מאות מסתננים להיכנס לישראל מתחילת חודש יוני: "עם בניית הגדר יש ירידה משמעותית בהסתננות, רק 38 מסתננים נכנסו בסוף השבוע".

העובדה שלישראל אין אפשרות משפטית לגרש את רובם המכריע של המסתננים היא זמנית בלבד, לדברי ישי: "זו טיפה שבטיפה, אבל זו התחלה חשובה. אנחנו ממתינים לאישור משפטי שיאפשר לנו להחזיר את המסתננים גם לאריתריאה ולצפון סודן - מדובר באינטרס לאומי".

נתניהו: "להוציא בצורה אנושית"

המגורשים הגיעו לנתב"ג באוטובוסים מערד ומתל-אביב ברגשות מעורבים. חלק הביעו חשש גדול מהשיבה לארצם בעוד אחרים שמחו לחזור הביתה.

הבוקר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לתחילת המבצע ואמר שהליך החזרתם של המסתננים יבוצע "בצורה מסודרת תוך שמירת כבודם". על אף הרצון העז לבלום את זרם המסתננים לישראל, נתניהו לא התעלם מהביקורת הרבה שנשמעה באחרונה נגד פוליטיקאים ישראלים שהתבטאו בחריפות נגד התופעה. "גם כשאנו רוצים להוציא הגר מתוכנו נעשה זאת בצורה אנושית ויהודית", אמר ראש הממשלה.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988