גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בירושלים יש שופטים - אבל אין יועץ משפטי לממשלה"

עו"ד יורם ראב"ד, ששימש כיועץ משפטי לאריאל שרון, ושותפו עו"ד יוסי בנקל, מוטרדים מהתנהלות רשויות התביעה, זאת בעיקר על רקע זיכויו של אולמרט: "התחושה היא שאף אחד לא מנהל את הפרקליטות ושאיש לא בודק מה היא עושה"

6 שנים, מהסוערות בחייו, עברו על עו"ד יורם ראב"ד לצדו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. ראב"ד התחיל לעבוד עם שרון בשנת 2000. בתחילה הוא שימש כיועצו המשפטי, ועבודתו הייתה משפטית נטו. בהמשך רכש ראב"ד את אמונו של שרון, ומיועץ משפטי הוא הפך ליועץ אישי קרוב ולחבר קבוע בצוות הקרוב ביותר לשרון, שכונה "פורום החווה" (ע"ש מקום הכינוס שלו - חוות השקמים שבה גר שרון. ח' מ').

כששרון נבחר לראש ממשלה, ניהל ראב"ד את המשא-ומתן הקואליציוני. בהמשך היה ראב"ד שותף בכיר לרעיון של הקמת מפלגת קדימה ואף כתב את תקנון המפלגה. אחרי השבץ של שרון וכניסתו של אהוד אולמרט לתפקיד ראש הממשלה, עבר ראב"ד לייעץ לציפי לבני.

השנים האלה חלפו. שרון שוכב היום בבית-חולים, לבני הודחה מהנהגת קדימה על-ידי שאול מופז, אולמרט הורשע בהפרת אמונים ומתמודד עם אישום בלקיחת שוחד; וראב"ד חזר לעיסוקו המלא כעורך דין במשרד ההולך ומתרחב שהוא שותף בו עם עורכי הדין יוסי בנקל ודודי מגריזו.

ימי המעורבות הציבורית של ראב"ד, לפחות באופן זמני, חלפו, אבל המעורבות הרגשית שלו בחיים הציבוריים בישראל לא פחתה כלל.

יד קלה על ההדק

על רקע הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים במשפטו של אולמרט - שבו הוא זוכה משני האישומים המרכזיים נגדו בפרשות ראשונטורס וטלנסקי, והורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות - אחד הנושאים שמטרידים את ראב"ד ואת שותפו למשרד, עו"ד בנקל, הוא אופן התנהלותה של הפרקליטות והשפעתה הרבה על החיים הציבוריים בישראל.

ראב"ד: "כשעבדתי לצדו של שרון החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, שניהל נגד שרון חקירה בפרשת האי היווני, שלא להגיש כתב אישום נגד שרון. זו הייתה החלטה נכונה שביטאה תפיסה שרק במקרים שבהם יש ודאות גבוהה להרשעה הולכים לכתבי אישום. לצערי, בשלב מסוים חזר מזוז לשיטה שקדמה של יד קלה על ההדק בהגשת כתבי-אישום. כך היה גם בנוגע לאולמרט.

"בכלל, קיימת תחושה כי לתביעה הכללית אין מדיניות ברורה. התביעה צריכה שיהיה לה מדיניות ולא רק את הקו של הפרקליט הבודד בתיק הבודד, שרוצה להגיע לתוצאה שאני בטוח שבעיניו היא נכונה".

- בראש הפרקליטות עומדים היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, ההחלטות הן שלהם ולכן המדיניות היא שלהם.

ראב"ד: "התחושה היא שאף אחד לא מנהל את הפרקליטות ושאף אחד לא בודק מה היא עושה, לאן היא חותרת, מה היא רוצה להשיג ואיך היא מתנהלת. התחושה היותר חמורה היא שאין מי שלוקח את כל המגוון הזה, בודק אותו לעומק, מפיק לקחים ולא פחות חשוב - מיישם אותם. תהליך שאופייני להרבה מאוד גופים אחרים".

בנקל: "פסק הדין בעניין אהוד אולמרט מלמד שיש שופטים בירושלים, אבל שאין יועץ משפטי לממשלה בירושלים. אולמרט הוא לא מקרה בודד, הוא השיא של שרשרת תיקים שכללה, בין היתר, גם את הזיכוי בתיק הלבנת ההון בבנק הפועלים והזיכוי של עו"ד יעקב וינרוט.

"צריך לזכור כי בתוך המסכת הזאת של משפט פלילי יש בן אדם. הסיפור הזה של העמדה לדין או הגשת כתב אישום נגד אדם זה כמו אקדח טעון - קשה לשרוד את זה. אני לא אומר לא להעמיד לדין, ובמקומות שצריך - צריך, אבל יש מקומות שלא צריך".

- מה דעתכם על האמירות שפרקליט המדינה, משה לדור, חייב להתפטר?

ראב"ד: "בשיח על תיק אולמרט יש הרבה מאוד, סליחה על הביטוי, בלבול מוח. למשל, הקריאה להדחתו המיידית של לדור. אף אחד לא חושב שאם נאשם - ולא חשוב אם בכיר או זוטר - מזוכה, אז הפרקליט שטיפל בתיק צריך להיות מודח, מושעה או מפוטר. אלה שטויות במיץ עגבניות, בוודאי שלא. זאת בכלל לא השאלה, ולכן העיסוק הפרסונלי בלדור שהוא צריך להתפטר אחרי פרשת אולמרט הוא לא עניין בכלל, ומחמיצים פה את העיקר".

בדיקה לעומק

- אתם קוראים להקמת ועדת חקירה שתבדוק את תיק אולמרט?

ראב"ד: "אני בהחלט חושב שבעקבות תיק אולמרט צריך לעשות בדיקה לעומק. למשל, בדרך של ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק אחת ולתמיד איך צריך התהליך להיראות, ותסיק מסקנות, ותמליץ המלצות, ויתחילו לעבוד על-פיהן.

"הפרקליטות עשתה פעולה שכתוצאה ממנה נדרש ראש ממשלה להתפטר. לי כאזרח חשוב לדעת, לא שזה לא יקרה שוב, אלא שאם זה כן יקרה שוב - שזה ייעשה נכון.

"אני לא רוצה לערוף ראשים, זה לא מעניין אותי. אני רוצה זה לדעת שדרך העבודה בפרקליטות היא הדרך המיטבית במקצוע שלנו. היום אני לא יכול להגיד שזה המצב".

עו"ד משה כהן בתגובה: התגוללות מוזרה

עו"ד משה כהן, דובר משרד המשפטים, מסר בתגובה: "עורכי הדין יורם ראב"ד ויוסף בנקל שיתפו את הציבור בתחושתם ש'אף אחד לא מנהל את הפרקליטות' וש'אין יועץ משפטי לממשלה בירושלים'. ביקורתם בוססה על הכרעת הדין בעניינו של אהוד אולמרט ועל הזיכויים בתיק הלבנת ההון בבנק הפועלים והזיכוי בעניינו של יעקב וינרוט.

"מה ששכחו עורכי הדין ראב"ד ובנקל לציין בפני הקוראים הוא שהיועץ המשפטי לממשלה דהיום, שעליו הם מתגוללים, היה סנגורו של אהוד אולמרט, וכן בפרשת בנק הפועלים. כמה מוזר, אפוא, לבסס טיעונים נגד תפקודו של היועץ המשפטי לממשלה, על תיקים מלפני תקופת כהונתו כיועץ, שבהם לימד סנגוריה על הנאשמים.

"באשר ליתר הדברים שאמרו עורכי הדין ראב"ד ובנקל נגד הפרקליטות - די אם נזכיר את דברי היועץ המשפטי לממשלה, שהוא ראש התביעה במדינת ישראל והמנחה המקצועי של כל גורמי אכיפת החוק, באיגרת לפרקליטי המדינה לאחר הכרעת הדין בעניינו של אולמרט: 'כלי מלאכתנו הם סעיפי החוק, הנחיות הפסיקה והמצפון המקצועי. הם יורונו דרך, וממנה לא נסטה ימין או שמאל. פסקי דין מזכים - ואף פסקי דין מרשיעים - יילמדו ויופקו מהם לקחים ככל שישנם כאלה. ברם, כשם שלא נשמח בהרשעות, מתקפות אישיות על פרקליטים בעקבות זיכוי, מלא או חלקי, של אישי ציבור, לא ירפו את ידינו במאבק התמידי על דמותה של ישראל כמדינת חוק'".

מצרפים 8 עורכי דין חדשים

משרד עוה"ד ראב"ד, מגריזו, בנקל השלים באחרונה תהליך לצירופם של 8 עורכי דין חדשים למשרד.

השמונה הם: עו"ד מיכל גורן-מילר, המתמחה בתחום הבנקאות, הפיננסים ושוק ההון; עו"ד רו"ח סיגל רוזן-רכב, המתמחה בייעוץ פיננסי; עו"ד הילה רינות, שתחום התמחותה תשתיות ומכרזים; עו"ד תומר בירן, המתמחה בנדל"ן; עו"ד עדי בוקי, המתמחה במשפט מסחרי, מיזוגים, רכישות וניירות ערך; ועורכי הדין יוחאי שפירא, ענת קידר ולירן ולצמן, שסיימו התמחות במשרד.

עם צירופם של עורכי הדין החדשים חוצה המשרד את רף 50 עורכי הדין ועולה ל-51 עורכי דין, מתוכם 19 שותפים.

ראב"ד, מגריזו, בנקל נוסד בשנת 1990, והוא אחד המשרדים הבודדים שהצליחו לצמוח באופן משמעותי ולהפוך לאחד מהגדולים והמובילים בישראל בלי שעבר תהליך מיזוג. עם לקוחותיו נמנים בנק הפועלים, אי.די.בי פיתוח, חיפה כימיקלים, אלביט מערכות, חברת נמלי ישראל, גינדי החזקות, איש העסקים דני דנקנר ועוד.

עורכי הדין במשרד ראב

עוד כתבות

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו על-ידי התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

איציק שמולי, פריימריז העבודה / צילום: שלומי יוסף

הסוף למחדל כפל הקצבאות? שר הרווחה שמולי הודיע שהקיזוז יוקפא

משמעות הדבר היא שהסכומים שקוזזו מקצבאותיהם של החלשים ביותר בחברה לאחר שהוצאו לחל"ת בשל משבר הקורונה, יוחזרו, ולא יקוזזו גם בחודש יוני ● "מדובר בהחזר של כ-250 מיליון שקלים למוחלשים ביותר, שלא הסכמנו להותיר מאחור", כתב השר שמולי בחשבון הטוויטר שלו

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על מגיב לפיצוץ עם ועד העובדים: לא נאפשר אלימות

"אני וכל חברי ההנהלה נחושים ופועלים לקראת הגעה לסיום מהיר של התהליך לקבלת הלוואה וחתימה על הסכם עבודה" - כך לפי מכתב ששלח מנכ"ל אל על גונן אוסישקין לעובדים ● בתוך כך, יו"ר ועד תע"א יאיר כץ קרא ליו"ר ההסתדרות לחזור בו מן ההשעיה

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"