הערכות: אפריקה ישראל לא בדרך להסדר חוב נוסף

מניית אפריקה נסחרת בשווי של 837 מיליון שקל בלבד - שפל שלא נראה מאז 2001 ■ למרות הכל, משקיע מוסדי מרגיע: "לחברה יש כסף להחזר חובותיה בשנתיים הקרובות, ולראיה - הוגשה הצעת רכש מוקדמת לאג"ח שלה"

נראה כי המשקיעים בשוק ההון עדיין לא התאוששו מאזהרת הרווח שפרסמה אפריקה ישראל ביום שני, ואתמול נפלה מנייתה של חברת הנדל"ן שבשליטת לב לבייב בעוד 19%, כאשר שוויה כעת עומד על 837 מיליון שקל בלבד. הפעם האחרונה בה נסחרה המניה בשווי שכזה הייתה בשנת 2001, כלומר גם בתקופת הסדר החוב של החברה, שנחתם לפני שלוש שנים, שוויה היה גבוה יותר. בסך הכול איבדה מניית אפריקה ישראל מהשיא כ-97%, ונזכיר כי בשיאה נסחרה החברה לפי שווי פנטסטי של 28.7 מיליארד שקל.

אתמול הייתה מניית החברה תנודתית במיוחד. הבוקר נפתח במגמה חיובית, והמניה עלתה בכ-2%, אך לפתע חל שינוי לרעה שרק הלך והעמיק עד לשיא שלילי של צניחה בשיעור 26%, ואולם בהמשך היום התמתנו הירידות החדות. נזכיר, כי ירידה זו מגיעה יומיים בלבד לאחר שהמניה איבדה ביום אחד 18% משוויה.

אג"ח החברה סבלו גם כן מירידות שערים חדות: לחברה סדרה סחירה אחת (כ"ו) שאיבדה אתמול 4.4%, והיא נסחרת כבר בתשואה גבוהה למדי של 14.6%.

הנפילה החדה הגיעה לאחר שהחברה הודיעה כי תרשום הפסד של 720-800 מיליון שקל ברבעון השני. הסיבה לכך היא פעילות החברה הבת (65%) אפי פיתוח הפעילה ברוסיה, שתמחק 240 מיליון דולר משווי נכסיה במוסקבה. כתוצאה מהפחתות השווי, ביחד עם התחזקות הדולר מול הרובל ברבעון בשיעור של 12%, צופה אפי פיתוח כי שוויו הכולל של תיק הנכסים שלה יפחת ב-14%, ל-2.4 מיליארד דולר.

למרות המחיקות הגבוהות והצניחה בשווי המניה, האנליסטים והמוסדיים עימם שוחחנו היום העריכו כי לא צפוי בחברה הסדר חוב נוסף. גורם מוסדי אמר היום ל"גלובס", כי "אין שום דבר חדש באפריקה ישראל. אין הסדר חוב באופק, שכן יש לה כסף לשנתיים הקרובות, ולראיה - הוגשה הצעת רכש מוקדמת לאג"ח שלה. בכל מקרה, אין ספק שעדיף לקנות אפי פיתוח ולא אפריקה ישראל", ציין.

"תזרימית - לא קרה שום דבר"

אנליסט הנדל"ן של אי.בי.אי, שי ליפמן, העריך כי הנפילות החדות במניה נובעות מההפתעה שבהודעת אפריקה מתחילת השבוע. "כשמפתיעים את המשקיעים, עולות שתי שאלות מאוד מטרידות: האם החברה ידעה ולא שידרה לשוק, או שהחברה עצמה הופתעה כי לא חשה את השוק - ולא ברור מי משתי החלופות יותר גרועה. שני התרחישים מטרידים את המשקיעים, וזאת התוצאה".

ליפמן הוסיף כי "מבחינה תזרימית לא קרה שום דבר, שכן הפרויקטים שבגינם בוצעה ההפחתה אינם בפיתוח בטווח הבינוני, אבל כשהשוק מאבד אמון זה מה שקורה. נכון לטווח הקצר-בינוני אין לאפריקה ישראל בעיה לשרת את החוב, והתשואה אפילו מתחילה להיות מעניינת להשקעה", סבור ליפמן.

ד"ר אמיר ארד מאקסלנס הסביר היום את המומנטום השלילי במניה ברצף של חדשות שליליות, בהן פרישתו של איזי כהן לפני חודש מתפקיד המנכ"ל, שבמקומו מונה אברהם נובוגרוצקי, לשעבר מנכ"ל אפריקה תעשיות. "המנכ"ל החדש צריך לשדר שהוא אוחז בחוזקה במושכות. הוא נכנס לנעליים של מישהו שקיבל הרבה קרדיט בשוק ההון", מסביר ארד.

"השוק מגזים בתגובתו, ומגיב בפאניקה", סבור ארד. "מבחינה תזרימית יש לחברה בעיה, אבל מבחינת מחזיקי האג"ח יש די כסף בקופה, והם יכולים להרגיש בטוחים. בעלי האג"ח לא צריכים להרגיש מאוימים".

ללא חוב למערכת הבנקאית

אפריקה ישראל היא חברת השקעות השולטת בחברות אפריקה נכסים, דניה סיבוס (השולטת באפריקה מגורים), אפריקה תעשיות ואפי פיתוח. בנוסף, מחזיקה הקבוצה במחצית מרשת מלונות אפריקה.

לפני שלוש שנים ביקשה החברה הסדר חוב מבעלי האג"ח. במסגרת ההסדר שהושלם במאי 2010, חוב בסך 7.4 מיליארד שקל ערך נקוב הצטמצם לכ-4.4 מיליארד שקל ע.נ, כשבנוסף קיבלו מחזיקי האג"ח שתי סדרות חדשות בהיקף של 3.4 מיליארד שקל. מאז בוצע פירעון מוקדם של סדרה כ"ה, ונותרה סדרה כ"ו שאמורה להיפרע עד שנת 2025.

במסגרת הסדר החוב קיבלו מחזיקי האג"ח מניות בחברות הבנות בשווי של 1.2 מיליארד שקל, וכן מניות אפריקה ישראל בשווי של 1.4 מיליארד שקל, לפי שווי חברה של 2 מיליארד שקל. מי שמימש מיד את חבילת המניות שקיבל, הפסיד פחות ממי שנשאר איתן עד היום, כשכאמור שווי החברה היום נמוך ביותר מ-50% לעומת השווי שנקבע לה בהסדר.

לאפריקה ישראל נותר חוב למחזיקי האג"ח הרשום בספרים בגובה של 2.8 מיליארד שקל (אך החוב פארי הוא 3.8 מיליארד שקל), וברמת הסולו היא כמעט ללא חוב למערכת הבנקאית. מבחינת לוח הסילוקין של האג"ח, היא אמורה לשלם כ-110 מיליון שקל בכל חודש נובמבר וכ-400 מיליון שקל מדי חודש מאי בשנים הקרובות. בהמשך הסכומים פוחתים, אך האג"ח אמורה להיפרע במלואה רק בשנת 2025.

מניית אפריקה
 מניית אפריקה

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988