"שווייץ ממוטטת את מגדל הקלפים של העלמות המס בעולם"

שווייץ חתמה עם ה-‏‎ OECD‎על הסכם שיתוף מידע לצמצום העלמות מס ■ המהלך שובר את החיסיון הבנקאי השווייצרי במתכונתו הנוכחית ■ המטרה: לכידת גורמים המשתמשים במקלטי מס להסתרת נכסים ■ מומחי מס: "אין יותר איפה להתחבא"

ארגון ה-OECD הודיע בימים אלה באופן רשמי על הצטרפותה של שווייץ לכ-60 מדינות נוספות, בחתימתה על הסכם שיתוף מידע למטרות גביית מס וצמצום העלמות מס. מומחים רבים רואים בהצטרפות זו את שבירת החיסיון הבנקאי השווייצרי במתכונתו הנוכחית ומתחילים לחפש עבור ישראלים בעלי ממון מקומות חדשים שיהוו עבורם מקלטי מס. ואולם, יש גם מומחים שאומרים "אין יותר איפה להתחבא. העולם שקוף".

לפני כשנתיים חתם מס הכנסה בישראל על תיקון לאמנה עם שווייץ, שנועד להרחיב את היקף המידע המועבר בין רשויות המס של שתי המדינות, גם ביחס למידע בנקאי ולשימוש בנאמנויות; ובכך להגביר את המלחמה בהעלמות מס של ישראלים מעבר לים.

התיקון נכנס לתוקף בראשית 2012. במקביל, שווייץ שינתה את החוק הפנימי שלה, באופן שיאפשר להעביר מידע בנקאי סודי למדינות אחרות. זאת, בניגוד למצב בעבר, אז המידע היה ניתן להעברה רק אם הייתה הוכחה להונאת מס לפי החוק השווייצרי המקומי.

בעבר, אי-דיווח בישראל על הכנסות של ישראלים לא נחשב בשווייץ להונאת מס. היום, גם אי-דיווח למס הכנסה בישראל מחייב את הבנקים לתת את המידע. כעת, שווייץ, כאמור, כבר לא פאסיבית, ומצטרפת למדינות שנלחמות באופן פעיל בהעלמות המס.

לכידת מעלימי נכסים

לדברי עו"ד אסף הופמן, שותף ומנהל מחלקת מיסוי בינלאומי במשרד עורכי הדין דורון-טיקוצקי-צדרבוים, "המטרה העומדת בבסיס הסכם שיתוף המידע היא לכידת גורמים שעושים שימוש במקלטי מס ברחבי העולם לטובת הסתרת נכסיהם, החייבים במס במדינת תושבותם. החיסיון הבנקאי המוחלט שהונהג בשווייץ במשך עשרות שנים הפך מטבע הדברים את המערכת הבנקאית במדינה לאטרקטיבית במיוחד לציבור במכל רחבי העולם. על-פי הערכות, במדינת ישראל קיימים לא מעט אנשים המחזיקים בחשבונות בשווייץ שמעולם לא דווחו לרשויות המס".

ואולם, מבהיר הופמן, "צריך לעשות הבחנה בין תכנון מס שהוא תכנון מס לגיטימי - לבין העלמת מס, שזה דבר לא לגיטימי. מבחינת תכנון המס הלגיטימי - ניסון לגיטימי של אנשים לחסוך במס באמצעות שימוש במס באמצעות חברות שונות ברחבי העולם - הוא עדיין רלבנטי, אבל הדברים יהיו יותר שקופים וגלויים לרשויות. אבל כל עוד התכנון נמצא בגבולות המותר בחוקים השונים, לא אמורה להיות בעיה".

עולם הולך ונעלם

"הבעיה מתחילה כאשר מדובר בהעלמות מס. למשל, יש לא מעט ישראלים שהיו להם ועדיין יש להם חשבונות בנק בשווייץ, ושמעולם לא דיווחו על הרווחים שנוצרים להם בחשבון, אם זה רווחי הון דיווידנד או ריבית - אלה נמצאים בבעיה, ויש הרבה כאלה, בשווייץ ובמקומות נוספים בעולם. הסרת החיסיון וחילופי מידע לא נועד למנוע תכנוני מס לגיטימיים אלא נועד למנוע העלמות מס וניסיון של נישומים להעלים הכנסות מרשויות המס הרלבנטיות מישראל וממקומות אחרים בעולם".

לדבריו, "החתימה על הסכם עם ה-OECD הוא הרבה יותר רחב, מקיף ועם הרבה יותר שיניים מאשר חתימה על שינויים באמנה עם ישראל, כפי שנעשה לפני שנתיים. אז דובר על הרחבה של האמנה שהייתה קיימת למניעת כפל מס, אבל הפעם מדובר בחתימה על אמנה ספיציפית, שעוסקת בנושא העלמות מס. מדובר בשיתוף-פעולה בין המון מדינות, אז קשה יותר להתחבא. יש לארגון הרבה יותר שניים, ויהיה מעתה קשה להתחבא מאחורי כל מיני גופים כאלה ואחרים שמחזיקים כספים בנאמנות בעבור עשירי העולם".

רו"ח והמשפטן גידי בר-זכאי, לשעבר סגן מנהל רשות המסים, מבהיר כי להצטרפותה של שווייץ להסכם יש השלכות רחבות הרבה יותר. "כל המבנים המשפטיים של מדינות האוף-שור מפסיקים להיות רלבנטיים, מהטעם הפשוט שברגע ששווייץ נותנת מידע, לא משנה מה תעשה הרשויות בכל העולם, וגם בישראל, יגיעו ישר לזהב שלך. שווייצריה למעשה ממוטטת את מגדל הקלפים של העלמות המס ברחבי העולם. זאת, כיוון שרוב רובם המכריע של חשבונות הבנק העשירים ביותר בעולם נמצאים במערכת הבנקאות השווייצרית, לרבות כספים של עשירי ישראל".

ובר-זכאי מסביר: "כשאני אומר מקלטי מס 'אאוט', אני לא מתכוון לגיאוגרפיה, זה לא עניין של המדינה הזאת כן והמדינה הזאת כבר לא, זה עניין של עולם שלם שהולך לעולמו. זה עניין של תרבות שלמה שנמצאת בתהליכי הכחדה מתקדמים. התהליכים החלו לאחר המשבר הפיננסי של שנת 2008 והמצוקה התקציבית, וכמו כל דבר אחר בעולמו הקטן - זה התחיל במרדף חסר הפשרות של האמריקאים אחר מעלימי המס שלהם.

"האמריקאים למעשה ניפצו את הסודיות הבנקאית השווייצרית, הם לא עשו את זה בעדינות, הם עשו את זה בכוחניות רבה, ואחרי השווייצרים הגיע ויגיע תורם של כל האחרים כולל סינגפור, קפריסין וכך הלאה".

רשויות המס בעולם התאחדו

המאבק הגלובלי בהעלמות המס הוביל לכך שרשויות המס ברחבי העולם מחליפות מידע ומדברות אחת עם השנייה. "ישראל מוסרת ומקבלת מידע רב ערך מהאמריקאים ומאחרים והיא תקבל הרבה יותר בעתיד. כיום כל רשויות המס בעולם עומדות לקבל ולמעשה כבר מקבלות מידע רב מהשווייצרים. שם מצויים הכספים הגדולים אשר חלקם כבר ברח - לא בטוח שבהצלחה יתרה", אומר בר-זכאי.

לדבריו, "כל המבנים המשפטיים, החברות הזרות, חברות-הקש, הנאמנויות וכל ההמצאות השונות והמשונות שקיימות בעניין זה, ושנועדו ליצור סבך אינסופי של ניירת משפטית מפותלת ומפוצלת בין עשרות מקלטי מס ומעוזי האיים האקזוטיים, לא שווים כקליפת השום, אם לרשויות המס יש גישה ישירה לחשבון הבנק עצמו.

"מרגע שהבנקים השווייצרים נותנים גישה לחשבונות, זה כבר לא מעניין את ה-IRS וגם לא את רשות המסים בישראל איזה מבנה משפטי הוקם בפאנמה, BVI או בכל מקום אחר. הם יבקשו לדעת מי הבעלים האמתי - הנהנה שביושר - והם יקבלו את המידע מהבנקים. השווייצרים כבר לא משחקים את המשחק. הם כבר לא רומזים בקריצה, הם כבר לא מעלימים עין, הם כבר לא מספרים שאנשים באים לשווייצריה בגלל השוקולד. הם בנקאים מעולים וגאים, ויש להם מה להציע מבחינת בנקאות קלאסית, אבל אם אתה רוצה לקבל מהם שירות, אתה תצטרך להביא אישור מרשות המסים בישראל שאתה כשר לפסח, או שהם יראו לך את הדלת".

לגישת בר-זכאי, יש עוד דבר חשוב שרוב בעלי החשבונות לא מבינים - אין יותר לאן לברוח. אי-אפשר להעלים כספים. יש עקבות לכל כסך שעבר, הועלם, הוברח, הוסתר. "תגובה טבעית של מי ששומע על העניין היא לקום ולסגור את החשבון. רבים שמעו שבהונג-קונג לא מגלים, מידע אז הם סוגרים את החשבונות ורצים אצים להם עם הכסף להונג-קונג", אומר בר-זכאי, אך מזהיר: "זו טעות. טעות חמורה מאוד. ראשית יש לומר שהם לא פותרים את הבעיה אלא רק ממשיכים לברוח ולדחות את הקץ - וזה בהנחה שהם סומכים על הפקידים והרגולציה בהונג-קונג, שידאגו להחזיר להם בסוף היום את כסף שלהם. אבל גרוע מזה - הם פשוט לא מבינים איך רשויות המס עובדות - הדבר הראשון - ואם לא הראשון אז השני - שיעשה חוקר מס שיקבל גישה למידע הבנקאי זה לבקש פרטים לא על החשבונות שנותרו, אלא המידע על החשבונות שנסגרו. כך קורה שבמתמטיקה של החיים דווקא מי שבחר לברוח ולהמשיך להסתתר, לא רק שלא פתר את הבעיה, אלא שמשך לעצמו יופי של תשומת-לב".

הפתרון היחיד: הסדרה מול הרשויות

השאלה מה ניתן לעשות עם כל הכסף שמסתובב ברחבי העולם ולא מוצא מקלט, מטרידה את מנוחתם של לא מעט מעשירי ישראל. לדברי רו"ח ומשפטן גידי בר-זכאי, יש רק פתרון אחד - להסדיר את ענייני המס מול הרשויות.

"יש שתי אסכולות: אחת שהתבססה על הסתרה ובריחה - אבל היא חלפה מהעולם. השנייה: זו שתפסה את מקומה - זו האסכולה החותרת לפתרון אפקטיבי שישלים את הטיפול באופן מלא", הוא אומר. לדבריו, רואים על האנשים שגמרו את התהליך שהם חווים הקלה מאוד משמעותית. הם התרגלו לחיות עם ה'מטען' הזה על גבם. הם לא האמינו שאפשר להסיר אותו, וכשהמטען מוסר, יש להם קצת פחות נכסים, אבל הנכסים האלה הם באמת שלהם לשימושם האמיתי, בלי סודות ובלי פחדים, והכי חשוב - הם ישנים בלילה.

"המסקנה היא פשוטה ובלתי נמנעת - השאלה רק כמה זמן לוקח להבין אותה וכמה העיכוב הזה עולה בכסף, במתח, בחקירות ובאישומים. צריך לגשת לרשות המסים ולעשות גילוי מרצון. ברשות מבינים את זה ומחכים לגילויים. אני לא יודע לומר כמה זמן יחכו בסבלנות; אני כן יודע לומר שבהגדרה מי שעשה את זה לפני שנתיים, התקבל יותר טוב ממי שיעשה את זה בעוד שנה".

בר-זכאי מתייחס לנוהל "גילוי מרצון" של רשות המסים, שתוקפו עתיד להסתיים בעוד כשבועיים. הנוהל נקבע בהוראת שעה, שפורסמה בנובמבר 2011, לגילוי מרצון על נכסים ועל הכנסות בחו"ל. במסגרת ההוראה נקבע כי במהלך חצי שנה, עד יוני 2012, יינתנו הקלות מס משמעותיות למי שידווח על הכנסות מנכסים מחוץ לישראל.

הנחת הרשות היא שמיליארדי שקל עם טביעת אצבע ישראלית מסתובבים בעולם, מתחת לרדאר המס. הנוהל הוארך מעת לעת, וצפוי להסתיים ב-11 בנובמבר. עד כה נכנסו לקופת המדינה כמיליארד שקל, אך ברשות מאמינים כי בשבועיים הקרובים צפויים להיכנס כספים רבים.

עו"ד הופמן מוסיף: "עבור כל אותם ישראלים המחזיקים חשבונות בשווייץ, שלא דווחו לרשויות המס, מומלץ לפנות לאלתר לייעוץ מקצועי אצל עורכי דין המתמחים בתחום דיני המס הבינלאומי".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988