שדות שמש לנצח: 6 שדות סולריים ייחנכו היום בדרום

ששת השדות הסולאריים ממוקמים ביטבתה, שובל, מסלול, ארז, גרופית ואליפז, כולם קיבוצים או מושבים באזור הערבה והנגב

חברת האנרגיה הסולארית ערבה פאוור תחנוך היום 6 שדות סולאריים בערבה ובנגב, שיספקו חשמל נקי בהיקף של 36 MW. ששת השדות הסולאריים ממוקמים ביטבתה, שובל, מסלול, ארז, גרופית ואליפז, כולם קיבוצים או מושבים באזור הערבה והנגב. שטחם הכולל של השדות הסולאריים הוא 512 דונם, והם נבנו בעלות כוללת של 500 מיליון שקל. קבלן ההקמה של 5 פרויקטים (EPC) הוא סימנס ישראל, וקבלן הפרויקט השישי (ארז) הוא נקסטקום.

חברת ערבה פאוור הייתה החברה הסולארית הראשונה שחנכה בישראל שדה סולארי קרקעי, פרויקט קטורה סאן. בנייתו הושלמה ב-2011 ומאז הוא מספק חשמל נקי לחברת החשמל בהיקף של תשעה מיליון קוט"ש בשנה. לפני מספר שבועות הותקנו בשדה 84 רובוטים, תוצרת חברת אקופיה, המנקים מדי לילה את 18,200 הפאנלים הסולאריים. מדובר במערך ניקוי האוטונומי הראשון בעולם. בימים אלה ממש החלה גם בנייתו של שדה סולארי גדול, גם הוא בקטורה, בשטח של 600 דונם ובהיקף ייצור של 40 MW. השדה יוכל לספק יותר משליש מצריכת החשמל העיר אילת.

מנכ"ל ערבה פאוור ג'ון כהן אמר כי "לאחר שנוצלו המכסות הקיימות הגיעה העת להשיק את עידן התעריף הכלכלי, ולהוציא אל הפועל עשרות מיזמים נוספים, כולם בנגב ובערבה, מיזמים שמזמן הוכיחו זכאות לאישור תעריף, מיזמים שניתן לחברם לרשת תוך פחות משנה מרגע פרסום הסדרות המערכה השנייה".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988