"יתד נאמן": מודעת נשים בעיתוננו - כמו ברוך מרזל למוסלמים

החלטה תקדימית: "יתד נאמן" יחויב לפרסם מודעה של מפלגת נשים ■ מדובר במודעה מטעם מפלגת הנשים החרדיות "ובזכותן", אשר כבר הועברה לעיתון החרדי הליטאי ועברה הצעת מחיר, אולם אז סורב הפרסום

מתמודדות  ברשימת ובזכותן/ צילום: יחצ
מתמודדות ברשימת ובזכותן/ צילום: יחצ

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל אתמול (ו') החלטה תקדימית המאלצת את העיתון החרדי הליטאי "יתד נאמן" לפרסם לפחות מודעת בחירות אחת מטעם מפלגת הנשים החרדיות "ובזכותן".

השופט יעקב שפסר קבע כי גם העיתון החרדי ספרדי "יום ליום" יחויב לפרסם את המודעה, לאחר ששני העיתונים סירבו לעשות זאת עד כה, אולם בניגוד ל"יתד נאמן" מדובר בשבועון, והגיליון הבא שלו ייצא רק לאחר הבחירות.

העותרת, רות קליאן, שמגובה על-ידי המרכז לקידום מעמד האישה על-שם רקמן, פנתה תחילה לוועדת הבחירות המרכזית, אך נדחתה. היא התבססה בתביעתה על עיקרון שוויון הבחירות ואיסור האפליה.

יש לציין כי המודעה שביקשה הרשימה לפרסם היא מילולית, ואין בה תמונות נשים (אשר אינן מקובלות בעיתונות החרדית), והיא מנוסחת בלשון מקובלת במגזר זה. הרשימה כבר קיבלה מהעיתונים הצעת מחיר, אולם לאחר שכבר הועברה המודעה, סורב הפרסום.

"מדובר במודעה בעלת אופי ציבורי המיועדת בעיקרה לנשים מהמגזר החרדי, ושיש בפרסומה חשיבות ציבורית לא מבוטלת, ואולי אף מוגברת נוכח איסור אפליה ועיקרון השוויון בבחירות", קבע השופט שפסר. "אני מתקשה לקבל את הטענה לפיה עיתון חדשותי הסוקר את מערכת הבחירות - ובכלל זה מציין קיומן של מפלגות שונות שבמובהק אינן מצויות במסגרת הקו ההשקפתי של העיתון - עלול לפגוע ברגשות קוראיו על-ידי פרסום מודעה של מפלגת הנשים החרדיות.

"ערכים אינם מוחלטים, כידוע, ולעיתים, משקיים מתח ביניהם, ייסוג האחד מפני האחר... ייסוגו במקרים מסוימים חופש ההתקשרות והקניין של בעלי עסקים פרטיים אל מול עיקרון השוויון... פרסום המידע הרלוונטי לקהל הבוחרים לקראת הבחירות מהווה אמצעי חיוני להבטחת הליך דמוקרטי תקין".

ב"יתד נאמן" מסרו בתגובה כי יערערו לבית המשפט העליון, בכדי להבהיר כי פרסום המודעה פוגעת ברגשותיהם. "בעבורנו זה כמו שיפרסמו מודעה של ברוך מרזל בעיתון של התנועה האיסאלמית", אמרו שם ל"גלובס". "לקוראים שלנו אין רגשות? מחר יגידו לנו לפרסם תמונה של אישה".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988