צמודה ושקלית בעקבותיך: ריביות המשכנתא עלו באוקטובר

צפו בטבלאות המעודכנות ■ וגם: שאלת מדד תשומות הבנייה - האם כדאי לקחת את המשכנתא רק בסמוך למסירת הדירה?

נדלן מגורים נדל``ן בניה מגורים מעבר דירה דירות רב קומות משכנתא / צלם: פוטוס טו גו
נדלן מגורים נדל``ן בניה מגורים מעבר דירה דירות רב קומות משכנתא / צלם: פוטוס טו גו

ריבית המשכנתא הצמודה למדד באוקטובר עלתה בממוצע ב-0.1% ל-2.47%. כך עולה מנתוני בנק ישראל. הריבית הצמודה עלתה בכ-0.5% בחמישה החודשים האחרונים.

ריבית המשכנתא עדיין נמוכה בראייה ארוכת טווח בשל ריבית בנק ישראל הנמוכה, אך היא מרימה ראש בחודשים האחרונים על רקע המשך הביקושים לדירות ועל רקע ההערכות כי הריבית בחודשים האחרונים הגיעה לשפל.

הריבית הצמודה לתקופת משכנתא שמשכה יותר מ-25 שנים מתקרבת ל-3% (2.95%), והריבית הצמודה לתקופה הפופולארית של 20 עד 25 שנה התייצבה על 2.9%, דווקא ירידה קלה לעומת חודש שעבר שבו עמדה על 2.92%). הריבית ליתר התקופות עלתה, כאשר הריבית הנמוכה ביותר היא לתקופה של 5 עד 10 שנים - 2.01%, לעומת 1.87% בחודש הקודם.

הנה ריכוז ריבית המשכנתא הצמודה והשקלית לתקופות השונות:

ריבית משכנתא אוקטובר
 ריבית משכנתא אוקטובר

במקביל לריבית הצמודה, פרסם בנק ישראל קובץ נתונים על ריבית המשכנתא השקלית. בפועל, משכנתא בריבית שקלית ומשכנתא בריבית צמודה הן מסלולי המשכנתא הנפוצים (להלן הרחבה על מסלולי ריבית משכנתא, לרבות עדכונים ותחזיות).

גם הריבית השקלית בעלייה, אם כי עלייה פחות דרמטית מהריבית הצמודה. הריבית השקלית שהינה ממוצע של הריבית השקלית המשתנה והריבית השקלית הקבועה לכל התקופות, עלתה בחודש אוקטובר ל-2.5% לעומת 2.46% בחודש הקודם, ולעומת כ-2.2% בשפל שהיה לפני ארבעה חודשים.

ריבית המשכנתא השקלית הגבוה ביותר היא לתקופה הארוכה ביותר (25 שנה ומעלה) - ריבית שקלית של 4.18% והריבית לטווח של 20 עד 25 שנה היא 4.01%.

מתי לקחת את המשכנתא?

מעבר לריבית עצמה ולבחירת מסלולי המשכנתא, רוכשי דירות מתלבטים בעיתוי לקיחת הדירה. ברכישת דירות מקבלן, חלק מהכסף אמור להימסר בתחילת הדרך, אבל במהלך תקופת הבנייה ובסיומה משולמים יתר התשלומים. מדובר על פרק זמן שיכול להיות ממושך - שנה ואפילו יותר. עולה השאלה: מתי לקחת את המשכנתא - בתחילת הדרך, במהלך התקופה או בסוף (עם מסירת הדירה)?

התשובה תלויה כמובן בהון העצמי שיש לכם. אם אתם מצליחים לשלם את התשלום הראשון בהון עצמי, במקרים רבים עדיף לדחות את לקיחת המשכנתא ולחסוך את הריבית.

אבל, מה קורה בהמשך, אחרי שסיימתם את ההון העצמי (ומקורות המימון שהם לא משכנתא): האם כדאי לרוץ ולשלם לקבלן מהר, או לחכות עד הסוף?

ובכן, תמיד, כדאי לחלק תשלומים על פני ביצוע העבודה (ועל אחת כמה וכמה ברכישת דירה), אבל מבחינה כלכלית זה תלוי במדד תשומות הבנייה, שלפיו מחושבת ההצמדה בעת רכישת דירה חדשה. ככל שהמדד גבוה יותר, כך תצטרכו לשלם יותר. לכן, אם הריבית על המשכנתא נמוכה יותר מציפיות עליית מדד תשומות הבנייה, עדיף כלכלית להקדים את התשלומים לקבלן.

שימו דגש על המלה "כלכלית", כי במקרים רבים רוכשים מעדיפים לשלם בסוף בשביל השקט הנפשי שלהם (לוודא שהכל גמור ורק אז לשלם חלק נכבד מהכסף). מנגד, אם צפוי מדד תשומות נמוך או שלילי בחודשים הקרובים, עדיף לדחות את התשלומים לקבלן, אם ניתן לעשות זאת.

ומהן התחזיות לגבי מדד תשומות הבנייה? ובכן, מדד זה צפוי לרדת!

מתחילת השנה עלה מדד תשומות הבניה ב-0.5% (0.2% באוגוסט) , כאשר בתקופה זו נרשם מדד מחירים לצרכן שלילי. בשנים קודמות מדד תשומות הבנייה עלה יותר מאשר מדד המחירים לצרכן, ונראה שזה יחזור על עצמו (אפילו ביתר שאת) גם השנה.

קצת היסטוריה:

? מדד מחירי תשומות הבנייה עלה בשנת 2011 ב-3.7% - גבוה משמעותית מהעלייה במדד המחירים לצרכן שהסתכמה ב-2.2%.

? מדד תשומות הבנייה בשנת 2012 עלה ב-3.3% - כפול ממדד המחירים לצרכן.

? מדד תשומות הבנייה ב-2013 עלה ב-1.4%, בעוד מדד המחירים לצרכן עלה ב-1.8%.

מדד תשומות הבנייה על ב-2014 ב-0.8%, בעוד שמדד המחירים לצרכן דווקא ירד.

שיקול חשוב נוסף בעיתוי לקיחת המשכנתא הוא הציפיות לגבי הריבית. במקרים שבהם ישנן ציפיות לעליית ריבית משכנתא, כדאי לסגור כמה שיותר מוקדם, אחרת מפספסים את הריבית הנמוכה.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988