עידן עופר בין המשקיעים בקרן שמנתחת תעבורה ימית

הקרן שבין משקיעיה גם אריק שמידט, מנכ"ל גוגל, מנטרת את התעבורה הימית, מנתחת אותה ובסופו של דבר גוזרת אסטרטגיות השקעה בסחורות, מניות ומטבעות

 עידן עופר / צילום: בלומברג
עידן עופר / צילום: בלומברג

מנכ"ל גוגל אריק שמידט וכמה מיליארדרים נוספים, בהם עידן עופר הישראלי, משקיעים בקרן גידור כמותנית (quantitative) חדשה שמנתחת נתוני תעבורה ימית בעולם כדי לנצל את הנתונים לצורכי מסחר בשוק הסחורות העולמי. הקרן ורשימת המשקיעים הנוצצת שלה ממחישים את העניין הגובר בגישות טכנולוגיות להשקעה, וזאת בעידן בו קרנות גידור מסורתיות יוצאות מהאופנה.

כ-90% מהסחר העולמי משונע בים, וחברת CargoMetrics מבוסטון נעזרת בשידורי רדיו VHF כדי לעקוב אחרי תנועת יותר מ-120 אלף אוניות מטען ברחבי העולם, כולל נמלי יעד וכמויות מטענים. הנתונים משמשים למסחר בסחורות, ולעיתים גם מטבעות ומניות, זאת בהתבסס על אלגוריתמים אוטומטיים.

"בני אדם עולים על מכונות בכמה דברים, אבל התפוצצות הנתונים ברחבי העולם, יוצרת יתרון משמעותי כשאתה מנצל אותם בצורה מדעית", אמר סקוט בורגרסון, מייסד החברה שהיה בעבר קצין במשמר החופים האמריקני.

בנוסף לאריק שמידט, משקיע בחברה איל הספנות הישראלי עידן עופר, מנכ"ל לוטוס לשעבר ג'ים מנצי, המיליארדר הטקסני ג'ו "רד" מקומבס ומייסד ג'נל אנרג'י, מחמט ספיל. היועצים כוללים את הסנטור לשעבר ביל ברדלי, את אד מורס, לשעבר ראש יחידת מחקרי הסחורות בסיטי, ואת ג'רלד רוזנפלד, סגן נשיא לבנקאות השקעות בלזאר.

שמידט, שהוא גם בעלים של החזקה גדולה ב- DE Shaw, חלוצה בתעשיית ההשקעות הכמותנית, לא הגיב לפרסום על השקעתו ב- CargoMetrics, אך דובר שלו אישר שחברת, הילספייר, של בני משפחתו השקיעה בחברה. CargoMetrics גייסה עד כה כ-20 מיליון דולר, וסבב המימון האחרון שלה היה בספטמבר 2012 והתבצע לפי שווי של יותר מ-100 מיליון דולר.

גם בלקסטון, חברת ההשקעות החלופיות, משקיעה בקרן הגידור הזו. המייסד בורגרסון סירב לפרט את גודל הקרן ואת ביצועיה מאז שהיא החלה לפעול במארס 2015, בנימוקים של מגבלות רגולציה וחוק.

עידן עופר, האיש העשיר בישראל, אמר שתשואות הקרן הן "יותר מאשר מתקבלות על הדעת. זה נותן לי ביטחון שהמכונה הזו תוכל להמשיך ללמוד, ולהפוך לקרן פיננסית כמותנית מצליחה".

מנצי, אחד התומכים הראשונים בקרן, אמר ש= CargoMetrics "עדיין רק מגרדת את פני השטח של הנתונים שהיא מפיקה".

תעשיית קרנות הגידור מצויה בשנים האחרונות תחת לחץ גובר בגלל העמלות הגבוהות שלה מול הביצועים הפושרים. התעשייה הזו סבלה מפדיונות ב-6 מ-8 החודשים האחרונים.

סקר של מורגן סטנלי הראה שהמשקיעים היו מרוצים יותר מביצועי קרנות הגידור ה"כמותניות" הממוחשבות שלהם, בהשוואה לכל אסטרטגיית השקעות אחרת.

"יש כיום שינוי יסודי בדרך ההסתכלות של אנשים על קרנות גידור. מהקיץ שעבר הן נתקלות בקשיים גדולים", אמר פטריק דאלי, שותף בפארק היל, חברה שמסייעת למשקיעים לחפש מנהלי נכסים. "אבל עולם ההשקעות הכמותניות רושם בדרך כלל ביצועים טובים".

בורגרסון אמר ש- CargoMetrics מתכננת לשלב מקורות נתונים נוספים, כמו תצלומי לוויין כדי לנצל טוב יותר את התנודות במחירי הסחורות, בין היתר על ידי מיפוי גידולים חקלאיים ברחבי העולם כדי ללמוד על גודלם.

"בנינו פלטפורמה שאפשר להפעיל אותה גם על מערכי נתונים נוספים", הוא אמר. "זה נשמע אולי כמו 'האח הגדול', אבל אנחנו רוצים למדוד כל דבר, וליצור תמונה בזמן אמת של הכלכלה העולמית".

 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988